Avaktiverad 2024-02-07
Ersättningsartikel saknas
Inlagd: 2018-06-11
RSK-nr enhet: ST
Mora One är en elegant serie kranar ritad av arkitekten och designern Thomas Sandell. Serien är inspirerad av Mora Armaturs 90-åriga historia, men är designad för dagens moderna kök och kan stoltsera med avancerad teknik.
Mora One är en elegant serie kranar ritad av arkitekten och designern Thomas Sandell. Serien är inspirerad av Mora Armaturs 90-åriga historia, men är designad för dagens moderna kök och kan stoltsera med avancerad teknik.
| RSK-nummer | 8310710 |
|---|---|
| Tillverkarens artikelnummer | 262091.0015 |
| GTIN | 7391887252211 |
| Produkt | Köksblandare |
| Produktnamn | Mora One Miniprofi |
| Dimension | G10 |
| Storlek | - |
| Tryck/Flöde/Temp | - |
| Effekt/Eldata | - |
| Funktion | ettgrepp, 2 stråltyper |
| Utförande | med diskmaskinsavstängning |
|---|---|
| Färg | krom/rosa |
| Ytbehandling | förkromad |
| Material | mässing/gummi |
| Standard | - |
| Övrig info | flexibel anslutningsslang |
| Tillverkarens produktsida | https://www.moraarmatur.com/sv/köksblandare/mora-one/262091-0015 |
| RSK flik | 23 Blandare |
| Tillverkarens artikelnummer | 262091.0015 |
|---|
| GTIN | 7391887252211 |
|---|
| Tillverkarens produktsida | https://www.moraarmatur.com/sv/köksblandare/mora-one/262091-0015 |
|---|
| Typ av grepp | Ettgrepps |
|---|---|
| Typ av temperaturkontroll | Manuell manövrering |
| Material armatur | Mässing |
| Ytskydd | Förkromad |
| Ytbehandling | Polerad/Putsad |
| Basfärg | Krom |
| Accentfärg | Övrigt |
| Montering | Bänk/Armaturhål |
| Antal armaturhål | 1-hål |
| Anslutning tillopp | Slang med löpmutter |
| Anslutningsdimension tillopp | 3/8" (10) |
| Typ av pip | Övrigt |
| Utförande utloppspip | Svängbar, över |
| Med utdragbar utloppspip med strålsamlare | Ja |
| Med maskinavstängning | Ja |
| Typ av maskinavstängning | Mekanisk |
| Med rosett/manchett | Nej |
| Med kedjefäste | Nej |
| Max. flöde (vid 300 kPa) | 0 l/min |
| Total bygghöjd | 480 mm |
| Bygghöjd undersida utlopp | 380 mm |
| Längd utsprång utloppspip | 250 mm |
| Kan kopplas bort under vattentryck | Nej |
| Fällbar (bajonett) | Nej |
{{approval.ApprovalName}}
|
|---|
Bas |
|||
|---|---|---|---|
| Antal i FP | 1 | ||
| GTIN FP | - | ||
| Förpackningstyp | Låda | ||
| Förpackningsfunktion | - | ||
| Palltyp | - | ||
| Djup (mm) | 395 | ||
| Bredd (mm) | 295 | ||
| Höjd (mm) | 70 | ||
| Vikt (kg) | 3,7 | ||
Mellan |
|||
| Antal i FP | 168 | ||
| GTIN FP | - | ||
| Förpackningstyp | Pall | ||
| Förpackningsfunktion | - | ||
| Ingående GTIN FP | - | ||
| Palltyp | - | ||
| Antalet inneliggande GTIN FP | |||
| Djup (mm) | 1200 | ||
| Bredd (mm) | 800 | ||
| Höjd (mm) | 1130 | ||
| Vikt (kg) | 607,12 | ||
| Monteringsanvisning | |
|---|---|
| Snabbguide | - |
| Drift & Skötsel | |
| Tillverkarens garantiåtagande | - |
| Manual | - |
| Konfigurationsanvisning | - |
| Produktblad | |
| Sortimentskatalog | - |
| Film | - |
| Byggvarudeklaration | |
| InstallationsBVD | |
| Säkerhetsdatablad | - |
| Säkerhetsinstruktion | - |
| REACH-informationsblad | |
| Certifikat | |
| Prestandadeklaration (DOP) | - |
| EU-försäkran (DoC) | - |
| Energimärkningsetikett | - |
| Energimärkningsetikett (PNG) | - |
| Nästlad energimärkningsetikett | - |
| Produktblad energimärkning | - |
| Miljövarudeklaration ISO14025/EN15804 (EPD) | - |
| Ritning | - |
| Reservdelslista | - |
| Roterande bild | - |
| Monteringsanvisning | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/MONT/MONT_10_8310710.pdf |
|---|---|
| Drift & Skötsel | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/DOS/DOS_10_8310710.pdf |
| Produktblad | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/PROD/PROD_10_8310710.pdf |
| Byggvarudeklaration | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/BVD/BVD_9_8310550.pdf |
