Inlagd: 2022-03-16
RSK-nr enhet: ST
Oras Nova blyfri termostatblandare 160cc I kombination med Oras Apollo Eco. Oras Nova termostatblandare kompenserar för temperatur- och tryckbortfall och är utrustad med en barnsäker temperaturkontroll och keraminsk avstängning. Oras Apollo Eco är ett komplett duschset med duschstång, gliddel samt tvålkopp. Oras Apollo har en ergonomiskt utformad handdusch som ger en komfortabel dusch samtidigt som den sparar vatten och energi. Flöde <8 l/m. Energiklass A enligt SS 820001. Produkten finns bedömd hos Sunda Hus och Byggvarubedömningen.
Oras Nova blyfri termostatblandare 160cc I kombination med Oras Apollo Eco. Oras Nova termostatblandare kompenserar för temperatur- och tryckbortfall och är utrustad med en barnsäker temperaturkontroll och keraminsk avstängning. Oras Apollo Eco är ett komplett duschset med duschstång, gliddel samt tvålkopp. Oras Apollo har en ergonomiskt utformad handdusch som ger en komfortabel dusch samtidigt som den sparar vatten och energi. Flöde <8 l/m. Energiklass A enligt SS 820001. Produkten finns bedömd hos Sunda Hus och Byggvarubedömningen.
| RSK-nummer | 8283248 |
|---|---|
| Tillverkarens artikelnummer | 7422GL |
| GTIN | 6414150100154 |
| Produkt | Duschkombination |
| Produktnamn | Nova/Apollo Eco |
| Dimension | M26x1,5/G15 |
| Storlek | c/c160mm, 650mm stång |
| Tryck/Flöde/Temp | <8L/min |
| Effekt/Eldata | A-klass SS-820001 |
| Funktion | termostat |
| Utförande | duschset med blandare |
|---|---|
| Färg | krom |
| Ytbehandling | förkromad |
| Material | mässing/komposit |
| Standard | EN-1111 |
| Övrig info | blyfri duschkombo |
| Tillverkarens produktsida | https://www.oras.com/se/hem |
| RSK flik | 24 Sanitetsarmatur/-utrustning |
| Tillverkarens artikelnummer | 7422GL |
|---|
| GTIN | 6414150100154 |
|---|
| Tillverkarens produktsida | https://www.oras.com/se/hem |
|---|
| Modell/Utförande | Mekanisk |
|---|---|
| Typ av grepp | Tvågrepps |
| Självstängande | Nej |
| Typ av temperaturkontroll | Termostatisk |
| Med temperaturbegränsning | Ja |
| Temperaturspärr (38°C) | Ja |
| Material armatur | Mässing |
| Ytskydd | Förkromad |
| Material handtag | Plast |
| Centrumavstånd | 160 mm |
| Ytbehandling | Polerad/Putsad |
| Basfärg | Krom |
| Accentfärg | Krom |
| Anslutning tillopp | Utvändig gänga |
| Anslutningsdimension tillopp | M26x1,5 |
| Placering utlopp | Nedåt |
| Dimension utlopp (Nominell diameter) | 1/2" (15) |
| Kall blandarkropp | Ja |
| Återströmningsskydd (EN 1717) | EB |
| Med forcerbart flödesbegränsningsstopp | Ja |
| Flödesklass | Z |
| Volymflödesklass handdusch | A |
| Ljudklass (EN ISO 3822) | Grupp I, <=20 dB(A) |
| Max. temperatur inlopp | 75 °C |
| Med omkastare | Nej |
| Med förfilter | Ja |
| Med anslutning för byggnadsstyrning | Nej |
| Spolningstid inställbar | Nej |
| Automatisk spolingscykel | Nej |
| Med fast huvud-/takdusch | Nej |
| Med duschset/-garnityr | Ja |
| Med fast handduschhållare | Nej |
| Anti-kalk-system | Ja |
| Höjdinställbara fästpunkter | Nej |
| Längd duschslang | 1500 mm |
| Längd glidstång | 650 mm |
| Form duschhuvud | Rund |
| Antal stråltyper handdusch | 1 |
| Diameter handduschhuvud | 70 mm |
| Bredd handduschhuvud | 70 mm |
| Med integrerad hylla | Ja |
| Certifierad enligt KIWA [NL] | Ja |
| Typgodkänd enligt BBR/EKS | Ja |
{{approval.ApprovalName}}
|
|---|
Bas |
|||
|---|---|---|---|
| Antal i FP | 1 | ||
| GTIN FP | - | ||
| Förpackningstyp | Låda | ||
| Förpackningsfunktion | Garantiförseglad | ||
| Palltyp | - | ||
| Djup (mm) | 745 | ||
| Bredd (mm) | 241 | ||
| Höjd (mm) | 83 | ||
| Vikt (kg) | 3,024 | ||
| Monteringsanvisning | |
|---|---|
| Snabbguide | - |
| Drift & Skötsel | |
| Tillverkarens garantiåtagande | |
| Manual | - |
| Konfigurationsanvisning | - |
| Produktblad | - |
| Sortimentskatalog | - |
| Film | - |
| Byggvarudeklaration | - |
| InstallationsBVD | - |
| Säkerhetsdatablad | - |
| Säkerhetsinstruktion | - |
| REACH-informationsblad | - |
| Certifikat | - |
| Prestandadeklaration (DOP) | - |
| EU-försäkran (DoC) | - |
| Energimärkningsetikett | - |
| Energimärkningsetikett (PNG) | - |
| Nästlad energimärkningsetikett | - |
