RSK-nr enhet: ST
Inlagd: 2020-10-29
RSK-nr enhet: ST
Start, Disklådsblandare ettgrepp, DN 15 Integrerad diskmaskinsavstängning Hög pip Etthålsmontage GROHE StarLight kromyta GROHE SilkMove ES Kallstart 35 mm keramisk insats med energisparande funktion via kallstart Perlator för verktygsfritt utbyte Inställbar flödesbegränsare Svängbar pip vridbart område 0° / 90° / 360° Flexibla anslutningsslangar 3/8" GROHE QuickFix Plus installation system
Start, Disklådsblandare ettgrepp, DN 15 Integrerad diskmaskinsavstängning Hög pip Etthålsmontage GROHE StarLight kromyta GROHE SilkMove ES Kallstart 35 mm keramisk insats med energisparande funktion via kallstart Perlator för verktygsfritt utbyte Inställbar flödesbegränsare Svängbar pip vridbart område 0° / 90° / 360° Flexibla anslutningsslangar 3/8" GROHE QuickFix Plus installation system
| RSK-nummer | 8311426 |
|---|---|
| Tillverkarens artikelnummer | 30495001 |
| GTIN | 4005176679919 |
| Produkt | Köksblandare |
| Produktnamn | Start Disklådsblandare ettgr |
| Dimension | G10 |
| Storlek | 191 |
| Tryck/Flöde/Temp | 13 l/min |
| Effekt/Eldata | - |
| Funktion | ettgrepp |
| Utförande | maskinavstängning |
|---|---|
| Färg | krom |
| Ytbehandling | polerad |
| Material | stål |
| Standard | - |
| Övrig info | svängbar pip |
| Tillverkarens produktsida | https://www.grohe.se/sv_se/product/30495001 |
| RSK flik | 23 Blandare |
| Tillverkarens artikelnummer | 30495001 |
|---|
| GTIN | 4005176679919 |
|---|
| Tillverkarens produktsida | https://www.grohe.se/sv_se/product/30495001 |
|---|
| Typ av grepp | Ettgrepps |
|---|---|
| Med temperaturbegränsning | Ja |
| Material armatur | Övrigt |
| Ytskydd | Förkromad |
| Ytbehandling | Polerad/Putsad |
| Basfärg | Krom |
| Montering | Bänk/Armaturhål |
| Antal armaturhål | 1-hål |
| Anslutning tillopp | Slang med löpmutter |
| Anslutningsdimension tillopp | 3/8" (10) |
| Typ av pip | Rör |
| Utförande utloppspip | Svängbar, över |
| Med utdragbar utloppspip med strålsamlare | Nej |
| Med utdragbar utloppspip med handdusch | Nej |
| Utloppsmunstycke | Strålsamlare laminär |
| Med utdragbar sidodusch | Nej |
| Med maskinavstängning | Ja |
| Typ av maskinavstängning | Mekanisk |
| Med kopplingar | Nej |
| Med rosett/manchett | Nej |
| Med kedjefäste | Nej |
| Lämplig för kokande vatten | Nej |
| Kallstartfunktion | Ja |
| Med forcerbart flödesbegränsningsstopp | Ja |
| Max. flöde (vid 300 kPa) | 13 l/min |
| Flödesklass | A |
| Lågtrycksutförande | Nej |
| Längd utsprång utloppspip | 191 mm |
| Kan kopplas bort under vattentryck | Nej |
| Fällbar (bajonett) | Nej |
{{approval.ApprovalName}}
|
|---|
Bas |
|||
|---|---|---|---|
| Antal i FP | 1 | ||
| GTIN FP | 4005176679919 | ||
| Förpackningstyp | Låda | ||
| Förpackningsfunktion | - | ||
| Palltyp | - | ||
| Djup (mm) | 460 | ||
| Bredd (mm) | 235 | ||
| Höjd (mm) | 110 | ||
| Vikt (kg) | 2,67 | ||
Mellan |
|||
| Antal i FP | 8 | ||
| GTIN FP | 4005176687778 | ||
| Förpackningstyp | Låda | ||
| Förpackningsfunktion | - | ||
| Ingående GTIN FP | - | ||
| Palltyp | - | ||
| Antalet inneliggande GTIN FP | |||
| Djup (mm) | 800 | ||
| Bredd (mm) | 600 | ||
| Höjd (mm) | 273 | ||
| Vikt (kg) | 22,36 | ||
Topp |
|||
| Antal i FP | 48 | ||
| GTIN FP | 4005176687785 | ||
| Förpackningstyp | Pall | ||
| Förpackningsfunktion | - | ||
| Ingående GTIN FP | - | ||
| Palltyp | - | ||
| Antalet inneliggande GTIN FP | |||
| Djup (mm) | 1200 | ||
| Bredd (mm) | 800 | ||
| Höjd (mm) | 970 | ||
| Vikt (kg) | 156,16 | ||
| Monteringsanvisning | |
|---|---|
| Snabbguide | - |
| Drift & Skötsel | - |
| Tillverkarens garantiåtagande | - |
| Manual | - |
| Konfigurationsanvisning | - |
| Produktblad | - |
| Sortimentskatalog | - |
| Film | - |
| Byggvarudeklaration | - |
| InstallationsBVD | - |
| Säkerhetsdatablad | - |
| Säkerhetsinstruktion | - |
| REACH-informationsblad | |
| Certifikat | - |
| Prestandadeklaration (DOP) | - |
| EU-försäkran (DoC) | - |
| Energimärkningsetikett | - |
| Energimärkningsetikett (PNG) | - |
