Inlagd: 2024-12-27
RSK-nr enhet: ST
• består av: huvuddusch, handdusch, duschtermostat, duschstång, duschslang • huvuddusch Pulsify 260 2jet • duschhuvudsstorlek huvuddusch: 260 mm • stråltyp huvuddusch: PowderRain, Intense PowderRain • strålskivans yta: grafit • Fast Drain tömmer huvudduschen från en vinkel på 10° • avtagbart duschhuvud • hylla av plast • hyllans yta: grafit • flödesmängd IntenseRain (vid 3 bar): 7,5 l/min • flödesmängd PowderRain stråle (vid 3 bar): 7,5 l/min • stråltyp handdusch: PowderRain, IntenseRain, Massagestråle • flödesmängd handdusch vid 3 bar: 7,5 l/min • maximal flödeshastighet för Showerpipe vid 3 bar: 7,5 l/min • min. driftstryck: 1,7 bar • max. driftstryck: 10 bar • kulled: huvuddusch kan lutas 13-39° • duscharmslängd huvuddusch: 233 mm • CoolContacttermostat: Förhindrar att höljet värms upp och gör det säkrare att duscha • termostat ShowerTablet Select 400 • säkerhetsspärr vid 40 °C • samtidig användning av 3 funktioner • lämplig för genomströmningsberedare • monteringstyp: utanpåliggande montering • anslutningsgänga: G ½” • stickmått: 150 ± 12 mm • röret kan förkortas i höjdled • skyddad mot återströmning • stångbredd: 48 mm • Termostat levereras med knapparna handdusch, PowderRain, Intense PowderRain • ljudklass: I • flödesklass: O, B • vattenflödeskontroll med stoppfunktion • 2 funktioner • EU taxonomy: max 8 l/min - (DNSH)
• består av: huvuddusch, handdusch, duschtermostat, duschstång, duschslang • huvuddusch Pulsify 260 2jet • duschhuvudsstorlek huvuddusch: 260 mm • stråltyp huvuddusch: PowderRain, Intense PowderRain • strålskivans yta: grafit • Fast Drain tömmer huvudduschen från en vinkel på 10° • avtagbart duschhuvud • hylla av plast • hyllans yta: grafit • flödesmängd IntenseRain (vid 3 bar): 7,5 l/min • flödesmängd PowderRain stråle (vid 3 bar): 7,5 l/min • stråltyp handdusch: PowderRain, IntenseRain, Massagestråle • flödesmängd handdusch vid 3 bar: 7,5 l/min • maximal flödeshastighet för Showerpipe vid 3 bar: 7,5 l/min • min. driftstryck: 1,7 bar • max. driftstryck: 10 bar • kulled: huvuddusch kan lutas 13-39° • duscharmslängd huvuddusch: 233 mm • CoolContacttermostat: Förhindrar att höljet värms upp och gör det säkrare att duscha • termostat ShowerTablet Select 400 • säkerhetsspärr vid 40 °C • samtidig användning av 3 funktioner • lämplig för genomströmningsberedare • monteringstyp: utanpåliggande montering • anslutningsgänga: G ½” • stickmått: 150 ± 12 mm • röret kan förkortas i höjdled • skyddad mot återströmning • stångbredd: 48 mm • Termostat levereras med knapparna handdusch, PowderRain, Intense PowderRain • ljudklass: I • flödesklass: O, B • vattenflödeskontroll med stoppfunktion • 2 funktioner • EU taxonomy: max 8 l/min - (DNSH)
| RSK-nummer | 8283615 |
|---|---|
| Tillverkarens artikelnummer | 24241000 |
| GTIN | 4059625358344 |
| Produkt | Duschkombination |
| Produktnamn | Pulsify S |
| Dimension | - |
| Storlek | - |
| Tryck/Flöde/Temp | - |
| Effekt/Eldata | - |
| Funktion | Showerpipe 260 2jet EcoSmart |
| Utförande | ShowerTablet Select 400 |
|---|---|
| Färg | krom |
| Ytbehandling | förkromad |
| Material | mässing |
| Standard | - |
| Övrig info | - |
| Tillverkarens produktsida | - |
| RSK flik | 24 Sanitetsarmatur/-utrustning |
| Tillverkarens artikelnummer | 24241000 |
|---|
| GTIN | 4059625358344 |
|---|
| Tillverkarens produktsida | - |
|---|
| Montering | Vägg |
|---|---|
| Inbyggd | Nej |
| Justerbar höjd | Nej |
| Typ av temperaturkontroll | Termostatisk |
