Avaktiverad 2026-03-20
RSK-nr enhet: ST
Inlagd: 2019-11-19
RSK-nr enhet: ST
Minta SmartControl Disklådsblandare med SmartControl Etthålsmontage GROHE StarLight Utdragbar spray med perlator GROHE Magnetic Docking garanterar enkel och smidig tillbakadragning av sprayhuvudet till startpositionen SmartControl tryck för PÅ-AV, vrid för flödesreglering från EcoJoy till fullt flöde Temperaturjustering genom att vrida blandningsventilen på kroppen Svängbar pip 140 grader Backventil mot tillbakaflöde Flexibla anslutningsslangar GROHE QuickFix Plus supersnabb och enkel installation - kräver inga verktyg GROHE Zero isolerade inre vattenvägar – bly- och nickelfri
Minta SmartControl Disklådsblandare med SmartControl Etthålsmontage GROHE StarLight Utdragbar spray med perlator GROHE Magnetic Docking garanterar enkel och smidig tillbakadragning av sprayhuvudet till startpositionen SmartControl tryck för PÅ-AV, vrid för flödesreglering från EcoJoy till fullt flöde Temperaturjustering genom att vrida blandningsventilen på kroppen Svängbar pip 140 grader Backventil mot tillbakaflöde Flexibla anslutningsslangar GROHE QuickFix Plus supersnabb och enkel installation - kräver inga verktyg GROHE Zero isolerade inre vattenvägar – bly- och nickelfri
| RSK-nummer | 8311162 |
|---|---|
| Tillverkarens artikelnummer | 31613A00 |
| GTIN | 4005176523601 |
| Produkt | Köksblandare |
| Produktnamn | Zedra Smart Control utdr.mouss |
| Dimension | G10 |
| Storlek | 199mm pip |
| Tryck/Flöde/Temp | - |
| Effekt/Eldata | - |
| Funktion | tryckkontroll, utdragbar pip |
| Utförande | L-pip |
|---|---|
| Färg | grafit |
| Ytbehandling | polerad |
| Material | gjutet zink |
| Standard | - |
| Övrig info | - |
| Tillverkarens produktsida | https://www.grohe.se/sv_se/product/31613A00 |
| RSK flik | 23 Blandare |
| Tillverkarens artikelnummer | 31613A00 |
|---|
| GTIN | 4005176523601 |
|---|
| Tillverkarens produktsida | https://www.grohe.se/sv_se/product/31613A00 |
|---|
| Typ av grepp | Ettgrepps |
|---|---|
| Med temperaturbegränsning | Nej |
| Material armatur | Övrigt |
| Ytskydd | Övrigt |
| Ytbehandling | Borstad |
| Basfärg | Övrigt |
| Accentfärg | Övrigt |
| Montering | Bänk/Armaturhål |
| Antal armaturhål | 1-hål |
| Centrumavstånd | 0 mm |
| Anslutning tillopp | Slang med löpmutter |
| Anslutningsdimension tillopp | 3/8" (10) |
| Typ av pip | Rör |
| Utförande utloppspip | Svängbar, över |
| Med utdragbar utloppspip med strålsamlare | Ja |
| Med utdragbar utloppspip med handdusch | Nej |
| Utloppsmunstycke | Strålsamlare laminär |
| Med utdragbar sidodusch | Nej |
| Med maskinavstängning | Nej |
| Med kopplingar | Nej |
| Med rosett/manchett | Nej |
| Med kedjefäste | Nej |
| Lämplig för kokande vatten | Nej |
| Kallstartfunktion | Nej |
| Med forcerbart flödesbegränsningsstopp | Nej |
| Återströmningsskydd (EN 1717) | EB |
| Max. flöde (vid 300 kPa) | 10 l/min |
| Flödesklass | Z |
| Lågtrycksutförande | Nej |
| Total bygghöjd | 366 mm |
| Bygghöjd undersida utlopp | 314 mm |
| Längd utsprång utloppspip | 199 mm |
| Kan kopplas bort under vattentryck | Nej |
| Fällbar (bajonett) | Nej |
{{approval.ApprovalName}}
|
|---|
Bas |
|||
|---|---|---|---|
| Antal i FP | 1 | ||
| GTIN FP | 4005176523601 | ||
| Förpackningstyp | Låda | ||
| Förpackningsfunktion | - | ||
| Palltyp | - | ||
| Djup (mm) | 765 | ||
| Bredd (mm) | 315 | ||
| Höjd (mm) | 65 | ||
| Vikt (kg) | 3,225 | ||
Mellan |
|||
| Antal i FP | 8 | ||
| GTIN FP | 4005176667572 | ||
| Förpackningstyp | Låda | ||
| Förpackningsfunktion | - | ||
| Ingående GTIN FP | - | ||
| Palltyp | - | ||
| Antalet inneliggande GTIN FP | |||
| Djup (mm) | 800 | ||
| Bredd (mm) | 600 | ||
| Höjd (mm) | 273 | ||
| Vikt (kg) | 26,8 | ||
| Monteringsanvisning | |
|---|---|
| Snabbguide | - |
| Drift & Skötsel | - |
| Tillverkarens garantiåtagande | - |
| Manual | - |
| Konfigurationsanvisning | - |
| Produktblad | - |
| Sortimentskatalog | - |
| Film | - |
| Byggvarudeklaration | - |
| InstallationsBVD | - |
| Säkerhetsdatablad | - |
