Avaktiverad 2021-11-30
Ersättningsartikel saknas
RSK-nr enhet: ST
Inlagd: 2015-02-11
RSK-nr enhet: ST
Start disklådsblandare ettgrepp , DN 15 med integrerad diskmaskinsavstängning. Disklådsblandaren är försedd med en hög pip som har en svängradie på 90° och inställningsbar flödesbegränsare. GROHE SilkMove ES-tekniken ger dig möjlighet att hela tiden styra vattenmängd och temperatur. Disklådsblandaren har kallstart med energisparande funktion med en 35 mm keramisk insats. Disklådsblandaren är försedd med en kromad GROHE StarLight-ytbehandling som underlättar rengöring samt behåller glansen under flera år. Perlator för verktygsfritt utbyte, flexibla anslutningsslangar samt GROHE QuickFix system underlättar för en snabb montering.
Start disklådsblandare ettgrepp , DN 15 med integrerad diskmaskinsavstängning. Disklådsblandaren är försedd med en hög pip som har en svängradie på 90° och inställningsbar flödesbegränsare. GROHE SilkMove ES-tekniken ger dig möjlighet att hela tiden styra vattenmängd och temperatur. Disklådsblandaren har kallstart med energisparande funktion med en 35 mm keramisk insats. Disklådsblandaren är försedd med en kromad GROHE StarLight-ytbehandling som underlättar rengöring samt behåller glansen under flera år. Perlator för verktygsfritt utbyte, flexibla anslutningsslangar samt GROHE QuickFix system underlättar för en snabb montering.
| RSK-nummer | 8356819 |
|---|---|
| Tillverkarens artikelnummer | 30262001 |
| GTIN | 4005176310607 |
| Produkt | Köksblandare |
| Produktnamn | Start |
| Dimension | G10 |
| Storlek | - |
| Tryck/Flöde/Temp | - |
| Effekt/Eldata | - |
| Funktion | ettgrepp |
| Utförande | högpip, med maskinavstängning |
|---|---|
| Färg | krom |
| Ytbehandling | förkromad |
| Material | mässing |
| Standard | - |
| Övrig info | flexibel slang, invändig gänga |
| Tillverkarens produktsida | https://www.grohe.se/sv_se/product/30262001 |
| RSK flik | 23 Blandare |
| Tillverkarens artikelnummer | 30262001 |
|---|
| GTIN | 4005176310607 |
|---|
| Tillverkarens produktsida | https://www.grohe.se/sv_se/product/30262001 |
|---|
| Material armatur | Mässing |
|---|---|
| Ytskydd | Förkromad |
| Ytbehandling | Polerad/Putsad |
| Antal armaturhål | 1-hål |
| Anslutning tillopp | Slang med löpmutter |
| Typ av pip | Rör |
| Utförande utloppspip | Svängbar, över |
| Med utdragbar utloppspip med strålsamlare | Nej |
| Med utdragbar utloppspip med handdusch | Nej |
| Utloppsmunstycke | Strålsamlare luftinblandning |
| Med utdragbar sidodusch | Nej |
| Med maskinavstängning | Ja |
| Typ av maskinavstängning | Mekanisk |
| Lågtrycksutförande | Nej |
| Total bygghöjd | 338 mm |
| Bygghöjd undersida utlopp | 213 mm |
| Längd utsprång utloppspip | 182 mm |
{{approval.ApprovalName}}
|
|---|
Bas |
|||
|---|---|---|---|
| Antal i FP | 1 | ||
| GTIN FP | 4005176310607 | ||
| Förpackningstyp | Låda | ||
| Förpackningsfunktion | - | ||
| Palltyp | - | ||
| Djup (mm) | 450 | ||
| Bredd (mm) | 235 | ||
| Höjd (mm) | 110 | ||
| Vikt (kg) | 2,69 | ||
Mellan |
|||
| Antal i FP | 8 | ||
| GTIN FP | 4005176315176 | ||
| Förpackningstyp | Låda | ||
| Förpackningsfunktion | - | ||
| Ingående GTIN FP | - | ||
| Palltyp | - | ||
| Antalet inneliggande GTIN FP | |||
| Djup (mm) | 800 | ||
| Bredd (mm) | 600 | ||
| Höjd (mm) | 273 | ||
| Vikt (kg) | 22,32 | ||
Topp |
|||
| Antal i FP | 48 | ||
| GTIN FP | 4005176315299 | ||
| Förpackningstyp | Pall | ||
| Förpackningsfunktion | - | ||
| Ingående GTIN FP | - | ||
| Palltyp | - | ||
| Antalet inneliggande GTIN FP | |||
| Djup (mm) | 1200 | ||
| Bredd (mm) | 800 | ||
| Höjd (mm) | 970 | ||
| Vikt (kg) | 139,92 | ||
| Monteringsanvisning | |
|---|---|
| Snabbguide | - |
| Drift & Skötsel | - |
| Tillverkarens garantiåtagande | - |
| Manual | - |
| Konfigurationsanvisning | - |
| Produktblad | - |
| Sortimentskatalog | - |
| Film | - |
