Inlagd: 2024-04-29
RSK-nr enhet: ST
Rena former, obrutna linjer och mjuka konturer kombineras med smart sensorfunktion. Smälter perfekt in i det moderna köket som en vacker detalj. Finns i krom och matt svart. Sensortemperaturen ställs in ovan bänk.
Rena former, obrutna linjer och mjuka konturer kombineras med smart sensorfunktion. Smälter perfekt in i det moderna köket som en vacker detalj. Finns i krom och matt svart. Sensortemperaturen ställs in ovan bänk.
| RSK-nummer | 8316005 |
|---|---|
| Tillverkarens artikelnummer | GB4120835953 |
| GTIN | 7391530085784 |
| Produkt | Köksblandare |
| Produktnamn | Estetic |
| Dimension | - |
| Storlek | 261x143x451 |
| Tryck/Flöde/Temp | - |
| Effekt/Eldata | - |
| Funktion | ettgrepp |
| Utförande | BF, sensor, P-O pip, m.svart |
|---|---|
| Färg | matt svart |
| Ytbehandling | målad |
| Material | metall |
| Standard | EN-817, EN-1717 |
| Övrig info | - |
| Tillverkarens produktsida | - |
| RSK flik | 23 Blandare |
| Tillverkarens artikelnummer | GB4120835953 |
|---|
| GTIN | 7391530085784 |
|---|
| Tillverkarens produktsida | - |
|---|
| Modell/Utförande | Hybrid |
|---|---|
| Typ av grepp | Ettgrepps |
| Typ av elektronisk styrning | Sensor |
| Självstängande | Ja |
| Typ av temperaturkontroll | Manuell manövrering |
| Med temperaturbegränsning | Ja |
| Material armatur | Zink (pressgjuten) |
| Ytskydd | Övrigt |
| Ytbehandling | Övrigt |
| Basfärg | Svart |
| Montering | Bänk/Armaturhål |
| Antal armaturhål | 1-hål |
| Centrumavstånd | 0 mm |
| Anslutning tillopp | Slang med löpmutter |
| Anslutningsdimension tillopp | 3/8" (10) |
| Typ av pip | Övrigt |
| Utförande utloppspip | Flexibel med förspolningsdusch |
| Möjlighet att begränsa utloppets max. svängradie | Ja |
| Med utdragbar utloppspip med strålsamlare | Ja |
| Utloppets svängradie | 0 - 110 ° |
| Med utdragbar utloppspip med handdusch | Ja |
| Utloppsmunstycke | Strålsamlare luftinblandning |
| Med utdragbar sidodusch | Nej |
| Med maskinavstängning | Nej |
| Med rosett/manchett | Nej |
| Med kedja | Nej |
| Med kedjefäste | Nej |
| Med avloppsplugg | Nej |
| Lämplig för kokande vatten | Nej |
| Kallstartfunktion | Ja |
| Med fjädrande motstånd för max. varmvattentemperatur | Nej |
| Med fjädrande motstånd för max. flöde | Nej |
| Återströmningsskydd (EN 1717) | EB |
| Max. flöde (vid 300 kPa) | 6 l/min |
| Lågtrycksutförande | Nej |
| Ljudklass (EN ISO 3822) | Grupp I, <=20 dB(A) |
| Max. temperatur inlopp | 80 °C |
| Total bygghöjd | 451 mm |
| Bygghöjd undersida utlopp | 195 mm |
| Längd utsprång utloppspip | 220 mm |
| Kan kopplas bort under vattentryck | Nej |
| Fällbar (bajonett) | Nej |
{{approval.ApprovalName}}
|
|---|
Bas |
|||
|---|---|---|---|
| Antal i FP | 1 | ||
| GTIN FP | - | ||
| Förpackningstyp | Låda | ||
| Förpackningsfunktion | - | ||
| Palltyp | - | ||
| Djup (mm) | 645 | ||
| Bredd (mm) | 350 | ||
| Höjd (mm) | 70 | ||
| Vikt (kg) | 3,5 | ||
