Inlagd: 2018-11-23
RSK-nr enhet: ST
Skållningsskyddad köksblandare med hög utloppspip, Energiklass B, svängbar pip och strålsamlare. Utloppspipens svängradie är förinställd på 120° (kan begränsas till 0° eller 60°). Spaken är utrustad med en eco-knapp för begränsning av temperatur och flöde. Högre temperatur och ökat flöde fås genom att trycka in eco-knappen samtidigt som spaken lyfts eller vrids förbi spärrläget. Flöde 0,11 / 0,14 l/s (eco/standard). Begränsning av maxtemperatur möjlig. F = flexibel anslutning. Blandaren är utrustad med 3S installationssystem för snabb och enkel installation. 4MS godkänd mässingslegering.
Skållningsskyddad köksblandare med hög utloppspip, Energiklass B, svängbar pip och strålsamlare. Utloppspipens svängradie är förinställd på 120° (kan begränsas till 0° eller 60°). Spaken är utrustad med en eco-knapp för begränsning av temperatur och flöde. Högre temperatur och ökat flöde fås genom att trycka in eco-knappen samtidigt som spaken lyfts eller vrids förbi spärrläget. Flöde 0,11 / 0,14 l/s (eco/standard). Begränsning av maxtemperatur möjlig. F = flexibel anslutning. Blandaren är utrustad med 3S installationssystem för snabb och enkel installation. 4MS godkänd mässingslegering.
| RSK-nummer | 8310962 |
|---|---|
| Tillverkarens artikelnummer | 1838FGG |
| GTIN | 6414150090103 |
| Produkt | Köksblandare |
| Produktnamn | Oras Vega |
| Dimension | G10 |
| Storlek | - |
| Tryck/Flöde/Temp | 6,6/8,4 l/min Eco/Std 3bar |
| Effekt/Eldata | Energiklass B |
| Funktion | ettgrepp |
| Utförande | högpip utan maskinavstängning |
|---|---|
| Färg | krom |
| Ytbehandling | förkromad |
| Material | mässing/SoftPex-rör |
| Standard | EN-817 |
| Övrig info | flexibel slang, invändig gänga |
| Tillverkarens produktsida | https://www.oras.com/se/hem |
| RSK flik | 23 Blandare |
| Tillverkarens artikelnummer | 1838FGG |
|---|
| GTIN | 6414150090103 |
|---|
| Tillverkarens produktsida | https://www.oras.com/se/hem |
|---|
| Modell/Utförande | Mekanisk |
|---|---|
| Typ av grepp | Ettgrepps |
| Självstängande | Nej |
| Typ av temperaturkontroll | Manuell manövrering |
| Med temperaturbegränsning | Ja |
| Temperaturbegränsning kan eftermonteras | Ja |
| Material armatur | Mässing |
| Ytskydd | Förkromad |
| Ytbehandling | Polerad/Putsad |
| Basfärg | Krom |
| Accentfärg | Grå |
| Montering | Bänk/Armaturhål |
| Antal armaturhål | 1-hål |
| Anslutning tillopp | Slang med löpmutter |
| Anslutningsdimension tillopp | 3/8" (10) |
| Typ av pip | Rör |
| Utförande utloppspip | Svängbar, över |
| Möjlighet att begränsa utloppets max. svängradie | Ja |
| Med utdragbar utloppspip med strålsamlare | Nej |
| Utloppets svängradie | 0 - 120 ° |
| Med utdragbar utloppspip med handdusch | Nej |
| Utloppsmunstycke | Strålsamlare luftinblandning |
| Med utdragbar sidodusch | Nej |
| Med maskinavstängning | Nej |
| Med avloppsplugg | Nej |
| Lämplig för kokande vatten | Nej |
| Kallstartfunktion | Nej |
| Med fjädrande motstånd för max. varmvattentemperatur | Nej |
| Med forcerbart flödesbegränsningsstopp | Ja |
