Avaktiverad 2024-06-04
Inlagd: 2020-09-22
RSK-nr enhet: ST
Mora MMIX kombinerar en formskön och ergonomisk design med en energieffektiv insida. Designen präglas av en smeksamt böljande geometri och förmedlar en tidlös och sammanhängande stil över hela serien. Vårt unika miljökoncept EcoSafe™ ligger till grund för utvecklingsarbetet och bidrar till låg energiförbrukning och långsiktig miljöhänsyn. Blandaren är blyfri.
Mora MMIX kombinerar en formskön och ergonomisk design med en energieffektiv insida. Designen präglas av en smeksamt böljande geometri och förmedlar en tidlös och sammanhängande stil över hela serien. Vårt unika miljökoncept EcoSafe™ ligger till grund för utvecklingsarbetet och bidrar till låg energiförbrukning och långsiktig miljöhänsyn. Blandaren är blyfri.
| RSK-nummer | 8311376 |
|---|---|
| Tillverkarens artikelnummer | 732000.TT |
| GTIN | 7391887229169 |
| Produkt | Köksblandare |
| Produktnamn | Mora MMIX K6 |
| Dimension | G10 |
| Storlek | - |
| Tryck/Flöde/Temp | - |
| Effekt/Eldata | - |
| Funktion | ettgrepp |
| Utförande | lågpip, utan maskinavstängning |
|---|---|
| Färg | krom |
| Ytbehandling | förkromad |
| Material | mässing |
| Standard | - |
| Övrig info | flexibel slang, "3/8 |
| Tillverkarens produktsida | https://www.moraarmatur.com/sv/köksblandare/mora-mmix/732000-tt |
| RSK flik | 23 Blandare |
| Tillverkarens artikelnummer | 732000.TT |
|---|
| GTIN | 7391887229169 |
|---|
| Tillverkarens produktsida | https://www.moraarmatur.com/sv/köksblandare/mora-mmix/732000-tt |
|---|
| Modell/Utförande | Mekanisk |
|---|---|
| Typ av grepp | Ettgrepps |
| Självstängande | Nej |
| Typ av temperaturkontroll | Manuell manövrering |
| Med temperaturbegränsning | Ja |
| Material armatur | Mässing |
| Ytskydd | Förkromad |
| Ytbehandling | Polerad/Putsad |
| Basfärg | Krom |
| Accentfärg | Krom |
| Montering | Bänk/Armaturhål |
| Antal armaturhål | 1-hål |
| Anslutning tillopp | Slang med löpmutter |
| Anslutningsdimension tillopp | 3/8" (10) |
| Typ av pip | Rör |
| Utförande utloppspip | Fast, över |
| Möjlighet att begränsa utloppets max. svängradie | Ja |
| Med utdragbar utloppspip med strålsamlare | Nej |
| Utloppets svängradie | 60 - 360 ° |
| Med utdragbar utloppspip med handdusch | Nej |
| Med utdragbar sidodusch | Nej |
| Med maskinavstängning | Nej |
| Med kopplingar | Ja |
| Med kedja | Nej |
| Med kedjefäste | Nej |
| Med avloppsplugg | Nej |
| Lämplig för kokande vatten | Nej |
| Kallstartfunktion | Ja |
| Återströmningsskydd (EN 1717) | AA |
| Max. flöde (vid 300 kPa) | 7,5 l/min |
| Total bygghöjd | 334 mm |
| Längd utsprång utloppspip | 234 mm |
| Med transformator | Nej |
| Typgodkänd enligt BBR/EKS | Ja |
{{approval.ApprovalName}}
|
|---|
Bas |
|||
|---|---|---|---|
| Antal i FP | 1 | ||
| GTIN FP | - | ||
| Förpackningstyp | Låda | ||
| Förpackningsfunktion | - | ||
| Palltyp | - | ||
| Djup (mm) | 265 | ||
| Bredd (mm) | 295 | ||
| Höjd (mm) | 66 | ||
| Vikt (kg) | 2,236 | ||
Topp |
|||
| Antal i FP | 168 | ||
| GTIN FP | - | ||
| Förpackningstyp | Pall | ||
| Förpackningsfunktion | - | ||
| Ingående GTIN FP | - | ||
| Palltyp | Pall 800x1200 mm (ISO 1-pall) | ||
| Antalet inneliggande GTIN FP | |||
| Djup (mm) | 1200 | ||
| Bredd (mm) | 800 | ||
| Höjd (mm) | 1074 | ||
| Vikt (kg) | 400,648 | ||
| Monteringsanvisning | |
|---|---|
| Snabbguide | - |
| Drift & Skötsel | |
| Tillverkarens garantiåtagande | - |
| Manual | - |
| Konfigurationsanvisning | - |
| Produktblad | |
| Sortimentskatalog | - |
| Film | - |
| Byggvarudeklaration | |
| InstallationsBVD | |
| Säkerhetsdatablad | - |
| Säkerhetsinstruktion | - |
| REACH-informationsblad | |
| Certifikat | |
| Prestandadeklaration (DOP) | - |
| EU-försäkran (DoC) | - |
| Energimärkningsetikett | - |
| Energimärkningsetikett (PNG) | - |
| Nästlad energimärkningsetikett | - |
| Produktblad energimärkning | - |
| Miljövarudeklaration ISO14025/EN15804 (EPD) | - |
| Ritning | - |
| Reservdelslista | - |
| Roterande bild | - |
| Monteringsanvisning | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/MONT/MONT_10_8311376.pdf |
|---|---|
| Drift & Skötsel | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/DOS/DOS_10_8311376.pdf |
| Produktblad | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/PROD/PROD_10_8311376.pdf |
