RSK-nr enhet: ST
Inlagd: 2024-01-30
RSK-nr enhet: ST
Azur Zero köksblandare med C-pip är en armatur som passar in i vilket kök som helst. Köksblandaren är blyfri och har smarta energibesparande funktioner som kallstart, temperaturspärr och en energi- och vattenbesparande strålsamlare. Hög, svängbar pip och medföljande spärrbrickor för att stänga svängradie på pipen till 60, 90 och 120 grader. Miljödeklarerad enligt internationellt EPD-system.
Azur Zero köksblandare med C-pip är en armatur som passar in i vilket kök som helst. Köksblandaren är blyfri och har smarta energibesparande funktioner som kallstart, temperaturspärr och en energi- och vattenbesparande strålsamlare. Hög, svängbar pip och medföljande spärrbrickor för att stänga svängradie på pipen till 60, 90 och 120 grader. Miljödeklarerad enligt internationellt EPD-system.
| RSK-nummer | 8312205 |
|---|---|
| Tillverkarens artikelnummer | 88105-3 B |
| GTIN | 7333123840066 |
| Produkt | Köksblandare |
| Produktnamn | a-collection Azur Zero 3 |
| Dimension | G10 |
| Storlek | - |
| Tryck/Flöde/Temp | - |
| Effekt/Eldata | - |
| Funktion | ettgrepp |
| Utförande | hög u-pip/toppgrepp |
|---|---|
| Färg | svart |
| Ytbehandling | matt |
| Material | mässing |
| Standard | - |
| Övrig info | Energiklass B |
| Tillverkarens produktsida | - |
| RSK flik | 23 Blandare |
| Tillverkarens artikelnummer | 88105-3 B |
|---|
| GTIN | 7333123840066 |
|---|
| Tillverkarens produktsida | - |
|---|
| Modell/Utförande | Mekanisk |
|---|---|
| Typ av grepp | Ettgrepps |
| Självstängande | Nej |
| Typ av temperaturkontroll | Manuell manövrering |
| Med temperaturbegränsning | Ja |
| Material armatur | Mässing |
| Ytskydd | Belagd |
| Ytbehandling | Borstad |
| Basfärg | Svart |
| Montering | Bänk/Armaturhål |
| Antal armaturhål | 1-hål |
| Anslutning tillopp | Slang med löpmutter |
| Anslutningsdimension tillopp | 3/8" (10) |
| Typ av pip | Rör |
| Utförande utloppspip | Svängbar, över |
| Möjlighet att begränsa utloppets max. svängradie | Ja |
| Med utdragbar utloppspip med strålsamlare | Nej |
| Utloppets svängradie | 60 - 120 ° |
| Med utdragbar utloppspip med handdusch | Nej |
| Med utdragbar sidodusch | Nej |
| Med maskinavstängning | Nej |
| Med kopplingar | Ja |
| Med rosett/manchett | Nej |
| Med kedja | Nej |
| Med kedjefäste | Nej |
| Med avloppsplugg | Nej |
| Kallstartfunktion | Ja |
| Med fjädrande motstånd för max. varmvattentemperatur | Nej |
| Med forcerbart flödesbegränsningsstopp | Nej |
| Med fjädrande motstånd för max. flöde | Nej |
| Flödesklass | B |
| Total bygghöjd | 355 mm |
| Bygghöjd undersida utlopp | 214 mm |
| Längd utsprång utloppspip | 233 mm |
{{approval.ApprovalName}}
|
|---|
Bas |
|||
|---|---|---|---|
| Antal i FP | 1 | ||
| GTIN FP | 7333123840066 | ||
| Förpackningstyp | Låda | ||
| Förpackningsfunktion | - | ||
| Palltyp | - | ||
| Djup (mm) | 295 | ||
| Bredd (mm) | 280 | ||
| Höjd (mm) | 70 | ||
| Vikt (kg) | 2,3 | ||
| Monteringsanvisning | |
|---|---|
| Snabbguide | - |
| Drift & Skötsel | |
| Tillverkarens garantiåtagande | - |
| Manual | - |
| Konfigurationsanvisning | - |
| Produktblad | |
| Sortimentskatalog | - |
| Film | - |
| Byggvarudeklaration | - |
| InstallationsBVD | |
| Säkerhetsdatablad | - |
| Säkerhetsinstruktion | - |
| REACH-informationsblad | - |
| Certifikat | |
| Prestandadeklaration (DOP) | - |
| EU-försäkran (DoC) | - |
| Energimärkningsetikett | |
| Energimärkningsetikett (PNG) | - |
| Nästlad energimärkningsetikett | - |
| Produktblad energimärkning | - |
| Miljövarudeklaration ISO14025/EN15804 (EPD) | |
| Ritning | - |
| Reservdelslista | |
| Roterande bild | - |
| Monteringsanvisning | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/MONT/MONT_49_8312205.pdf |
|---|---|
| Drift & Skötsel | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/DOS/DOS_49_8312205.pdf |
| Produktblad | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/PROD/PROD_49_8312205.pdf |
| InstallationsBVD | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/IBVD/iBVD 5560129206-00772 v1.pdf |
