Avaktiverad 2023-02-07
Inlagd: 2013-04-04
RSK-nr enhet: ST
Duschpaket innehållande termostatblandare för dusch, anslutning 40cc, G1/2" utv.g. samt duschset. Blandaren har användarvänliga vred med temperaturbegränsning och kontroll för Ecoflöde. Blandaren är utrustad med backventiler och smutsfilter. Blandarfästet för 40cc som ingår är vändbart för ansutning ovan eller underifrån. Duschset med Ecoflöde, duschslang, duschstång, hållare för handdusch, väggfäste och handdusch med flera stråltyper för en komfortabel duschupplevelse. Handduschen är enkel att rengöra tack vare sina antikalk-munstycken. Enkel installation med flexibla väggfästen.
Duschpaket innehållande termostatblandare för dusch, anslutning 40cc, G1/2" utv.g. samt duschset. Blandaren har användarvänliga vred med temperaturbegränsning och kontroll för Ecoflöde. Blandaren är utrustad med backventiler och smutsfilter. Blandarfästet för 40cc som ingår är vändbart för ansutning ovan eller underifrån. Duschset med Ecoflöde, duschslang, duschstång, hållare för handdusch, väggfäste och handdusch med flera stråltyper för en komfortabel duschupplevelse. Handduschen är enkel att rengöra tack vare sina antikalk-munstycken. Enkel installation med flexibla väggfästen.
| RSK-nummer | 8343752 |
|---|---|
| Tillverkarens artikelnummer | Oras 7159 |
| GTIN | 6414150070273 |
| Produkt | Duschsystem |
| Produktnamn | Optima |
| Dimension | G15 |
| Storlek | c/c40mm |
| Tryck/Flöde/Temp | - |
| Effekt/Eldata | - |
| Funktion | termostat |
| Utförande | duschset med blandare |
|---|---|
| Färg | krom |
| Ytbehandling | förkromad |
| Material | mässing/komposit |
| Standard | EN-1111 |
| Övrig info | - |
| Tillverkarens produktsida | http://www.oras.com/se/products/oras/product/7159 |
| RSK flik | 24 Sanitetsarmatur/-utrustning |
| Tillverkarens artikelnummer | Oras 7159 |
|---|
| GTIN | 6414150070273 |
|---|
| Tillverkarens produktsida | http://www.oras.com/se/products/oras/product/7159 |
|---|
| Typ av grepp | Tvågrepps |
|---|---|
| Typ av temperaturkontroll | Termostatisk |
| Temperaturspärr (38°C) | Ja |
| Material armatur | Mässing |
| Centrumavstånd | 40 mm |
| Basfärg | Krom |
| Anslutning tillopp | Utvändig gänga |
| Placering utlopp | Nedåt |
| Kall blandarkropp | Ja |
| Återströmningsskydd (EN 1717) | EB |
| Med forcerbart flödesbegränsningsstopp | Ja |
| Med omkastare | Nej |
| Med kopplingar | Nej |
| Med fast huvud-/takdusch | Nej |
| Med duschset/-garnityr | Ja |
{{approval.ApprovalName}}
|
|---|
Bas |
|||
|---|---|---|---|
| Antal i FP | 1 | ||
| GTIN FP | - | ||
| Förpackningstyp | Låda | ||
| Förpackningsfunktion | - | ||
| Palltyp | - | ||
| Djup (mm) | 785 | ||
| Bredd (mm) | 190 | ||
| Höjd (mm) | 115 | ||
| Vikt (kg) | 3,8 | ||
| Monteringsanvisning | |
|---|---|
| Snabbguide | - |
| Drift & Skötsel | |
| Tillverkarens garantiåtagande | - |
| Manual | - |
| Konfigurationsanvisning | - |
| Produktblad | - |
| Sortimentskatalog | - |
| Film | - |
| Byggvarudeklaration | - |
| InstallationsBVD | - |
| Säkerhetsdatablad | - |
| Säkerhetsinstruktion | - |
| REACH-informationsblad | |
| Certifikat | - |
| Prestandadeklaration (DOP) | - |
