Inlagd: 1985-01-18
RSK-nr enhet: ST
Med underliggande svängpip
Med underliggande svängpip
| RSK-nummer | 8306136 |
|---|---|
| Tillverkarens artikelnummer | 30280610 |
| GTIN | 7319043028029 |
| Produkt | Köksblandare |
| Produktnamn | - |
| Dimension | M26x1,5 |
| Storlek | c/c160mm |
| Tryck/Flöde/Temp | - |
| Effekt/Eldata | - |
| Funktion | tvågrepp, för väggmontage |
| Utförande | med underliggande pip |
|---|---|
| Färg | krom |
| Ytbehandling | förkromad |
| Material | mässing |
| Standard | - |
| Övrig info | - |
| Tillverkarens produktsida | https://www.fmmattsson.com/sv/tradgardskranar-spolblandare-och-diverse-kranar/30280610 |
| RSK flik | 23 Blandare |
| Tillverkarens artikelnummer | 30280610 |
|---|
| GTIN | 7319043028029 |
|---|
| Tillverkarens produktsida | https://www.fmmattsson.com/sv/tradgardskranar-spolblandare-och-diverse-kranar/30280610 |
|---|
| Typ av grepp | Tvågrepps |
|---|---|
| Självstängande | Nej |
| Typ av temperaturkontroll | Manuell manövrering |
| Med temperaturbegränsning | Nej |
| Material armatur | Mässing |
| Ytskydd | Förkromad |
| Ytbehandling | Polerad/Putsad |
| Basfärg | Krom |
| Montering | Vägg |
| Antal armaturhål | 2-hål |
| Centrumavstånd | 160 mm |
| Anslutning tillopp | Utvändig gänga |
| Anslutningsdimension tillopp | M26x1,5 |
| Typ av pip | Rör |
| Utförande utloppspip | Svängbar, under |
| Med utdragbar utloppspip med strålsamlare | Nej |
| Med utdragbar utloppspip med handdusch | Nej |
| Utloppsmunstycke | Strålsamlare luftinblandning |
| Med utdragbar sidodusch | Nej |
| Med maskinavstängning | Nej |
| Med kopplingar | Nej |
| Med rosett/manchett | Nej |
| Med kedjefäste | Nej |
| Lämplig för kokande vatten | Nej |
| Kallstartfunktion | Nej |
| Med forcerbart flödesbegränsningsstopp | Nej |
| Återströmningsskydd (EN 1717) | AA |
| Max. flöde (vid 300 kPa) | 9,8 l/min |
| Lågtrycksutförande | Nej |
| Total bygghöjd | 185 mm |
| Längd utsprång utloppspip | 290 mm |
| Kan kopplas bort under vattentryck | Nej |
| Fällbar (bajonett) | Nej |
{{approval.ApprovalName}}
|
|---|
Bas |
|||
|---|---|---|---|
| Antal i FP | 1 | ||
| GTIN FP | - | ||
| Förpackningstyp | Låda | ||
| Förpackningsfunktion | - | ||
| Palltyp | - | ||
| Djup (mm) | 360 | ||
| Bredd (mm) | 175 | ||
| Höjd (mm) | 90 | ||
| Vikt (kg) | 1,3 | ||
Mellan |
|||
| Antal i FP | 3 | ||
| GTIN FP | - | ||
| Förpackningstyp | Låda | ||
| Förpackningsfunktion | - | ||
| Ingående GTIN FP | - | ||
| Palltyp | - | ||
| Antalet inneliggande GTIN FP | |||
| Djup (mm) | 331 | ||
| Bredd (mm) | 268 | ||
| Höjd (mm) | 202 | ||
| Vikt (kg) | 4 | ||
Topp |
|||
| Antal i FP | 120 | ||
| GTIN FP | - | ||
| Förpackningstyp | Pall | ||
| Förpackningsfunktion | - | ||
| Ingående GTIN FP | - | ||
| Palltyp | Pall 800x1200 mm (ISO 1-pall) | ||
| Antalet inneliggande GTIN FP | |||
| Djup (mm) | 1200 | ||
| Bredd (mm) | 800 | ||
| Höjd (mm) | 1050 | ||
| Vikt (kg) | 181 | ||
| Monteringsanvisning | |
|---|---|
| Snabbguide | - |
| Drift & Skötsel | |
| Tillverkarens garantiåtagande | - |
| Manual | - |
| Konfigurationsanvisning | - |
| Produktblad | |
| Sortimentskatalog | - |
| Film | - |
| Byggvarudeklaration | |
| InstallationsBVD | - |
| Säkerhetsdatablad | - |
| Säkerhetsinstruktion | - |
| REACH-informationsblad | |
| Certifikat | - |
| Prestandadeklaration (DOP) | - |
| EU-försäkran (DoC) | - |
| Energimärkningsetikett | - |
| Energimärkningsetikett (PNG) | - |
| Nästlad energimärkningsetikett | - |
| Produktblad energimärkning | - |
| Miljövarudeklaration ISO14025/EN15804 (EPD) | - |
| Ritning | - |
| Reservdelslista | - |
| Roterande bild | - |
| Monteringsanvisning | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/MONT/MONT_10_8306136.pdf |
|---|---|
| Drift & Skötsel | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/DOS/DOS_10_8306136.pdf |
| Produktblad | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/PROD/PROD_10_8306136.pdf |
| Byggvarudeklaration | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/BVD/bvd_10_8322737_gruppfil.pdf |
| REACH-informationsblad | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/REACH/REACH_10_8306136.pdf |
