RSK-nr enhet: ST
Inlagd: 2023-06-22
RSK-nr enhet: ST
BauClassic, Disklådsblandare ettgrepp, DN 15, Krom, Medelhög pip Etthålsmontage GROHE Long-Life-yta GROHE Long-Life 35 mm keramikinsats inre vattenvägar – bly- och nickelfri Svängbar pip 140 grader Perlator med “myntlucka” för verktygsfritt utbyte Flexibla anslutningsslangar 3/8" fixeringsset av metall Lägsta tryck: 1,0 bar
BauClassic, Disklådsblandare ettgrepp, DN 15, Krom, Medelhög pip Etthålsmontage GROHE Long-Life-yta GROHE Long-Life 35 mm keramikinsats inre vattenvägar – bly- och nickelfri Svängbar pip 140 grader Perlator med “myntlucka” för verktygsfritt utbyte Flexibla anslutningsslangar 3/8" fixeringsset av metall Lägsta tryck: 1,0 bar
| RSK-nummer | 8312048 |
|---|---|
| Tillverkarens artikelnummer | 30576000 |
| GTIN | 4005176741432 |
| Produkt | Köksblandare |
| Produktnamn | BauClassic Kök Medium pip |
| Dimension | G10 |
| Storlek | 224mm hög,222mm pip |
| Tryck/Flöde/Temp | - |
| Effekt/Eldata | - |
| Funktion | - |
| Utförande | - |
|---|---|
| Färg | krom |
| Ytbehandling | förkromad |
| Material | mässing |
| Standard | - |
| Övrig info | - |
| Tillverkarens produktsida | https://www.grohe.se/sv_se/product/30576000 |
| RSK flik | 23 Blandare |
| Tillverkarens artikelnummer | 30576000 |
|---|
| GTIN | 4005176741432 |
|---|
| Tillverkarens produktsida | https://www.grohe.se/sv_se/product/30576000 |
|---|
| Modell/Utförande | Mekanisk |
|---|---|
| Typ av grepp | Ettgrepps |
| Typ av temperaturkontroll | Manuell manövrering |
| Med temperaturbegränsning | Nej |
| Temperaturbegränsning kan eftermonteras | Nej |
| Material armatur | Mässing |
| Ytskydd | Förkromad |
| Ytbehandling | Polerad/Putsad |
| Basfärg | Krom |
| Accentfärg | Övrigt |
| Montering | Bänk/Armaturhål |
| Antal armaturhål | 1-hål |
| Centrumavstånd | 0 mm |
| Anslutning tillopp | Slang med slätända |
| Anslutningsdimension tillopp | 3/8" (10) |
| Typ av pip | Gjuten |
| Utförande utloppspip | Svängbar, under |
| Med utdragbar utloppspip med strålsamlare | Nej |
| Med utdragbar utloppspip med handdusch | Nej |
| Utloppsmunstycke | Strålsamlare luftinblandning |
| Med utdragbar sidodusch | Nej |
| Med maskinavstängning | Nej |
| Med kopplingar | Nej |
| Med rosett/manchett | Nej |
| Med kedja | Nej |
| Med kedjefäste | Nej |
| Med avloppsplugg | Nej |
| Lämplig för kokande vatten | Nej |
| Återströmningsskydd (EN 1717) | AA |
| Max. flöde (vid 300 kPa) | 11 l/min |
| Flödesklass | A |
| Lågtrycksutförande | Nej |
| Ljudklass (EN ISO 3822) | Grupp I, <=20 dB(A) |
| Total bygghöjd | 223 mm |
| Bygghöjd undersida utlopp | 132 mm |
| Längd utsprång utloppspip | 222 mm |
| Kan kopplas bort under vattentryck | Nej |
| Fällbar (bajonett) | Nej |
| Med transformator | Nej |
| Anslutningsspänning | 0 V |
| Typgodkänd enligt BBR/EKS | Ja |
{{approval.ApprovalName}}
|
|---|
Bas |
|||
|---|---|---|---|
| Antal i FP | 1 | ||
| GTIN FP | 4005176741432 | ||
| Förpackningstyp | Låda | ||
| Förpackningsfunktion | - | ||
| Palltyp | - | ||
| Djup (mm) | 304 | ||
| Bredd (mm) | 370 | ||
| Höjd (mm) | 70 | ||
| Vikt (kg) | 1,665 | ||
Mellan |
|||
| Antal i FP | 9 | ||
| GTIN FP | 4005176776311 | ||
| Förpackningstyp | Låda | ||
| Förpackningsfunktion | - | ||
| Ingående GTIN FP | - | ||
| Palltyp | - | ||
| Antalet inneliggande GTIN FP | |||
| Djup (mm) | 600 | ||
| Bredd (mm) | 400 | ||
| Höjd (mm) | 410 | ||
| Vikt (kg) | 15,985 | ||
Topp |
|||
| Antal i FP | 72 | ||
| GTIN FP | 4005176776328 | ||
| Förpackningstyp | Pall | ||
| Förpackningsfunktion | - | ||
| Ingående GTIN FP | - | ||
| Palltyp | - | ||
| Antalet inneliggande GTIN FP | |||
| Djup (mm) | 1200 | ||
| Bredd (mm) | 800 | ||
| Höjd (mm) | 970 | ||
| Vikt (kg) | 147,88 | ||
| Monteringsanvisning | - |
|---|---|
| Snabbguide | - |
| Drift & Skötsel | - |
| Tillverkarens garantiåtagande | - |
| Manual | - |
| Konfigurationsanvisning | - |
| Produktblad | - |
| Sortimentskatalog | - |
| Film | - |
| Byggvarudeklaration | - |
| InstallationsBVD | - |
| Säkerhetsdatablad | - |
| Säkerhetsinstruktion | - |
| REACH-informationsblad | - |
