Inlagd: 2018-11-23
RSK-nr enhet: ST
Köksblandare eco med diskmaskinsavstängning, med svängbar utloppspip och strålsamlare. Utloppspipens svängradie är förinställd på 120° (kan begränsas till 40°-80°). Spaken är utrustad med en eco-knapp för begränsning av flöde. Högre flöde fås genom att trycka in eco-knappen samtidigt som spaken lyfts spärrläget. Flöde 0,1 0,17/0,28 l/s (eco/standard). Begränsning av maxtemperatur möjlig. F = flexibel anslutning. Blandaren är utrustad med 3S installationssystem för snabbt och enkelt montage. 4MS godkänd mässingslegering.
Köksblandare eco med diskmaskinsavstängning, med svängbar utloppspip och strålsamlare. Utloppspipens svängradie är förinställd på 120° (kan begränsas till 40°-80°). Spaken är utrustad med en eco-knapp för begränsning av flöde. Högre flöde fås genom att trycka in eco-knappen samtidigt som spaken lyfts spärrläget. Flöde 0,1 0,17/0,28 l/s (eco/standard). Begränsning av maxtemperatur möjlig. F = flexibel anslutning. Blandaren är utrustad med 3S installationssystem för snabbt och enkelt montage. 4MS godkänd mässingslegering.
| RSK-nummer | 8310965 |
|---|---|
| Tillverkarens artikelnummer | 1825FG |
| GTIN | 6414150089527 |
| Produkt | Köksblandare |
| Produktnamn | Oras Vega |
| Dimension | G10 |
| Storlek | - |
| Tryck/Flöde/Temp | 10,2/16,8L/min Eco/Std 3bar |
| Effekt/Eldata | Eco |
| Funktion | ettgrepp |
| Utförande | lågpip med maskinavstängning |
|---|---|
| Färg | krom |
| Ytbehandling | förkromad |
| Material | mässing/SoftPex-rör |
| Standard | EN-817 |
| Övrig info | flexibel slang, invändig gänga |
| Tillverkarens produktsida | https://www.oras.com/se/hem |
| RSK flik | 23 Blandare |
| Tillverkarens artikelnummer | 1825FG |
|---|
| GTIN | 6414150089527 |
|---|
| Tillverkarens produktsida | https://www.oras.com/se/hem |
|---|
| Modell/Utförande | Mekanisk |
|---|---|
| Typ av grepp | Ettgrepps |
| Självstängande | Nej |
| Typ av temperaturkontroll | Manuell manövrering |
| Med temperaturbegränsning | Ja |
| Temperaturbegränsning kan eftermonteras | Ja |
| Material armatur | Mässing |
| Ytskydd | Förkromad |
| Ytbehandling | Polerad/Putsad |
| Basfärg | Krom |
| Accentfärg | Grå |
| Montering | Bänk/Armaturhål |
| Antal armaturhål | 1-hål |
| Anslutning tillopp | Slang med löpmutter |
| Anslutningsdimension tillopp | 3/8" (10) |
| Typ av pip | Gjuten |
| Utförande utloppspip | Svängbar, över |
| Möjlighet att begränsa utloppets max. svängradie | Ja |
| Med utdragbar utloppspip med strålsamlare | Nej |
| Med utdragbar utloppspip med handdusch | Nej |
| Utloppsmunstycke | Strålsamlare luftinblandning |
| Med utdragbar sidodusch | Nej |
| Med maskinavstängning | Ja |
| Typ av maskinavstängning | Mekanisk |
| Med avloppsplugg | Nej |
| Lämplig för kokande vatten | Nej |
| Kallstartfunktion | Ja |
| Med fjädrande motstånd för max. varmvattentemperatur | Nej |
| Med forcerbart flödesbegränsningsstopp | Ja |
| Med fjädrande motstånd för max. flöde | Nej |
| Återströmningsskydd (EN 1717) | AA |
| Max. flöde (vid 300 kPa) | 16,8 l/min |
| Ljudklass (EN ISO 3822) | Grupp I, <=20 dB(A) |
| Max. temperatur inlopp | 80 °C |
| Total bygghöjd | 184 mm |
| Bygghöjd undersida utlopp | 154 mm |
| Längd utsprång utloppspip | 214 mm |
| Kan kopplas bort under vattentryck | Nej |
| Fällbar (bajonett) | Nej |
| Spolningstid inställbar | Nej |
| Automatisk spolingscykel | Nej |
{{approval.ApprovalName}}
|
|---|
Bas |
|||
|---|---|---|---|
| Antal i FP | 1 | ||
| GTIN FP | - | ||
| Förpackningstyp | Låda | ||
| Förpackningsfunktion | Garantiförseglad | ||
| Palltyp | - | ||
| Djup (mm) | 590 | ||
| Bredd (mm) | 290 | ||
| Höjd (mm) | 65 | ||
| Vikt (kg) | 2,07 | ||
| Monteringsanvisning | |
|---|---|
| Snabbguide | - |
| Drift & Skötsel | |
| Tillverkarens garantiåtagande | |
| Manual | - |
| Konfigurationsanvisning | - |
| Produktblad | - |
| Sortimentskatalog | - |
| Film | - |
| Byggvarudeklaration | - |
| InstallationsBVD | |
| Säkerhetsdatablad | - |
| Säkerhetsinstruktion | - |
| REACH-informationsblad | |
| Certifikat | - |
| Prestandadeklaration (DOP) | - |
| EU-försäkran (DoC) | - |
| Energimärkningsetikett | - |
| Energimärkningsetikett (PNG) | - |
| Nästlad energimärkningsetikett | - |
| Produktblad energimärkning | - |
| Miljövarudeklaration ISO14025/EN15804 (EPD) | |
| Ritning | - |
| Reservdelslista | - |
| Roterande bild | - |
| Monteringsanvisning | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/MONT/MONT_142_8310965.pdf |