Mellan |
|||
| Antal i FP | 3 | ||
| GTIN FP | - | ||
| Förpackningstyp | Låda | ||
| Förpackningsfunktion | - | ||
| Ingående GTIN FP | - | ||
| Palltyp | - | ||
| Antalet inneliggande GTIN FP | |||
| Djup (mm) | 775 | ||
| Bredd (mm) | 380 | ||
| Höjd (mm) | 260 | ||
| Vikt (kg) | 11,7 | ||
Topp |
|||
| Antal i FP | 18 | ||
| GTIN FP | - | ||
| Förpackningstyp | Pall | ||
| Förpackningsfunktion | - | ||
| Ingående GTIN FP | - | ||
| Palltyp | - | ||
| Antalet inneliggande GTIN FP | |||
| Djup (mm) | 800 | ||
| Bredd (mm) | 600 | ||
| Höjd (mm) | 1140 | ||
| Vikt (kg) | 70,2 | ||
| Monteringsanvisning | |
|---|---|
| Snabbguide | - |
| Drift & Skötsel | |
| Tillverkarens garantiåtagande | - |
| Manual | - |
| Konfigurationsanvisning | - |
| Produktblad | |
| Sortimentskatalog | - |
| Film | - |
| Byggvarudeklaration | - |
| InstallationsBVD | |
| Säkerhetsdatablad | - |
| Säkerhetsinstruktion | - |
| REACH-informationsblad | - |
| Certifikat | - |
| Prestandadeklaration (DOP) | - |
| EU-försäkran (DoC) | - |
| Energimärkningsetikett | - |
| Energimärkningsetikett (PNG) | - |
| Nästlad energimärkningsetikett | - |
| Produktblad energimärkning | - |
| Miljövarudeklaration ISO14025/EN15804 (EPD) | - |
| Ritning | - |
| Reservdelslista | - |
| Roterande bild | - |
| Monteringsanvisning | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/MONT/MONT_1_8316002.pdf |
|---|---|
| Drift & Skötsel | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/DOS/DOS_1_8316004.pdf |
| Produktblad | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/PROD/PROD_1_8316004.pdf |
| InstallationsBVD | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/IBVD/iBVD 5564419918-00396 v5.pdf |
| RSK-nummer | 8316005 |
|---|---|
| Tillverkarens artikelnummer | GB4120835953 |
| GTIN | 7391530085784 |
| Produkt | Köksblandare |
| Produktnamn | Estetic |
| Dimension | - |
| Storlek | 261x143x451 |
| Tryck/Flöde/Temp | - |
| Effekt/Eldata | - |
| Funktion | ettgrepp |
| Utförande | BF, sensor, P-O pip, m.svart |
|---|---|
| Färg | matt svart |
| Ytbehandling | målad |
| Material | metall |
| Standard | EN-817, EN-1717 |
| Övrig info | - |
| Tillverkarens produktsida | - |
| RSK flik | 23 Blandare |
| Tillverkarens artikelnummer | GB4120835953 |
|---|
| GTIN | 7391530085784 |
|---|
| Tillverkarens produktsida | - |
|---|
| Modell/Utförande | Hybrid |
|---|---|
| Typ av grepp | Ettgrepps |
| Typ av elektronisk styrning | Sensor |
| Självstängande | Ja |
| Typ av temperaturkontroll | Manuell manövrering |
| Med temperaturbegränsning | Ja |
| Material armatur | Zink (pressgjuten) |
| Ytskydd | Övrigt |
| Ytbehandling | Övrigt |
| Basfärg | Svart |
| Montering | Bänk/Armaturhål |
| Antal armaturhål | 1-hål |
| Centrumavstånd | 0 mm |
| Anslutning tillopp | Slang med löpmutter |
| Anslutningsdimension tillopp | 3/8" (10) |
| Typ av pip | Övrigt |
| Utförande utloppspip | Flexibel med förspolningsdusch |