| Byggvarudeklaration | - |
| InstallationsBVD | - |
| Säkerhetsdatablad | - |
| Säkerhetsinstruktion | - |
| REACH-informationsblad | |
| Certifikat | - |
| Prestandadeklaration (DOP) | - |
| EU-försäkran (DoC) | - |
| Energimärkningsetikett | - |
| Energimärkningsetikett (PNG) | - |
| Nästlad energimärkningsetikett | - |
| Produktblad energimärkning | - |
| Miljövarudeklaration ISO14025/EN15804 (EPD) | - |
| Ritning | - |
| Reservdelslista | - |
| Roterande bild | - |
| Monteringsanvisning | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/MONT/MONT_613_8356819.pdf |
|---|---|
| REACH-informationsblad | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/REACH/REACH_613_2054722.pdf |
| RSK-nummer | 8356819 |
|---|---|
| Tillverkarens artikelnummer | 30262001 |
| GTIN | 4005176310607 |
| Produkt | Köksblandare |
| Produktnamn | Start |
| Dimension | G10 |
| Storlek | - |
| Tryck/Flöde/Temp | - |
| Effekt/Eldata | - |
| Funktion | ettgrepp |
| Utförande | högpip, med maskinavstängning |
|---|---|
| Färg | krom |
| Ytbehandling | förkromad |
| Material | mässing |
| Standard | - |
| Övrig info | flexibel slang, invändig gänga |
| Tillverkarens produktsida | https://www.grohe.se/sv_se/product/30262001 |
| RSK flik | 23 Blandare |
| Tillverkarens artikelnummer | 30262001 |
|---|
| GTIN | 4005176310607 |
|---|
| Tillverkarens produktsida | https://www.grohe.se/sv_se/product/30262001 |
|---|
| Material armatur | Mässing |
|---|---|
| Ytskydd | Förkromad |
| Ytbehandling | Polerad/Putsad |
| Antal armaturhål | 1-hål |
| Anslutning tillopp | Slang med löpmutter |
| Typ av pip | Rör |
| Utförande utloppspip | Svängbar, över |
| Med utdragbar utloppspip med strålsamlare | Nej |
| Med utdragbar utloppspip med handdusch | Nej |
| Utloppsmunstycke | Strålsamlare luftinblandning |
| Med utdragbar sidodusch | Nej |
| Med maskinavstängning | Ja |
| Typ av maskinavstängning | Mekanisk |
| Lågtrycksutförande | Nej |
| Total bygghöjd | 338 mm |
| Bygghöjd undersida utlopp | 213 mm |
| Längd utsprång utloppspip | 182 mm |
{{approval.ApprovalName}}
|
|---|
Bas |
|||
|---|---|---|---|
| Antal i FP | 1 | ||
| GTIN FP | 4005176310607 | ||
| Förpackningstyp | Låda | ||
| Förpackningsfunktion | - | ||
| Palltyp | - | ||
| Djup (mm) | 450 | ||
| Bredd (mm) | 235 | ||
| Höjd (mm) | 110 | ||
| Vikt (kg) | 2,69 | ||
Mellan |
|||
| Antal i FP | 8 | ||
| GTIN FP | 4005176315176 | ||
| Förpackningstyp | Låda | ||
| Förpackningsfunktion | - | ||
| Ingående GTIN FP | - | ||
| Palltyp | - | ||
| Antalet inneliggande GTIN FP | |||
| Djup (mm) | 800 | ||
| Bredd (mm) | 600 | ||
| Höjd (mm) | 273 | ||
| Vikt (kg) | 22,32 | ||
Topp |
|||
| Antal i FP | 48 | ||
| GTIN FP | 4005176315299 | ||
| Förpackningstyp | Pall | ||
| Förpackningsfunktion | - | ||
| Ingående GTIN FP | - | ||
| Palltyp | - | ||
| Antalet inneliggande GTIN FP | |||
| Djup (mm) | 1200 | ||
| Bredd (mm) | 800 | ||
| Höjd (mm) | 970 | ||
| Vikt (kg) | 139,92 | ||
| Monteringsanvisning | |
|---|---|
| Snabbguide | - |
| Drift & Skötsel | - |
| Tillverkarens garantiåtagande | - |
| Manual | - |
| Konfigurationsanvisning | - |
| Produktblad | - |
| Sortimentskatalog | - |
| Film | - |
| Byggvarudeklaration | - |
| InstallationsBVD | - |
| Säkerhetsdatablad | - |
| Säkerhetsinstruktion | - |
| REACH-informationsblad | |
| Certifikat | - |
| Prestandadeklaration (DOP) | - |
| EU-försäkran (DoC) | - |
| Energimärkningsetikett | - |
| Energimärkningsetikett (PNG) | - |
| Nästlad energimärkningsetikett | - |
| Produktblad energimärkning | - |
| Miljövarudeklaration ISO14025/EN15804 (EPD) | - |
| Ritning | - |
| Reservdelslista | - |
| Roterande bild | - |
| Monteringsanvisning | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/MONT/MONT_613_8356819.pdf |
|---|---|
| REACH-informationsblad | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/REACH/REACH_613_2054722.pdf |