RSK-nr enhet: ST
Inlagd: 2012-12-13
RSK-nr enhet: ST
New Tempesta Cosmopolitan duschsystem. Duschsystemet består av en horisontellt svängbar duscharm (450 mm), en termostatblandare (160 cc) med aquadimmer funktion, takduschen Euphoria Cosmopolitan 180mm, med kulled som har en vridningsvinkel på ±20°, handduschen Euphoria Massage som kan höjdinställas med glideelment samt duschslangen Silverflex 1750mm. Duschsystemet kräver ett minimumflöde på 7l/min.
New Tempesta Cosmopolitan duschsystem. Duschsystemet består av en horisontellt svängbar duscharm (450 mm), en termostatblandare (160 cc) med aquadimmer funktion, takduschen Euphoria Cosmopolitan 180mm, med kulled som har en vridningsvinkel på ±20°, handduschen Euphoria Massage som kan höjdinställas med glideelment samt duschslangen Silverflex 1750mm. Duschsystemet kräver ett minimumflöde på 7l/min.
| RSK-nummer | 8377298 |
|---|---|
| Tillverkarens artikelnummer | 27922000 |
| GTIN | 4005176923364 |
| Produkt | Duschsystem |
| Produktnamn | NtempCosmopolitan |
| Dimension | G15 |
| Storlek | c/c150mm, 450mm stång |
| Tryck/Flöde/Temp | - |
| Effekt/Eldata | - |
| Funktion | termostat |
| Utförande | tak-/handdusch med blandare |
|---|---|
| Färg | krom |
| Ytbehandling | förkromad |
| Material | mässing |
| Standard | - |
| Övrig info | f.d Euphoria |
| Tillverkarens produktsida | https://www.grohe.se/sv_se/product/27922000 |
| RSK flik | 24 Sanitetsarmatur/-utrustning |
| Tillverkarens artikelnummer | 27922000 |
|---|
| GTIN | 4005176923364 |
|---|
| Tillverkarens produktsida | https://www.grohe.se/sv_se/product/27922000 |
|---|
| Självstängande | Nej |
|---|---|
| Typ av temperaturkontroll | Termostatisk |
| Med temperaturbegränsning | Nej |
| Temperaturspärr (38°C) | Ja |
| Tryckstyrd | Ja |
| Material armatur | Mässing |
| Ytskydd | Förkromad |
| Centrumavstånd | 150 mm |
| Ytbehandling | Polerad/Putsad |
| Basfärg | Krom |
| Accentfärg | Övrigt |
| Anslutning tillopp | Utvändig gänga |
| Placering utlopp | Nedåt |
| Kall blandarkropp | Nej |
| Återströmningsskydd (EN 1717) | EB |
| Med omkastare | Ja |
| Med kopplingar | Nej |
| Automatisk spolingscykel | Nej |
| Med fast huvud-/takdusch | Ja |
| Med duschset/-garnityr | Ja |
| Längd duschslang | 1750 mm |
| Form duschhuvud | Rund |
| Antal stråltyper handdusch | 2 |
| Antal stråltyper huvud-/takdusch | 1 |
| Diameter handduschhuvud | 100 mm |
| Diameter huvud-/takdusch | 160 mm |
| Med integrerad hylla | Nej |
{{approval.ApprovalName}}
|
|---|
Bas |
|||
|---|---|---|---|
| Antal i FP | 1 | ||
| GTIN FP | 4005176923364 | ||
| Förpackningstyp | Låda | ||
| Förpackningsfunktion | - | ||
| Palltyp | - | ||
| Djup (mm) | 1140 | ||
| Bredd (mm) | 320 | ||
| Höjd (mm) | 100 | ||
| Vikt (kg) | 5,5 | ||
Mellan2 |
|||
| Antal i FP | 16 | ||
| GTIN FP | 4005176518355 | ||
| Förpackningstyp | Pall | ||
| Förpackningsfunktion | - | ||
| Ingående GTIN FP | - | ||
| Palltyp | - | ||
| Antalet inneliggande GTIN FP | |||
| Djup (mm) | 1200 | ||
| Bredd (mm) | 800 | ||
| Höjd (mm) | 900 | ||
| Vikt (kg) | 115 | ||
Topp |
|||
| Antal i FP | 16 | ||
| GTIN FP | - | ||
| Förpackningstyp | Pallbox | ||
| Förpackningsfunktion | - | ||
| Ingående GTIN FP | - | ||
| Palltyp | - | ||
| Antalet inneliggande GTIN FP | |||
| Djup (mm) | 1200 | ||
| Bredd (mm) | 800 | ||
| Höjd (mm) | 970 | ||
| Vikt (kg) | 116 | ||
| Monteringsanvisning | |
|---|---|
| Snabbguide | - |
| Drift & Skötsel | - |
| Tillverkarens garantiåtagande | - |
| Manual | - |
| Konfigurationsanvisning | - |
| Produktblad | - |
| Sortimentskatalog | - |
| Film | - |
| Byggvarudeklaration | - |
| InstallationsBVD | - |
| Säkerhetsdatablad | - |
| Säkerhetsinstruktion | - |
| REACH-informationsblad | |
| Certifikat | - |
| Prestandadeklaration (DOP) | - |
| EU-försäkran (DoC) | - |
| Energimärkningsetikett | - |
| Energimärkningsetikett (PNG) | - |