|---|---|
| Drift & Skötsel | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/DOS/DOS_142_4316534.pdf |
| Tillverkarens garantiåtagande | https://www.oras.com/se/garanti |
| InstallationsBVD | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/IBVD/iBVD 5569845224-00031 v2.pdf |
| REACH-informationsblad | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/REACH/REACH_142_4316534.pdf |
| Miljövarudeklaration ISO14025/EN15804 (EPD) | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/EPD/EPD_0000376.pdf |
| RSK-nummer | 8310965 |
|---|---|
| Tillverkarens artikelnummer | 1825FG |
| GTIN | 6414150089527 |
| Produkt | Köksblandare |
| Produktnamn | Oras Vega |
| Dimension | G10 |
| Storlek | - |
| Tryck/Flöde/Temp | 10,2/16,8L/min Eco/Std 3bar |
| Effekt/Eldata | Eco |
| Funktion | ettgrepp |
| Utförande | lågpip med maskinavstängning |
|---|---|
| Färg | krom |
| Ytbehandling | förkromad |
| Material | mässing/SoftPex-rör |
| Standard | EN-817 |
| Övrig info | flexibel slang, invändig gänga |
| Tillverkarens produktsida | https://www.oras.com/se/hem |
| RSK flik | 23 Blandare |
| Tillverkarens artikelnummer | 1825FG |
|---|
| GTIN | 6414150089527 |
|---|
| Tillverkarens produktsida | https://www.oras.com/se/hem |
|---|
| Modell/Utförande | Mekanisk |
|---|---|
| Typ av grepp | Ettgrepps |
| Självstängande | Nej |
| Typ av temperaturkontroll | Manuell manövrering |
| Med temperaturbegränsning | Ja |
| Temperaturbegränsning kan eftermonteras | Ja |
| Material armatur | Mässing |
| Ytskydd | Förkromad |
| Ytbehandling | Polerad/Putsad |
| Basfärg | Krom |
| Accentfärg | Grå |
| Montering | Bänk/Armaturhål |
| Antal armaturhål | 1-hål |
| Anslutning tillopp | Slang med löpmutter |
| Anslutningsdimension tillopp | 3/8" (10) |
| Typ av pip | Gjuten |
| Utförande utloppspip | Svängbar, över |
| Möjlighet att begränsa utloppets max. svängradie | Ja |
| Med utdragbar utloppspip med strålsamlare | Nej |
| Med utdragbar utloppspip med handdusch | Nej |
| Utloppsmunstycke | Strålsamlare luftinblandning |
| Med utdragbar sidodusch | Nej |
| Med maskinavstängning | Ja |
| Typ av maskinavstängning | Mekanisk |
| Med avloppsplugg | Nej |
| Lämplig för kokande vatten | Nej |
| Kallstartfunktion | Ja |
| Med fjädrande motstånd för max. varmvattentemperatur | Nej |
| Med forcerbart flödesbegränsningsstopp | Ja |
| Med fjädrande motstånd för max. flöde | Nej |
| Återströmningsskydd (EN 1717) | AA |
| Max. flöde (vid 300 kPa) | 16,8 l/min |
| Ljudklass (EN ISO 3822) | Grupp I, <=20 dB(A) |
| Max. temperatur inlopp | 80 °C |
| Total bygghöjd | 184 mm |
| Bygghöjd undersida utlopp | 154 mm |
| Längd utsprång utloppspip | 214 mm |
| Kan kopplas bort under vattentryck | Nej |
| Fällbar (bajonett) | Nej |
| Spolningstid inställbar | Nej |
| Automatisk spolingscykel | Nej |
{{approval.ApprovalName}}
|
|---|
Bas |
|||
|---|---|---|---|
| Antal i FP | 1 | ||
| GTIN FP | - | ||
| Förpackningstyp | Låda | ||
| Förpackningsfunktion | Garantiförseglad | ||
| Palltyp | - | ||
| Djup (mm) | 590 | ||
| Bredd (mm) | 290 | ||
| Höjd (mm) | 65 | ||
| Vikt (kg) | 2,07 | ||
| Monteringsanvisning | |
|---|---|
| Snabbguide | - |
| Drift & Skötsel | |
| Tillverkarens garantiåtagande | |
| Manual | - |
| Konfigurationsanvisning | - |
| Produktblad | - |
| Sortimentskatalog | - |
| Film | - |
| Byggvarudeklaration | - |
| InstallationsBVD | |
| Säkerhetsdatablad | - |
| Säkerhetsinstruktion | - |
| REACH-informationsblad | |
| Certifikat | - |
| Prestandadeklaration (DOP) | - |
| EU-försäkran (DoC) | - |
| Energimärkningsetikett | - |
| Energimärkningsetikett (PNG) | - |
| Nästlad energimärkningsetikett | - |
| Produktblad energimärkning | - |
| Miljövarudeklaration ISO14025/EN15804 (EPD) | |
| Ritning | - |
| Reservdelslista | - |
| Roterande bild | - |
| Monteringsanvisning | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/MONT/MONT_142_8310965.pdf |
|---|---|
| Drift & Skötsel | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/DOS/DOS_142_4316534.pdf |
| Tillverkarens garantiåtagande | https://www.oras.com/se/garanti |
| InstallationsBVD | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/IBVD/iBVD 5569845224-00031 v2.pdf |
| REACH-informationsblad | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/REACH/REACH_142_4316534.pdf |
| Miljövarudeklaration ISO14025/EN15804 (EPD) | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/EPD/EPD_0000376.pdf |