Avaktiverad 2025-12-20
Ersättningsartikel saknas
RSK-nr enhet: ST
Inlagd: 2014-04-28
RSK-nr enhet: ST
Sail Cube disklådsblandare, DN 15. Disklådsblandaren är försedd med en hög svängbar pip som har ett vridningsområde på 360°. GROHE SilkMove 28 mm keramisk insats garanterar en exakt styrning av temperatur och vattenflöde och den kromade GROHE StarLight-ytbehandlingen underlättar rengöringen. Installationen sker snabbt och enkelt tack var etthålsmontage, perlator för verktygsfritt byte, flexibla anslutningsslangar och GROHE QuickFix.
Sail Cube disklådsblandare, DN 15. Disklådsblandaren är försedd med en hög svängbar pip som har ett vridningsområde på 360°. GROHE SilkMove 28 mm keramisk insats garanterar en exakt styrning av temperatur och vattenflöde och den kromade GROHE StarLight-ytbehandlingen underlättar rengöringen. Installationen sker snabbt och enkelt tack var etthålsmontage, perlator för verktygsfritt byte, flexibla anslutningsslangar och GROHE QuickFix.
| RSK-nummer | 8313240 |
|---|---|
| Tillverkarens artikelnummer | 31393000 |
| GTIN | 4005176998980 |
| Produkt | Köksblandare |
| Produktnamn | Sail Cube |
| Dimension | G10 |
| Storlek | - |
| Tryck/Flöde/Temp | - |
| Effekt/Eldata | - |
| Funktion | ettgrepp |
| Utförande | högpip, utan maskinavstängning |
|---|---|
| Färg | krom |
| Ytbehandling | förkromad |
| Material | mässing |
| Standard | - |
| Övrig info | flexibel slang, invändig gänga |
| Tillverkarens produktsida | https://www.grohe.se/sv_se/product/31393000 |
| RSK flik | 23 Blandare |
| Tillverkarens artikelnummer | 31393000 |
|---|
| GTIN | 4005176998980 |
|---|
| Tillverkarens produktsida | https://www.grohe.se/sv_se/product/31393000 |
|---|
| Typ av grepp | Ettgrepps |
|---|---|
| Material armatur | Mässing |
| Ytskydd | Förkromad |
| Ytbehandling | Polerad/Putsad |
| Basfärg | Krom |
| Montering | Bänk/Armaturhål |
| Antal armaturhål | 1-hål |
| Anslutning tillopp | Slang med löpmutter |
| Anslutningsdimension tillopp | 3/8" (10) |
| Typ av pip | Gjuten |
| Utförande utloppspip | Svängbar, över |
| Med utdragbar utloppspip med strålsamlare | Nej |
| Med utdragbar utloppspip med handdusch | Nej |
| Utloppsmunstycke | Strålsamlare luftinblandning |
| Med utdragbar sidodusch | Nej |
| Med maskinavstängning | Nej |
| Kallstartfunktion | Nej |
| Med forcerbart flödesbegränsningsstopp | Nej |
| Lågtrycksutförande | Nej |
| Total bygghöjd | 309 mm |
| Bygghöjd undersida utlopp | 285 mm |
| Längd utsprång utloppspip | 202 mm |
{{approval.ApprovalName}}
|
|---|
Bas |
|||
|---|---|---|---|
| Antal i FP | 1 | ||
| GTIN FP | 4005176998980 | ||
| Förpackningstyp | Låda | ||
| Förpackningsfunktion | - | ||
| Palltyp | - | ||
| Djup (mm) | 480 | ||
| Bredd (mm) | 310 | ||
| Höjd (mm) | 120 | ||
| Vikt (kg) | 2,935 | ||
Mellan |
|||
| Antal i FP | 4 | ||
| GTIN FP | 4005176315473 | ||
| Förpackningstyp | Låda | ||
| Förpackningsfunktion | - | ||
| Ingående GTIN FP | - | ||
| Palltyp | - | ||
| Antalet inneliggande GTIN FP | |||
| Djup (mm) | 800 | ||
| Bredd (mm) | 600 | ||
| Höjd (mm) | 273 | ||
| Vikt (kg) | 12,74 | ||
Mellan2 |
|||
| Antal i FP | 24 | ||
| GTIN FP | 4005176756337 | ||
| Förpackningstyp | Pall | ||
| Förpackningsfunktion | - | ||
| Ingående GTIN FP | - | ||
| Palltyp | - | ||
| Antalet inneliggande GTIN FP | |||
| Djup (mm) | 1200 | ||
| Bredd (mm) | 800 | ||
| Höjd (mm) | 970 | ||
| Vikt (kg) | 97,44 | ||
Topp |
|||
| Antal i FP | 24 | ||
| GTIN FP | - | ||
| Förpackningstyp | Pallbox | ||
| Förpackningsfunktion | - | ||
| Ingående GTIN FP | - | ||
| Palltyp | - | ||
| Antalet inneliggande GTIN FP | |||
| Djup (mm) | 1200 | ||
| Bredd (mm) | 800 | ||
| Höjd (mm) | 970 | ||
| Vikt (kg) | 98,44 | ||
| Monteringsanvisning | |
|---|---|
| Snabbguide | - |
| Drift & Skötsel | - |
| Tillverkarens garantiåtagande | - |
| Manual | - |
| Konfigurationsanvisning | - |
| Produktblad | - |
| Sortimentskatalog | - |
| Film | - |
| Byggvarudeklaration | - |
| InstallationsBVD | - |
| Säkerhetsdatablad | - |
| Säkerhetsinstruktion | - |
| REACH-informationsblad | |
| Certifikat | - |
| Prestandadeklaration (DOP) | - |
| EU-försäkran (DoC) | - |
