Inlagd: 2018-08-29
RSK-nr enhet: ST
Med ledbar strålsamlare och diskmaskinsavstängning. Siljan är FM Mattssons signaturserie. Med ett brett sortiment har fokus legat på designen samtidigt som tekniken varit viktig i vår strävan av att ta hänsyn till både miljö och människor. En blandare som är ett självklart val för alla som eftersträvar en hållbar livsstil. Med en stor variantflora hittar du garanterat en modell som passar just ditt kök.
Med ledbar strålsamlare och diskmaskinsavstängning. Siljan är FM Mattssons signaturserie. Med ett brett sortiment har fokus legat på designen samtidigt som tekniken varit viktig i vår strävan av att ta hänsyn till både miljö och människor. En blandare som är ett självklart val för alla som eftersträvar en hållbar livsstil. Med en stor variantflora hittar du garanterat en modell som passar just ditt kök.
| RSK-nummer | 8310757 |
|---|---|
| Tillverkarens artikelnummer | 83013000 |
| GTIN | 7391887248108 |
| Produkt | Köksblandare |
| Produktnamn | Siljan |
| Dimension | 10mm |
| Storlek | - |
| Tryck/Flöde/Temp | - |
| Effekt/Eldata | - |
| Funktion | ettgrepp, ledbar strålsamlare |
| Utförande | J-pip, med maskinavstängning |
|---|---|
| Färg | krom |
| Ytbehandling | förkromad |
| Material | mässing |
| Standard | - |
| Övrig info | flexibel slang, Soft PEX® 10mm |
| Tillverkarens produktsida | https://www.fmmattsson.com/sv/köksblandare/siljan/83013000 |
| RSK flik | 23 Blandare |
| Tillverkarens artikelnummer | 83013000 |
|---|
| GTIN | 7391887248108 |
|---|
| Tillverkarens produktsida | https://www.fmmattsson.com/sv/köksblandare/siljan/83013000 |
|---|
| Typ av grepp | Ettgrepps |
|---|---|
| Typ av temperaturkontroll | Manuell manövrering |
| Material armatur | Mässing |
| Ytskydd | Förkromad |
| Ytbehandling | Polerad/Putsad |
| Basfärg | Krom |
| Montering | Bänk/Armaturhål |
| Antal armaturhål | 1-hål |
| Anslutning tillopp | Slang med slätända |
| Anslutningsdimension tillopp | 10 mm |
| Med utdragbar utloppspip med strålsamlare | Nej |
| Med utdragbar utloppspip med handdusch | Nej |
| Med utdragbar sidodusch | Nej |
| Med maskinavstängning | Ja |
| Typ av maskinavstängning | Mekanisk |
| Med rosett/manchett | Nej |
| Med kedjefäste | Nej |
| Lämplig för kokande vatten | Nej |
| Max. flöde (vid 300 kPa) | 0 l/min |
{{approval.ApprovalName}}
|
|---|
Bas |
|||
|---|---|---|---|
| Antal i FP | 1 | ||
| GTIN FP | - | ||
| Förpackningstyp | Låda | ||
| Förpackningsfunktion | - | ||
| Palltyp | - | ||
| Djup (mm) | 265 | ||
| Bredd (mm) | 295 | ||
| Höjd (mm) | 66 | ||
| Vikt (kg) | 2,24 | ||
| Monteringsanvisning | |
|---|---|
| Snabbguide | - |
| Drift & Skötsel | |
| Tillverkarens garantiåtagande | - |
| Manual | - |
| Konfigurationsanvisning | - |
| Produktblad | |
| Sortimentskatalog | - |
| Film | - |
| Byggvarudeklaration | |
| InstallationsBVD | |
| Säkerhetsdatablad | - |
| Säkerhetsinstruktion | - |
| REACH-informationsblad | |
| Certifikat | |
| Prestandadeklaration (DOP) | - |
| EU-försäkran (DoC) | - |
| Energimärkningsetikett | - |
| Energimärkningsetikett (PNG) | - |
| Nästlad energimärkningsetikett | - |
| Produktblad energimärkning | - |
| Miljövarudeklaration ISO14025/EN15804 (EPD) | - |
| Ritning | - |
| Reservdelslista | - |
| Roterande bild | - |
| Monteringsanvisning | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/MONT/MONT_10_8310757.pdf |
|---|---|
| Drift & Skötsel | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/DOS/DOS_10_8310757.pdf |
| Produktblad | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/PROD/PROD_10_8310757.pdf |