| Certifikat | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/TYPG/TYPG_49_8312205.pdf |
| Energimärkningsetikett | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/ENERGYMARKINGLABEL/ENERGYMARKINGLABEL_49_8312205.pdf |
| Miljövarudeklaration ISO14025/EN15804 (EPD) | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/EPD/EPD_0000319.pdf |
| Reservdelslista | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/SPARE/SPARE_49_8312205.pdf |
| RSK-nummer | 8312205 |
|---|---|
| Tillverkarens artikelnummer | 88105-3 B |
| GTIN | 7333123840066 |
| Produkt | Köksblandare |
| Produktnamn | a-collection Azur Zero 3 |
| Dimension | G10 |
| Storlek | - |
| Tryck/Flöde/Temp | - |
| Effekt/Eldata | - |
| Funktion | ettgrepp |
| Utförande | hög u-pip/toppgrepp |
|---|---|
| Färg | svart |
| Ytbehandling | matt |
| Material | mässing |
| Standard | - |
| Övrig info | Energiklass B |
| Tillverkarens produktsida | - |
| RSK flik | 23 Blandare |
| Tillverkarens artikelnummer | 88105-3 B |
|---|
| GTIN | 7333123840066 |
|---|
| Tillverkarens produktsida | - |
|---|
| Modell/Utförande | Mekanisk |
|---|---|
| Typ av grepp | Ettgrepps |
| Självstängande | Nej |
| Typ av temperaturkontroll | Manuell manövrering |
| Med temperaturbegränsning | Ja |
| Material armatur | Mässing |
| Ytskydd | Belagd |
| Ytbehandling | Borstad |
| Basfärg | Svart |
| Montering | Bänk/Armaturhål |
| Antal armaturhål | 1-hål |
| Anslutning tillopp | Slang med löpmutter |
| Anslutningsdimension tillopp | 3/8" (10) |
| Typ av pip | Rör |
| Utförande utloppspip | Svängbar, över |
| Möjlighet att begränsa utloppets max. svängradie | Ja |
| Med utdragbar utloppspip med strålsamlare | Nej |
| Utloppets svängradie | 60 - 120 ° |
| Med utdragbar utloppspip med handdusch | Nej |
| Med utdragbar sidodusch | Nej |
| Med maskinavstängning | Nej |
| Med kopplingar | Ja |
| Med rosett/manchett | Nej |
| Med kedja | Nej |
| Med kedjefäste | Nej |
| Med avloppsplugg | Nej |
| Kallstartfunktion | Ja |
| Med fjädrande motstånd för max. varmvattentemperatur | Nej |
| Med forcerbart flödesbegränsningsstopp | Nej |
| Med fjädrande motstånd för max. flöde | Nej |
| Flödesklass | B |
| Total bygghöjd | 355 mm |
| Bygghöjd undersida utlopp | 214 mm |
| Längd utsprång utloppspip | 233 mm |
{{approval.ApprovalName}}
|
|---|
Bas |
|||
|---|---|---|---|
| Antal i FP | 1 | ||
| GTIN FP | 7333123840066 | ||
| Förpackningstyp | Låda | ||
| Förpackningsfunktion | - | ||
| Palltyp | - | ||
| Djup (mm) | 295 | ||
| Bredd (mm) | 280 | ||
| Höjd (mm) | 70 | ||
| Vikt (kg) | 2,3 | ||
| Monteringsanvisning | |
|---|---|
| Snabbguide | - |
| Drift & Skötsel | |
| Tillverkarens garantiåtagande | - |
| Manual | - |
| Konfigurationsanvisning | - |
| Produktblad | |
| Sortimentskatalog | - |
| Film | - |
| Byggvarudeklaration | - |
| InstallationsBVD | |
| Säkerhetsdatablad | - |
| Säkerhetsinstruktion | - |
| REACH-informationsblad | - |
| Certifikat | |
| Prestandadeklaration (DOP) | - |
| EU-försäkran (DoC) | - |
| Energimärkningsetikett | |
| Energimärkningsetikett (PNG) | - |
| Nästlad energimärkningsetikett | - |
| Produktblad energimärkning | - |
| Miljövarudeklaration ISO14025/EN15804 (EPD) | |
| Ritning | - |
| Reservdelslista | |
| Roterande bild | - |
| Monteringsanvisning | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/MONT/MONT_49_8312205.pdf |
|---|---|
| Drift & Skötsel | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/DOS/DOS_49_8312205.pdf |
| Produktblad | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/PROD/PROD_49_8312205.pdf |
| InstallationsBVD | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/IBVD/iBVD 5560129206-00772 v1.pdf |
| Certifikat | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/TYPG/TYPG_49_8312205.pdf |
| Energimärkningsetikett | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/ENERGYMARKINGLABEL/ENERGYMARKINGLABEL_49_8312205.pdf |
| Miljövarudeklaration ISO14025/EN15804 (EPD) | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/EPD/EPD_0000319.pdf |
| Reservdelslista | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/SPARE/SPARE_49_8312205.pdf |