Avaktiverad 2024-01-01
Inlagd: 2007-11-08
RSK-nr enhet: ST
Köksblandare med hög pip och en unik elektronisk diskmaskinsavstängning. Ventilen till diskmaskinen öppnas med ett knapptryck och ventilen håller öppet i 4 timmar. Om knappen hålls intryckt i fem sekunder håller ventilen istället öppet i 12 timmar. Ur vattenskade synpunkt är Oras Cubista ett bra val då vattenskador till följd av läckage från diskmaskiner och dess anslutningar är mycket vanliga.
Köksblandare med hög pip och en unik elektronisk diskmaskinsavstängning. Ventilen till diskmaskinen öppnas med ett knapptryck och ventilen håller öppet i 4 timmar. Om knappen hålls intryckt i fem sekunder håller ventilen istället öppet i 12 timmar. Ur vattenskade synpunkt är Oras Cubista ett bra val då vattenskador till följd av läckage från diskmaskiner och dess anslutningar är mycket vanliga.
| RSK-nummer | 8347853 |
|---|---|
| Tillverkarens artikelnummer | 2839F |
| GTIN | 6414150059421 |
| Produkt | Köksblandare |
| Produktnamn | Cubista |
| Dimension | G10 |
| Storlek | - |
| Tryck/Flöde/Temp | - |
| Effekt/Eldata | 6V |
| Funktion | ettgrepp, elektronisk |
| Utförande | högpip, med maskinavstängning |
|---|---|
| Färg | krom |
| Ytbehandling | förkromad |
| Material | mässing/SoftPex-rör |
| Standard | IP67 |
| Övrig info | flexibel slang, invändig gänga |
| Tillverkarens produktsida | http://www.oras.com/se/products/oras/product/2839F |
| RSK flik | 23 Blandare |
| Tillverkarens artikelnummer | 2839F |
|---|
| GTIN | 6414150059421 |
|---|
| Tillverkarens produktsida | http://www.oras.com/se/products/oras/product/2839F |
|---|
| Typ av grepp | Ettgrepps |
|---|---|
| Med temperaturbegränsning | Ja |
| Material armatur | Mässing |
| Ytskydd | Förkromad |
| Basfärg | Krom |
| Montering | Bänk/Armaturhål |
| Anslutningsdimension tillopp | 3/8" (10) |
| Utförande utloppspip | Svängbar, över |
| Med utdragbar utloppspip med strålsamlare | Nej |
| Med utdragbar utloppspip med handdusch | Nej |
| Utloppsmunstycke | Strålsamlare luftinblandning |
| Med utdragbar sidodusch | Nej |
| Med maskinavstängning | Ja |
| Typ av maskinavstängning | Elektronisk |
| Med kopplingar | Nej |
| Med kedjefäste | Nej |
| Lämplig för kokande vatten | Nej |
| Återströmningsskydd (EN 1717) | AA |
| Total bygghöjd | 355 mm |
| Bygghöjd undersida utlopp | 223 mm |
| Längd utsprång utloppspip | 205 mm |
{{approval.ApprovalName}}
|
|---|
Bas |
|||
|---|---|---|---|
| Antal i FP | 1 | ||
| GTIN FP | - | ||
| Förpackningstyp | Låda | ||
| Förpackningsfunktion | - | ||
| Palltyp | - | ||
| Djup (mm) | 750 | ||
| Bredd (mm) | 330 | ||
| Höjd (mm) | 60 | ||
| Vikt (kg) | 2,285 | ||
| Monteringsanvisning | |
|---|---|
| Snabbguide | - |
| Drift & Skötsel | |
| Tillverkarens garantiåtagande | - |
| Manual | - |
| Konfigurationsanvisning | - |
| Produktblad | - |
| Sortimentskatalog | - |
| Film | - |
| Byggvarudeklaration | |
| InstallationsBVD | |
| Säkerhetsdatablad | - |
| Säkerhetsinstruktion | - |
| REACH-informationsblad | |
| Certifikat | - |
| Prestandadeklaration (DOP) | - |
| EU-försäkran (DoC) | - |
| Energimärkningsetikett | - |
| Energimärkningsetikett (PNG) | - |
| Nästlad energimärkningsetikett | - |
| Produktblad energimärkning | - |
| Miljövarudeklaration ISO14025/EN15804 (EPD) | - |
| Ritning | - |
| Reservdelslista | - |
| Roterande bild | - |
| Monteringsanvisning | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/MONT/MONT_142_8347890.pdf |
|---|---|