| Nästlad energimärkningsetikett | - |
| Produktblad energimärkning | - |
| Miljövarudeklaration ISO14025/EN15804 (EPD) | - |
| Ritning | - |
| Reservdelslista | - |
| Roterande bild | - |
| Monteringsanvisning | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/MONT/MONT_613_8377298.pdf |
|---|---|
| REACH-informationsblad | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/REACH/REACH_613_2054726.pdf |
| RSK-nummer | 8377298 |
|---|---|
| Tillverkarens artikelnummer | 27922000 |
| GTIN | 4005176923364 |
| Produkt | Duschsystem |
| Produktnamn | NtempCosmopolitan |
| Dimension | G15 |
| Storlek | c/c150mm, 450mm stång |
| Tryck/Flöde/Temp | - |
| Effekt/Eldata | - |
| Funktion | termostat |
| Utförande | tak-/handdusch med blandare |
|---|---|
| Färg | krom |
| Ytbehandling | förkromad |
| Material | mässing |
| Standard | - |
| Övrig info | f.d Euphoria |
| Tillverkarens produktsida | https://www.grohe.se/sv_se/product/27922000 |
| RSK flik | 24 Sanitetsarmatur/-utrustning |
| Tillverkarens artikelnummer | 27922000 |
|---|
| GTIN | 4005176923364 |
|---|
| Tillverkarens produktsida | https://www.grohe.se/sv_se/product/27922000 |
|---|
| Självstängande | Nej |
|---|---|
| Typ av temperaturkontroll | Termostatisk |
| Med temperaturbegränsning | Nej |
| Temperaturspärr (38°C) | Ja |
| Tryckstyrd | Ja |
| Material armatur | Mässing |
| Ytskydd | Förkromad |
| Centrumavstånd | 150 mm |
| Ytbehandling | Polerad/Putsad |
| Basfärg | Krom |
| Accentfärg | Övrigt |
| Anslutning tillopp | Utvändig gänga |
| Placering utlopp | Nedåt |
| Kall blandarkropp | Nej |
| Återströmningsskydd (EN 1717) | EB |
| Med omkastare | Ja |
| Med kopplingar | Nej |
| Automatisk spolingscykel | Nej |
| Med fast huvud-/takdusch | Ja |
| Med duschset/-garnityr | Ja |
| Längd duschslang | 1750 mm |
| Form duschhuvud | Rund |
| Antal stråltyper handdusch | 2 |
| Antal stråltyper huvud-/takdusch | 1 |
| Diameter handduschhuvud | 100 mm |
| Diameter huvud-/takdusch | 160 mm |
| Med integrerad hylla | Nej |
{{approval.ApprovalName}}
|
|---|
Bas |
|||
|---|---|---|---|
| Antal i FP | 1 | ||
| GTIN FP | 4005176923364 | ||
| Förpackningstyp | Låda | ||
| Förpackningsfunktion | - | ||
| Palltyp | - | ||
| Djup (mm) | 1140 | ||
| Bredd (mm) | 320 | ||
| Höjd (mm) | 100 | ||
| Vikt (kg) | 5,5 | ||
Mellan2 |
|||
| Antal i FP | 16 | ||
| GTIN FP | 4005176518355 | ||
| Förpackningstyp | Pall | ||
| Förpackningsfunktion | - | ||
| Ingående GTIN FP | - | ||
| Palltyp | - | ||
| Antalet inneliggande GTIN FP | |||
| Djup (mm) | 1200 | ||
| Bredd (mm) | 800 | ||
| Höjd (mm) | 900 | ||
| Vikt (kg) | 115 | ||
Topp |
|||
| Antal i FP | 16 | ||
| GTIN FP | - | ||
| Förpackningstyp | Pallbox | ||
| Förpackningsfunktion | - | ||
| Ingående GTIN FP | - | ||
| Palltyp | - | ||
| Antalet inneliggande GTIN FP | |||
| Djup (mm) | 1200 | ||
| Bredd (mm) | 800 | ||
| Höjd (mm) | 970 | ||
| Vikt (kg) | 116 | ||
| Monteringsanvisning | |
|---|---|
| Snabbguide | - |
| Drift & Skötsel | - |
| Tillverkarens garantiåtagande | - |
| Manual | - |
| Konfigurationsanvisning | - |
| Produktblad | - |
| Sortimentskatalog | - |
| Film | - |
| Byggvarudeklaration | - |
| InstallationsBVD | - |
| Säkerhetsdatablad | - |
| Säkerhetsinstruktion | - |
| REACH-informationsblad | |
| Certifikat | - |
| Prestandadeklaration (DOP) | - |
| EU-försäkran (DoC) | - |
| Energimärkningsetikett | - |
| Energimärkningsetikett (PNG) | - |
| Nästlad energimärkningsetikett | - |
| Produktblad energimärkning | - |
| Miljövarudeklaration ISO14025/EN15804 (EPD) | - |
| Ritning | - |
| Reservdelslista | - |
| Roterande bild | - |
| Monteringsanvisning | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/MONT/MONT_613_8377298.pdf |
|---|---|
| REACH-informationsblad | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/REACH/REACH_613_2054726.pdf |