Inlagd: 2013-10-03
RSK-nr enhet: ST
Med självstängande handdusch. Siljan är FM Mattssons signaturserie. Med ett brett sortiment har fokus legat på designen samtidigt som tekniken varit viktig i vår strävan av att ta hänsyn till både miljö och människor. En blandare som är ett självklart val för alla som eftersträvar en hållbar livsstil. Med en stor variantflora hittar du garanterat en modell som passar just ditt kök.
Med självstängande handdusch. Siljan är FM Mattssons signaturserie. Med ett brett sortiment har fokus legat på designen samtidigt som tekniken varit viktig i vår strävan av att ta hänsyn till både miljö och människor. En blandare som är ett självklart val för alla som eftersträvar en hållbar livsstil. Med en stor variantflora hittar du garanterat en modell som passar just ditt kök.
| RSK-nummer | 8309125 |
|---|---|
| Tillverkarens artikelnummer | 83060000 |
| GTIN | 7391887237720 |
| Produkt | Köksblandare |
| Produktnamn | Siljan |
| Dimension | 10mm |
| Storlek | - |
| Tryck/Flöde/Temp | - |
| Effekt/Eldata | - |
| Funktion | ettgrepp |
| Utförande | J-pip, med maskinavstängning |
|---|---|
| Färg | krom |
| Ytbehandling | förkromad |
| Material | mässing |
| Standard | - |
| Övrig info | flexibel slang, slätända |
| Tillverkarens produktsida | https://www.fmmattsson.com/sv/köksblandare/siljan/83060000 |
| RSK flik | 23 Blandare |
| Tillverkarens artikelnummer | 83060000 |
|---|
| GTIN | 7391887237720 |
|---|
| Tillverkarens produktsida | https://www.fmmattsson.com/sv/köksblandare/siljan/83060000 |
|---|
| Typ av grepp | Ettgrepps |
|---|---|
| Typ av temperaturkontroll | Manuell manövrering |
| Med temperaturbegränsning | Ja |
| Material armatur | Mässing |
| Ytskydd | Förkromad |
| Ytbehandling | Polerad/Putsad |
| Basfärg | Krom |
| Accentfärg | Krom |
| Montering | Bänk/Armaturhål |
| Antal armaturhål | 1-hål |
| Anslutning tillopp | Slang med slätända |
| Anslutningsdimension tillopp | 10 mm |
| Typ av pip | Rör |
| Utförande utloppspip | Svängbar, över |
| Med utdragbar utloppspip med strålsamlare | Nej |
| Med utdragbar utloppspip med handdusch | Nej |
| Utloppsmunstycke | Strålsamlare luftinblandning |
| Med utdragbar sidodusch | Ja |
| Med maskinavstängning | Ja |
| Typ av maskinavstängning | Mekanisk |
| Med kopplingar | Nej |
| Med rosett/manchett | Nej |
| Med kedjefäste | Nej |
| Lämplig för kokande vatten | Nej |
| Kallstartfunktion | Ja |
| Med forcerbart flödesbegränsningsstopp | Ja |
| Återströmningsskydd (EN 1717) | EB |
| Max. flöde (vid 300 kPa) | 0 l/min |
| Flödesklass | Z |
| Lågtrycksutförande | Nej |
| Total bygghöjd | 375 mm |
| Bygghöjd undersida utlopp | 275 mm |
| Längd utsprång utloppspip | 220 mm |
| Kan kopplas bort under vattentryck | Nej |
| Fällbar (bajonett) | Nej |
{{approval.ApprovalName}}
|
|---|
Bas |
|||
|---|---|---|---|
| Antal i FP | 1 | ||
| GTIN FP | - | ||
| Förpackningstyp | Låda | ||
| Förpackningsfunktion | - | ||
| Palltyp | - | ||
| Djup (mm) | 539 | ||
| Bredd (mm) | 348 | ||
| Höjd (mm) | 57 | ||
| Vikt (kg) | 3,875 | ||
Topp |
|||
| Antal i FP | 120 | ||
| GTIN FP | - | ||
| Förpackningstyp | Pall | ||
| Förpackningsfunktion | - | ||
| Ingående GTIN FP | - | ||
| Palltyp | Pall 800x1200 mm (ISO 1-pall) | ||
| Antalet inneliggande GTIN FP | |||
| Djup (mm) | 1200 | ||
| Bredd (mm) | 800 | ||
| Höjd (mm) | 435 | ||
| Vikt (kg) | 490 | ||
| Monteringsanvisning | |
|---|---|
| Snabbguide | - |
| Drift & Skötsel | |
| Tillverkarens garantiåtagande | - |
| Manual | - |
| Konfigurationsanvisning | - |
| Produktblad | |
| Sortimentskatalog | - |
| Film | - |
| Byggvarudeklaration | |
| InstallationsBVD | - |
| Säkerhetsdatablad | - |
| Säkerhetsinstruktion | - |
| REACH-informationsblad | |
| Certifikat | |
| Prestandadeklaration (DOP) | - |
| EU-försäkran (DoC) | - |
| Energimärkningsetikett | - |
| Energimärkningsetikett (PNG) | - |
| Nästlad energimärkningsetikett | - |
| Produktblad energimärkning | |
| Miljövarudeklaration ISO14025/EN15804 (EPD) | - |
| Ritning | - |
| Reservdelslista | - |
| Roterande bild | - |
| Monteringsanvisning | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/MONT/MONT_10_8309125.pdf |
|---|---|
| Drift & Skötsel | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/DOS/DOS_10_8309125.pdf |
| Produktblad | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/PROD/PROD_10_8309125.pdf |