| Certifikat | - |
| Prestandadeklaration (DOP) | - |
| EU-försäkran (DoC) | - |
| Energimärkningsetikett | - |
| Energimärkningsetikett (PNG) | - |
| Nästlad energimärkningsetikett | - |
| Produktblad energimärkning | - |
| Miljövarudeklaration ISO14025/EN15804 (EPD) | - |
| Ritning | - |
| Reservdelslista | - |
| Roterande bild | - |
| RSK-nummer | 8312048 |
|---|---|
| Tillverkarens artikelnummer | 30576000 |
| GTIN | 4005176741432 |
| Produkt | Köksblandare |
| Produktnamn | BauClassic Kök Medium pip |
| Dimension | G10 |
| Storlek | 224mm hög,222mm pip |
| Tryck/Flöde/Temp | - |
| Effekt/Eldata | - |
| Funktion | - |
| Utförande | - |
|---|---|
| Färg | krom |
| Ytbehandling | förkromad |
| Material | mässing |
| Standard | - |
| Övrig info | - |
| Tillverkarens produktsida | https://www.grohe.se/sv_se/product/30576000 |
| RSK flik | 23 Blandare |
| Tillverkarens artikelnummer | 30576000 |
|---|
| GTIN | 4005176741432 |
|---|
| Tillverkarens produktsida | https://www.grohe.se/sv_se/product/30576000 |
|---|
| Modell/Utförande | Mekanisk |
|---|---|
| Typ av grepp | Ettgrepps |
| Typ av temperaturkontroll | Manuell manövrering |
| Med temperaturbegränsning | Nej |
| Temperaturbegränsning kan eftermonteras | Nej |
| Material armatur | Mässing |
| Ytskydd | Förkromad |
| Ytbehandling | Polerad/Putsad |
| Basfärg | Krom |
| Accentfärg | Övrigt |
| Montering | Bänk/Armaturhål |
| Antal armaturhål | 1-hål |
| Centrumavstånd | 0 mm |
| Anslutning tillopp | Slang med slätända |
| Anslutningsdimension tillopp | 3/8" (10) |
| Typ av pip | Gjuten |
| Utförande utloppspip | Svängbar, under |
| Med utdragbar utloppspip med strålsamlare | Nej |
| Med utdragbar utloppspip med handdusch | Nej |
| Utloppsmunstycke | Strålsamlare luftinblandning |
| Med utdragbar sidodusch | Nej |
| Med maskinavstängning | Nej |
| Med kopplingar | Nej |
| Med rosett/manchett | Nej |
| Med kedja | Nej |
| Med kedjefäste | Nej |
| Med avloppsplugg | Nej |
| Lämplig för kokande vatten | Nej |
| Återströmningsskydd (EN 1717) | AA |
| Max. flöde (vid 300 kPa) | 11 l/min |
| Flödesklass | A |
| Lågtrycksutförande | Nej |
| Ljudklass (EN ISO 3822) | Grupp I, <=20 dB(A) |
| Total bygghöjd | 223 mm |
| Bygghöjd undersida utlopp | 132 mm |
| Längd utsprång utloppspip | 222 mm |
| Kan kopplas bort under vattentryck | Nej |
| Fällbar (bajonett) | Nej |
| Med transformator | Nej |
| Anslutningsspänning | 0 V |
| Typgodkänd enligt BBR/EKS | Ja |
{{approval.ApprovalName}}
|
|---|
Bas |
|||
|---|---|---|---|
| Antal i FP | 1 | ||
| GTIN FP | 4005176741432 | ||
| Förpackningstyp | Låda | ||
| Förpackningsfunktion | - | ||
| Palltyp | - | ||
| Djup (mm) | 304 | ||
| Bredd (mm) | 370 | ||
| Höjd (mm) | 70 | ||
| Vikt (kg) | 1,665 | ||
Mellan |
|||
| Antal i FP | 9 | ||
| GTIN FP | 4005176776311 | ||
| Förpackningstyp | Låda | ||
| Förpackningsfunktion | - | ||
| Ingående GTIN FP | - | ||
| Palltyp | - | ||
| Antalet inneliggande GTIN FP | |||
| Djup (mm) | 600 | ||
| Bredd (mm) | 400 | ||
| Höjd (mm) | 410 | ||
| Vikt (kg) | 15,985 | ||
Topp |
|||
| Antal i FP | 72 | ||
| GTIN FP | 4005176776328 | ||
| Förpackningstyp | Pall | ||
| Förpackningsfunktion | - | ||
| Ingående GTIN FP | - | ||
| Palltyp | - | ||
| Antalet inneliggande GTIN FP | |||
| Djup (mm) | 1200 | ||
| Bredd (mm) | 800 | ||
| Höjd (mm) | 970 | ||
| Vikt (kg) | 147,88 | ||
| Monteringsanvisning | - |
|---|---|
| Snabbguide | - |
| Drift & Skötsel | - |
| Tillverkarens garantiåtagande | - |
| Manual | - |
| Konfigurationsanvisning | - |
| Produktblad | - |
| Sortimentskatalog | - |
| Film | - |
| Byggvarudeklaration | - |
| InstallationsBVD | - |
| Säkerhetsdatablad | - |
| Säkerhetsinstruktion | - |
| REACH-informationsblad | - |
| Certifikat | - |
| Prestandadeklaration (DOP) | - |
| EU-försäkran (DoC) | - |
| Energimärkningsetikett | - |
| Energimärkningsetikett (PNG) | - |
| Nästlad energimärkningsetikett | - |
| Produktblad energimärkning | - |
| Miljövarudeklaration ISO14025/EN15804 (EPD) | - |
| Ritning | - |
| Reservdelslista | - |
| Roterande bild | - |