| Drift & Skötsel | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/DOS/DOS_142_4316534.pdf |
| Byggvarudeklaration | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/BVD/bvd_142_8347274_gruppfil.pdf |
| InstallationsBVD | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/IBVD/iBVD 5569845224-00016 v1.pdf |
| REACH-informationsblad | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/REACH/REACH_142_4316534.pdf |
| RSK-nummer | 8347853 |
|---|---|
| Tillverkarens artikelnummer | 2839F |
| GTIN | 6414150059421 |
| Produkt | Köksblandare |
| Produktnamn | Cubista |
| Dimension | G10 |
| Storlek | - |
| Tryck/Flöde/Temp | - |
| Effekt/Eldata | 6V |
| Funktion | ettgrepp, elektronisk |
| Utförande | högpip, med maskinavstängning |
|---|---|
| Färg | krom |
| Ytbehandling | förkromad |
| Material | mässing/SoftPex-rör |
| Standard | IP67 |
| Övrig info | flexibel slang, invändig gänga |
| Tillverkarens produktsida | http://www.oras.com/se/products/oras/product/2839F |
| RSK flik | 23 Blandare |
| Tillverkarens artikelnummer | 2839F |
|---|
| GTIN | 6414150059421 |
|---|
| Tillverkarens produktsida | http://www.oras.com/se/products/oras/product/2839F |
|---|
| Typ av grepp | Ettgrepps |
|---|---|
| Med temperaturbegränsning | Ja |
| Material armatur | Mässing |
| Ytskydd | Förkromad |
| Basfärg | Krom |
| Montering | Bänk/Armaturhål |
| Anslutningsdimension tillopp | 3/8" (10) |
| Utförande utloppspip | Svängbar, över |
| Med utdragbar utloppspip med strålsamlare | Nej |
| Med utdragbar utloppspip med handdusch | Nej |
| Utloppsmunstycke | Strålsamlare luftinblandning |
| Med utdragbar sidodusch | Nej |
| Med maskinavstängning | Ja |
| Typ av maskinavstängning | Elektronisk |
| Med kopplingar | Nej |
| Med kedjefäste | Nej |
| Lämplig för kokande vatten | Nej |
| Återströmningsskydd (EN 1717) | AA |
| Total bygghöjd | 355 mm |
| Bygghöjd undersida utlopp | 223 mm |
| Längd utsprång utloppspip | 205 mm |
{{approval.ApprovalName}}
|
|---|
Bas |
|||
|---|---|---|---|
| Antal i FP | 1 | ||
| GTIN FP | - | ||
| Förpackningstyp | Låda | ||
| Förpackningsfunktion | - | ||
| Palltyp | - | ||
| Djup (mm) | 750 | ||
| Bredd (mm) | 330 | ||
| Höjd (mm) | 60 | ||
| Vikt (kg) | 2,285 | ||
| Monteringsanvisning | |
|---|---|
| Snabbguide | - |
| Drift & Skötsel | |
| Tillverkarens garantiåtagande | - |
| Manual | - |
| Konfigurationsanvisning | - |
| Produktblad | - |
| Sortimentskatalog | - |
| Film | - |
| Byggvarudeklaration | |
| InstallationsBVD | |
| Säkerhetsdatablad | - |
| Säkerhetsinstruktion | - |
| REACH-informationsblad | |
| Certifikat | - |
| Prestandadeklaration (DOP) | - |
| EU-försäkran (DoC) | - |
| Energimärkningsetikett | - |
| Energimärkningsetikett (PNG) | - |
| Nästlad energimärkningsetikett | - |
| Produktblad energimärkning | - |
| Miljövarudeklaration ISO14025/EN15804 (EPD) | - |
| Ritning | - |
| Reservdelslista | - |
| Roterande bild | - |
| Monteringsanvisning | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/MONT/MONT_142_8347890.pdf |
|---|---|
| Drift & Skötsel | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/DOS/DOS_142_4316534.pdf |
| Byggvarudeklaration | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/BVD/bvd_142_8347274_gruppfil.pdf |
| InstallationsBVD | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/IBVD/iBVD 5569845224-00016 v1.pdf |
| REACH-informationsblad | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/REACH/REACH_142_4316534.pdf |