Inlagd: 2011-11-28
RSK-nr enhet: ST
Komplett takduschanordning bestående av: Termostatreglerad duschblandare Leq 269-150. Handdusch Zdoc 068. Rektangulär takduschsil 340x220 mm.
Komplett takduschanordning bestående av: Termostatreglerad duschblandare Leq 269-150. Handdusch Zdoc 068. Rektangulär takduschsil 340x220 mm.
| RSK-nummer | 8191075 |
|---|---|
| Tillverkarens artikelnummer | 8191075 |
| GTIN | 7350004681105 |
| Produkt | Duschsystem |
| Produktnamn | Les 8300-150 förkr |
| Dimension | G20 |
| Storlek | 150c/c |
| Tryck/Flöde/Temp | - |
| Effekt/Eldata | - |
| Funktion | termostat |
| Utförande | med tak- och handdusch |
|---|---|
| Färg | krom |
| Ytbehandling | förkromad |
| Material | mässing |
| Standard | - |
| Övrig info | - |
| Tillverkarens produktsida | - |
| RSK flik | 24 Sanitetsarmatur/-utrustning |
| Tillverkarens artikelnummer | 8191075 |
|---|
| GTIN | 7350004681105 |
|---|
| Tillverkarens produktsida | - |
|---|
| Montering | Vägg |
|---|---|
| Inbyggd | Nej |
| Justerbar höjd | Nej |
| Typ av temperaturkontroll | Termostatisk |
| Duschfunktion | Mekanisk |
| Självstängande | Nej |
| Automatisk spolingscykel | Nej |
| Med omkastare | Ja |
| Med huvud-/takdusch | Ja |
| Med handdusch | Ja |
| Inställbar höjd på handdusch | Ja |
| Längd duschslang | 1500 mm |
| Med fast sidodusch | Nej |
| Antal sidoduschar | 1 |
| Inställbar sidodusch | Ja |
| Sidodusch med inställbart flöde | Ja |
| Med sits | Nej |
| Med tvålhållare | Nej |
| Med hylla | Nej |
| Med belysning | Nej |
| Med glidhållare | Ja |
| Material hus/kapsling/stomme | Mässing |
| Höjd | 1241 mm |
| Bredd | 525 mm |
| Min. flöde (blandad vatten) | 12 l/min |
| Med filter | Ja |
| Med avstängningsventil | Nej |
| Med monteringsdetaljer | Ja |
| Med återströmningsskydd | Ja |
| Skydd mot skållning | Nej |
| Anslutning tillopp | Invändig gänga |
| Anslutningsdimension tillopp | 3/4" |
{{approval.ApprovalName}}
|
|---|
Bas |
|||
|---|---|---|---|
| Antal i FP | 1 | ||
| GTIN FP | - | ||
| Förpackningstyp | Låda | ||
| Förpackningsfunktion | - | ||
| Palltyp | - | ||
| Djup (mm) | 1400 | ||
| Bredd (mm) | 500 | ||
| Höjd (mm) | 120 | ||
| Vikt (kg) | 7,2 | ||
| Monteringsanvisning | |
|---|---|
| Snabbguide | - |
| Drift & Skötsel | - |
| Tillverkarens garantiåtagande | - |
| Manual | - |
| Konfigurationsanvisning | - |
| Produktblad | - |
| Sortimentskatalog | - |
| Film | - |
| Byggvarudeklaration | - |
| InstallationsBVD | - |
| Säkerhetsdatablad | - |
| Säkerhetsinstruktion | - |
| REACH-informationsblad | - |
| Certifikat | - |
| Prestandadeklaration (DOP) | - |
| EU-försäkran (DoC) | - |
| Energimärkningsetikett | - |
| Energimärkningsetikett (PNG) | - |
| Nästlad energimärkningsetikett | - |
| Produktblad energimärkning | - |
| Miljövarudeklaration ISO14025/EN15804 (EPD) | - |
| Ritning | - |
