Avaktiverad 2025-04-11
Ersättningsartikel saknas
RSK-nr enhet: ST
Inlagd: 2017-10-12
RSK-nr enhet: ST
Grohtherm 800 Termostatblandare för dusch, DN 15 med duschhandtag Bestående av: Grohtherm 800 duschblandare termostat ½" (34 558 000) Nya Tempesta duschset II, 900 mm (27 646) Lägsta tryck: 1,0 bar
Grohtherm 800 Termostatblandare för dusch, DN 15 med duschhandtag Bestående av: Grohtherm 800 duschblandare termostat ½" (34 558 000) Nya Tempesta duschset II, 900 mm (27 646) Lägsta tryck: 1,0 bar
| RSK-nummer | 8320152 |
|---|---|
| Tillverkarens artikelnummer | 34566001 |
| GTIN | 4005176456701 |
| Produkt | Duschkombination |
| Produktnamn | GRT800 term. vägg+duschset |
| Dimension | G15, Ø100 |
| Storlek | c/c150mm, 900mm stång |
| Tryck/Flöde/Temp | lägsta tryck: 1,0 bar |
| Effekt/Eldata | - |
| Funktion | Termostat |
| Utförande | duschset & blandare |
|---|---|
| Färg | krom |
| Ytbehandling | förkromad |
| Material | mässing |
| Standard | - |
| Övrig info | - |
| Tillverkarens produktsida | https://www.grohe.se/sv_se/product/34566001 |
| RSK flik | 24 Sanitetsarmatur/-utrustning |
| Tillverkarens artikelnummer | 34566001 |
|---|
| GTIN | 4005176456701 |
|---|
| Tillverkarens produktsida | https://www.grohe.se/sv_se/product/34566001 |
|---|
| Modell/Utförande | Mekanisk |
|---|---|
| Typ av grepp | Tvågrepps |
| Typ av temperaturkontroll | Termostatisk |
| Temperaturspärr (38°C) | Ja |
| Tryckstyrd | Ja |
| Material armatur | Mässing |
| Ytskydd | Förkromad |
| Material handtag | Mässing |
| Centrumavstånd | 150 mm |
| Ytbehandling | Polerad/Putsad |
| Basfärg | Krom |
| Accentfärg | Övrigt |
| Anslutning tillopp | Invändig gänga |
| Anslutningsdimension tillopp | 3/4" (20) |
| Placering utlopp | Nedåt |
| Dimension utlopp (Nominell diameter) | 1/2" (15) |
| Kall blandarkropp | Nej |
| Återströmningsskydd (EN 1717) | EB |
| Med forcerbart flödesbegränsningsstopp | Ja |
| Flödesklass | Z |
| Ljudklass (EN ISO 3822) | Grupp I, <=20 dB(A) |
| Med omkastare | Nej |
| Med kopplingar | Nej |
| Med transformator | Nej |
| Med fast huvud-/takdusch | Nej |
| Med duschset/-garnityr | Ja |
| Med fast handduschhållare | Ja |
| Längd glidstång | 900 mm |
| Form duschhuvud | Rund |
| Diameter huvud-/takdusch | 0 mm |
| Bredd huvud-/takdusch | 0 mm |
| Djup huvud-/takdusch | 0 mm |
| Certifierad enligt KIWA [NL] | Ja |
| Typgodkänd enligt BBR/EKS | Nej |
{{approval.ApprovalName}}
|
|---|
Bas |
|||
|---|---|---|---|
| Antal i FP | 1 | ||
| GTIN FP | 4005176456701 | ||
| Förpackningstyp | Låda | ||
| Förpackningsfunktion | - | ||
| Palltyp | - | ||
| Djup (mm) | 985 | ||
| Bredd (mm) | 150 | ||
| Höjd (mm) | 85 | ||
| Vikt (kg) | 3,03 | ||
Mellan |
|||
| Antal i FP | 8 | ||
| GTIN FP | 4005176474408 | ||
| Förpackningstyp | Låda | ||
| Förpackningsfunktion | - | ||
| Ingående GTIN FP | - | ||
| Palltyp | - | ||
| Antalet inneliggande GTIN FP | |||
| Djup (mm) | 1200 | ||
| Bredd (mm) | 400 | ||
| Höjd (mm) | 410 | ||
| Vikt (kg) | 25,24 | ||
Topp |
|||
| Antal i FP | 32 | ||
| GTIN FP | 4005176474415 | ||
| Förpackningstyp | Pall | ||
| Förpackningsfunktion | - | ||
| Ingående GTIN FP | - | ||
| Palltyp | - | ||
| Antalet inneliggande GTIN FP | |||
| Djup (mm) | 1200 | ||
| Bredd (mm) | 800 | ||
| Höjd (mm) | 970 | ||
| Vikt (kg) | 124,96 | ||
| Monteringsanvisning | |
|---|---|
| Snabbguide | - |
| Drift & Skötsel | - |
| Tillverkarens garantiåtagande | - |
| Manual | - |
| Konfigurationsanvisning | - |
| Produktblad | - |
| Sortimentskatalog | - |
| Film | - |
| Byggvarudeklaration | - |
| InstallationsBVD | - |
| Säkerhetsdatablad | - |
| Säkerhetsinstruktion | - |
| REACH-informationsblad | |
| Certifikat | - |
| Prestandadeklaration (DOP) | - |
| EU-försäkran (DoC) | - |
| Energimärkningsetikett | - |
| Energimärkningsetikett (PNG) | - |
| Nästlad energimärkningsetikett | - |
| Produktblad energimärkning | - |
| Miljövarudeklaration ISO14025/EN15804 (EPD) | - |
| Ritning | - |
| Reservdelslista | - |
