Avaktiverad 2025-09-30
Ersättningsartikel saknas
Inlagd: 2018-03-15
RSK-nr enhet: ST
Termostatstyrt duschsystem med en stor takdusch och en handdusch, 150cc. Rymlig avställningsyta, tillverkad i säkerhetsglas. Användarvänliga vred med temperaturspärr vid 38°, samt omkastare. Oras Hydractiva Style handdusch med tre strållägen: Sensitive (stor och mjuk), Intense (uppiggande) och Pulse (massage). Väggfäste medföljer. Takduschens storlek: 360 mm x 220 mm. Blandaren är utrustad med backventiler och smutsfilter. Rak anslutning/adapter med föravstängning ingår. Viktig information gällande installation: installeras med hjälp av väggdosor för pex rör i rör med avsättningsmått 150cc. Det är viktigt att hålen i kakelplattorna som omger väggdosorna inte överstiger Ø 65 mm och att medföljande anslutningar/adaptrar för blandaren sticker ut mellan 42-47 mm från färdig väggyta.
Termostatstyrt duschsystem med en stor takdusch och en handdusch, 150cc. Rymlig avställningsyta, tillverkad i säkerhetsglas. Användarvänliga vred med temperaturspärr vid 38°, samt omkastare. Oras Hydractiva Style handdusch med tre strållägen: Sensitive (stor och mjuk), Intense (uppiggande) och Pulse (massage). Väggfäste medföljer. Takduschens storlek: 360 mm x 220 mm. Blandaren är utrustad med backventiler och smutsfilter. Rak anslutning/adapter med föravstängning ingår. Viktig information gällande installation: installeras med hjälp av väggdosor för pex rör i rör med avsättningsmått 150cc. Det är viktigt att hålen i kakelplattorna som omger väggdosorna inte överstiger Ø 65 mm och att medföljande anslutningar/adaptrar för blandaren sticker ut mellan 42-47 mm från färdig väggyta.
| RSK-nummer | 8282910 |
|---|---|
| Tillverkarens artikelnummer | 7590-11 |
| GTIN | 6414150083051 |
| Produkt | Duschsystem |
| Produktnamn | Optima Esteta Rain Shower |
| Dimension | G20/G15 |
| Storlek | c/c150mm |
| Tryck/Flöde/Temp | - |
| Effekt/Eldata | - |
| Funktion | termostat |
| Utförande | tak-/handdusch med blandare |
|---|---|
| Färg | krom/vit |
| Ytbehandling | förkromad |
| Material | mässing/komposit |
| Standard | EN-1111 |
| Övrig info | för rör i rör montage 150cc |
| Tillverkarens produktsida | https://www.oras.com/se/hem |
| RSK flik | 24 Sanitetsarmatur/-utrustning |
| Tillverkarens artikelnummer | 7590-11 |
|---|
| GTIN | 6414150083051 |
|---|
| Tillverkarens produktsida | https://www.oras.com/se/hem |
|---|
| Modell/Utförande | Mekanisk |
|---|---|
| Typ av grepp | Tvågrepps |
| Självstängande | Nej |
| Typ av temperaturkontroll | Termostatisk |
| Med temperaturbegränsning | Ja |
| Temperaturspärr (38°C) | Ja |
| Material armatur | Mässing |
| Ytskydd | Förkromad |
| Centrumavstånd | 150 mm |
| Ytbehandling | Polerad/Putsad |
| Basfärg | Krom |
| Accentfärg | Vit |
| Anslutning tillopp | Invändig gänga |
| Anslutningsdimension tillopp | 3/4" (20) |
| Placering utlopp | Nedåt |
| Dimension utlopp (Nominell diameter) | 1/2" (15) |
| Kall blandarkropp | Ja |
| Återströmningsskydd (EN 1717) | EB |
| Med forcerbart flödesbegränsningsstopp | Ja |
| Ljudklass (EN ISO 3822) | Grupp I, <=20 dB(A) |
| Max. temperatur inlopp | 80 °C |
| Med omkastare | Ja |
| Med kopplingar | Ja |
| Med förfilter | Ja |
| Spolningstid inställbar | Nej |
| Automatisk spolingscykel | Nej |
| Med fast huvud-/takdusch | Ja |
| Med duschset/-garnityr | Ja |
| Med fast handduschhållare | Ja |
| Anti-kalk-system | Ja |
| Form duschhuvud | Rektangulär |
{{approval.ApprovalName}}
|
|---|
Bas |
|||
|---|---|---|---|
| Antal i FP | 1 | ||
| GTIN FP | - | ||
| Förpackningstyp | Låda | ||
| Förpackningsfunktion | Garantiförseglad | ||
| Palltyp | - | ||
| Djup (mm) | 1017 | ||
| Bredd (mm) | 230 | ||
| Höjd (mm) | 144 | ||
| Vikt (kg) | 8,4 | ||
| Monteringsanvisning | |
|---|---|
| Snabbguide | - |
| Drift & Skötsel | |
| Tillverkarens garantiåtagande | |
| Manual | - |
| Konfigurationsanvisning | - |
| Produktblad | - |
| Sortimentskatalog | - |
| Film | - |
| Byggvarudeklaration | - |
