Avaktiverad 2022-05-18
Ersättningsartikel saknas
Inlagd: 2016-04-18
RSK-nr enhet: ST
Hansgrohe Cento L 1-grepps köksblandare med diskmaskinsavstängning •ComfortZone 180 •svängningsområde 120° •handtag positionerbar till höger eller vänster •normalstråle •med diskmaskinsavstängning •apparatanslutning DN20 •flödesmängd 12 l/minut •keramisk blandarsystem •G ⅜-anslutningsslangar •lämpad för genomflödesvärmare •Ljudklass: I •Flödesklass: A
Hansgrohe Cento L 1-grepps köksblandare med diskmaskinsavstängning •ComfortZone 180 •svängningsområde 120° •handtag positionerbar till höger eller vänster •normalstråle •med diskmaskinsavstängning •apparatanslutning DN20 •flödesmängd 12 l/minut •keramisk blandarsystem •G ⅜-anslutningsslangar •lämpad för genomflödesvärmare •Ljudklass: I •Flödesklass: A
| RSK-nummer | 8310441 |
|---|---|
| Tillverkarens artikelnummer | 14841000 |
| GTIN | 4011097782591 |
| Produkt | Köksblandare |
| Produktnamn | Cento L |
| Dimension | G10 |
| Storlek | - |
| Tryck/Flöde/Temp | 12l/min |
| Effekt/Eldata | - |
| Funktion | ettgrepp |
| Utförande | högpip, med maskinavstängning |
|---|---|
| Färg | krom |
| Ytbehandling | förkromad |
| Material | Mässing |
| Standard | - |
| Övrig info | flexibel slang, invändig gänga |
| Tillverkarens produktsida | - |
| RSK flik | 23 Blandare |
| Tillverkarens artikelnummer | 14841000 |
|---|
| GTIN | 4011097782591 |
|---|
| Tillverkarens produktsida | - |
|---|
| Material armatur | Mässing |
|---|---|
| Ytskydd | Förkromad |
| Ytbehandling | Polerad/Putsad |
| Antal armaturhål | 1-hål |
| Anslutning tillopp | Slang med löpmutter |
| Typ av pip | Rör |
| Utförande utloppspip | Svängbar, över |
| Med utdragbar utloppspip med strålsamlare | Nej |
| Med utdragbar utloppspip med handdusch | Nej |
| Utloppsmunstycke | Strålsamlare luftinblandning |
| Med utdragbar sidodusch | Nej |
| Med maskinavstängning | Ja |
| Typ av maskinavstängning | Mekanisk |
| Med kopplingar | Ja |
| Med kedjefäste | Nej |
| Lämplig för kokande vatten | Nej |
| Max. flöde (vid 300 kPa) | 12 l/min |
| Lågtrycksutförande | Nej |
| Total bygghöjd | 321 mm |
| Bygghöjd undersida utlopp | 291 mm |
| Längd utsprång utloppspip | 222 mm |
| Kan kopplas bort under vattentryck | Nej |
| Fällbar (bajonett) | Nej |
{{approval.ApprovalName}}
|
|---|
Bas |
|||
|---|---|---|---|
| Antal i FP | 1 | ||
| GTIN FP | 4011097782591 | ||
| Förpackningstyp | Låda | ||
| Förpackningsfunktion | - | ||
| Palltyp | - | ||
| Djup (mm) | 555 | ||
| Bredd (mm) | 310 | ||
| Höjd (mm) | 80 | ||
| Vikt (kg) | 3,65 | ||
| Monteringsanvisning | |
|---|---|
| Snabbguide | - |
| Drift & Skötsel | |
| Tillverkarens garantiåtagande | - |
| Manual | - |
| Konfigurationsanvisning | - |
| Produktblad | - |
| Sortimentskatalog | - |
| Film | |
| Byggvarudeklaration | - |
| InstallationsBVD | - |
| Säkerhetsdatablad | - |
| Säkerhetsinstruktion | - |
| REACH-informationsblad | - |
| Certifikat | - |
| Prestandadeklaration (DOP) | - |
| EU-försäkran (DoC) | - |
| Energimärkningsetikett | - |
| Energimärkningsetikett (PNG) | - |
| Nästlad energimärkningsetikett | - |
| Produktblad energimärkning | - |
