Avaktiverad 2024-12-03
Inlagd: 2014-10-21
RSK-nr enhet: ST
Köksblandare med hög pip och en unik elektronisk diskmaskinsavstängning. Ventilen till diskmaskinen öppnas med ett knapptryck och ventilen håller öppet i 4 timmar. Om knappen hålls intryckt i fem sekunder håller ventilen istället öppet i 12 timmar. Ur vattenskade synpunkt är Oras Cubista ett bra val då vattenskador till följd av läckage från diskmaskiner och dess anslutningar är mycket vanliga.
Köksblandare med hög pip och en unik elektronisk diskmaskinsavstängning. Ventilen till diskmaskinen öppnas med ett knapptryck och ventilen håller öppet i 4 timmar. Om knappen hålls intryckt i fem sekunder håller ventilen istället öppet i 12 timmar. Ur vattenskade synpunkt är Oras Cubista ett bra val då vattenskador till följd av läckage från diskmaskiner och dess anslutningar är mycket vanliga.
| RSK-nummer | 8348032 |
|---|---|
| Tillverkarens artikelnummer | 2839F-Y |
| GTIN | 6414150071447 |
| Produkt | Köksblandare |
| Produktnamn | Cubista |
| Dimension | G10 |
| Storlek | - |
| Tryck/Flöde/Temp | - |
| Effekt/Eldata | 6V |
| Funktion | ettgrepp, elektronisk |
| Utförande | högpip, med maskinavstängning |
|---|---|
| Färg | krom |
| Ytbehandling | förkromad |
| Material | mässing/SoftPex-rör |
| Standard | IP67 |
| Övrig info | flexibel slang, invändig gänga |
| Tillverkarens produktsida | http://www.oras.com/se/products/oras/product/2839F-Y |
| RSK flik | 23 Blandare |
| Tillverkarens artikelnummer | 2839F-Y |
|---|
| GTIN | 6414150071447 |
|---|
| Tillverkarens produktsida | http://www.oras.com/se/products/oras/product/2839F-Y |
|---|
| Typ av grepp | Ettgrepps |
|---|---|
| Material armatur | Mässing |
| Ytskydd | Förkromad |
| Anslutningsdimension tillopp | 3/8" (10) |
{{approval.ApprovalName}}
|
|---|
Bas |
|||
|---|---|---|---|
| Antal i FP | 1 | ||
| GTIN FP | - | ||
| Förpackningstyp | Låda | ||
| Förpackningsfunktion | - | ||
| Palltyp | - | ||
| Djup (mm) | 750 | ||
| Bredd (mm) | 330 | ||
| Höjd (mm) | 60 | ||
| Vikt (kg) | 2,44 | ||
| Monteringsanvisning | - |
|---|---|
| Snabbguide | - |
| Drift & Skötsel | |
| Tillverkarens garantiåtagande | - |
| Manual | - |
| Konfigurationsanvisning | - |
| Produktblad | - |
| Sortimentskatalog | - |
| Film | - |
| Byggvarudeklaration | - |
| InstallationsBVD | |
| Säkerhetsdatablad | - |
| Säkerhetsinstruktion | - |
| REACH-informationsblad | |
| Certifikat | - |
| Prestandadeklaration (DOP) | - |
| EU-försäkran (DoC) | - |
| Energimärkningsetikett | - |
| Energimärkningsetikett (PNG) | - |
| Nästlad energimärkningsetikett | - |
| Produktblad energimärkning | - |
| Miljövarudeklaration ISO14025/EN15804 (EPD) | - |
| Ritning | - |
| Reservdelslista | - |
| Roterande bild | - |
| Drift & Skötsel | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/DOS/DOS_142_4316534.pdf |
|---|---|
| InstallationsBVD | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/IBVD/iBVD 5569845224-00016 v1.pdf |
| REACH-informationsblad | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/REACH/REACH_142_4316534.pdf |
| RSK-nummer | 8348032 |
|---|---|
| Tillverkarens artikelnummer | 2839F-Y |
| GTIN | 6414150071447 |
| Produkt | Köksblandare |
| Produktnamn | Cubista |
| Dimension | G10 |
| Storlek | - |
| Tryck/Flöde/Temp | - |
| Effekt/Eldata | 6V |
| Funktion | ettgrepp, elektronisk |
| Utförande | högpip, med maskinavstängning |
|---|---|
| Färg | krom |
| Ytbehandling | förkromad |
| Material | mässing/SoftPex-rör |
| Standard | IP67 |
| Övrig info | flexibel slang, invändig gänga |
| Tillverkarens produktsida | http://www.oras.com/se/products/oras/product/2839F-Y |
| RSK flik | 23 Blandare |
| Tillverkarens artikelnummer | 2839F-Y |
|---|
| GTIN | 6414150071447 |
|---|
| Tillverkarens produktsida | http://www.oras.com/se/products/oras/product/2839F-Y |
|---|
| Typ av grepp | Ettgrepps |
|---|---|
| Material armatur | Mässing |
| Ytskydd | Förkromad |
| Anslutningsdimension tillopp | 3/8" (10) |
{{approval.ApprovalName}}
|
|---|
Bas |
|||
|---|---|---|---|
| Antal i FP | 1 | ||
| GTIN FP | - | ||
| Förpackningstyp | Låda | ||
| Förpackningsfunktion | - | ||
| Palltyp | - | ||
| Djup (mm) | 750 | ||
| Bredd (mm) | 330 | ||
| Höjd (mm) | 60 | ||
| Vikt (kg) | 2,44 | ||
| Monteringsanvisning | - |
|---|---|
| Snabbguide | - |
| Drift & Skötsel | |
| Tillverkarens garantiåtagande | - |
| Manual | - |
| Konfigurationsanvisning | - |
| Produktblad | - |
| Sortimentskatalog | - |
| Film | - |
| Byggvarudeklaration | - |
| InstallationsBVD | |
| Säkerhetsdatablad | - |
| Säkerhetsinstruktion | - |
| REACH-informationsblad | |
| Certifikat | - |
| Prestandadeklaration (DOP) | - |
| EU-försäkran (DoC) | - |
| Energimärkningsetikett | - |
| Energimärkningsetikett (PNG) | - |
| Nästlad energimärkningsetikett | - |
| Produktblad energimärkning | - |
| Miljövarudeklaration ISO14025/EN15804 (EPD) | - |
| Ritning | - |
| Reservdelslista | - |
| Roterande bild | - |
| Drift & Skötsel | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/DOS/DOS_142_4316534.pdf |
|---|---|
| InstallationsBVD | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/IBVD/iBVD 5569845224-00016 v1.pdf |
| REACH-informationsblad | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/REACH/REACH_142_4316534.pdf |