Avaktiverad 2025-05-08
Ersättningsartikel saknas
Inlagd: 2016-10-05
RSK-nr enhet: ST
Termostatblandare för dusch i kombination med Oras Apollo 542 duschset. Temperaturvred med säkerhetsspärr vid 38°C, volymvred med kontroll för Ecoflöde, keramisk överdel. Blandaren är utrustad med backventiler och smutsfilter. Green Building blandare, Ecoflöde vid 3kPa 5,5l/min. Produkten finns bedömd hos Sunda Hus och Byggvarubedömningen. Tillverkade i 4MS godkänd mässingslegering.
Termostatblandare för dusch i kombination med Oras Apollo 542 duschset. Temperaturvred med säkerhetsspärr vid 38°C, volymvred med kontroll för Ecoflöde, keramisk överdel. Blandaren är utrustad med backventiler och smutsfilter. Green Building blandare, Ecoflöde vid 3kPa 5,5l/min. Produkten finns bedömd hos Sunda Hus och Byggvarubedömningen. Tillverkade i 4MS godkänd mässingslegering.
| RSK-nummer | 8282824 |
|---|---|
| Tillverkarens artikelnummer | 7429 |
| GTIN | 6414150077531 |
| Produkt | Duschkombination |
| Produktnamn | Nova/Natura Green Building |
| Dimension | G20/G15 |
| Storlek | c/c150, 740mm stång |
| Tryck/Flöde/Temp | - |
| Effekt/Eldata | - |
| Funktion | termostat |
| Utförande | duschset med blandare |
|---|---|
| Färg | krom |
| Ytbehandling | förkromad |
| Material | mässing/komposit |
| Standard | EN-1111 |
| Övrig info | - |
| Tillverkarens produktsida | https://www.oras.com/se/hem |
| RSK flik | 24 Sanitetsarmatur/-utrustning |
| Tillverkarens artikelnummer | 7429 |
|---|
| GTIN | 6414150077531 |
|---|
| Tillverkarens produktsida | https://www.oras.com/se/hem |
|---|
| Typ av grepp | Tvågrepps |
|---|---|
| Typ av temperaturkontroll | Termostatisk |
| Temperaturspärr (38°C) | Ja |
| Centrumavstånd | 150 mm |
| Anslutning tillopp | Invändig gänga |
| Anslutningsdimension tillopp | 3/4" (20) |
| Kall blandarkropp | Ja |
| Återströmningsskydd (EN 1717) | EB |
| Med forcerbart flödesbegränsningsstopp | Ja |
| Med omkastare | Nej |
| Med kopplingar | Nej |
| Med fast huvud-/takdusch | Nej |
| Med duschset/-garnityr | Ja |
{{approval.ApprovalName}}
|
|---|
Bas |
|||
|---|---|---|---|
| Antal i FP | 1 | ||
| GTIN FP | - | ||
| Förpackningstyp | Låda | ||
| Förpackningsfunktion | - | ||
| Palltyp | - | ||
| Djup (mm) | 768 | ||
| Bredd (mm) | 144 | ||
| Höjd (mm) | 108 | ||
| Vikt (kg) | 3,185 | ||
| Monteringsanvisning | |
|---|---|
| Snabbguide | - |
| Drift & Skötsel | |
| Tillverkarens garantiåtagande | - |
| Manual | - |
| Konfigurationsanvisning | - |
| Produktblad | - |
| Sortimentskatalog | - |
| Film | - |
| Byggvarudeklaration | - |
| InstallationsBVD | - |
| Säkerhetsdatablad | - |
| Säkerhetsinstruktion | - |
| REACH-informationsblad | |
| Certifikat | - |
| Prestandadeklaration (DOP) | - |
| EU-försäkran (DoC) | - |
| Energimärkningsetikett | - |
| Energimärkningsetikett (PNG) | - |
| Nästlad energimärkningsetikett | - |
| Produktblad energimärkning | - |
| Miljövarudeklaration ISO14025/EN15804 (EPD) | |
| Ritning | - |
| Reservdelslista | - |
| Roterande bild | - |
