Inlagd: 2024-04-24
RSK-nr enhet: ST
Takduschset med termostatblandare för dusch, anslutning 160cc med M26 x 1,5 utv.g. Användarvänliga vred med temperaturbegränsnings knapp 38°, samt flödeskontroll med eco-flödesläge. Blandaren är utrustad med backventiler och smutsfilter. Pinnhanddusch med 1-strålig dusch för en komfortabel duschupplevelse. Takdusch och handdusch är enkla att rengöra tack vare sina antikalk-munstycken.
Takduschset med termostatblandare för dusch, anslutning 160cc med M26 x 1,5 utv.g. Användarvänliga vred med temperaturbegränsnings knapp 38°, samt flödeskontroll med eco-flödesläge. Blandaren är utrustad med backventiler och smutsfilter. Pinnhanddusch med 1-strålig dusch för en komfortabel duschupplevelse. Takdusch och handdusch är enkla att rengöra tack vare sina antikalk-munstycken.
| RSK-nummer | 8283481 |
|---|---|
| Tillverkarens artikelnummer | 4757 |
| GTIN | 6414150104381 |
| Produkt | Duschsystem |
| Produktnamn | Oras Aurelia Shower |
| Dimension | M26 x 1,5 utv.g |
| Storlek | c/c160mm |
| Tryck/Flöde/Temp | Eco 7,2L/min @ 3bar |
| Effekt/Eldata | - |
| Funktion | termostat |
| Utförande | tak-/handdusch med blandare |
|---|---|
| Färg | krom |
| Ytbehandling | förkromad |
| Material | mässing/komposit |
| Standard | EN-1111 |
| Övrig info | - |
| Tillverkarens produktsida | https://www.oras.com/se/hem |
| RSK flik | 24 Sanitetsarmatur/-utrustning |
| Tillverkarens artikelnummer | 4757 |
|---|
| GTIN | 6414150104381 |
|---|
| Tillverkarens produktsida | https://www.oras.com/se/hem |
|---|
| Modell/Utförande | Mekanisk |
|---|---|
| Typ av grepp | Tvågrepps |
| Självstängande | Nej |
| Typ av temperaturkontroll | Termostatisk |
| Med temperaturbegränsning | Ja |
| Temperaturspärr (38°C) | Ja |
| Material armatur | Mässing |
| Ytskydd | Förkromad |
| Centrumavstånd | 160 mm |
| Ytbehandling | Polerad/Putsad |
| Basfärg | Krom |
| Accentfärg | Övrigt |
| Anslutning tillopp | Utvändig gänga |
| Anslutningsdimension tillopp | M26x1,5 |
| Placering utlopp | Uppåt och nedåt |
| Dimension utlopp (Nominell diameter) | 1/2" (15) |
| Kall blandarkropp | Ja |
| Återströmningsskydd (EN 1717) | EB |
| Med forcerbart flödesbegränsningsstopp | Ja |
| Ljudklass (EN ISO 3822) | Grupp I, <=20 dB(A) |
| Max. temperatur inlopp | 65 °C |
| Med omkastare | Ja |
| Med kopplingar | Nej |
| Med täckbricka/-rosett | Nej |
| Med förfilter | Ja |
| Med fast huvud-/takdusch | Ja |
| Med duschset/-garnityr | Ja |
| Certifierad enligt KIWA [NL] | Ja |
{{approval.ApprovalName}}
|
|---|
Bas |
|||
|---|---|---|---|
| Antal i FP | 1 | ||
| GTIN FP | - | ||
| Förpackningstyp | Låda | ||
| Förpackningsfunktion | Garantiförseglad | ||
| Palltyp | - | ||
| Djup (mm) | 995 | ||
| Bredd (mm) | 385 | ||
| Höjd (mm) | 95 | ||
| Vikt (kg) | 6,3 | ||
| Monteringsanvisning | - |
|---|---|
| Snabbguide | - |
| Drift & Skötsel | |
| Tillverkarens garantiåtagande | |
| Manual | - |
| Konfigurationsanvisning | - |
| Produktblad | - |
| Sortimentskatalog | - |
| Film | - |
| Byggvarudeklaration | - |
| InstallationsBVD | - |
| Säkerhetsdatablad | - |
| Säkerhetsinstruktion | - |
| REACH-informationsblad | |
| Certifikat | - |
| Prestandadeklaration (DOP) | - |
| EU-försäkran (DoC) | - |
| Energimärkningsetikett | - |
| Energimärkningsetikett (PNG) | - |
| Nästlad energimärkningsetikett | - |
| Produktblad energimärkning | - |
