Inlagd: 2020-10-22
RSK-nr enhet: ST
SILJAN flexi innehåller FM Mattssons kända funktioner med kallstart, mjukstängning, temperaturspärr samt en energi- och vattenbesparande strålsamlare. Utöver dessa fördelar har SILJAN flexi även ett löstagbart munstycke och en valbar strålbild.
SILJAN flexi innehåller FM Mattssons kända funktioner med kallstart, mjukstängning, temperaturspärr samt en energi- och vattenbesparande strålsamlare. Utöver dessa fördelar har SILJAN flexi även ett löstagbart munstycke och en valbar strålbild.
| RSK-nummer | 8311425 |
|---|---|
| Tillverkarens artikelnummer | 83110010 |
| GTIN | 7391887259173 |
| Produkt | Köksblandare |
| Produktnamn | Siljan Flexi |
| Dimension | G10 |
| Storlek | - |
| Tryck/Flöde/Temp | - |
| Effekt/Eldata | - |
| Funktion | ettgrepp |
| Utförande | med diskmaskinsavstängning |
|---|---|
| Färg | krom |
| Ytbehandling | förkromad |
| Material | mässing |
| Standard | - |
| Övrig info | flexibel slang, invändig 3/8" |
| Tillverkarens produktsida | https://www.fmmattsson.com/sv/köksblandare/siljan/83110010 |
| RSK flik | 23 Blandare |
| Tillverkarens artikelnummer | 83110010 |
|---|
| GTIN | 7391887259173 |
|---|
| Tillverkarens produktsida | https://www.fmmattsson.com/sv/köksblandare/siljan/83110010 |
|---|
| Typ av grepp | Ettgrepps |
|---|---|
| Med temperaturbegränsning | Ja |
| Material armatur | Mässing |
| Ytskydd | Förnicklad |
| Ytbehandling | Polerad/Putsad |
| Basfärg | Övrigt |
| Accentfärg | Krom |
| Montering | Bänk/Armaturhål |
| Antal armaturhål | 1-hål |
| Anslutning tillopp | Slang med löpmutter |
| Anslutningsdimension tillopp | 3/8" (10) |
| Utförande utloppspip | Svängbar, under |
| Med utdragbar utloppspip med strålsamlare | Ja |
| Med maskinavstängning | Ja |
| Typ av maskinavstängning | Mekanisk |
| Med kopplingar | Ja |
| Med rosett/manchett | Nej |
| Med kedjefäste | Nej |
| Lämplig för kokande vatten | Nej |
| Kallstartfunktion | Ja |
| Med forcerbart flödesbegränsningsstopp | Ja |
| Max. flöde (vid 300 kPa) | 10,3 l/min |
{{approval.ApprovalName}}
|
|---|
Bas |
|||
|---|---|---|---|
| Antal i FP | 1 | ||
| GTIN FP | - | ||
| Förpackningstyp | Låda | ||
| Förpackningsfunktion | - | ||
| Palltyp | - | ||
| Djup (mm) | 595 | ||
| Bredd (mm) | 265 | ||
| Höjd (mm) | 85 | ||
| Vikt (kg) | 3,25 | ||
Topp |
|||
| Antal i FP | 72 | ||
| GTIN FP | - | ||
| Förpackningstyp | Pall | ||
| Förpackningsfunktion | - | ||
| Ingående GTIN FP | - | ||
| Palltyp | Pall 800x1200 mm (ISO 1-pall) | ||
| Antalet inneliggande GTIN FP | |||
| Djup (mm) | 1200 | ||
| Bredd (mm) | 800 | ||
| Höjd (mm) | 1170 | ||
| Vikt (kg) | 259 | ||
| Monteringsanvisning | |
|---|---|
| Snabbguide | - |
| Drift & Skötsel | |
| Tillverkarens garantiåtagande | - |
| Manual | - |
| Konfigurationsanvisning | - |
| Produktblad | |
| Sortimentskatalog | - |
| Film | - |
| Byggvarudeklaration | - |
| InstallationsBVD | - |
| Säkerhetsdatablad | - |
| Säkerhetsinstruktion | - |
| REACH-informationsblad | |
| Certifikat | |
| Prestandadeklaration (DOP) | - |
| EU-försäkran (DoC) | - |
| Energimärkningsetikett | - |
| Energimärkningsetikett (PNG) | - |
| Nästlad energimärkningsetikett | - |
| Produktblad energimärkning | - |
| Miljövarudeklaration ISO14025/EN15804 (EPD) | - |
| Ritning | - |
| Reservdelslista | - |
| Roterande bild | - |
| Monteringsanvisning | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/MONT/MONT_10_8311425.pdf |
|---|---|
| Drift & Skötsel | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/DOS/DOS_10_8311425.pdf |