| Säkerhetsinstruktion | - |
| REACH-informationsblad | |
| Certifikat | - |
| Prestandadeklaration (DOP) | - |
| EU-försäkran (DoC) | - |
| Energimärkningsetikett | - |
| Energimärkningsetikett (PNG) | - |
| Nästlad energimärkningsetikett | - |
| Produktblad energimärkning | - |
| Miljövarudeklaration ISO14025/EN15804 (EPD) | - |
| Ritning | - |
| Reservdelslista | - |
| Roterande bild | - |
| Monteringsanvisning | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/MONT/MONT_613_8311162.pdf |
|---|---|
| REACH-informationsblad | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/REACH/REACH_613_2054726.pdf |
| RSK-nummer | 8311162 |
|---|---|
| Tillverkarens artikelnummer | 31613A00 |
| GTIN | 4005176523601 |
| Produkt | Köksblandare |
| Produktnamn | Zedra Smart Control utdr.mouss |
| Dimension | G10 |
| Storlek | 199mm pip |
| Tryck/Flöde/Temp | - |
| Effekt/Eldata | - |
| Funktion | tryckkontroll, utdragbar pip |
| Utförande | L-pip |
|---|---|
| Färg | grafit |
| Ytbehandling | polerad |
| Material | gjutet zink |
| Standard | - |
| Övrig info | - |
| Tillverkarens produktsida | https://www.grohe.se/sv_se/product/31613A00 |
| RSK flik | 23 Blandare |
| Tillverkarens artikelnummer | 31613A00 |
|---|
| GTIN | 4005176523601 |
|---|
| Tillverkarens produktsida | https://www.grohe.se/sv_se/product/31613A00 |
|---|
| Typ av grepp | Ettgrepps |
|---|---|
| Med temperaturbegränsning | Nej |
| Material armatur | Övrigt |
| Ytskydd | Övrigt |
| Ytbehandling | Borstad |
| Basfärg | Övrigt |
| Accentfärg | Övrigt |
| Montering | Bänk/Armaturhål |
| Antal armaturhål | 1-hål |
| Centrumavstånd | 0 mm |
| Anslutning tillopp | Slang med löpmutter |
| Anslutningsdimension tillopp | 3/8" (10) |
| Typ av pip | Rör |
| Utförande utloppspip | Svängbar, över |
| Med utdragbar utloppspip med strålsamlare | Ja |
| Med utdragbar utloppspip med handdusch | Nej |
| Utloppsmunstycke | Strålsamlare laminär |
| Med utdragbar sidodusch | Nej |
| Med maskinavstängning | Nej |
| Med kopplingar | Nej |
| Med rosett/manchett | Nej |
| Med kedjefäste | Nej |
| Lämplig för kokande vatten | Nej |
| Kallstartfunktion | Nej |
| Med forcerbart flödesbegränsningsstopp | Nej |
| Återströmningsskydd (EN 1717) | EB |
| Max. flöde (vid 300 kPa) | 10 l/min |
| Flödesklass | Z |
| Lågtrycksutförande | Nej |
| Total bygghöjd | 366 mm |
| Bygghöjd undersida utlopp | 314 mm |
| Längd utsprång utloppspip | 199 mm |
| Kan kopplas bort under vattentryck | Nej |
| Fällbar (bajonett) | Nej |
{{approval.ApprovalName}}
|
|---|
Bas |
|||
|---|---|---|---|
| Antal i FP | 1 | ||
| GTIN FP | 4005176523601 | ||
| Förpackningstyp | Låda | ||
| Förpackningsfunktion | - | ||
| Palltyp | - | ||
| Djup (mm) | 765 | ||
| Bredd (mm) | 315 | ||
| Höjd (mm) | 65 | ||
| Vikt (kg) | 3,225 | ||
Mellan |
|||
| Antal i FP | 8 | ||
| GTIN FP | 4005176667572 | ||
| Förpackningstyp | Låda | ||
| Förpackningsfunktion | - | ||
| Ingående GTIN FP | - | ||
| Palltyp | - | ||
| Antalet inneliggande GTIN FP | |||
| Djup (mm) | 800 | ||
| Bredd (mm) | 600 | ||
| Höjd (mm) | 273 | ||
| Vikt (kg) | 26,8 | ||
| Monteringsanvisning | |
|---|---|
| Snabbguide | - |
| Drift & Skötsel | - |
| Tillverkarens garantiåtagande | - |
| Manual | - |
| Konfigurationsanvisning | - |
| Produktblad | - |
| Sortimentskatalog | - |
| Film | - |
| Byggvarudeklaration | - |
| InstallationsBVD | - |
| Säkerhetsdatablad | - |
| Säkerhetsinstruktion | - |
| REACH-informationsblad | |
| Certifikat | - |
| Prestandadeklaration (DOP) | - |
| EU-försäkran (DoC) | - |
| Energimärkningsetikett | - |
| Energimärkningsetikett (PNG) | - |
| Nästlad energimärkningsetikett | - |
| Produktblad energimärkning | - |
| Miljövarudeklaration ISO14025/EN15804 (EPD) | - |
| Ritning | - |
| Reservdelslista | - |
| Roterande bild | - |
| Monteringsanvisning | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/MONT/MONT_613_8311162.pdf |
|---|---|
| REACH-informationsblad | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/REACH/REACH_613_2054726.pdf |