| Duschfunktion | Mekanisk |
| Placering av vattenanslutning | Baksida |
| Självstängande | Nej |
| Automatisk spolingscykel | Nej |
| Variabel drifttid | Nej |
| Med omkastare | Nej |
| Med huvud-/takdusch | Ja |
| Med handdusch | Ja |
| Inställbar höjd på handdusch | Nej |
| Längd duschslang | 1600 mm |
| Med fast sidodusch | Nej |
| Antal sidoduschar | 0 |
| Inställbar sidodusch | Nej |
| Sidodusch med inställbart flöde | Nej |
| Med sits | Nej |
| Med tvålhållare | Nej |
| Med hylla | Ja |
| Med belysning | Nej |
| Material hus/kapsling/stomme | Plast |
| Basfärg | Krom |
| Accentfärg | Övrigt |
| Material anslutning | Mässing |
| Höjd | 1104 mm |
| Bredd | 413 mm |
| Djup | 276 mm |
| Diameter | 0 mm |
| Min. flöde (blandad vatten) | 7 l/min |
| Tryck | 1,7 - 1,7 bar |
| Med filter | Nej |
| Med avstängningsventil | Nej |
| Med monteringsdetaljer | Ja |
| Med återströmningsskydd | Nej |
| Skydd mot skållning | Nej |
| Anslutning tillopp | Utvändig gänga |
| Typgodkänd enligt BBR/EKS | Nej |
{{approval.ApprovalName}}
|
|---|
Bas |
|||
|---|---|---|---|
| Antal i FP | 1 | ||
| GTIN FP | 4059625358344 | ||
| Förpackningstyp | Låda | ||
| Förpackningsfunktion | - | ||
| Palltyp | - | ||
| Djup (mm) | 1174 | ||
| Bredd (mm) | 360 | ||
| Höjd (mm) | 165 | ||
| Vikt (kg) | 8,614 | ||
Mellan |
|||
| Antal i FP | 1 | ||
| GTIN FP | - | ||
| Förpackningstyp | Låda | ||
| Förpackningsfunktion | - | ||
| Ingående GTIN FP | - | ||
| Palltyp | - | ||
| Antalet inneliggande GTIN FP | |||
| Djup (mm) | 1190 | ||
| Bredd (mm) | 365 | ||
| Höjd (mm) | 170 | ||
| Vikt (kg) | 9,338 | ||
Mellan2 |
|||
| Antal i FP | 8 | ||
| GTIN FP | - | ||
| Förpackningstyp | Pallbox | ||
| Förpackningsfunktion | - | ||
| Ingående GTIN FP | - | ||
| Palltyp | - | ||
| Antalet inneliggande GTIN FP | |||
| Djup (mm) | 1200 | ||
| Bredd (mm) | 800 | ||
| Höjd (mm) | 1000 | ||
| Vikt (kg) | 96,212 | ||
| Monteringsanvisning | |
|---|---|
| Snabbguide | - |
| Drift & Skötsel | |
| Tillverkarens garantiåtagande | |
| Manual | - |
| Konfigurationsanvisning | - |
| Produktblad | |
| Sortimentskatalog | - |
| Film | - |
| Byggvarudeklaration | - |
| InstallationsBVD | - |
| Säkerhetsdatablad | - |
| Säkerhetsinstruktion | - |
| REACH-informationsblad | - |
| Certifikat | - |
| Prestandadeklaration (DOP) | - |
| EU-försäkran (DoC) | - |
| Energimärkningsetikett | - |
| Energimärkningsetikett (PNG) | - |
| Nästlad energimärkningsetikett | - |
| Produktblad energimärkning | - |
| Miljövarudeklaration ISO14025/EN15804 (EPD) | - |
| Ritning | - |
| Reservdelslista | |
| Roterande bild | - |
| Monteringsanvisning | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/MONT/MONT_412_8283611.pdf |
|---|---|
| Drift & Skötsel | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/DOS/DOS_412_7357636.pdf |
| Tillverkarens garantiåtagande | https://www.hansgrohe.se/service/produktgaranti |
| Produktblad | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/PROD/PROD_412_8283615.pdf |
| Reservdelslista | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/SPARE/SPARE_412_8283615.pdf |
| RSK-nummer | 8283615 |
|---|---|
| Tillverkarens artikelnummer | 24241000 |
| GTIN | 4059625358344 |
| Produkt | Duschkombination |
| Produktnamn | Pulsify S |
| Dimension | - |
| Storlek | - |
| Tryck/Flöde/Temp | - |
| Effekt/Eldata | - |
| Funktion | Showerpipe 260 2jet EcoSmart |
| Utförande | ShowerTablet Select 400 |
|---|---|
| Färg | krom |
| Ytbehandling | förkromad |