| Med fjädrande motstånd för max. flöde | Nej |
| Återströmningsskydd (EN 1717) | AA |
| Max. flöde (vid 300 kPa) | 8,4 l/min |
| Ljudklass (EN ISO 3822) | Grupp I, <=20 dB(A) |
| Max. temperatur inlopp | 80 °C |
| Total bygghöjd | 338 mm |
| Bygghöjd undersida utlopp | 206 mm |
| Längd utsprång utloppspip | 178 mm |
| Kan kopplas bort under vattentryck | Nej |
| Spolningstid inställbar | Nej |
| Automatisk spolingscykel | Nej |
| Certifierad enligt KIWA [NL] | Ja |
| Typgodkänd enligt BBR/EKS | Ja |
{{approval.ApprovalName}}
|
|---|
Bas |
|||
|---|---|---|---|
| Antal i FP | 1 | ||
| GTIN FP | - | ||
| Förpackningstyp | Låda | ||
| Förpackningsfunktion | Garantiförseglad | ||
| Palltyp | - | ||
| Djup (mm) | 754 | ||
| Bredd (mm) | 334 | ||
| Höjd (mm) | 63 | ||
| Vikt (kg) | 2,05 | ||
| Monteringsanvisning | |
|---|---|
| Snabbguide | - |
| Drift & Skötsel | |
| Tillverkarens garantiåtagande | |
| Manual | - |
| Konfigurationsanvisning | - |
| Produktblad | - |
| Sortimentskatalog | - |
| Film | - |
| Byggvarudeklaration | - |
| InstallationsBVD | |
| Säkerhetsdatablad | - |
| Säkerhetsinstruktion | - |
| REACH-informationsblad | |
| Certifikat | - |
| Prestandadeklaration (DOP) | - |
| EU-försäkran (DoC) | - |
| Energimärkningsetikett | - |
| Energimärkningsetikett (PNG) | - |
| Nästlad energimärkningsetikett | - |
| Produktblad energimärkning | - |
| Miljövarudeklaration ISO14025/EN15804 (EPD) | |
| Ritning | - |
| Reservdelslista | - |
| Roterande bild | - |
| Monteringsanvisning | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/MONT/MONT_142_8310962.pdf |
|---|---|
| Drift & Skötsel | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/DOS/DOS_142_4316534.pdf |
| Tillverkarens garantiåtagande | https://www.oras.com/se/garanti |
| InstallationsBVD | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/IBVD/iBVD 5569845224-00030 v2.pdf |
| REACH-informationsblad | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/REACH/REACH_142_4316534.pdf |
| Miljövarudeklaration ISO14025/EN15804 (EPD) | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/EPD/EPD_0000376.pdf |
| RSK-nummer | 8310962 |
|---|---|
| Tillverkarens artikelnummer | 1838FGG |
| GTIN | 6414150090103 |
| Produkt | Köksblandare |
| Produktnamn | Oras Vega |
| Dimension | G10 |
| Storlek | - |
| Tryck/Flöde/Temp | 6,6/8,4 l/min Eco/Std 3bar |
| Effekt/Eldata | Energiklass B |
| Funktion | ettgrepp |
| Utförande | högpip utan maskinavstängning |
|---|---|
| Färg | krom |
| Ytbehandling | förkromad |
| Material | mässing/SoftPex-rör |
| Standard | EN-817 |
| Övrig info | flexibel slang, invändig gänga |
| Tillverkarens produktsida | https://www.oras.com/se/hem |
| RSK flik | 23 Blandare |
| Tillverkarens artikelnummer | 1838FGG |
|---|
| GTIN | 6414150090103 |
|---|
| Tillverkarens produktsida | https://www.oras.com/se/hem |
|---|
| Modell/Utförande | Mekanisk |
|---|---|
| Typ av grepp | Ettgrepps |
| Självstängande | Nej |
| Typ av temperaturkontroll | Manuell manövrering |
| Med temperaturbegränsning | Ja |