| EU-försäkran (DoC) | - |
| Energimärkningsetikett | - |
| Energimärkningsetikett (PNG) | - |
| Nästlad energimärkningsetikett | - |
| Produktblad energimärkning | - |
| Miljövarudeklaration ISO14025/EN15804 (EPD) | - |
| Ritning | - |
| Reservdelslista | - |
| Roterande bild | - |
| Monteringsanvisning | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/MONT/MONT_142_8343747.pdf |
|---|---|
| Drift & Skötsel | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/DOS/DOS_142_4316534.pdf |
| REACH-informationsblad | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/REACH/REACH_142_4316534.pdf |
| RSK-nummer | 8343752 |
|---|---|
| Tillverkarens artikelnummer | Oras 7159 |
| GTIN | 6414150070273 |
| Produkt | Duschsystem |
| Produktnamn | Optima |
| Dimension | G15 |
| Storlek | c/c40mm |
| Tryck/Flöde/Temp | - |
| Effekt/Eldata | - |
| Funktion | termostat |
| Utförande | duschset med blandare |
|---|---|
| Färg | krom |
| Ytbehandling | förkromad |
| Material | mässing/komposit |
| Standard | EN-1111 |
| Övrig info | - |
| Tillverkarens produktsida | http://www.oras.com/se/products/oras/product/7159 |
| RSK flik | 24 Sanitetsarmatur/-utrustning |
| Tillverkarens artikelnummer | Oras 7159 |
|---|
| GTIN | 6414150070273 |
|---|
| Tillverkarens produktsida | http://www.oras.com/se/products/oras/product/7159 |
|---|
| Typ av grepp | Tvågrepps |
|---|---|
| Typ av temperaturkontroll | Termostatisk |
| Temperaturspärr (38°C) | Ja |
| Material armatur | Mässing |
| Centrumavstånd | 40 mm |
| Basfärg | Krom |
| Anslutning tillopp | Utvändig gänga |
| Placering utlopp | Nedåt |
| Kall blandarkropp | Ja |
| Återströmningsskydd (EN 1717) | EB |
| Med forcerbart flödesbegränsningsstopp | Ja |
| Med omkastare | Nej |
| Med kopplingar | Nej |
| Med fast huvud-/takdusch | Nej |
| Med duschset/-garnityr | Ja |
{{approval.ApprovalName}}
|
|---|
Bas |
|||
|---|---|---|---|
| Antal i FP | 1 | ||
| GTIN FP | - | ||
| Förpackningstyp | Låda | ||
| Förpackningsfunktion | - | ||
| Palltyp | - | ||
| Djup (mm) | 785 | ||
| Bredd (mm) | 190 | ||
| Höjd (mm) | 115 | ||
| Vikt (kg) | 3,8 | ||
| Monteringsanvisning | |
|---|---|
| Snabbguide | - |
| Drift & Skötsel | |
| Tillverkarens garantiåtagande | - |
| Manual | - |
| Konfigurationsanvisning | - |
| Produktblad | - |
| Sortimentskatalog | - |
| Film | - |
| Byggvarudeklaration | - |
| InstallationsBVD | - |
| Säkerhetsdatablad | - |
| Säkerhetsinstruktion | - |
| REACH-informationsblad | |
| Certifikat | - |
| Prestandadeklaration (DOP) | - |
| EU-försäkran (DoC) | - |
| Energimärkningsetikett | - |
| Energimärkningsetikett (PNG) | - |
| Nästlad energimärkningsetikett | - |
| Produktblad energimärkning | - |
| Miljövarudeklaration ISO14025/EN15804 (EPD) | - |
| Ritning | - |
| Reservdelslista | - |
| Roterande bild | - |
| Monteringsanvisning | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/MONT/MONT_142_8343747.pdf |
|---|---|
| Drift & Skötsel | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/DOS/DOS_142_4316534.pdf |
| REACH-informationsblad | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/REACH/REACH_142_4316534.pdf |