| Produktblad | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/PROD/PROD_10_8311425.pdf |
| REACH-informationsblad | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/REACH/REACH_10_8311425.pdf |
| Certifikat | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/TYPG/TYPG_10_8311425.pdf |
| RSK-nummer | 8311425 |
|---|---|
| Tillverkarens artikelnummer | 83110010 |
| GTIN | 7391887259173 |
| Produkt | Köksblandare |
| Produktnamn | Siljan Flexi |
| Dimension | G10 |
| Storlek | - |
| Tryck/Flöde/Temp | - |
| Effekt/Eldata | - |
| Funktion | ettgrepp |
| Utförande | med diskmaskinsavstängning |
|---|---|
| Färg | krom |
| Ytbehandling | förkromad |
| Material | mässing |
| Standard | - |
| Övrig info | flexibel slang, invändig 3/8" |
| Tillverkarens produktsida | https://www.fmmattsson.com/sv/köksblandare/siljan/83110010 |
| RSK flik | 23 Blandare |
| Tillverkarens artikelnummer | 83110010 |
|---|
| GTIN | 7391887259173 |
|---|
| Tillverkarens produktsida | https://www.fmmattsson.com/sv/köksblandare/siljan/83110010 |
|---|
| Typ av grepp | Ettgrepps |
|---|---|
| Med temperaturbegränsning | Ja |
| Material armatur | Mässing |
| Ytskydd | Förnicklad |
| Ytbehandling | Polerad/Putsad |
| Basfärg | Övrigt |
| Accentfärg | Krom |
| Montering | Bänk/Armaturhål |
| Antal armaturhål | 1-hål |
| Anslutning tillopp | Slang med löpmutter |
| Anslutningsdimension tillopp | 3/8" (10) |
| Utförande utloppspip | Svängbar, under |
| Med utdragbar utloppspip med strålsamlare | Ja |
| Med maskinavstängning | Ja |
| Typ av maskinavstängning | Mekanisk |
| Med kopplingar | Ja |
| Med rosett/manchett | Nej |
| Med kedjefäste | Nej |
| Lämplig för kokande vatten | Nej |
| Kallstartfunktion | Ja |
| Med forcerbart flödesbegränsningsstopp | Ja |
| Max. flöde (vid 300 kPa) | 10,3 l/min |
{{approval.ApprovalName}}
|
|---|
Bas |
|||
|---|---|---|---|
| Antal i FP | 1 | ||
| GTIN FP | - | ||
| Förpackningstyp | Låda | ||
| Förpackningsfunktion | - | ||
| Palltyp | - | ||
| Djup (mm) | 595 | ||
| Bredd (mm) | 265 | ||
| Höjd (mm) | 85 | ||
| Vikt (kg) | 3,25 | ||
Topp |
|||
| Antal i FP | 72 | ||
| GTIN FP | - | ||
| Förpackningstyp | Pall | ||
| Förpackningsfunktion | - | ||
| Ingående GTIN FP | - | ||
| Palltyp | Pall 800x1200 mm (ISO 1-pall) | ||
| Antalet inneliggande GTIN FP | |||
| Djup (mm) | 1200 | ||
| Bredd (mm) | 800 | ||
| Höjd (mm) | 1170 | ||
| Vikt (kg) | 259 | ||
| Monteringsanvisning | |
|---|---|
| Snabbguide | - |
| Drift & Skötsel | |
| Tillverkarens garantiåtagande | - |
| Manual | - |
| Konfigurationsanvisning | - |
| Produktblad | |
| Sortimentskatalog | - |
| Film | - |
| Byggvarudeklaration | - |
| InstallationsBVD | - |
| Säkerhetsdatablad | - |
| Säkerhetsinstruktion | - |
| REACH-informationsblad | |
| Certifikat | |
| Prestandadeklaration (DOP) | - |
| EU-försäkran (DoC) | - |
| Energimärkningsetikett | - |
| Energimärkningsetikett (PNG) | - |
| Nästlad energimärkningsetikett | - |
| Produktblad energimärkning | - |
| Miljövarudeklaration ISO14025/EN15804 (EPD) | - |
| Ritning | - |
| Reservdelslista | - |
| Roterande bild | - |
| Monteringsanvisning | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/MONT/MONT_10_8311425.pdf |
|---|---|
| Drift & Skötsel | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/DOS/DOS_10_8311425.pdf |
| Produktblad | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/PROD/PROD_10_8311425.pdf |
| REACH-informationsblad | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/REACH/REACH_10_8311425.pdf |
| Certifikat | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/TYPG/TYPG_10_8311425.pdf |