| InstallationsBVD | - |
| Säkerhetsdatablad | - |
| Säkerhetsinstruktion | - |
| REACH-informationsblad | |
| Certifikat | - |
| Prestandadeklaration (DOP) | - |
| EU-försäkran (DoC) | - |
| Energimärkningsetikett | - |
| Energimärkningsetikett (PNG) | - |
| Nästlad energimärkningsetikett | - |
| Produktblad energimärkning | - |
| Miljövarudeklaration ISO14025/EN15804 (EPD) | - |
| Ritning | - |
| Reservdelslista | - |
| Roterande bild | - |
| Monteringsanvisning | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/MONT/MONT_142_8282910.pdf |
|---|---|
| Drift & Skötsel | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/DOS/DOS_142_4316534.pdf |
| Tillverkarens garantiåtagande | https://www.oras.com/se/garanti |
| REACH-informationsblad | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/REACH/REACH_142_4316534.pdf |
| RSK-nummer | 8282910 |
|---|---|
| Tillverkarens artikelnummer | 7590-11 |
| GTIN | 6414150083051 |
| Produkt | Duschsystem |
| Produktnamn | Optima Esteta Rain Shower |
| Dimension | G20/G15 |
| Storlek | c/c150mm |
| Tryck/Flöde/Temp | - |
| Effekt/Eldata | - |
| Funktion | termostat |
| Utförande | tak-/handdusch med blandare |
|---|---|
| Färg | krom/vit |
| Ytbehandling | förkromad |
| Material | mässing/komposit |
| Standard | EN-1111 |
| Övrig info | för rör i rör montage 150cc |
| Tillverkarens produktsida | https://www.oras.com/se/hem |
| RSK flik | 24 Sanitetsarmatur/-utrustning |
| Tillverkarens artikelnummer | 7590-11 |
|---|
| GTIN | 6414150083051 |
|---|
| Tillverkarens produktsida | https://www.oras.com/se/hem |
|---|
| Modell/Utförande | Mekanisk |
|---|---|
| Typ av grepp | Tvågrepps |
| Självstängande | Nej |
| Typ av temperaturkontroll | Termostatisk |
| Med temperaturbegränsning | Ja |
| Temperaturspärr (38°C) | Ja |
| Material armatur | Mässing |
| Ytskydd | Förkromad |
| Centrumavstånd | 150 mm |
| Ytbehandling | Polerad/Putsad |
| Basfärg | Krom |
| Accentfärg | Vit |
| Anslutning tillopp | Invändig gänga |
| Anslutningsdimension tillopp | 3/4" (20) |
| Placering utlopp | Nedåt |
| Dimension utlopp (Nominell diameter) | 1/2" (15) |
| Kall blandarkropp | Ja |
| Återströmningsskydd (EN 1717) | EB |
| Med forcerbart flödesbegränsningsstopp | Ja |
| Ljudklass (EN ISO 3822) | Grupp I, <=20 dB(A) |
| Max. temperatur inlopp | 80 °C |
| Med omkastare | Ja |
| Med kopplingar | Ja |
| Med förfilter | Ja |
| Spolningstid inställbar | Nej |
| Automatisk spolingscykel | Nej |
| Med fast huvud-/takdusch | Ja |
| Med duschset/-garnityr | Ja |
| Med fast handduschhållare | Ja |
| Anti-kalk-system | Ja |
| Form duschhuvud | Rektangulär |
{{approval.ApprovalName}}
|
|---|
Bas |
|||
|---|---|---|---|
| Antal i FP | 1 | ||
| GTIN FP | - | ||
| Förpackningstyp | Låda | ||
| Förpackningsfunktion | Garantiförseglad | ||
| Palltyp | - | ||
| Djup (mm) | 1017 | ||
| Bredd (mm) | 230 | ||
| Höjd (mm) | 144 | ||
| Vikt (kg) | 8,4 | ||
| Monteringsanvisning | |
|---|---|
| Snabbguide | - |
| Drift & Skötsel | |
| Tillverkarens garantiåtagande | |
| Manual | - |
| Konfigurationsanvisning | - |
| Produktblad | - |
| Sortimentskatalog | - |
| Film | - |
| Byggvarudeklaration | - |
| InstallationsBVD | - |
| Säkerhetsdatablad | - |
| Säkerhetsinstruktion | - |
| REACH-informationsblad | |
| Certifikat | - |
| Prestandadeklaration (DOP) | - |
| EU-försäkran (DoC) | - |
| Energimärkningsetikett | - |
| Energimärkningsetikett (PNG) | - |
| Nästlad energimärkningsetikett | - |
| Produktblad energimärkning | - |
| Miljövarudeklaration ISO14025/EN15804 (EPD) | - |
| Ritning | - |
| Reservdelslista | - |
| Roterande bild | - |
| Monteringsanvisning | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/MONT/MONT_142_8282910.pdf |
|---|---|
| Drift & Skötsel | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/DOS/DOS_142_4316534.pdf |
| Tillverkarens garantiåtagande | https://www.oras.com/se/garanti |
| REACH-informationsblad | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/REACH/REACH_142_4316534.pdf |