RSK-nr enhet: ST
Inlagd: 2021-09-14
RSK-nr enhet: ST
Start, Disklådsblandare ettgrepp, DN 15, SuperSteel, Etthålsmontage GROHE StarLight GROHE SilkMove 35 mm keramikinsats Med integrerad temperaturbegränsare Inställbar flödesbegränsare Svängbar pip svängradie 90° GROHE Zero isolerade inre vattenvägar – bly- och nickelfri Utdragbar dual-strålsamlarkontroll, växlar fram och tillbaka mellan regelbundet flöde och spray Avledare: laminar-strålsamlare/SpeedClean duschjet Växlar automatiskt tillbaka till laminar-strålmönster Flexibla anslutningsslangar 3/8" GROHE QuickFix Plus installation system Backventil mot tillbakaflöde
Start, Disklådsblandare ettgrepp, DN 15, SuperSteel, Etthålsmontage GROHE StarLight GROHE SilkMove 35 mm keramikinsats Med integrerad temperaturbegränsare Inställbar flödesbegränsare Svängbar pip svängradie 90° GROHE Zero isolerade inre vattenvägar – bly- och nickelfri Utdragbar dual-strålsamlarkontroll, växlar fram och tillbaka mellan regelbundet flöde och spray Avledare: laminar-strålsamlare/SpeedClean duschjet Växlar automatiskt tillbaka till laminar-strålmönster Flexibla anslutningsslangar 3/8" GROHE QuickFix Plus installation system Backventil mot tillbakaflöde
| RSK-nummer | 8311571 |
|---|---|
| Tillverkarens artikelnummer | 30531DC1 |
| GTIN | 4005176729669 |
| Produkt | Köksblandare |
| Produktnamn | Start ettgrepp kök dual dusch |
| Dimension | G10 |
| Storlek | 227mm pip |
| Tryck/Flöde/Temp | - |
| Effekt/Eldata | - |
| Funktion | ettgrepp |
| Utförande | - |
|---|---|
| Färg | krom |
| Ytbehandling | förkromad |
| Material | mässing |
| Standard | - |
| Övrig info | flexibla anslutningsslangar |
| Tillverkarens produktsida | https://www.grohe.se/sv_se/product/30531DC1 |
| RSK flik | 23 Blandare |
| Tillverkarens artikelnummer | 30531DC1 |
|---|
| GTIN | 4005176729669 |
|---|
| Tillverkarens produktsida | https://www.grohe.se/sv_se/product/30531DC1 |
|---|
| Typ av grepp | Ettgrepps |
|---|---|
| Med temperaturbegränsning | Ja |
| Material armatur | Övrigt |
| Ytskydd | Övrigt |
| Ytbehandling | Borstad |
| Basfärg | Rostfritt stål |
| Montering | Bänk/Armaturhål |
| Antal armaturhål | 1-hål |
| Anslutningsdimension tillopp | 3/8" (10) |
| Utförande utloppspip | Svängbar, under |
| Med utdragbar utloppspip med handdusch | Ja |
| Med utdragbar sidodusch | Nej |
| Med kopplingar | Nej |
| Med rosett/manchett | Nej |
| Lämplig för kokande vatten | Nej |
| Återströmningsskydd (EN 1717) | AA |
| Max. flöde (vid 300 kPa) | 10,5 l/min |
| Lågtrycksutförande | Nej |
| Total bygghöjd | 152 mm |
| Bygghöjd undersida utlopp | 146 mm |
| Längd utsprång utloppspip | 227 mm |
| Kan kopplas bort under vattentryck | Nej |
| Typgodkänd enligt BBR/EKS | Ja |
{{approval.ApprovalName}}
|
|---|
Bas |
|||
|---|---|---|---|
| Antal i FP | 1 | ||
| GTIN FP | 4005176729669 | ||
| Förpackningstyp | Låda | ||
| Förpackningsfunktion | - | ||
| Palltyp | - | ||
| Djup (mm) | 460 | ||
| Bredd (mm) | 235 | ||
| Höjd (mm) | 80 | ||
| Vikt (kg) | 2,385 | ||
Mellan |
|||
| Antal i FP | 11 | ||
| GTIN FP | 4005176747182 | ||
| Förpackningstyp | Låda | ||
| Förpackningsfunktion | - | ||
| Ingående GTIN FP | - | ||
| Palltyp | - | ||
| Antalet inneliggande GTIN FP | |||
| Djup (mm) | 800 | ||
| Bredd (mm) | 600 | ||
| Höjd (mm) | 273 | ||
| Vikt (kg) | 27,235 | ||
Topp |
|||
| Antal i FP | 66 | ||
| GTIN FP | 4005176747175 | ||
| Förpackningstyp | Pall | ||
| Förpackningsfunktion | - | ||
| Ingående GTIN FP | - | ||
| Palltyp | - | ||
| Antalet inneliggande GTIN FP | |||
| Djup (mm) | 1200 | ||
| Bredd (mm) | 800 | ||
| Höjd (mm) | 970 | ||
| Vikt (kg) | 185,41 | ||
| Monteringsanvisning | |
|---|---|
| Snabbguide | - |
| Drift & Skötsel | - |
| Tillverkarens garantiåtagande | - |
| Manual | - |
| Konfigurationsanvisning | - |
| Produktblad | - |
| Sortimentskatalog | - |
