Avaktiverad 2023-10-01
Inlagd: 2020-09-29
RSK-nr enhet: ST
Matt svart takduschset med termostatblandare för dusch, anslutning 150cc med G 3/4" inv.g., lekande mutter med plantätning. Användarvänliga vred med temperaturbegränsning och kontroll för Ecoflöde. Blandaren är utrustad med backventiler och smutsfilter. Handdusch med ecoflöde och flera stråltyper för en komfortabel duschupplevelse. Takdusch och handdusch är enkla att rengöra tack vare sina antikalk-munstycken.
Matt svart takduschset med termostatblandare för dusch, anslutning 150cc med G 3/4" inv.g., lekande mutter med plantätning. Användarvänliga vred med temperaturbegränsning och kontroll för Ecoflöde. Blandaren är utrustad med backventiler och smutsfilter. Handdusch med ecoflöde och flera stråltyper för en komfortabel duschupplevelse. Takdusch och handdusch är enkla att rengöra tack vare sina antikalk-munstycken.
| RSK-nummer | 8283144 |
|---|---|
| Tillverkarens artikelnummer | 7192-33 |
| GTIN | 6414150096198 |
| Produkt | Duschsystem |
| Produktnamn | Optima Rain Shower |
| Dimension | G20/G15 |
| Storlek | c/c150mm |
| Tryck/Flöde/Temp | - |
| Effekt/Eldata | - |
| Funktion | termostat, Ecokontroll |
| Utförande | tak-/handdusch med blandare |
|---|---|
| Färg | matt svart |
| Ytbehandling | - |
| Material | mässing/komposit |
| Standard | EN-1111 |
| Övrig info | - |
| Tillverkarens produktsida | https://static.oras.com/image/7192-33?locale=en |
| RSK flik | 24 Sanitetsarmatur/-utrustning |
| Tillverkarens artikelnummer | 7192-33 |
|---|
| GTIN | 6414150096198 |
|---|
| Tillverkarens produktsida | https://static.oras.com/image/7192-33?locale=en |
|---|
| Typ av grepp | Tvågrepps |
|---|---|
| Typ av temperaturkontroll | Termostatisk |
| Med temperaturbegränsning | Ja |
| Temperaturspärr (38°C) | Ja |
| Material armatur | Mässing |
| Ytskydd | Belagd |
| Centrumavstånd | 150 mm |
| Ytbehandling | Övrigt |
| Basfärg | Svart |
| Anslutning tillopp | Invändig gänga |
| Anslutningsdimension tillopp | 3/4" (20) |
| Placering utlopp | Uppåt |
| Kall blandarkropp | Ja |
| Återströmningsskydd (EN 1717) | EB |
| Med forcerbart flödesbegränsningsstopp | Ja |
| Ljudklass (EN ISO 3822) | Grupp I, <=20 dB(A) |
| Med omkastare | Ja |
| Med fast huvud-/takdusch | Ja |
| Med duschset/-garnityr | Ja |
{{approval.ApprovalName}}
|
|---|
Bas |
|||
|---|---|---|---|
| Antal i FP | 1 | ||
| GTIN FP | - | ||
| Förpackningstyp | Låda | ||
| Förpackningsfunktion | Garantiförseglad | ||
| Palltyp | - | ||
| Djup (mm) | 1025 | ||
| Bredd (mm) | 225 | ||
| Höjd (mm) | 115 | ||
| Vikt (kg) | 4,6 | ||
| Monteringsanvisning | |
|---|---|
| Snabbguide | - |
| Drift & Skötsel | |
| Tillverkarens garantiåtagande | - |
| Manual | - |
| Konfigurationsanvisning | - |
| Produktblad | - |
| Sortimentskatalog | - |
| Film | - |
| Byggvarudeklaration | - |
| InstallationsBVD | - |
| Säkerhetsdatablad | - |
| Säkerhetsinstruktion | - |
| REACH-informationsblad | |
| Certifikat | - |
| Prestandadeklaration (DOP) | - |
| EU-försäkran (DoC) | - |
| Energimärkningsetikett | - |
| Energimärkningsetikett (PNG) | - |
| Nästlad energimärkningsetikett | - |
| Produktblad energimärkning | - |