| Material | mässing |
| Standard | - |
| Övrig info | - |
| Tillverkarens produktsida | - |
| RSK flik | 24 Sanitetsarmatur/-utrustning |
| Tillverkarens artikelnummer | 24241000 |
|---|
| GTIN | 4059625358344 |
|---|
| Tillverkarens produktsida | - |
|---|
| Montering | Vägg |
|---|---|
| Inbyggd | Nej |
| Justerbar höjd | Nej |
| Typ av temperaturkontroll | Termostatisk |
| Duschfunktion | Mekanisk |
| Placering av vattenanslutning | Baksida |
| Självstängande | Nej |
| Automatisk spolingscykel | Nej |
| Variabel drifttid | Nej |
| Med omkastare | Nej |
| Med huvud-/takdusch | Ja |
| Med handdusch | Ja |
| Inställbar höjd på handdusch | Nej |
| Längd duschslang | 1600 mm |
| Med fast sidodusch | Nej |
| Antal sidoduschar | 0 |
| Inställbar sidodusch | Nej |
| Sidodusch med inställbart flöde | Nej |
| Med sits | Nej |
| Med tvålhållare | Nej |
| Med hylla | Ja |
| Med belysning | Nej |
| Material hus/kapsling/stomme | Plast |
| Basfärg | Krom |
| Accentfärg | Övrigt |
| Material anslutning | Mässing |
| Höjd | 1104 mm |
| Bredd | 413 mm |
| Djup | 276 mm |
| Diameter | 0 mm |
| Min. flöde (blandad vatten) | 7 l/min |
| Tryck | 1,7 - 1,7 bar |
| Med filter | Nej |
| Med avstängningsventil | Nej |
| Med monteringsdetaljer | Ja |
| Med återströmningsskydd | Nej |
| Skydd mot skållning | Nej |
| Anslutning tillopp | Utvändig gänga |
| Typgodkänd enligt BBR/EKS | Nej |
{{approval.ApprovalName}}
|
|---|
Bas |
|||
|---|---|---|---|
| Antal i FP | 1 | ||
| GTIN FP | 4059625358344 | ||
| Förpackningstyp | Låda | ||
| Förpackningsfunktion | - | ||
| Palltyp | - | ||
| Djup (mm) | 1174 | ||
| Bredd (mm) | 360 | ||
| Höjd (mm) | 165 | ||
| Vikt (kg) | 8,614 | ||
Mellan |
|||
| Antal i FP | 1 | ||
| GTIN FP | - | ||
| Förpackningstyp | Låda | ||
| Förpackningsfunktion | - | ||
| Ingående GTIN FP | - | ||
| Palltyp | - | ||
| Antalet inneliggande GTIN FP | |||
| Djup (mm) | 1190 | ||
| Bredd (mm) | 365 | ||
| Höjd (mm) | 170 | ||
| Vikt (kg) | 9,338 | ||
Mellan2 |
|||
| Antal i FP | 8 | ||
| GTIN FP | - | ||
| Förpackningstyp | Pallbox | ||
| Förpackningsfunktion | - | ||
| Ingående GTIN FP | - | ||
| Palltyp | - | ||
| Antalet inneliggande GTIN FP | |||
| Djup (mm) | 1200 | ||
| Bredd (mm) | 800 | ||
| Höjd (mm) | 1000 | ||
| Vikt (kg) | 96,212 | ||
| Monteringsanvisning | |
|---|---|
| Snabbguide | - |
| Drift & Skötsel | |
| Tillverkarens garantiåtagande | |
| Manual | - |
| Konfigurationsanvisning | - |
| Produktblad | |
| Sortimentskatalog | - |
| Film | - |
| Byggvarudeklaration | - |
| InstallationsBVD | - |
| Säkerhetsdatablad | - |
| Säkerhetsinstruktion | - |
| REACH-informationsblad | - |
| Certifikat | - |
| Prestandadeklaration (DOP) | - |
| EU-försäkran (DoC) | - |
| Energimärkningsetikett | - |
| Energimärkningsetikett (PNG) | - |
| Nästlad energimärkningsetikett | - |
| Produktblad energimärkning | - |
| Miljövarudeklaration ISO14025/EN15804 (EPD) | - |
| Ritning | - |
| Reservdelslista | |
| Roterande bild | - |
| Monteringsanvisning | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/MONT/MONT_412_8283611.pdf |
|---|---|
| Drift & Skötsel | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/DOS/DOS_412_7357636.pdf |
| Tillverkarens garantiåtagande | https://www.hansgrohe.se/service/produktgaranti |
| Produktblad | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/PROD/PROD_412_8283615.pdf |
| Reservdelslista | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/SPARE/SPARE_412_8283615.pdf |