| Möjlighet att begränsa utloppets max. svängradie | Ja |
| Med utdragbar utloppspip med strålsamlare | Ja |
| Utloppets svängradie | 0 - 110 ° |
| Med utdragbar utloppspip med handdusch | Ja |
| Utloppsmunstycke | Strålsamlare luftinblandning |
| Med utdragbar sidodusch | Nej |
| Med maskinavstängning | Nej |
| Med rosett/manchett | Nej |
| Med kedja | Nej |
| Med kedjefäste | Nej |
| Med avloppsplugg | Nej |
| Lämplig för kokande vatten | Nej |
| Kallstartfunktion | Ja |
| Med fjädrande motstånd för max. varmvattentemperatur | Nej |
| Med fjädrande motstånd för max. flöde | Nej |
| Återströmningsskydd (EN 1717) | EB |
| Max. flöde (vid 300 kPa) | 6 l/min |
| Lågtrycksutförande | Nej |
| Ljudklass (EN ISO 3822) | Grupp I, <=20 dB(A) |
| Max. temperatur inlopp | 80 °C |
| Total bygghöjd | 451 mm |
| Bygghöjd undersida utlopp | 195 mm |
| Längd utsprång utloppspip | 220 mm |
| Kan kopplas bort under vattentryck | Nej |
| Fällbar (bajonett) | Nej |
{{approval.ApprovalName}}
|
|---|
Bas |
|||
|---|---|---|---|
| Antal i FP | 1 | ||
| GTIN FP | - | ||
| Förpackningstyp | Låda | ||
| Förpackningsfunktion | - | ||
| Palltyp | - | ||
| Djup (mm) | 645 | ||
| Bredd (mm) | 350 | ||
| Höjd (mm) | 70 | ||
| Vikt (kg) | 3,5 | ||
Mellan |
|||
| Antal i FP | 3 | ||
| GTIN FP | - | ||
| Förpackningstyp | Låda | ||
| Förpackningsfunktion | - | ||
| Ingående GTIN FP | - | ||
| Palltyp | - | ||
| Antalet inneliggande GTIN FP | |||
| Djup (mm) | 775 | ||
| Bredd (mm) | 380 | ||
| Höjd (mm) | 260 | ||
| Vikt (kg) | 11,7 | ||
Topp |
|||
| Antal i FP | 18 | ||
| GTIN FP | - | ||
| Förpackningstyp | Pall | ||
| Förpackningsfunktion | - | ||
| Ingående GTIN FP | - | ||
| Palltyp | - | ||
| Antalet inneliggande GTIN FP | |||
| Djup (mm) | 800 | ||
| Bredd (mm) | 600 | ||
| Höjd (mm) | 1140 | ||
| Vikt (kg) | 70,2 | ||
| Monteringsanvisning | |
|---|---|
| Snabbguide | - |
| Drift & Skötsel | |
| Tillverkarens garantiåtagande | - |
| Manual | - |
| Konfigurationsanvisning | - |
| Produktblad | |
| Sortimentskatalog | - |
| Film | - |
| Byggvarudeklaration | - |
| InstallationsBVD | |
| Säkerhetsdatablad | - |
| Säkerhetsinstruktion | - |
| REACH-informationsblad | - |
| Certifikat | - |
| Prestandadeklaration (DOP) | - |
| EU-försäkran (DoC) | - |
| Energimärkningsetikett | - |
| Energimärkningsetikett (PNG) | - |
| Nästlad energimärkningsetikett | - |
| Produktblad energimärkning | - |
| Miljövarudeklaration ISO14025/EN15804 (EPD) | - |
| Ritning | - |
| Reservdelslista | - |
| Roterande bild | - |
| Monteringsanvisning | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/MONT/MONT_1_8316002.pdf |
|---|---|
| Drift & Skötsel | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/DOS/DOS_1_8316004.pdf |
| Produktblad | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/PROD/PROD_1_8316004.pdf |
| InstallationsBVD | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/IBVD/iBVD 5564419918-00396 v5.pdf |