| Miljövarudeklaration ISO14025/EN15804 (EPD) | - |
| Ritning | - |
| Reservdelslista | - |
| Roterande bild | - |
| Monteringsanvisning | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/MONT/MONT_142_8343747.pdf |
|---|---|
| Drift & Skötsel | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/DOS/DOS_142_4316534.pdf |
| REACH-informationsblad | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/REACH/REACH_142_4316534.pdf |
| RSK-nummer | 8283144 |
|---|---|
| Tillverkarens artikelnummer | 7192-33 |
| GTIN | 6414150096198 |
| Produkt | Duschsystem |
| Produktnamn | Optima Rain Shower |
| Dimension | G20/G15 |
| Storlek | c/c150mm |
| Tryck/Flöde/Temp | - |
| Effekt/Eldata | - |
| Funktion | termostat, Ecokontroll |
| Utförande | tak-/handdusch med blandare |
|---|---|
| Färg | matt svart |
| Ytbehandling | - |
| Material | mässing/komposit |
| Standard | EN-1111 |
| Övrig info | - |
| Tillverkarens produktsida | https://static.oras.com/image/7192-33?locale=en |
| RSK flik | 24 Sanitetsarmatur/-utrustning |
| Tillverkarens artikelnummer | 7192-33 |
|---|
| GTIN | 6414150096198 |
|---|
| Tillverkarens produktsida | https://static.oras.com/image/7192-33?locale=en |
|---|
| Typ av grepp | Tvågrepps |
|---|---|
| Typ av temperaturkontroll | Termostatisk |
| Med temperaturbegränsning | Ja |
| Temperaturspärr (38°C) | Ja |
| Material armatur | Mässing |
| Ytskydd | Belagd |
| Centrumavstånd | 150 mm |
| Ytbehandling | Övrigt |
| Basfärg | Svart |
| Anslutning tillopp | Invändig gänga |
| Anslutningsdimension tillopp | 3/4" (20) |
| Placering utlopp | Uppåt |
| Kall blandarkropp | Ja |
| Återströmningsskydd (EN 1717) | EB |
| Med forcerbart flödesbegränsningsstopp | Ja |
| Ljudklass (EN ISO 3822) | Grupp I, <=20 dB(A) |
| Med omkastare | Ja |
| Med fast huvud-/takdusch | Ja |
| Med duschset/-garnityr | Ja |
{{approval.ApprovalName}}
|
|---|
Bas |
|||
|---|---|---|---|
| Antal i FP | 1 | ||
| GTIN FP | - | ||
| Förpackningstyp | Låda | ||
| Förpackningsfunktion | Garantiförseglad | ||
| Palltyp | - | ||
| Djup (mm) | 1025 | ||
| Bredd (mm) | 225 | ||
| Höjd (mm) | 115 | ||
| Vikt (kg) | 4,6 | ||
| Monteringsanvisning | |
|---|---|
| Snabbguide | - |
| Drift & Skötsel | |
| Tillverkarens garantiåtagande | - |
| Manual | - |
| Konfigurationsanvisning | - |
| Produktblad | - |
| Sortimentskatalog | - |
| Film | - |
| Byggvarudeklaration | - |
| InstallationsBVD | - |
| Säkerhetsdatablad | - |
| Säkerhetsinstruktion | - |
| REACH-informationsblad | |
| Certifikat | - |
| Prestandadeklaration (DOP) | - |
| EU-försäkran (DoC) | - |
| Energimärkningsetikett | - |
| Energimärkningsetikett (PNG) | - |
| Nästlad energimärkningsetikett | - |
| Produktblad energimärkning | - |
| Miljövarudeklaration ISO14025/EN15804 (EPD) | - |
| Ritning | - |
| Reservdelslista | - |
| Roterande bild | - |
| Monteringsanvisning | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/MONT/MONT_142_8343747.pdf |
|---|---|
| Drift & Skötsel | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/DOS/DOS_142_4316534.pdf |
| REACH-informationsblad | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/REACH/REACH_142_4316534.pdf |