Avaktiverad 2024-05-22
Inlagd: 2013-04-04
RSK-nr enhet: ST
Duschpaket innehållande termostatblandare för dusch, anslutning 150cc med G 3/4" inv.g., lekande mutter med plantätning. samt duschset. Blandaren har användarvänliga vred med temperaturbegränsning och kontroll för Ecoflöde. Blandaren är utrustad med backventiler och smutsfilter. Duschset med Ecoflöde, duschslang, duschstång, hållare för handdusch, väggfäste och handdusch med flera stråltyper för en komfortabel duschupplevelse. Handduschen är enkel att rengöra tack vare sina antikalk-munstycken. Enkel installation med flexibla väggfästen.
Duschpaket innehållande termostatblandare för dusch, anslutning 150cc med G 3/4" inv.g., lekande mutter med plantätning. samt duschset. Blandaren har användarvänliga vred med temperaturbegränsning och kontroll för Ecoflöde. Blandaren är utrustad med backventiler och smutsfilter. Duschset med Ecoflöde, duschslang, duschstång, hållare för handdusch, väggfäste och handdusch med flera stråltyper för en komfortabel duschupplevelse. Handduschen är enkel att rengöra tack vare sina antikalk-munstycken. Enkel installation med flexibla väggfästen.
| RSK-nummer | 8343750 |
|---|---|
| Tillverkarens artikelnummer | Oras 7169 |
| GTIN | 6414150070341 |
| Produkt | Duschsystem |
| Produktnamn | Optima |
| Dimension | G20/G15 |
| Storlek | c/c150mm |
| Tryck/Flöde/Temp | - |
| Effekt/Eldata | - |
| Funktion | termostat |
| Utförande | duschset med blandare |
|---|---|
| Färg | krom |
| Ytbehandling | förkromad |
| Material | mässing/komposit |
| Standard | EN-1111 |
| Övrig info | - |
| Tillverkarens produktsida | http://www.oras.com/se/products/oras/product/7169 |
| RSK flik | 24 Sanitetsarmatur/-utrustning |
| Tillverkarens artikelnummer | Oras 7169 |
|---|
| GTIN | 6414150070341 |
|---|
| Tillverkarens produktsida | http://www.oras.com/se/products/oras/product/7169 |
|---|
| Typ av grepp | Tvågrepps |
|---|---|
| Typ av temperaturkontroll | Termostatisk |
| Med temperaturbegränsning | Ja |
| Temperaturspärr (38°C) | Ja |
| Centrumavstånd | 150 mm |
| Anslutning tillopp | Invändig gänga |
| Kall blandarkropp | Ja |
| Återströmningsskydd (EN 1717) | EB |
| Med forcerbart flödesbegränsningsstopp | Ja |
| Med omkastare | Nej |
| Med fast huvud-/takdusch | Nej |
| Med duschset/-garnityr | Ja |
{{approval.ApprovalName}}
|
|---|
Bas |
|||
|---|---|---|---|
| Antal i FP | 1 | ||
| GTIN FP | - | ||
| Förpackningstyp | Låda | ||
| Förpackningsfunktion | - | ||
| Palltyp | - | ||
| Djup (mm) | 785 | ||
| Bredd (mm) | 190 | ||
| Höjd (mm) | 115 | ||
| Vikt (kg) | 3,17 | ||
| Monteringsanvisning | |
|---|---|
| Snabbguide | - |
| Drift & Skötsel | |
| Tillverkarens garantiåtagande | - |
| Manual | - |
| Konfigurationsanvisning | - |
| Produktblad | - |
| Sortimentskatalog | - |
| Film | - |
| Byggvarudeklaration | - |
| InstallationsBVD | - |
| Säkerhetsdatablad | - |
| Säkerhetsinstruktion | - |
| REACH-informationsblad | |
| Certifikat | - |
| Prestandadeklaration (DOP) | - |
| EU-försäkran (DoC) | - |
| Energimärkningsetikett | - |
| Energimärkningsetikett (PNG) | - |
| Nästlad energimärkningsetikett | - |
| Produktblad energimärkning | - |
| Miljövarudeklaration ISO14025/EN15804 (EPD) | - |
| Ritning | - |
| Reservdelslista | - |
| Roterande bild | - |
| Monteringsanvisning | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/MONT/MONT_142_8343747.pdf |
|---|---|
| Drift & Skötsel | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/DOS/DOS_142_4316534.pdf |
| REACH-informationsblad | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/REACH/REACH_142_4316534.pdf |
| RSK-nummer | 8343750 |
|---|---|
| Tillverkarens artikelnummer | Oras 7169 |
| GTIN | 6414150070341 |
| Produkt | Duschsystem |
| Produktnamn | Optima |
| Dimension | G20/G15 |
| Storlek | c/c150mm |
| Tryck/Flöde/Temp | - |
| Effekt/Eldata | - |
| Funktion | termostat |
| Utförande | duschset med blandare |
|---|---|
| Färg | krom |
| Ytbehandling | förkromad |
| Material | mässing/komposit |
| Standard | EN-1111 |
| Övrig info | - |
| Tillverkarens produktsida | http://www.oras.com/se/products/oras/product/7169 |
| RSK flik | 24 Sanitetsarmatur/-utrustning |
| Tillverkarens artikelnummer | Oras 7169 |
|---|
| GTIN | 6414150070341 |
|---|
| Tillverkarens produktsida | http://www.oras.com/se/products/oras/product/7169 |
|---|
| Typ av grepp | Tvågrepps |
|---|---|
| Typ av temperaturkontroll | Termostatisk |
| Med temperaturbegränsning | Ja |
| Temperaturspärr (38°C) | Ja |
| Centrumavstånd | 150 mm |
| Anslutning tillopp | Invändig gänga |
| Kall blandarkropp | Ja |
| Återströmningsskydd (EN 1717) | EB |
| Med forcerbart flödesbegränsningsstopp | Ja |
| Med omkastare | Nej |
| Med fast huvud-/takdusch | Nej |
| Med duschset/-garnityr | Ja |
{{approval.ApprovalName}}
|
|---|
Bas |
|||
|---|---|---|---|
| Antal i FP | 1 | ||
| GTIN FP | - | ||
| Förpackningstyp | Låda | ||
| Förpackningsfunktion | - | ||
| Palltyp | - | ||
| Djup (mm) | 785 | ||
| Bredd (mm) | 190 | ||
| Höjd (mm) | 115 | ||
| Vikt (kg) | 3,17 | ||
| Monteringsanvisning | |
|---|---|
| Snabbguide | - |
| Drift & Skötsel | |
| Tillverkarens garantiåtagande | - |
| Manual | - |
| Konfigurationsanvisning | - |
| Produktblad | - |
| Sortimentskatalog | - |
| Film | - |
| Byggvarudeklaration | - |
| InstallationsBVD | - |
| Säkerhetsdatablad | - |
| Säkerhetsinstruktion | - |
| REACH-informationsblad | |
| Certifikat | - |
| Prestandadeklaration (DOP) | - |
| EU-försäkran (DoC) | - |
| Energimärkningsetikett | - |
| Energimärkningsetikett (PNG) | - |
| Nästlad energimärkningsetikett | - |
| Produktblad energimärkning | - |
| Miljövarudeklaration ISO14025/EN15804 (EPD) | - |
| Ritning | - |
| Reservdelslista | - |
| Roterande bild | - |
| Monteringsanvisning | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/MONT/MONT_142_8343747.pdf |
|---|---|
| Drift & Skötsel | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/DOS/DOS_142_4316534.pdf |
| REACH-informationsblad | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/REACH/REACH_142_4316534.pdf |