| RSK-nummer | 8306136 |
|---|---|
| Tillverkarens artikelnummer | 30280610 |
| GTIN | 7319043028029 |
| Produkt | Köksblandare |
| Produktnamn | - |
| Dimension | M26x1,5 |
| Storlek | c/c160mm |
| Tryck/Flöde/Temp | - |
| Effekt/Eldata | - |
| Funktion | tvågrepp, för väggmontage |
| Utförande | med underliggande pip |
|---|---|
| Färg | krom |
| Ytbehandling | förkromad |
| Material | mässing |
| Standard | - |
| Övrig info | - |
| Tillverkarens produktsida | https://www.fmmattsson.com/sv/tradgardskranar-spolblandare-och-diverse-kranar/30280610 |
| RSK flik | 23 Blandare |
| Tillverkarens artikelnummer | 30280610 |
|---|
| GTIN | 7319043028029 |
|---|
| Tillverkarens produktsida | https://www.fmmattsson.com/sv/tradgardskranar-spolblandare-och-diverse-kranar/30280610 |
|---|
| Typ av grepp | Tvågrepps |
|---|---|
| Självstängande | Nej |
| Typ av temperaturkontroll | Manuell manövrering |
| Med temperaturbegränsning | Nej |
| Material armatur | Mässing |
| Ytskydd | Förkromad |
| Ytbehandling | Polerad/Putsad |
| Basfärg | Krom |
| Montering | Vägg |
| Antal armaturhål | 2-hål |
| Centrumavstånd | 160 mm |
| Anslutning tillopp | Utvändig gänga |
| Anslutningsdimension tillopp | M26x1,5 |
| Typ av pip | Rör |
| Utförande utloppspip | Svängbar, under |
| Med utdragbar utloppspip med strålsamlare | Nej |
| Med utdragbar utloppspip med handdusch | Nej |
| Utloppsmunstycke | Strålsamlare luftinblandning |
| Med utdragbar sidodusch | Nej |
| Med maskinavstängning | Nej |
| Med kopplingar | Nej |
| Med rosett/manchett | Nej |
| Med kedjefäste | Nej |
| Lämplig för kokande vatten | Nej |
| Kallstartfunktion | Nej |
| Med forcerbart flödesbegränsningsstopp | Nej |
| Återströmningsskydd (EN 1717) | AA |
| Max. flöde (vid 300 kPa) | 9,8 l/min |
| Lågtrycksutförande | Nej |
| Total bygghöjd | 185 mm |
| Längd utsprång utloppspip | 290 mm |
| Kan kopplas bort under vattentryck | Nej |
| Fällbar (bajonett) | Nej |
{{approval.ApprovalName}}
|
|---|
Bas |
|||
|---|---|---|---|
| Antal i FP | 1 | ||
| GTIN FP | - | ||
| Förpackningstyp | Låda | ||
| Förpackningsfunktion | - | ||
| Palltyp | - | ||
| Djup (mm) | 360 | ||
| Bredd (mm) | 175 | ||
| Höjd (mm) | 90 | ||
| Vikt (kg) | 1,3 | ||
Mellan |
|||
| Antal i FP | 3 | ||
| GTIN FP | - | ||
| Förpackningstyp | Låda | ||
| Förpackningsfunktion | - | ||
| Ingående GTIN FP | - | ||
| Palltyp | - | ||
| Antalet inneliggande GTIN FP | |||
| Djup (mm) | 331 | ||
| Bredd (mm) | 268 | ||
| Höjd (mm) | 202 | ||
| Vikt (kg) | 4 | ||
Topp |
|||
| Antal i FP | 120 | ||
| GTIN FP | - | ||
| Förpackningstyp | Pall | ||
| Förpackningsfunktion | - | ||
| Ingående GTIN FP | - | ||
| Palltyp | Pall 800x1200 mm (ISO 1-pall) | ||
| Antalet inneliggande GTIN FP | |||
| Djup (mm) | 1200 | ||
| Bredd (mm) | 800 | ||
| Höjd (mm) | 1050 | ||
| Vikt (kg) | 181 | ||
| Monteringsanvisning | |
|---|---|
| Snabbguide | - |
| Drift & Skötsel | |
| Tillverkarens garantiåtagande | - |
| Manual | - |
| Konfigurationsanvisning | - |
| Produktblad | |
| Sortimentskatalog | - |
| Film | - |
| Byggvarudeklaration | |
| InstallationsBVD | - |
| Säkerhetsdatablad | - |
| Säkerhetsinstruktion | - |
| REACH-informationsblad | |
| Certifikat | - |
| Prestandadeklaration (DOP) | - |
| EU-försäkran (DoC) | - |
| Energimärkningsetikett | - |
| Energimärkningsetikett (PNG) | - |
| Nästlad energimärkningsetikett | - |
| Produktblad energimärkning | - |
| Miljövarudeklaration ISO14025/EN15804 (EPD) | - |
| Ritning | - |
| Reservdelslista | - |
| Roterande bild | - |
| Monteringsanvisning | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/MONT/MONT_10_8306136.pdf |
|---|---|
| Drift & Skötsel | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/DOS/DOS_10_8306136.pdf |
| Produktblad | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/PROD/PROD_10_8306136.pdf |
| Byggvarudeklaration | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/BVD/bvd_10_8322737_gruppfil.pdf |
| REACH-informationsblad | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/REACH/REACH_10_8306136.pdf |