| Monteringsanvisning | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/MONT/MONT_142_8282818.pdf |
|---|---|
| Drift & Skötsel | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/DOS/DOS_142_4316534.pdf |
| REACH-informationsblad | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/REACH/REACH_142_4316534.pdf |
| Miljövarudeklaration ISO14025/EN15804 (EPD) | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/EPD/EPD_0000373.pdf |
| RSK-nummer | 8282824 |
|---|---|
| Tillverkarens artikelnummer | 7429 |
| GTIN | 6414150077531 |
| Produkt | Duschkombination |
| Produktnamn | Nova/Natura Green Building |
| Dimension | G20/G15 |
| Storlek | c/c150, 740mm stång |
| Tryck/Flöde/Temp | - |
| Effekt/Eldata | - |
| Funktion | termostat |
| Utförande | duschset med blandare |
|---|---|
| Färg | krom |
| Ytbehandling | förkromad |
| Material | mässing/komposit |
| Standard | EN-1111 |
| Övrig info | - |
| Tillverkarens produktsida | https://www.oras.com/se/hem |
| RSK flik | 24 Sanitetsarmatur/-utrustning |
| Tillverkarens artikelnummer | 7429 |
|---|
| GTIN | 6414150077531 |
|---|
| Tillverkarens produktsida | https://www.oras.com/se/hem |
|---|
| Typ av grepp | Tvågrepps |
|---|---|
| Typ av temperaturkontroll | Termostatisk |
| Temperaturspärr (38°C) | Ja |
| Centrumavstånd | 150 mm |
| Anslutning tillopp | Invändig gänga |
| Anslutningsdimension tillopp | 3/4" (20) |
| Kall blandarkropp | Ja |
| Återströmningsskydd (EN 1717) | EB |
| Med forcerbart flödesbegränsningsstopp | Ja |
| Med omkastare | Nej |
| Med kopplingar | Nej |
| Med fast huvud-/takdusch | Nej |
| Med duschset/-garnityr | Ja |
{{approval.ApprovalName}}
|
|---|
Bas |
|||
|---|---|---|---|
| Antal i FP | 1 | ||
| GTIN FP | - | ||
| Förpackningstyp | Låda | ||
| Förpackningsfunktion | - | ||
| Palltyp | - | ||
| Djup (mm) | 768 | ||
| Bredd (mm) | 144 | ||
| Höjd (mm) | 108 | ||
| Vikt (kg) | 3,185 | ||
| Monteringsanvisning | |
|---|---|
| Snabbguide | - |
| Drift & Skötsel | |
| Tillverkarens garantiåtagande | - |
| Manual | - |
| Konfigurationsanvisning | - |
| Produktblad | - |
| Sortimentskatalog | - |
| Film | - |
| Byggvarudeklaration | - |
| InstallationsBVD | - |
| Säkerhetsdatablad | - |
| Säkerhetsinstruktion | - |
| REACH-informationsblad | |
| Certifikat | - |
| Prestandadeklaration (DOP) | - |
| EU-försäkran (DoC) | - |
| Energimärkningsetikett | - |
| Energimärkningsetikett (PNG) | - |
| Nästlad energimärkningsetikett | - |
| Produktblad energimärkning | - |
| Miljövarudeklaration ISO14025/EN15804 (EPD) | |
| Ritning | - |
| Reservdelslista | - |
| Roterande bild | - |
| Monteringsanvisning | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/MONT/MONT_142_8282818.pdf |
|---|---|
| Drift & Skötsel | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/DOS/DOS_142_4316534.pdf |
| REACH-informationsblad | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/REACH/REACH_142_4316534.pdf |
| Miljövarudeklaration ISO14025/EN15804 (EPD) | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/EPD/EPD_0000373.pdf |