Avaktiverad 2023-10-01
Inlagd: 2013-04-04
RSK-nr enhet: ST
Takduschset med termostatblandare för dusch, anslutning 160cc, konisk anslutning M26 utv.g. Användarvänliga vred med temperaturbegränsning och kontroll för Ecoflöde. Blandaren är utrustad med backventiler och smutsfilter. Handdusch med ecoflöde och flera stråltyper för en komfortabel duschupplevelse. Takdusch och handdusch är enkla att rengöra tack vare sina antikalk-munstycken.
Takduschset med termostatblandare för dusch, anslutning 160cc, konisk anslutning M26 utv.g. Användarvänliga vred med temperaturbegränsning och kontroll för Ecoflöde. Blandaren är utrustad med backventiler och smutsfilter. Handdusch med ecoflöde och flera stråltyper för en komfortabel duschupplevelse. Takdusch och handdusch är enkla att rengöra tack vare sina antikalk-munstycken.
| RSK-nummer | 8343754 |
|---|---|
| Tillverkarens artikelnummer | Oras 7156 |
| GTIN | 6414150070174 |
| Produkt | Duschsystem |
| Produktnamn | Optima Rain Shower |
| Dimension | M26x1,5/G15 |
| Storlek | c/c160mm |
| Tryck/Flöde/Temp | - |
| Effekt/Eldata | - |
| Funktion | termostat |
| Utförande | tak-/handdusch med blandare |
|---|---|
| Färg | krom |
| Ytbehandling | förkromad |
| Material | mässing/komposit |
| Standard | EN-1111 |
| Övrig info | - |
| Tillverkarens produktsida | - |
| RSK flik | 24 Sanitetsarmatur/-utrustning |
| Tillverkarens artikelnummer | Oras 7156 |
|---|
| GTIN | 6414150070174 |
|---|
| Tillverkarens produktsida | - |
|---|
| Typ av grepp | Tvågrepps |
|---|---|
| Typ av temperaturkontroll | Termostatisk |
| Temperaturspärr (38°C) | Ja |
| Material armatur | Mässing |
| Ytskydd | Förkromad |
| Centrumavstånd | 160 mm |
| Anslutning tillopp | Utvändig gänga |
| Placering utlopp | Uppåt |
| Dimension utlopp (Nominell diameter) | Övrigt |
| Kall blandarkropp | Ja |
| Återströmningsskydd (EN 1717) | EB |
| Med forcerbart flödesbegränsningsstopp | Ja |
| Med omkastare | Ja |
| Med kopplingar | Nej |
| Med fast huvud-/takdusch | Ja |
| Med duschset/-garnityr | Ja |
{{approval.ApprovalName}}
|
|---|
Bas |
|||
|---|---|---|---|
| Antal i FP | 1 | ||
| GTIN FP | - | ||
| Förpackningstyp | Låda | ||
| Förpackningsfunktion | - | ||
| Palltyp | - | ||
| Djup (mm) | 1025 | ||
| Bredd (mm) | 225 | ||
| Höjd (mm) | 115 | ||
| Vikt (kg) | 4,6 | ||
| Monteringsanvisning | |
|---|---|
| Snabbguide | - |
| Drift & Skötsel | |
| Tillverkarens garantiåtagande | - |
| Manual | - |
| Konfigurationsanvisning | - |
| Produktblad | - |
| Sortimentskatalog | - |
| Film | - |
| Byggvarudeklaration | - |
| InstallationsBVD | - |
| Säkerhetsdatablad | - |
| Säkerhetsinstruktion | - |
| REACH-informationsblad | |
| Certifikat | - |
| Prestandadeklaration (DOP) | - |
| EU-försäkran (DoC) | - |
| Energimärkningsetikett | - |
| Energimärkningsetikett (PNG) | - |
| Nästlad energimärkningsetikett | - |
| Produktblad energimärkning | - |
| Miljövarudeklaration ISO14025/EN15804 (EPD) | |
| Ritning | - |
| Reservdelslista | - |
| Roterande bild | - |
