Avaktiverad 2022-12-14
Inlagd: 2008-08-04
RSK-nr enhet: ST
Vår smartaste köksblandare, finns i många olika varianter. Utrustad med alla energisparfunktioner som enkelt kan justeras efter behov. Med Nautic hjälper du miljön utan att minska komforten.
Vår smartaste köksblandare, finns i många olika varianter. Utrustad med alla energisparfunktioner som enkelt kan justeras efter behov. Med Nautic hjälper du miljön utan att minska komforten.
| RSK-nummer | 8303655 |
|---|---|
| Tillverkarens artikelnummer | GB41204095 |
| GTIN | 7393792221146 |
| Produkt | Köksblandare |
| Produktnamn | Nautic |
| Dimension | 10mm |
| Storlek | 290x290x75 |
| Tryck/Flöde/Temp | - |
| Effekt/Eldata | - |
| Funktion | ettgrepp |
| Utförande | låg pip med maskinavstängning |
|---|---|
| Färg | krom |
| Ytbehandling | förkromad |
| Material | mässing |
| Standard | - |
| Övrig info | flexibel slang, slätända |
| Tillverkarens produktsida | - |
| RSK flik | 23 Blandare |
| Tillverkarens artikelnummer | GB41204095 |
|---|
| GTIN | 7393792221146 |
|---|
| Tillverkarens produktsida | - |
|---|
| Med temperaturbegränsning | Ja |
|---|---|
| Material armatur | Mässing |
| Ytskydd | Förkromad |
| Ytbehandling | Polerad/Putsad |
| Antal armaturhål | 1-hål |
| Anslutning tillopp | Slang med slätända |
| Anslutningsdimension tillopp | 10 mm |
| Typ av pip | Gjuten |
| Utförande utloppspip | Svängbar, under |
| Med utdragbar utloppspip med strålsamlare | Nej |
| Med utdragbar utloppspip med handdusch | Nej |
| Utloppsmunstycke | Strålsamlare luftinblandning |
| Med utdragbar sidodusch | Nej |
| Med maskinavstängning | Ja |
| Med kopplingar | Nej |
| Med rosett/manchett | Ja |
| Med kedjefäste | Nej |
| Lämplig för kokande vatten | Nej |
| Flödesklass | B |
| Lågtrycksutförande | Nej |
| Total bygghöjd | 200 mm |
| Bygghöjd undersida utlopp | 170 mm |
| Längd utsprång utloppspip | 240 mm |
| Kan kopplas bort under vattentryck | Nej |
| Fällbar (bajonett) | Nej |
{{approval.ApprovalName}}
|
|---|
Bas |
|||
|---|---|---|---|
| Antal i FP | 1 | ||
| GTIN FP | 7393792221146 | ||
| Förpackningstyp | Låda | ||
| Förpackningsfunktion | - | ||
| Palltyp | - | ||
| Djup (mm) | 560 | ||
| Bredd (mm) | 320 | ||
| Höjd (mm) | 75 | ||
| Vikt (kg) | 3,1 | ||
| Monteringsanvisning | |
|---|---|
| Snabbguide | - |
| Drift & Skötsel | - |
| Tillverkarens garantiåtagande | - |
| Manual | - |
| Konfigurationsanvisning | - |
| Produktblad | - |
| Sortimentskatalog | - |
| Film | - |
| Byggvarudeklaration | |
| InstallationsBVD | |
| Säkerhetsdatablad | - |
| Säkerhetsinstruktion | - |
| REACH-informationsblad | |
| Certifikat | - |
| Prestandadeklaration (DOP) | - |
| EU-försäkran (DoC) | - |
| Energimärkningsetikett | - |
| Energimärkningsetikett (PNG) | - |
| Nästlad energimärkningsetikett | - |
| Produktblad energimärkning | - |
| Miljövarudeklaration ISO14025/EN15804 (EPD) | - |
| Ritning | - |
| Reservdelslista | - |
| Roterande bild | - |
| Monteringsanvisning | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/MONT/MONT_1_8220622.pdf |
|---|---|
| Byggvarudeklaration | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/BVD/bvd_1_8303655.pdf |
