Avaktiverad 2022-12-23
Ersättningsartikel saknas
RSK-nr enhet: ST
Inlagd: 2017-05-29
RSK-nr enhet: ST
Start disklådsblandare ettgrepp, DN 15. Disklådsblandaren har etthålsmontage, inställbar flödesbegränsare, 90 graders svängbar pip, GROHE SilkMove 35 mm keramisk insats, temperaturbegränsare och inställbar flödesbegränsare. Disklådsblandaren har ett utdragbart munstycke som kan växla mellan regelbundet flöde och spray med automatisk återställning till perlator. Separata inre vattenvägar garanterar ett bly- och nickelfritt vatten. Rengöringen är enkel tack vare den kromade GROHE StarLight-ytbehandlingen samtidigt som installationen sker smidigt genom ett system för snabb montering.
Start disklådsblandare ettgrepp, DN 15. Disklådsblandaren har etthålsmontage, inställbar flödesbegränsare, 90 graders svängbar pip, GROHE SilkMove 35 mm keramisk insats, temperaturbegränsare och inställbar flödesbegränsare. Disklådsblandaren har ett utdragbart munstycke som kan växla mellan regelbundet flöde och spray med automatisk återställning till perlator. Separata inre vattenvägar garanterar ett bly- och nickelfritt vatten. Rengöringen är enkel tack vare den kromade GROHE StarLight-ytbehandlingen samtidigt som installationen sker smidigt genom ett system för snabb montering.
| RSK-nummer | 8310616 |
|---|---|
| Tillverkarens artikelnummer | 30307000 |
| GTIN | 4005176343131 |
| Produkt | Köksblandare |
| Produktnamn | Start 2015 |
| Dimension | G10 |
| Storlek | utskjutning 226mm |
| Tryck/Flöde/Temp | 11l/min vid 3 bar |
| Effekt/Eldata | - |
| Funktion | ettgrepp |
| Utförande | - |
|---|---|
| Färg | krom |
| Ytbehandling | förkromad |
| Material | mässing |
| Standard | - |
| Övrig info | - |
| Tillverkarens produktsida | https://www.grohe.se/sv_se/product/30307000 |
| RSK flik | 23 Blandare |
| Tillverkarens artikelnummer | 30307000 |
|---|
| GTIN | 4005176343131 |
|---|
| Tillverkarens produktsida | https://www.grohe.se/sv_se/product/30307000 |
|---|
| Material armatur | Mässing |
|---|---|
| Ytskydd | Förkromad |
| Ytbehandling | Polerad/Putsad |
| Antal armaturhål | 1-hål |
| Anslutning tillopp | Slang med löpmutter |
| Typ av pip | Gjuten |
| Utförande utloppspip | Svängbar, över |
| Med utdragbar utloppspip med strålsamlare | Nej |
| Med utdragbar utloppspip med handdusch | Ja |
| Utloppsmunstycke | Strålsamlare luftinblandning |
| Med utdragbar sidodusch | Nej |
| Med maskinavstängning | Nej |
| Lågtrycksutförande | Nej |
| Total bygghöjd | 180 mm |
| Bygghöjd undersida utlopp | 139 mm |
| Längd utsprång utloppspip | 226 mm |
{{approval.ApprovalName}}
|
|---|
Bas |
|||
|---|---|---|---|
| Antal i FP | 1 | ||
| GTIN FP | 4005176343131 | ||
| Förpackningstyp | Låda | ||
| Förpackningsfunktion | - | ||
| Palltyp | - | ||
| Djup (mm) | 455 | ||
| Bredd (mm) | 230 | ||
| Höjd (mm) | 75 | ||
| Vikt (kg) | 2,44 | ||
Mellan |
|||
| Antal i FP | 11 | ||
| GTIN FP | 4005176408519 | ||
| Förpackningstyp | Låda | ||
| Förpackningsfunktion | - | ||
| Ingående GTIN FP | - | ||
| Palltyp | - | ||
| Antalet inneliggande GTIN FP | |||
| Djup (mm) | 800 | ||
| Bredd (mm) | 600 | ||
| Höjd (mm) | 273 | ||
| Vikt (kg) | 28,59 | ||
Topp |
|||
| Antal i FP | 66 | ||
| GTIN FP | 4005176408526 | ||
| Förpackningstyp | Pall | ||
| Förpackningsfunktion | - | ||
| Ingående GTIN FP | - | ||
| Palltyp | - | ||
| Antalet inneliggande GTIN FP | |||
| Djup (mm) | 1200 | ||
| Bredd (mm) | 800 | ||
| Höjd (mm) | 970 | ||
| Vikt (kg) | 196,54 | ||
| Monteringsanvisning | |
|---|---|
| Snabbguide | - |
| Drift & Skötsel | - |
| Tillverkarens garantiåtagande | - |
| Manual | - |
| Konfigurationsanvisning | - |
| Produktblad | - |
| Sortimentskatalog | - |
| Film | - |
| Byggvarudeklaration | - |
| InstallationsBVD | - |