| Nästlad energimärkningsetikett | - |
| Produktblad energimärkning | - |
| Miljövarudeklaration ISO14025/EN15804 (EPD) | - |
| Ritning | - |
| Reservdelslista | - |
| Roterande bild | - |
| Monteringsanvisning | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/MONT/MONT_613_8311426.pdf |
|---|---|
| REACH-informationsblad | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/REACH/REACH_613_2054726.pdf |
| RSK-nummer | 8311426 |
|---|---|
| Tillverkarens artikelnummer | 30495001 |
| GTIN | 4005176679919 |
| Produkt | Köksblandare |
| Produktnamn | Start Disklådsblandare ettgr |
| Dimension | G10 |
| Storlek | 191 |
| Tryck/Flöde/Temp | 13 l/min |
| Effekt/Eldata | - |
| Funktion | ettgrepp |
| Utförande | maskinavstängning |
|---|---|
| Färg | krom |
| Ytbehandling | polerad |
| Material | stål |
| Standard | - |
| Övrig info | svängbar pip |
| Tillverkarens produktsida | https://www.grohe.se/sv_se/product/30495001 |
| RSK flik | 23 Blandare |
| Tillverkarens artikelnummer | 30495001 |
|---|
| GTIN | 4005176679919 |
|---|
| Tillverkarens produktsida | https://www.grohe.se/sv_se/product/30495001 |
|---|
| Typ av grepp | Ettgrepps |
|---|---|
| Med temperaturbegränsning | Ja |
| Material armatur | Övrigt |
| Ytskydd | Förkromad |
| Ytbehandling | Polerad/Putsad |
| Basfärg | Krom |
| Montering | Bänk/Armaturhål |
| Antal armaturhål | 1-hål |
| Anslutning tillopp | Slang med löpmutter |
| Anslutningsdimension tillopp | 3/8" (10) |
| Typ av pip | Rör |
| Utförande utloppspip | Svängbar, över |
| Med utdragbar utloppspip med strålsamlare | Nej |
| Med utdragbar utloppspip med handdusch | Nej |
| Utloppsmunstycke | Strålsamlare laminär |
| Med utdragbar sidodusch | Nej |
| Med maskinavstängning | Ja |
| Typ av maskinavstängning | Mekanisk |
| Med kopplingar | Nej |
| Med rosett/manchett | Nej |
| Med kedjefäste | Nej |
| Lämplig för kokande vatten | Nej |
| Kallstartfunktion | Ja |
| Med forcerbart flödesbegränsningsstopp | Ja |
| Max. flöde (vid 300 kPa) | 13 l/min |
| Flödesklass | A |
| Lågtrycksutförande | Nej |
| Längd utsprång utloppspip | 191 mm |
| Kan kopplas bort under vattentryck | Nej |
| Fällbar (bajonett) | Nej |
{{approval.ApprovalName}}
|
|---|
Bas |
|||
|---|---|---|---|
| Antal i FP | 1 | ||
| GTIN FP | 4005176679919 | ||
| Förpackningstyp | Låda | ||
| Förpackningsfunktion | - | ||
| Palltyp | - | ||
| Djup (mm) | 460 | ||
| Bredd (mm) | 235 | ||
| Höjd (mm) | 110 | ||
| Vikt (kg) | 2,67 | ||
Mellan |
|||
| Antal i FP | 8 | ||
| GTIN FP | 4005176687778 | ||
| Förpackningstyp | Låda | ||
| Förpackningsfunktion | - | ||
| Ingående GTIN FP | - | ||
| Palltyp | - | ||
| Antalet inneliggande GTIN FP | |||
| Djup (mm) | 800 | ||
| Bredd (mm) | 600 | ||
| Höjd (mm) | 273 | ||
| Vikt (kg) | 22,36 | ||
Topp |
|||
| Antal i FP | 48 | ||
| GTIN FP | 4005176687785 | ||
| Förpackningstyp | Pall | ||
| Förpackningsfunktion | - | ||
| Ingående GTIN FP | - | ||
| Palltyp | - | ||
| Antalet inneliggande GTIN FP | |||
| Djup (mm) | 1200 | ||
| Bredd (mm) | 800 | ||
| Höjd (mm) | 970 | ||
| Vikt (kg) | 156,16 | ||
| Monteringsanvisning | |
|---|---|
| Snabbguide | - |
| Drift & Skötsel | - |
| Tillverkarens garantiåtagande | - |
| Manual | - |
| Konfigurationsanvisning | - |
| Produktblad | - |
| Sortimentskatalog | - |
| Film | - |
| Byggvarudeklaration | - |
| InstallationsBVD | - |
| Säkerhetsdatablad | - |
| Säkerhetsinstruktion | - |
| REACH-informationsblad | |
| Certifikat | - |
| Prestandadeklaration (DOP) | - |
| EU-försäkran (DoC) | - |
| Energimärkningsetikett | - |
| Energimärkningsetikett (PNG) | - |
| Nästlad energimärkningsetikett | - |
| Produktblad energimärkning | - |
| Miljövarudeklaration ISO14025/EN15804 (EPD) | - |
| Ritning | - |
| Reservdelslista | - |
| Roterande bild | - |
| Monteringsanvisning | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/MONT/MONT_613_8311426.pdf |
|---|---|
| REACH-informationsblad | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/REACH/REACH_613_2054726.pdf |