| Byggvarudeklaration | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/BVD/BVD_10_8310757.pdf |
| InstallationsBVD | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/IBVD/iBVD 5561086959-00083 v3.pdf |
| REACH-informationsblad | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/REACH/REACH_10_8310757.pdf |
| Certifikat | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/TYPG/TYPG_10_8310757.pdf |
| RSK-nummer | 8310757 |
|---|---|
| Tillverkarens artikelnummer | 83013000 |
| GTIN | 7391887248108 |
| Produkt | Köksblandare |
| Produktnamn | Siljan |
| Dimension | 10mm |
| Storlek | - |
| Tryck/Flöde/Temp | - |
| Effekt/Eldata | - |
| Funktion | ettgrepp, ledbar strålsamlare |
| Utförande | J-pip, med maskinavstängning |
|---|---|
| Färg | krom |
| Ytbehandling | förkromad |
| Material | mässing |
| Standard | - |
| Övrig info | flexibel slang, Soft PEX® 10mm |
| Tillverkarens produktsida | https://www.fmmattsson.com/sv/köksblandare/siljan/83013000 |
| RSK flik | 23 Blandare |
| Tillverkarens artikelnummer | 83013000 |
|---|
| GTIN | 7391887248108 |
|---|
| Tillverkarens produktsida | https://www.fmmattsson.com/sv/köksblandare/siljan/83013000 |
|---|
| Typ av grepp | Ettgrepps |
|---|---|
| Typ av temperaturkontroll | Manuell manövrering |
| Material armatur | Mässing |
| Ytskydd | Förkromad |
| Ytbehandling | Polerad/Putsad |
| Basfärg | Krom |
| Montering | Bänk/Armaturhål |
| Antal armaturhål | 1-hål |
| Anslutning tillopp | Slang med slätända |
| Anslutningsdimension tillopp | 10 mm |
| Med utdragbar utloppspip med strålsamlare | Nej |
| Med utdragbar utloppspip med handdusch | Nej |
| Med utdragbar sidodusch | Nej |
| Med maskinavstängning | Ja |
| Typ av maskinavstängning | Mekanisk |
| Med rosett/manchett | Nej |
| Med kedjefäste | Nej |
| Lämplig för kokande vatten | Nej |
| Max. flöde (vid 300 kPa) | 0 l/min |
{{approval.ApprovalName}}
|
|---|
Bas |
|||
|---|---|---|---|
| Antal i FP | 1 | ||
| GTIN FP | - | ||
| Förpackningstyp | Låda | ||
| Förpackningsfunktion | - | ||
| Palltyp | - | ||
| Djup (mm) | 265 | ||
| Bredd (mm) | 295 | ||
| Höjd (mm) | 66 | ||
| Vikt (kg) | 2,24 | ||
| Monteringsanvisning | |
|---|---|
| Snabbguide | - |
| Drift & Skötsel | |
| Tillverkarens garantiåtagande | - |
| Manual | - |
| Konfigurationsanvisning | - |
| Produktblad | |
| Sortimentskatalog | - |
| Film | - |
| Byggvarudeklaration | |
| InstallationsBVD | |
| Säkerhetsdatablad | - |
| Säkerhetsinstruktion | - |
| REACH-informationsblad | |
| Certifikat | |
| Prestandadeklaration (DOP) | - |
| EU-försäkran (DoC) | - |
| Energimärkningsetikett | - |
| Energimärkningsetikett (PNG) | - |
| Nästlad energimärkningsetikett | - |
| Produktblad energimärkning | - |
| Miljövarudeklaration ISO14025/EN15804 (EPD) | - |
| Ritning | - |
| Reservdelslista | - |
| Roterande bild | - |
| Monteringsanvisning | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/MONT/MONT_10_8310757.pdf |
|---|---|
| Drift & Skötsel | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/DOS/DOS_10_8310757.pdf |
| Produktblad | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/PROD/PROD_10_8310757.pdf |
| Byggvarudeklaration | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/BVD/BVD_10_8310757.pdf |
| InstallationsBVD | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/IBVD/iBVD 5561086959-00083 v3.pdf |
| REACH-informationsblad | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/REACH/REACH_10_8310757.pdf |
| Certifikat | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/TYPG/TYPG_10_8310757.pdf |