| Miljövarudeklaration ISO14025/EN15804 (EPD) | - |
| Ritning | - |
| Reservdelslista | - |
| Roterande bild | - |
| Drift & Skötsel | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/DOS/DOS_142_8283481.pdf |
|---|---|
| Tillverkarens garantiåtagande | https://www.oras.com/se/garanti |
| REACH-informationsblad | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/REACH/REACH_142_8283481.pdf |
| RSK-nummer | 8283481 |
|---|---|
| Tillverkarens artikelnummer | 4757 |
| GTIN | 6414150104381 |
| Produkt | Duschsystem |
| Produktnamn | Oras Aurelia Shower |
| Dimension | M26 x 1,5 utv.g |
| Storlek | c/c160mm |
| Tryck/Flöde/Temp | Eco 7,2L/min @ 3bar |
| Effekt/Eldata | - |
| Funktion | termostat |
| Utförande | tak-/handdusch med blandare |
|---|---|
| Färg | krom |
| Ytbehandling | förkromad |
| Material | mässing/komposit |
| Standard | EN-1111 |
| Övrig info | - |
| Tillverkarens produktsida | https://www.oras.com/se/hem |
| RSK flik | 24 Sanitetsarmatur/-utrustning |
| Tillverkarens artikelnummer | 4757 |
|---|
| GTIN | 6414150104381 |
|---|
| Tillverkarens produktsida | https://www.oras.com/se/hem |
|---|
| Modell/Utförande | Mekanisk |
|---|---|
| Typ av grepp | Tvågrepps |
| Självstängande | Nej |
| Typ av temperaturkontroll | Termostatisk |
| Med temperaturbegränsning | Ja |
| Temperaturspärr (38°C) | Ja |
| Material armatur | Mässing |
| Ytskydd | Förkromad |
| Centrumavstånd | 160 mm |
| Ytbehandling | Polerad/Putsad |
| Basfärg | Krom |
| Accentfärg | Övrigt |
| Anslutning tillopp | Utvändig gänga |
| Anslutningsdimension tillopp | M26x1,5 |
| Placering utlopp | Uppåt och nedåt |
| Dimension utlopp (Nominell diameter) | 1/2" (15) |
| Kall blandarkropp | Ja |
| Återströmningsskydd (EN 1717) | EB |
| Med forcerbart flödesbegränsningsstopp | Ja |
| Ljudklass (EN ISO 3822) | Grupp I, <=20 dB(A) |
| Max. temperatur inlopp | 65 °C |
| Med omkastare | Ja |
| Med kopplingar | Nej |
| Med täckbricka/-rosett | Nej |
| Med förfilter | Ja |
| Med fast huvud-/takdusch | Ja |
| Med duschset/-garnityr | Ja |
| Certifierad enligt KIWA [NL] | Ja |
{{approval.ApprovalName}}
|
|---|
Bas |
|||
|---|---|---|---|
| Antal i FP | 1 | ||
| GTIN FP | - | ||
| Förpackningstyp | Låda | ||
| Förpackningsfunktion | Garantiförseglad | ||
| Palltyp | - | ||
| Djup (mm) | 995 | ||
| Bredd (mm) | 385 | ||
| Höjd (mm) | 95 | ||
| Vikt (kg) | 6,3 | ||
| Monteringsanvisning | - |
|---|---|
| Snabbguide | - |
| Drift & Skötsel | |
| Tillverkarens garantiåtagande | |
| Manual | - |
| Konfigurationsanvisning | - |
| Produktblad | - |
| Sortimentskatalog | - |
| Film | - |
| Byggvarudeklaration | - |
| InstallationsBVD | - |
| Säkerhetsdatablad | - |
| Säkerhetsinstruktion | - |
| REACH-informationsblad | |
| Certifikat | - |
| Prestandadeklaration (DOP) | - |
| EU-försäkran (DoC) | - |
| Energimärkningsetikett | - |
| Energimärkningsetikett (PNG) | - |
| Nästlad energimärkningsetikett | - |
| Produktblad energimärkning | - |
| Miljövarudeklaration ISO14025/EN15804 (EPD) | - |
| Ritning | - |
| Reservdelslista | - |
| Roterande bild | - |
| Drift & Skötsel | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/DOS/DOS_142_8283481.pdf |
|---|---|
| Tillverkarens garantiåtagande | https://www.oras.com/se/garanti |
| REACH-informationsblad | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/REACH/REACH_142_8283481.pdf |