| Säkerhetsdatablad | - |
| Säkerhetsinstruktion | - |
| REACH-informationsblad | |
| Certifikat | - |
| Prestandadeklaration (DOP) | - |
| EU-försäkran (DoC) | - |
| Energimärkningsetikett | - |
| Energimärkningsetikett (PNG) | - |
| Nästlad energimärkningsetikett | - |
| Produktblad energimärkning | - |
| Miljövarudeklaration ISO14025/EN15804 (EPD) | - |
| Ritning | - |
| Reservdelslista | - |
| Roterande bild | - |
| Monteringsanvisning | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/MONT/MONT_613_8310616.pdf |
|---|---|
| REACH-informationsblad | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/REACH/REACH_613_2054722.pdf |
| RSK-nummer | 8310616 |
|---|---|
| Tillverkarens artikelnummer | 30307000 |
| GTIN | 4005176343131 |
| Produkt | Köksblandare |
| Produktnamn | Start 2015 |
| Dimension | G10 |
| Storlek | utskjutning 226mm |
| Tryck/Flöde/Temp | 11l/min vid 3 bar |
| Effekt/Eldata | - |
| Funktion | ettgrepp |
| Utförande | - |
|---|---|
| Färg | krom |
| Ytbehandling | förkromad |
| Material | mässing |
| Standard | - |
| Övrig info | - |
| Tillverkarens produktsida | https://www.grohe.se/sv_se/product/30307000 |
| RSK flik | 23 Blandare |
| Tillverkarens artikelnummer | 30307000 |
|---|
| GTIN | 4005176343131 |
|---|
| Tillverkarens produktsida | https://www.grohe.se/sv_se/product/30307000 |
|---|
| Material armatur | Mässing |
|---|---|
| Ytskydd | Förkromad |
| Ytbehandling | Polerad/Putsad |
| Antal armaturhål | 1-hål |
| Anslutning tillopp | Slang med löpmutter |
| Typ av pip | Gjuten |
| Utförande utloppspip | Svängbar, över |
| Med utdragbar utloppspip med strålsamlare | Nej |
| Med utdragbar utloppspip med handdusch | Ja |
| Utloppsmunstycke | Strålsamlare luftinblandning |
| Med utdragbar sidodusch | Nej |
| Med maskinavstängning | Nej |
| Lågtrycksutförande | Nej |
| Total bygghöjd | 180 mm |
| Bygghöjd undersida utlopp | 139 mm |
| Längd utsprång utloppspip | 226 mm |
{{approval.ApprovalName}}
|
|---|
Bas |
|||
|---|---|---|---|
| Antal i FP | 1 | ||
| GTIN FP | 4005176343131 | ||
| Förpackningstyp | Låda | ||
| Förpackningsfunktion | - | ||
| Palltyp | - | ||
| Djup (mm) | 455 | ||
| Bredd (mm) | 230 | ||
| Höjd (mm) | 75 | ||
| Vikt (kg) | 2,44 | ||
Mellan |
|||
| Antal i FP | 11 | ||
| GTIN FP | 4005176408519 | ||
| Förpackningstyp | Låda | ||
| Förpackningsfunktion | - | ||
| Ingående GTIN FP | - | ||
| Palltyp | - | ||
| Antalet inneliggande GTIN FP | |||
| Djup (mm) | 800 | ||
| Bredd (mm) | 600 | ||
| Höjd (mm) | 273 | ||
| Vikt (kg) | 28,59 | ||
Topp |
|||
| Antal i FP | 66 | ||
| GTIN FP | 4005176408526 | ||
| Förpackningstyp | Pall | ||
| Förpackningsfunktion | - | ||
| Ingående GTIN FP | - | ||
| Palltyp | - | ||
| Antalet inneliggande GTIN FP | |||
| Djup (mm) | 1200 | ||
| Bredd (mm) | 800 | ||
| Höjd (mm) | 970 | ||
| Vikt (kg) | 196,54 | ||
| Monteringsanvisning | |
|---|---|
| Snabbguide | - |
| Drift & Skötsel | - |
| Tillverkarens garantiåtagande | - |
| Manual | - |
| Konfigurationsanvisning | - |
| Produktblad | - |
| Sortimentskatalog | - |
| Film | - |
| Byggvarudeklaration | - |
| InstallationsBVD | - |
| Säkerhetsdatablad | - |
| Säkerhetsinstruktion | - |
| REACH-informationsblad | |
| Certifikat | - |
| Prestandadeklaration (DOP) | - |
| EU-försäkran (DoC) | - |
| Energimärkningsetikett | - |
| Energimärkningsetikett (PNG) | - |
| Nästlad energimärkningsetikett | - |
| Produktblad energimärkning | - |
| Miljövarudeklaration ISO14025/EN15804 (EPD) | - |
| Ritning | - |
| Reservdelslista | - |
| Roterande bild | - |
| Monteringsanvisning | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/MONT/MONT_613_8310616.pdf |
|---|---|
| REACH-informationsblad | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/REACH/REACH_613_2054722.pdf |