| Byggvarudeklaration | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/BVD/BVD_10_8309125.pdf |
| REACH-informationsblad | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/REACH/REACH_10_8309125.pdf |
| Certifikat | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/TYPG/TYPG_10_8309125.pdf |
| Produktblad energimärkning | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/ENERGYMARKINGDOC/ENERGYMARKINGDOC_10_8309125.pdf |
| RSK-nummer | 8309125 |
|---|---|
| Tillverkarens artikelnummer | 83060000 |
| GTIN | 7391887237720 |
| Produkt | Köksblandare |
| Produktnamn | Siljan |
| Dimension | 10mm |
| Storlek | - |
| Tryck/Flöde/Temp | - |
| Effekt/Eldata | - |
| Funktion | ettgrepp |
| Utförande | J-pip, med maskinavstängning |
|---|---|
| Färg | krom |
| Ytbehandling | förkromad |
| Material | mässing |
| Standard | - |
| Övrig info | flexibel slang, slätända |
| Tillverkarens produktsida | https://www.fmmattsson.com/sv/köksblandare/siljan/83060000 |
| RSK flik | 23 Blandare |
| Tillverkarens artikelnummer | 83060000 |
|---|
| GTIN | 7391887237720 |
|---|
| Tillverkarens produktsida | https://www.fmmattsson.com/sv/köksblandare/siljan/83060000 |
|---|
| Typ av grepp | Ettgrepps |
|---|---|
| Typ av temperaturkontroll | Manuell manövrering |
| Med temperaturbegränsning | Ja |
| Material armatur | Mässing |
| Ytskydd | Förkromad |
| Ytbehandling | Polerad/Putsad |
| Basfärg | Krom |
| Accentfärg | Krom |
| Montering | Bänk/Armaturhål |
| Antal armaturhål | 1-hål |
| Anslutning tillopp | Slang med slätända |
| Anslutningsdimension tillopp | 10 mm |
| Typ av pip | Rör |
| Utförande utloppspip | Svängbar, över |
| Med utdragbar utloppspip med strålsamlare | Nej |
| Med utdragbar utloppspip med handdusch | Nej |
| Utloppsmunstycke | Strålsamlare luftinblandning |
| Med utdragbar sidodusch | Ja |
| Med maskinavstängning | Ja |
| Typ av maskinavstängning | Mekanisk |
| Med kopplingar | Nej |
| Med rosett/manchett | Nej |
| Med kedjefäste | Nej |
| Lämplig för kokande vatten | Nej |
| Kallstartfunktion | Ja |
| Med forcerbart flödesbegränsningsstopp | Ja |
| Återströmningsskydd (EN 1717) | EB |
| Max. flöde (vid 300 kPa) | 0 l/min |
| Flödesklass | Z |
| Lågtrycksutförande | Nej |
| Total bygghöjd | 375 mm |
| Bygghöjd undersida utlopp | 275 mm |
| Längd utsprång utloppspip | 220 mm |
| Kan kopplas bort under vattentryck | Nej |
| Fällbar (bajonett) | Nej |
{{approval.ApprovalName}}
|
|---|
Bas |
|||
|---|---|---|---|
| Antal i FP | 1 | ||
| GTIN FP | - | ||
| Förpackningstyp | Låda | ||
| Förpackningsfunktion | - | ||
| Palltyp | - | ||
| Djup (mm) | 539 | ||
| Bredd (mm) | 348 | ||
| Höjd (mm) | 57 | ||
| Vikt (kg) | 3,875 | ||
Topp |
|||
| Antal i FP | 120 | ||
| GTIN FP | - | ||
| Förpackningstyp | Pall | ||
| Förpackningsfunktion | - | ||
| Ingående GTIN FP | - | ||
| Palltyp | Pall 800x1200 mm (ISO 1-pall) | ||
| Antalet inneliggande GTIN FP | |||
| Djup (mm) | 1200 | ||
| Bredd (mm) | 800 | ||
| Höjd (mm) | 435 | ||
| Vikt (kg) | 490 | ||
| Monteringsanvisning | |
|---|---|
| Snabbguide | - |
| Drift & Skötsel | |
| Tillverkarens garantiåtagande | - |
| Manual | - |
| Konfigurationsanvisning | - |
| Produktblad | |
| Sortimentskatalog | - |
| Film | - |
| Byggvarudeklaration | |
| InstallationsBVD | - |
| Säkerhetsdatablad | - |
| Säkerhetsinstruktion | - |
| REACH-informationsblad | |
| Certifikat | |
| Prestandadeklaration (DOP) | - |
| EU-försäkran (DoC) | - |
| Energimärkningsetikett | - |
| Energimärkningsetikett (PNG) | - |
| Nästlad energimärkningsetikett | - |
| Produktblad energimärkning | |
| Miljövarudeklaration ISO14025/EN15804 (EPD) | - |
| Ritning | - |
| Reservdelslista | - |
| Roterande bild | - |
| Monteringsanvisning | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/MONT/MONT_10_8309125.pdf |
|---|---|
| Drift & Skötsel | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/DOS/DOS_10_8309125.pdf |
| Produktblad | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/PROD/PROD_10_8309125.pdf |
| Byggvarudeklaration | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/BVD/BVD_10_8309125.pdf |
| REACH-informationsblad | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/REACH/REACH_10_8309125.pdf |
| Certifikat | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/TYPG/TYPG_10_8309125.pdf |
| Produktblad energimärkning | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/ENERGYMARKINGDOC/ENERGYMARKINGDOC_10_8309125.pdf |