| Produktblad energimärkning | - |
| Miljövarudeklaration ISO14025/EN15804 (EPD) | |
| Ritning | - |
| Reservdelslista | - |
| Roterande bild | - |
| Monteringsanvisning | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/MONT/MONT_142_8283248.pdf |
|---|---|
| Drift & Skötsel | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/DOS/DOS_142_8283248.pdf |
| Tillverkarens garantiåtagande | https://www.oras.com/se/garanti |
| Miljövarudeklaration ISO14025/EN15804 (EPD) | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/EPD/EPD_0000373.pdf |
| RSK-nummer | 8283248 |
|---|---|
| Tillverkarens artikelnummer | 7422GL |
| GTIN | 6414150100154 |
| Produkt | Duschkombination |
| Produktnamn | Nova/Apollo Eco |
| Dimension | M26x1,5/G15 |
| Storlek | c/c160mm, 650mm stång |
| Tryck/Flöde/Temp | <8L/min |
| Effekt/Eldata | A-klass SS-820001 |
| Funktion | termostat |
| Utförande | duschset med blandare |
|---|---|
| Färg | krom |
| Ytbehandling | förkromad |
| Material | mässing/komposit |
| Standard | EN-1111 |
| Övrig info | blyfri duschkombo |
| Tillverkarens produktsida | https://www.oras.com/se/hem |
| RSK flik | 24 Sanitetsarmatur/-utrustning |
| Tillverkarens artikelnummer | 7422GL |
|---|
| GTIN | 6414150100154 |
|---|
| Tillverkarens produktsida | https://www.oras.com/se/hem |
|---|
| Modell/Utförande | Mekanisk |
|---|---|
| Typ av grepp | Tvågrepps |
| Självstängande | Nej |
| Typ av temperaturkontroll | Termostatisk |
| Med temperaturbegränsning | Ja |
| Temperaturspärr (38°C) | Ja |
| Material armatur | Mässing |
| Ytskydd | Förkromad |
| Material handtag | Plast |
| Centrumavstånd | 160 mm |
| Ytbehandling | Polerad/Putsad |
| Basfärg | Krom |
| Accentfärg | Krom |
| Anslutning tillopp | Utvändig gänga |
| Anslutningsdimension tillopp | M26x1,5 |
| Placering utlopp | Nedåt |
| Dimension utlopp (Nominell diameter) | 1/2" (15) |
| Kall blandarkropp | Ja |
| Återströmningsskydd (EN 1717) | EB |
| Med forcerbart flödesbegränsningsstopp | Ja |
| Flödesklass | Z |
| Volymflödesklass handdusch | A |
| Ljudklass (EN ISO 3822) | Grupp I, <=20 dB(A) |
| Max. temperatur inlopp | 75 °C |
| Med omkastare | Nej |
| Med förfilter | Ja |
| Med anslutning för byggnadsstyrning | Nej |
| Spolningstid inställbar | Nej |
| Automatisk spolingscykel | Nej |
| Med fast huvud-/takdusch | Nej |
| Med duschset/-garnityr | Ja |
| Med fast handduschhållare | Nej |
| Anti-kalk-system | Ja |
| Höjdinställbara fästpunkter | Nej |
| Längd duschslang | 1500 mm |
| Längd glidstång | 650 mm |
| Form duschhuvud | Rund |
| Antal stråltyper handdusch | 1 |
| Diameter handduschhuvud | 70 mm |
| Bredd handduschhuvud | 70 mm |
| Med integrerad hylla | Ja |
| Certifierad enligt KIWA [NL] | Ja |
| Typgodkänd enligt BBR/EKS | Ja |
{{approval.ApprovalName}}
|
|---|
Bas |
|||
|---|---|---|---|
| Antal i FP | 1 | ||
| GTIN FP | - | ||
| Förpackningstyp | Låda | ||
| Förpackningsfunktion | Garantiförseglad | ||
| Palltyp | - | ||
| Djup (mm) | 745 | ||
| Bredd (mm) | 241 | ||
| Höjd (mm) | 83 | ||
| Vikt (kg) | 3,024 | ||
| Monteringsanvisning | |
|---|---|
| Snabbguide | - |
| Drift & Skötsel | |
| Tillverkarens garantiåtagande | |
| Manual | - |
| Konfigurationsanvisning | - |
| Produktblad | - |
| Sortimentskatalog | - |
| Film | - |
| Byggvarudeklaration | - |
| InstallationsBVD | - |
| Säkerhetsdatablad | - |
| Säkerhetsinstruktion | - |
| REACH-informationsblad | - |
| Certifikat | - |
| Prestandadeklaration (DOP) | - |
| EU-försäkran (DoC) | - |
| Energimärkningsetikett | - |
| Energimärkningsetikett (PNG) | - |
| Nästlad energimärkningsetikett | - |
| Produktblad energimärkning | - |
| Miljövarudeklaration ISO14025/EN15804 (EPD) | |
| Ritning | - |
| Reservdelslista | - |
| Roterande bild | - |
| Monteringsanvisning | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/MONT/MONT_142_8283248.pdf |
|---|---|
| Drift & Skötsel | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/DOS/DOS_142_8283248.pdf |
| Tillverkarens garantiåtagande | https://www.oras.com/se/garanti |
| Miljövarudeklaration ISO14025/EN15804 (EPD) | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/EPD/EPD_0000373.pdf |