| Roterande bild | - |
| Monteringsanvisning | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/MONT/MONT_613_8320152.pdf |
|---|---|
| REACH-informationsblad | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/REACH/REACH_613_2054726.pdf |
| RSK-nummer | 8320152 |
|---|---|
| Tillverkarens artikelnummer | 34566001 |
| GTIN | 4005176456701 |
| Produkt | Duschkombination |
| Produktnamn | GRT800 term. vägg+duschset |
| Dimension | G15, Ø100 |
| Storlek | c/c150mm, 900mm stång |
| Tryck/Flöde/Temp | lägsta tryck: 1,0 bar |
| Effekt/Eldata | - |
| Funktion | Termostat |
| Utförande | duschset & blandare |
|---|---|
| Färg | krom |
| Ytbehandling | förkromad |
| Material | mässing |
| Standard | - |
| Övrig info | - |
| Tillverkarens produktsida | https://www.grohe.se/sv_se/product/34566001 |
| RSK flik | 24 Sanitetsarmatur/-utrustning |
| Tillverkarens artikelnummer | 34566001 |
|---|
| GTIN | 4005176456701 |
|---|
| Tillverkarens produktsida | https://www.grohe.se/sv_se/product/34566001 |
|---|
| Modell/Utförande | Mekanisk |
|---|---|
| Typ av grepp | Tvågrepps |
| Typ av temperaturkontroll | Termostatisk |
| Temperaturspärr (38°C) | Ja |
| Tryckstyrd | Ja |
| Material armatur | Mässing |
| Ytskydd | Förkromad |
| Material handtag | Mässing |
| Centrumavstånd | 150 mm |
| Ytbehandling | Polerad/Putsad |
| Basfärg | Krom |
| Accentfärg | Övrigt |
| Anslutning tillopp | Invändig gänga |
| Anslutningsdimension tillopp | 3/4" (20) |
| Placering utlopp | Nedåt |
| Dimension utlopp (Nominell diameter) | 1/2" (15) |
| Kall blandarkropp | Nej |
| Återströmningsskydd (EN 1717) | EB |
| Med forcerbart flödesbegränsningsstopp | Ja |
| Flödesklass | Z |
| Ljudklass (EN ISO 3822) | Grupp I, <=20 dB(A) |
| Med omkastare | Nej |
| Med kopplingar | Nej |
| Med transformator | Nej |
| Med fast huvud-/takdusch | Nej |
| Med duschset/-garnityr | Ja |
| Med fast handduschhållare | Ja |
| Längd glidstång | 900 mm |
| Form duschhuvud | Rund |
| Diameter huvud-/takdusch | 0 mm |
| Bredd huvud-/takdusch | 0 mm |
| Djup huvud-/takdusch | 0 mm |
| Certifierad enligt KIWA [NL] | Ja |
| Typgodkänd enligt BBR/EKS | Nej |
{{approval.ApprovalName}}
|
|---|
Bas |
|||
|---|---|---|---|
| Antal i FP | 1 | ||
| GTIN FP | 4005176456701 | ||
| Förpackningstyp | Låda | ||
| Förpackningsfunktion | - | ||
| Palltyp | - | ||
| Djup (mm) | 985 | ||
| Bredd (mm) | 150 | ||
| Höjd (mm) | 85 | ||
| Vikt (kg) | 3,03 | ||
Mellan |
|||
| Antal i FP | 8 | ||
| GTIN FP | 4005176474408 | ||
| Förpackningstyp | Låda | ||
| Förpackningsfunktion | - | ||
| Ingående GTIN FP | - | ||
| Palltyp | - | ||
| Antalet inneliggande GTIN FP | |||
| Djup (mm) | 1200 | ||
| Bredd (mm) | 400 | ||
| Höjd (mm) | 410 | ||
| Vikt (kg) | 25,24 | ||
Topp |
|||
| Antal i FP | 32 | ||
| GTIN FP | 4005176474415 | ||
| Förpackningstyp | Pall | ||
| Förpackningsfunktion | - | ||
| Ingående GTIN FP | - | ||
| Palltyp | - | ||
| Antalet inneliggande GTIN FP | |||
| Djup (mm) | 1200 | ||
| Bredd (mm) | 800 | ||
| Höjd (mm) | 970 | ||
| Vikt (kg) | 124,96 | ||
| Monteringsanvisning | |
|---|---|
| Snabbguide | - |
| Drift & Skötsel | - |
| Tillverkarens garantiåtagande | - |
| Manual | - |
| Konfigurationsanvisning | - |
| Produktblad | - |
| Sortimentskatalog | - |
| Film | - |
| Byggvarudeklaration | - |
| InstallationsBVD | - |
| Säkerhetsdatablad | - |
| Säkerhetsinstruktion | - |
| REACH-informationsblad | |
| Certifikat | - |
| Prestandadeklaration (DOP) | - |
| EU-försäkran (DoC) | - |
| Energimärkningsetikett | - |
| Energimärkningsetikett (PNG) | - |
| Nästlad energimärkningsetikett | - |
| Produktblad energimärkning | - |
| Miljövarudeklaration ISO14025/EN15804 (EPD) | - |
| Ritning | - |
| Reservdelslista | - |
| Roterande bild | - |
| Monteringsanvisning | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/MONT/MONT_613_8320152.pdf |
|---|---|
| REACH-informationsblad | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/REACH/REACH_613_2054726.pdf |