| InstallationsBVD | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/IBVD/iBVD 5562858083-00024 v4.pdf |
| REACH-informationsblad | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/REACH/REACH_10_8310710.pdf |
| Certifikat | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/TYPG/TYPG_9_8310550.pdf |
| RSK-nummer | 8310710 |
|---|---|
| Tillverkarens artikelnummer | 262091.0015 |
| GTIN | 7391887252211 |
| Produkt | Köksblandare |
| Produktnamn | Mora One Miniprofi |
| Dimension | G10 |
| Storlek | - |
| Tryck/Flöde/Temp | - |
| Effekt/Eldata | - |
| Funktion | ettgrepp, 2 stråltyper |
| Utförande | med diskmaskinsavstängning |
|---|---|
| Färg | krom/rosa |
| Ytbehandling | förkromad |
| Material | mässing/gummi |
| Standard | - |
| Övrig info | flexibel anslutningsslang |
| Tillverkarens produktsida | https://www.moraarmatur.com/sv/köksblandare/mora-one/262091-0015 |
| RSK flik | 23 Blandare |
| Tillverkarens artikelnummer | 262091.0015 |
|---|
| GTIN | 7391887252211 |
|---|
| Tillverkarens produktsida | https://www.moraarmatur.com/sv/köksblandare/mora-one/262091-0015 |
|---|
| Typ av grepp | Ettgrepps |
|---|---|
| Typ av temperaturkontroll | Manuell manövrering |
| Material armatur | Mässing |
| Ytskydd | Förkromad |
| Ytbehandling | Polerad/Putsad |
| Basfärg | Krom |
| Accentfärg | Övrigt |
| Montering | Bänk/Armaturhål |
| Antal armaturhål | 1-hål |
| Anslutning tillopp | Slang med löpmutter |
| Anslutningsdimension tillopp | 3/8" (10) |
| Typ av pip | Övrigt |
| Utförande utloppspip | Svängbar, över |
| Med utdragbar utloppspip med strålsamlare | Ja |
| Med maskinavstängning | Ja |
| Typ av maskinavstängning | Mekanisk |
| Med rosett/manchett | Nej |
| Med kedjefäste | Nej |
| Max. flöde (vid 300 kPa) | 0 l/min |
| Total bygghöjd | 480 mm |
| Bygghöjd undersida utlopp | 380 mm |
| Längd utsprång utloppspip | 250 mm |
| Kan kopplas bort under vattentryck | Nej |
| Fällbar (bajonett) | Nej |
{{approval.ApprovalName}}
|
|---|
Bas |
|||
|---|---|---|---|
| Antal i FP | 1 | ||
| GTIN FP | - | ||
| Förpackningstyp | Låda | ||
| Förpackningsfunktion | - | ||
| Palltyp | - | ||
| Djup (mm) | 395 | ||
| Bredd (mm) | 295 | ||
| Höjd (mm) | 70 | ||
| Vikt (kg) | 3,7 | ||
Mellan |
|||
| Antal i FP | 168 | ||
| GTIN FP | - | ||
| Förpackningstyp | Pall | ||
| Förpackningsfunktion | - | ||
| Ingående GTIN FP | - | ||
| Palltyp | - | ||
| Antalet inneliggande GTIN FP | |||
| Djup (mm) | 1200 | ||
| Bredd (mm) | 800 | ||
| Höjd (mm) | 1130 | ||
| Vikt (kg) | 607,12 | ||
| Monteringsanvisning | |
|---|---|
| Snabbguide | - |
| Drift & Skötsel | |
| Tillverkarens garantiåtagande | - |
| Manual | - |
| Konfigurationsanvisning | - |
| Produktblad | |
| Sortimentskatalog | - |
| Film | - |
| Byggvarudeklaration | |
| InstallationsBVD | |
| Säkerhetsdatablad | - |
| Säkerhetsinstruktion | - |
| REACH-informationsblad | |
| Certifikat | |
| Prestandadeklaration (DOP) | - |
| EU-försäkran (DoC) | - |
| Energimärkningsetikett | - |
| Energimärkningsetikett (PNG) | - |
| Nästlad energimärkningsetikett | - |
| Produktblad energimärkning | - |
| Miljövarudeklaration ISO14025/EN15804 (EPD) | - |
| Ritning | - |
| Reservdelslista | - |
| Roterande bild | - |
| Monteringsanvisning | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/MONT/MONT_10_8310710.pdf |
|---|---|
| Drift & Skötsel | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/DOS/DOS_10_8310710.pdf |
| Produktblad | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/PROD/PROD_10_8310710.pdf |
| Byggvarudeklaration | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/BVD/BVD_9_8310550.pdf |
| InstallationsBVD | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/IBVD/iBVD 5562858083-00024 v4.pdf |
| REACH-informationsblad | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/REACH/REACH_10_8310710.pdf |
| Certifikat | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/TYPG/TYPG_9_8310550.pdf |