| Film | - |
| Byggvarudeklaration | - |
| InstallationsBVD | - |
| Säkerhetsdatablad | - |
| Säkerhetsinstruktion | - |
| REACH-informationsblad | - |
| Certifikat | - |
| Prestandadeklaration (DOP) | - |
| EU-försäkran (DoC) | - |
| Energimärkningsetikett | - |
| Energimärkningsetikett (PNG) | - |
| Nästlad energimärkningsetikett | - |
| Produktblad energimärkning | - |
| Miljövarudeklaration ISO14025/EN15804 (EPD) | - |
| Ritning | - |
| Reservdelslista | - |
| Roterande bild | - |
| Monteringsanvisning | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/MONT/MONT_613_8311571.pdf |
|---|---|
| RSK-nummer | 8311571 |
|---|---|
| Tillverkarens artikelnummer | 30531DC1 |
| GTIN | 4005176729669 |
| Produkt | Köksblandare |
| Produktnamn | Start ettgrepp kök dual dusch |
| Dimension | G10 |
| Storlek | 227mm pip |
| Tryck/Flöde/Temp | - |
| Effekt/Eldata | - |
| Funktion | ettgrepp |
| Utförande | - |
|---|---|
| Färg | krom |
| Ytbehandling | förkromad |
| Material | mässing |
| Standard | - |
| Övrig info | flexibla anslutningsslangar |
| Tillverkarens produktsida | https://www.grohe.se/sv_se/product/30531DC1 |
| RSK flik | 23 Blandare |
| Tillverkarens artikelnummer | 30531DC1 |
|---|
| GTIN | 4005176729669 |
|---|
| Tillverkarens produktsida | https://www.grohe.se/sv_se/product/30531DC1 |
|---|
| Typ av grepp | Ettgrepps |
|---|---|
| Med temperaturbegränsning | Ja |
| Material armatur | Övrigt |
| Ytskydd | Övrigt |
| Ytbehandling | Borstad |
| Basfärg | Rostfritt stål |
| Montering | Bänk/Armaturhål |
| Antal armaturhål | 1-hål |
| Anslutningsdimension tillopp | 3/8" (10) |
| Utförande utloppspip | Svängbar, under |
| Med utdragbar utloppspip med handdusch | Ja |
| Med utdragbar sidodusch | Nej |
| Med kopplingar | Nej |
| Med rosett/manchett | Nej |
| Lämplig för kokande vatten | Nej |
| Återströmningsskydd (EN 1717) | AA |
| Max. flöde (vid 300 kPa) | 10,5 l/min |
| Lågtrycksutförande | Nej |
| Total bygghöjd | 152 mm |
| Bygghöjd undersida utlopp | 146 mm |
| Längd utsprång utloppspip | 227 mm |
| Kan kopplas bort under vattentryck | Nej |
| Typgodkänd enligt BBR/EKS | Ja |
{{approval.ApprovalName}}
|
|---|
Bas |
|||
|---|---|---|---|
| Antal i FP | 1 | ||
| GTIN FP | 4005176729669 | ||
| Förpackningstyp | Låda | ||
| Förpackningsfunktion | - | ||
| Palltyp | - | ||
| Djup (mm) | 460 | ||
| Bredd (mm) | 235 | ||
| Höjd (mm) | 80 | ||
| Vikt (kg) | 2,385 | ||
Mellan |
|||
| Antal i FP | 11 | ||
| GTIN FP | 4005176747182 | ||
| Förpackningstyp | Låda | ||
| Förpackningsfunktion | - | ||
| Ingående GTIN FP | - | ||
| Palltyp | - | ||
| Antalet inneliggande GTIN FP | |||
| Djup (mm) | 800 | ||
| Bredd (mm) | 600 | ||
| Höjd (mm) | 273 | ||
| Vikt (kg) | 27,235 | ||
Topp |
|||
| Antal i FP | 66 | ||
| GTIN FP | 4005176747175 | ||
| Förpackningstyp | Pall | ||
| Förpackningsfunktion | - | ||
| Ingående GTIN FP | - | ||
| Palltyp | - | ||
| Antalet inneliggande GTIN FP | |||
| Djup (mm) | 1200 | ||
| Bredd (mm) | 800 | ||
| Höjd (mm) | 970 | ||
| Vikt (kg) | 185,41 | ||
| Monteringsanvisning | |
|---|---|
| Snabbguide | - |
| Drift & Skötsel | - |
| Tillverkarens garantiåtagande | - |
| Manual | - |
| Konfigurationsanvisning | - |
| Produktblad | - |
| Sortimentskatalog | - |
| Film | - |
| Byggvarudeklaration | - |
| InstallationsBVD | - |
| Säkerhetsdatablad | - |
| Säkerhetsinstruktion | - |
| REACH-informationsblad | - |
| Certifikat | - |
| Prestandadeklaration (DOP) | - |
| EU-försäkran (DoC) | - |
| Energimärkningsetikett | - |
| Energimärkningsetikett (PNG) | - |
| Nästlad energimärkningsetikett | - |
| Produktblad energimärkning | - |
| Miljövarudeklaration ISO14025/EN15804 (EPD) | - |
| Ritning | - |
| Reservdelslista | - |
| Roterande bild | - |
| Monteringsanvisning | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/MONT/MONT_613_8311571.pdf |
|---|---|