| Monteringsanvisning | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/MONT/MONT_142_8343747.pdf |
|---|---|
| Drift & Skötsel | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/DOS/DOS_142_4316534.pdf |
| REACH-informationsblad | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/REACH/REACH_142_4316534.pdf |
| Miljövarudeklaration ISO14025/EN15804 (EPD) | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/EPD/EPD_142_8343754.pdf |
| RSK-nummer | 8343754 |
|---|---|
| Tillverkarens artikelnummer | Oras 7156 |
| GTIN | 6414150070174 |
| Produkt | Duschsystem |
| Produktnamn | Optima Rain Shower |
| Dimension | M26x1,5/G15 |
| Storlek | c/c160mm |
| Tryck/Flöde/Temp | - |
| Effekt/Eldata | - |
| Funktion | termostat |
| Utförande | tak-/handdusch med blandare |
|---|---|
| Färg | krom |
| Ytbehandling | förkromad |
| Material | mässing/komposit |
| Standard | EN-1111 |
| Övrig info | - |
| Tillverkarens produktsida | - |
| RSK flik | 24 Sanitetsarmatur/-utrustning |
| Tillverkarens artikelnummer | Oras 7156 |
|---|
| GTIN | 6414150070174 |
|---|
| Tillverkarens produktsida | - |
|---|
| Typ av grepp | Tvågrepps |
|---|---|
| Typ av temperaturkontroll | Termostatisk |
| Temperaturspärr (38°C) | Ja |
| Material armatur | Mässing |
| Ytskydd | Förkromad |
| Centrumavstånd | 160 mm |
| Anslutning tillopp | Utvändig gänga |
| Placering utlopp | Uppåt |
| Dimension utlopp (Nominell diameter) | Övrigt |
| Kall blandarkropp | Ja |
| Återströmningsskydd (EN 1717) | EB |
| Med forcerbart flödesbegränsningsstopp | Ja |
| Med omkastare | Ja |
| Med kopplingar | Nej |
| Med fast huvud-/takdusch | Ja |
| Med duschset/-garnityr | Ja |
{{approval.ApprovalName}}
|
|---|
Bas |
|||
|---|---|---|---|
| Antal i FP | 1 | ||
| GTIN FP | - | ||
| Förpackningstyp | Låda | ||
| Förpackningsfunktion | - | ||
| Palltyp | - | ||
| Djup (mm) | 1025 | ||
| Bredd (mm) | 225 | ||
| Höjd (mm) | 115 | ||
| Vikt (kg) | 4,6 | ||
| Monteringsanvisning | |
|---|---|
| Snabbguide | - |
| Drift & Skötsel | |
| Tillverkarens garantiåtagande | - |
| Manual | - |
| Konfigurationsanvisning | - |
| Produktblad | - |
| Sortimentskatalog | - |
| Film | - |
| Byggvarudeklaration | - |
| InstallationsBVD | - |
| Säkerhetsdatablad | - |
| Säkerhetsinstruktion | - |
| REACH-informationsblad | |
| Certifikat | - |
| Prestandadeklaration (DOP) | - |
| EU-försäkran (DoC) | - |
| Energimärkningsetikett | - |
| Energimärkningsetikett (PNG) | - |
| Nästlad energimärkningsetikett | - |
| Produktblad energimärkning | - |
| Miljövarudeklaration ISO14025/EN15804 (EPD) | |
| Ritning | - |
| Reservdelslista | - |
| Roterande bild | - |
| Monteringsanvisning | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/MONT/MONT_142_8343747.pdf |
|---|---|
| Drift & Skötsel | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/DOS/DOS_142_4316534.pdf |
| REACH-informationsblad | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/REACH/REACH_142_4316534.pdf |
| Miljövarudeklaration ISO14025/EN15804 (EPD) | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/EPD/EPD_142_8343754.pdf |