| Byggvarudeklaration | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/BVD/BVD_10_8318406.pdf |
| InstallationsBVD | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/IBVD/iBVD 5562858083-00003 v10.pdf |
| REACH-informationsblad | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/REACH/REACH_10_8311376.pdf |
| Certifikat | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/TYPG/TYPG_10_8311376.pdf |
| RSK-nummer | 8311376 |
|---|---|
| Tillverkarens artikelnummer | 732000.TT |
| GTIN | 7391887229169 |
| Produkt | Köksblandare |
| Produktnamn | Mora MMIX K6 |
| Dimension | G10 |
| Storlek | - |
| Tryck/Flöde/Temp | - |
| Effekt/Eldata | - |
| Funktion | ettgrepp |
| Utförande | lågpip, utan maskinavstängning |
|---|---|
| Färg | krom |
| Ytbehandling | förkromad |
| Material | mässing |
| Standard | - |
| Övrig info | flexibel slang, "3/8 |
| Tillverkarens produktsida | https://www.moraarmatur.com/sv/köksblandare/mora-mmix/732000-tt |
| RSK flik | 23 Blandare |
| Tillverkarens artikelnummer | 732000.TT |
|---|
| GTIN | 7391887229169 |
|---|
| Tillverkarens produktsida | https://www.moraarmatur.com/sv/köksblandare/mora-mmix/732000-tt |
|---|
| Modell/Utförande | Mekanisk |
|---|---|
| Typ av grepp | Ettgrepps |
| Självstängande | Nej |
| Typ av temperaturkontroll | Manuell manövrering |
| Med temperaturbegränsning | Ja |
| Material armatur | Mässing |
| Ytskydd | Förkromad |
| Ytbehandling | Polerad/Putsad |
| Basfärg | Krom |
| Accentfärg | Krom |
| Montering | Bänk/Armaturhål |
| Antal armaturhål | 1-hål |
| Anslutning tillopp | Slang med löpmutter |
| Anslutningsdimension tillopp | 3/8" (10) |
| Typ av pip | Rör |
| Utförande utloppspip | Fast, över |
| Möjlighet att begränsa utloppets max. svängradie | Ja |
| Med utdragbar utloppspip med strålsamlare | Nej |
| Utloppets svängradie | 60 - 360 ° |
| Med utdragbar utloppspip med handdusch | Nej |
| Med utdragbar sidodusch | Nej |
| Med maskinavstängning | Nej |
| Med kopplingar | Ja |
| Med kedja | Nej |
| Med kedjefäste | Nej |
| Med avloppsplugg | Nej |
| Lämplig för kokande vatten | Nej |
| Kallstartfunktion | Ja |
| Återströmningsskydd (EN 1717) | AA |
| Max. flöde (vid 300 kPa) | 7,5 l/min |
| Total bygghöjd | 334 mm |
| Längd utsprång utloppspip | 234 mm |
| Med transformator | Nej |
| Typgodkänd enligt BBR/EKS | Ja |
{{approval.ApprovalName}}
|
|---|
Bas |
|||
|---|---|---|---|
| Antal i FP | 1 | ||
| GTIN FP | - | ||
| Förpackningstyp | Låda | ||
| Förpackningsfunktion | - | ||
| Palltyp | - | ||
| Djup (mm) | 265 | ||
| Bredd (mm) | 295 | ||
| Höjd (mm) | 66 | ||
| Vikt (kg) | 2,236 | ||
Topp |
|||
| Antal i FP | 168 | ||
| GTIN FP | - | ||
| Förpackningstyp | Pall | ||
| Förpackningsfunktion | - | ||
| Ingående GTIN FP | - | ||
| Palltyp | Pall 800x1200 mm (ISO 1-pall) | ||
| Antalet inneliggande GTIN FP | |||
| Djup (mm) | 1200 | ||
| Bredd (mm) | 800 | ||
| Höjd (mm) | 1074 | ||
| Vikt (kg) | 400,648 | ||
| Monteringsanvisning | |
|---|---|
| Snabbguide | - |
| Drift & Skötsel | |
| Tillverkarens garantiåtagande | - |
| Manual | - |
| Konfigurationsanvisning | - |
| Produktblad | |
| Sortimentskatalog | - |
| Film | - |
| Byggvarudeklaration | |
| InstallationsBVD | |
| Säkerhetsdatablad | - |
| Säkerhetsinstruktion | - |
| REACH-informationsblad | |
| Certifikat | |
| Prestandadeklaration (DOP) | - |
| EU-försäkran (DoC) | - |
| Energimärkningsetikett | - |
| Energimärkningsetikett (PNG) | - |
| Nästlad energimärkningsetikett | - |
| Produktblad energimärkning | - |
| Miljövarudeklaration ISO14025/EN15804 (EPD) | - |
| Ritning | - |
| Reservdelslista | - |
| Roterande bild | - |
| Monteringsanvisning | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/MONT/MONT_10_8311376.pdf |
|---|---|
| Drift & Skötsel | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/DOS/DOS_10_8311376.pdf |
| Produktblad | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/PROD/PROD_10_8311376.pdf |
| Byggvarudeklaration | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/BVD/BVD_10_8318406.pdf |
| InstallationsBVD | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/IBVD/iBVD 5562858083-00003 v10.pdf |
| REACH-informationsblad | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/REACH/REACH_10_8311376.pdf |
| Certifikat | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/TYPG/TYPG_10_8311376.pdf |