| InstallationsBVD | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/IBVD/iBVD 5564419918-00050 v2.pdf |
| REACH-informationsblad | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/REACH/REACH_1_8114168.pdf |
| RSK-nummer | 8303655 |
|---|---|
| Tillverkarens artikelnummer | GB41204095 |
| GTIN | 7393792221146 |
| Produkt | Köksblandare |
| Produktnamn | Nautic |
| Dimension | 10mm |
| Storlek | 290x290x75 |
| Tryck/Flöde/Temp | - |
| Effekt/Eldata | - |
| Funktion | ettgrepp |
| Utförande | låg pip med maskinavstängning |
|---|---|
| Färg | krom |
| Ytbehandling | förkromad |
| Material | mässing |
| Standard | - |
| Övrig info | flexibel slang, slätända |
| Tillverkarens produktsida | - |
| RSK flik | 23 Blandare |
| Tillverkarens artikelnummer | GB41204095 |
|---|
| GTIN | 7393792221146 |
|---|
| Tillverkarens produktsida | - |
|---|
| Med temperaturbegränsning | Ja |
|---|---|
| Material armatur | Mässing |
| Ytskydd | Förkromad |
| Ytbehandling | Polerad/Putsad |
| Antal armaturhål | 1-hål |
| Anslutning tillopp | Slang med slätända |
| Anslutningsdimension tillopp | 10 mm |
| Typ av pip | Gjuten |
| Utförande utloppspip | Svängbar, under |
| Med utdragbar utloppspip med strålsamlare | Nej |
| Med utdragbar utloppspip med handdusch | Nej |
| Utloppsmunstycke | Strålsamlare luftinblandning |
| Med utdragbar sidodusch | Nej |
| Med maskinavstängning | Ja |
| Med kopplingar | Nej |
| Med rosett/manchett | Ja |
| Med kedjefäste | Nej |
| Lämplig för kokande vatten | Nej |
| Flödesklass | B |
| Lågtrycksutförande | Nej |
| Total bygghöjd | 200 mm |
| Bygghöjd undersida utlopp | 170 mm |
| Längd utsprång utloppspip | 240 mm |
| Kan kopplas bort under vattentryck | Nej |
| Fällbar (bajonett) | Nej |
{{approval.ApprovalName}}
|
|---|
Bas |
|||
|---|---|---|---|
| Antal i FP | 1 | ||
| GTIN FP | 7393792221146 | ||
| Förpackningstyp | Låda | ||
| Förpackningsfunktion | - | ||
| Palltyp | - | ||
| Djup (mm) | 560 | ||
| Bredd (mm) | 320 | ||
| Höjd (mm) | 75 | ||
| Vikt (kg) | 3,1 | ||
| Monteringsanvisning | |
|---|---|
| Snabbguide | - |
| Drift & Skötsel | - |
| Tillverkarens garantiåtagande | - |
| Manual | - |
| Konfigurationsanvisning | - |
| Produktblad | - |
| Sortimentskatalog | - |
| Film | - |
| Byggvarudeklaration | |
| InstallationsBVD | |
| Säkerhetsdatablad | - |
| Säkerhetsinstruktion | - |
| REACH-informationsblad | |
| Certifikat | - |
| Prestandadeklaration (DOP) | - |
| EU-försäkran (DoC) | - |
| Energimärkningsetikett | - |
| Energimärkningsetikett (PNG) | - |
| Nästlad energimärkningsetikett | - |
| Produktblad energimärkning | - |
| Miljövarudeklaration ISO14025/EN15804 (EPD) | - |
| Ritning | - |
| Reservdelslista | - |
| Roterande bild | - |
| Monteringsanvisning | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/MONT/MONT_1_8220622.pdf |
|---|---|
| Byggvarudeklaration | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/BVD/bvd_1_8303655.pdf |
| InstallationsBVD | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/IBVD/iBVD 5564419918-00050 v2.pdf |
| REACH-informationsblad | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/REACH/REACH_1_8114168.pdf |