| Reservdelslista | - |
| Roterande bild | - |
| Monteringsanvisning | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/MONT/MONT_716_8191075.pdf |
|---|---|
| RSK-nummer | 8191075 |
|---|---|
| Tillverkarens artikelnummer | 8191075 |
| GTIN | 7350004681105 |
| Produkt | Duschsystem |
| Produktnamn | Les 8300-150 förkr |
| Dimension | G20 |
| Storlek | 150c/c |
| Tryck/Flöde/Temp | - |
| Effekt/Eldata | - |
| Funktion | termostat |
| Utförande | med tak- och handdusch |
|---|---|
| Färg | krom |
| Ytbehandling | förkromad |
| Material | mässing |
| Standard | - |
| Övrig info | - |
| Tillverkarens produktsida | - |
| RSK flik | 24 Sanitetsarmatur/-utrustning |
| Tillverkarens artikelnummer | 8191075 |
|---|
| GTIN | 7350004681105 |
|---|
| Tillverkarens produktsida | - |
|---|
| Montering | Vägg |
|---|---|
| Inbyggd | Nej |
| Justerbar höjd | Nej |
| Typ av temperaturkontroll | Termostatisk |
| Duschfunktion | Mekanisk |
| Självstängande | Nej |
| Automatisk spolingscykel | Nej |
| Med omkastare | Ja |
| Med huvud-/takdusch | Ja |
| Med handdusch | Ja |
| Inställbar höjd på handdusch | Ja |
| Längd duschslang | 1500 mm |
| Med fast sidodusch | Nej |
| Antal sidoduschar | 1 |
| Inställbar sidodusch | Ja |
| Sidodusch med inställbart flöde | Ja |
| Med sits | Nej |
| Med tvålhållare | Nej |
| Med hylla | Nej |
| Med belysning | Nej |
| Med glidhållare | Ja |
| Material hus/kapsling/stomme | Mässing |
| Höjd | 1241 mm |
| Bredd | 525 mm |
| Min. flöde (blandad vatten) | 12 l/min |
| Med filter | Ja |
| Med avstängningsventil | Nej |
| Med monteringsdetaljer | Ja |
| Med återströmningsskydd | Ja |
| Skydd mot skållning | Nej |
| Anslutning tillopp | Invändig gänga |
| Anslutningsdimension tillopp | 3/4" |
{{approval.ApprovalName}}
|
|---|
Bas |
|||
|---|---|---|---|
| Antal i FP | 1 | ||
| GTIN FP | - | ||
| Förpackningstyp | Låda | ||
| Förpackningsfunktion | - | ||
| Palltyp | - | ||
| Djup (mm) | 1400 | ||
| Bredd (mm) | 500 | ||
| Höjd (mm) | 120 | ||
| Vikt (kg) | 7,2 | ||
| Monteringsanvisning | |
|---|---|
| Snabbguide | - |
| Drift & Skötsel | - |
| Tillverkarens garantiåtagande | - |
| Manual | - |
| Konfigurationsanvisning | - |
| Produktblad | - |
| Sortimentskatalog | - |
| Film | - |
| Byggvarudeklaration | - |
| InstallationsBVD | - |
| Säkerhetsdatablad | - |
| Säkerhetsinstruktion | - |
| REACH-informationsblad | - |
| Certifikat | - |
| Prestandadeklaration (DOP) | - |
| EU-försäkran (DoC) | - |
| Energimärkningsetikett | - |
| Energimärkningsetikett (PNG) | - |
| Nästlad energimärkningsetikett | - |
| Produktblad energimärkning | - |
| Miljövarudeklaration ISO14025/EN15804 (EPD) | - |
| Ritning | - |
| Reservdelslista | - |
| Roterande bild | - |
| Monteringsanvisning | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/MONT/MONT_716_8191075.pdf |
|---|---|