| Temperaturbegränsning kan eftermonteras | Ja |
| Material armatur | Mässing |
| Ytskydd | Förkromad |
| Ytbehandling | Polerad/Putsad |
| Basfärg | Krom |
| Accentfärg | Grå |
| Montering | Bänk/Armaturhål |
| Antal armaturhål | 1-hål |
| Anslutning tillopp | Slang med löpmutter |
| Anslutningsdimension tillopp | 3/8" (10) |
| Typ av pip | Rör |
| Utförande utloppspip | Svängbar, över |
| Möjlighet att begränsa utloppets max. svängradie | Ja |
| Med utdragbar utloppspip med strålsamlare | Nej |
| Utloppets svängradie | 0 - 120 ° |
| Med utdragbar utloppspip med handdusch | Nej |
| Utloppsmunstycke | Strålsamlare luftinblandning |
| Med utdragbar sidodusch | Nej |
| Med maskinavstängning | Nej |
| Med avloppsplugg | Nej |
| Lämplig för kokande vatten | Nej |
| Kallstartfunktion | Nej |
| Med fjädrande motstånd för max. varmvattentemperatur | Nej |
| Med forcerbart flödesbegränsningsstopp | Ja |
| Med fjädrande motstånd för max. flöde | Nej |
| Återströmningsskydd (EN 1717) | AA |
| Max. flöde (vid 300 kPa) | 8,4 l/min |
| Ljudklass (EN ISO 3822) | Grupp I, <=20 dB(A) |
| Max. temperatur inlopp | 80 °C |
| Total bygghöjd | 338 mm |
| Bygghöjd undersida utlopp | 206 mm |
| Längd utsprång utloppspip | 178 mm |
| Kan kopplas bort under vattentryck | Nej |
| Spolningstid inställbar | Nej |
| Automatisk spolingscykel | Nej |
| Certifierad enligt KIWA [NL] | Ja |
| Typgodkänd enligt BBR/EKS | Ja |
{{approval.ApprovalName}}
|
|---|
Bas |
|||
|---|---|---|---|
| Antal i FP | 1 | ||
| GTIN FP | - | ||
| Förpackningstyp | Låda | ||
| Förpackningsfunktion | Garantiförseglad | ||
| Palltyp | - | ||
| Djup (mm) | 754 | ||
| Bredd (mm) | 334 | ||
| Höjd (mm) | 63 | ||
| Vikt (kg) | 2,05 | ||
| Monteringsanvisning | |
|---|---|
| Snabbguide | - |
| Drift & Skötsel | |
| Tillverkarens garantiåtagande | |
| Manual | - |
| Konfigurationsanvisning | - |
| Produktblad | - |
| Sortimentskatalog | - |
| Film | - |
| Byggvarudeklaration | - |
| InstallationsBVD | |
| Säkerhetsdatablad | - |
| Säkerhetsinstruktion | - |
| REACH-informationsblad | |
| Certifikat | - |
| Prestandadeklaration (DOP) | - |
| EU-försäkran (DoC) | - |
| Energimärkningsetikett | - |
| Energimärkningsetikett (PNG) | - |
| Nästlad energimärkningsetikett | - |
| Produktblad energimärkning | - |
| Miljövarudeklaration ISO14025/EN15804 (EPD) | |
| Ritning | - |
| Reservdelslista | - |
| Roterande bild | - |
| Monteringsanvisning | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/MONT/MONT_142_8310962.pdf |
|---|---|
| Drift & Skötsel | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/DOS/DOS_142_4316534.pdf |
| Tillverkarens garantiåtagande | https://www.oras.com/se/garanti |
| InstallationsBVD | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/IBVD/iBVD 5569845224-00030 v2.pdf |
| REACH-informationsblad | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/REACH/REACH_142_4316534.pdf |
| Miljövarudeklaration ISO14025/EN15804 (EPD) | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/EPD/EPD_0000376.pdf |