| Miljövarudeklaration ISO14025/EN15804 (EPD) | - |
| Ritning | - |
| Reservdelslista | - |
| Roterande bild | - |
| Monteringsanvisning | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/MONT/MONT_412_8310441.pdf |
|---|---|
| Drift & Skötsel | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/DOS/dos_412_8227395.pdf |
| Film | https://www.youtube.com/watch?v=G-ifB2_Tk4w |
| RSK-nummer | 8310441 |
|---|---|
| Tillverkarens artikelnummer | 14841000 |
| GTIN | 4011097782591 |
| Produkt | Köksblandare |
| Produktnamn | Cento L |
| Dimension | G10 |
| Storlek | - |
| Tryck/Flöde/Temp | 12l/min |
| Effekt/Eldata | - |
| Funktion | ettgrepp |
| Utförande | högpip, med maskinavstängning |
|---|---|
| Färg | krom |
| Ytbehandling | förkromad |
| Material | Mässing |
| Standard | - |
| Övrig info | flexibel slang, invändig gänga |
| Tillverkarens produktsida | - |
| RSK flik | 23 Blandare |
| Tillverkarens artikelnummer | 14841000 |
|---|
| GTIN | 4011097782591 |
|---|
| Tillverkarens produktsida | - |
|---|
| Material armatur | Mässing |
|---|---|
| Ytskydd | Förkromad |
| Ytbehandling | Polerad/Putsad |
| Antal armaturhål | 1-hål |
| Anslutning tillopp | Slang med löpmutter |
| Typ av pip | Rör |
| Utförande utloppspip | Svängbar, över |
| Med utdragbar utloppspip med strålsamlare | Nej |
| Med utdragbar utloppspip med handdusch | Nej |
| Utloppsmunstycke | Strålsamlare luftinblandning |
| Med utdragbar sidodusch | Nej |
| Med maskinavstängning | Ja |
| Typ av maskinavstängning | Mekanisk |
| Med kopplingar | Ja |
| Med kedjefäste | Nej |
| Lämplig för kokande vatten | Nej |
| Max. flöde (vid 300 kPa) | 12 l/min |
| Lågtrycksutförande | Nej |
| Total bygghöjd | 321 mm |
| Bygghöjd undersida utlopp | 291 mm |
| Längd utsprång utloppspip | 222 mm |
| Kan kopplas bort under vattentryck | Nej |
| Fällbar (bajonett) | Nej |
{{approval.ApprovalName}}
|
|---|
Bas |
|||
|---|---|---|---|
| Antal i FP | 1 | ||
| GTIN FP | 4011097782591 | ||
| Förpackningstyp | Låda | ||
| Förpackningsfunktion | - | ||
| Palltyp | - | ||
| Djup (mm) | 555 | ||
| Bredd (mm) | 310 | ||
| Höjd (mm) | 80 | ||
| Vikt (kg) | 3,65 | ||
| Monteringsanvisning | |
|---|---|
| Snabbguide | - |
| Drift & Skötsel | |
| Tillverkarens garantiåtagande | - |
| Manual | - |
| Konfigurationsanvisning | - |
| Produktblad | - |
| Sortimentskatalog | - |
| Film | |
| Byggvarudeklaration | - |
| InstallationsBVD | - |
| Säkerhetsdatablad | - |
| Säkerhetsinstruktion | - |
| REACH-informationsblad | - |
| Certifikat | - |
| Prestandadeklaration (DOP) | - |
| EU-försäkran (DoC) | - |
| Energimärkningsetikett | - |
| Energimärkningsetikett (PNG) | - |
| Nästlad energimärkningsetikett | - |
| Produktblad energimärkning | - |
| Miljövarudeklaration ISO14025/EN15804 (EPD) | - |
| Ritning | - |
| Reservdelslista | - |
| Roterande bild | - |
| Monteringsanvisning | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/MONT/MONT_412_8310441.pdf |
|---|---|
| Drift & Skötsel | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/DOS/dos_412_8227395.pdf |
| Film | https://www.youtube.com/watch?v=G-ifB2_Tk4w |