| Energimärkningsetikett | - |
| Energimärkningsetikett (PNG) | - |
| Nästlad energimärkningsetikett | - |
| Produktblad energimärkning | - |
| Miljövarudeklaration ISO14025/EN15804 (EPD) | - |
| Ritning | - |
| Reservdelslista | - |
| Roterande bild | - |
| Monteringsanvisning | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/MONT/MONT_613_8313240.pdf |
|---|---|
| REACH-informationsblad | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/REACH/REACH_613_2054722.pdf |
| RSK-nummer | 8313240 |
|---|---|
| Tillverkarens artikelnummer | 31393000 |
| GTIN | 4005176998980 |
| Produkt | Köksblandare |
| Produktnamn | Sail Cube |
| Dimension | G10 |
| Storlek | - |
| Tryck/Flöde/Temp | - |
| Effekt/Eldata | - |
| Funktion | ettgrepp |
| Utförande | högpip, utan maskinavstängning |
|---|---|
| Färg | krom |
| Ytbehandling | förkromad |
| Material | mässing |
| Standard | - |
| Övrig info | flexibel slang, invändig gänga |
| Tillverkarens produktsida | https://www.grohe.se/sv_se/product/31393000 |
| RSK flik | 23 Blandare |
| Tillverkarens artikelnummer | 31393000 |
|---|
| GTIN | 4005176998980 |
|---|
| Tillverkarens produktsida | https://www.grohe.se/sv_se/product/31393000 |
|---|
| Typ av grepp | Ettgrepps |
|---|---|
| Material armatur | Mässing |
| Ytskydd | Förkromad |
| Ytbehandling | Polerad/Putsad |
| Basfärg | Krom |
| Montering | Bänk/Armaturhål |
| Antal armaturhål | 1-hål |
| Anslutning tillopp | Slang med löpmutter |
| Anslutningsdimension tillopp | 3/8" (10) |
| Typ av pip | Gjuten |
| Utförande utloppspip | Svängbar, över |
| Med utdragbar utloppspip med strålsamlare | Nej |
| Med utdragbar utloppspip med handdusch | Nej |
| Utloppsmunstycke | Strålsamlare luftinblandning |
| Med utdragbar sidodusch | Nej |
| Med maskinavstängning | Nej |
| Kallstartfunktion | Nej |
| Med forcerbart flödesbegränsningsstopp | Nej |
| Lågtrycksutförande | Nej |
| Total bygghöjd | 309 mm |
| Bygghöjd undersida utlopp | 285 mm |
| Längd utsprång utloppspip | 202 mm |
{{approval.ApprovalName}}
|
|---|
Bas |
|||
|---|---|---|---|
| Antal i FP | 1 | ||
| GTIN FP | 4005176998980 | ||
| Förpackningstyp | Låda | ||
| Förpackningsfunktion | - | ||
| Palltyp | - | ||
| Djup (mm) | 480 | ||
| Bredd (mm) | 310 | ||
| Höjd (mm) | 120 | ||
| Vikt (kg) | 2,935 | ||
Mellan |
|||
| Antal i FP | 4 | ||
| GTIN FP | 4005176315473 | ||
| Förpackningstyp | Låda | ||
| Förpackningsfunktion | - | ||
| Ingående GTIN FP | - | ||
| Palltyp | - | ||
| Antalet inneliggande GTIN FP | |||
| Djup (mm) | 800 | ||
| Bredd (mm) | 600 | ||
| Höjd (mm) | 273 | ||
| Vikt (kg) | 12,74 | ||
Mellan2 |
|||
| Antal i FP | 24 | ||
| GTIN FP | 4005176756337 | ||
| Förpackningstyp | Pall | ||
| Förpackningsfunktion | - | ||
| Ingående GTIN FP | - | ||
| Palltyp | - | ||
| Antalet inneliggande GTIN FP | |||
| Djup (mm) | 1200 | ||
| Bredd (mm) | 800 | ||
| Höjd (mm) | 970 | ||
| Vikt (kg) | 97,44 | ||
Topp |
|||
| Antal i FP | 24 | ||
| GTIN FP | - | ||
| Förpackningstyp | Pallbox | ||
| Förpackningsfunktion | - | ||
| Ingående GTIN FP | - | ||
| Palltyp | - | ||
| Antalet inneliggande GTIN FP | |||
| Djup (mm) | 1200 | ||
| Bredd (mm) | 800 | ||
| Höjd (mm) | 970 | ||
| Vikt (kg) | 98,44 | ||
| Monteringsanvisning | |
|---|---|
| Snabbguide | - |
| Drift & Skötsel | - |
| Tillverkarens garantiåtagande | - |
| Manual | - |
| Konfigurationsanvisning | - |
| Produktblad | - |
| Sortimentskatalog | - |
| Film | - |
| Byggvarudeklaration | - |
| InstallationsBVD | - |
| Säkerhetsdatablad | - |
| Säkerhetsinstruktion | - |
| REACH-informationsblad | |
| Certifikat | - |
| Prestandadeklaration (DOP) | - |
| EU-försäkran (DoC) | - |
| Energimärkningsetikett | - |
| Energimärkningsetikett (PNG) | - |
| Nästlad energimärkningsetikett | - |
| Produktblad energimärkning | - |
| Miljövarudeklaration ISO14025/EN15804 (EPD) | - |
| Ritning | - |
| Reservdelslista | - |
| Roterande bild | - |
| Monteringsanvisning | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/MONT/MONT_613_8313240.pdf |
|---|---|
| REACH-informationsblad | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/REACH/REACH_613_2054722.pdf |