Avaktiverad 2019-12-06
RSK-nr enhet: ST
Inlagd: 2017-05-29
RSK-nr enhet: ST
Flair Touch elektronisk disklådsblandare, ettgrepp 1/2". Touchfunktionen aktiverar vatten via hudkontakt och har en automatisk säkerhetsfrånkoppling efter 60 sekunder. Batteriströmförsörjningen sker med hjälp av ett 6 V litiumbatteri av typen CR-P2. Disklådsblandaren är försedd med en utdragbar C-pip som har ett vridningsområde på 360° och magnetventil samt automatisk återställning till perlator. Blandningsventil för inställning av temperatur till touchfunktionen. GROHE SilkMove 46 mm keramisk insats ger disklådsblandaren många år av hög prestanda samtidigt som den kromade GROHE StarLight-ytbehandlingen underlättar rengöringen. Utöver det är disklådsblandaren utrustad med backventil mot tillbakaflöde och är i skyddsklass IP 44. Installationen sker smidigt och snabbt tack vare de flexibla anslutningsslangarna, etthålsmontage och GROHE QuickFix.
Flair Touch elektronisk disklådsblandare, ettgrepp 1/2". Touchfunktionen aktiverar vatten via hudkontakt och har en automatisk säkerhetsfrånkoppling efter 60 sekunder. Batteriströmförsörjningen sker med hjälp av ett 6 V litiumbatteri av typen CR-P2. Disklådsblandaren är försedd med en utdragbar C-pip som har ett vridningsområde på 360° och magnetventil samt automatisk återställning till perlator. Blandningsventil för inställning av temperatur till touchfunktionen. GROHE SilkMove 46 mm keramisk insats ger disklådsblandaren många år av hög prestanda samtidigt som den kromade GROHE StarLight-ytbehandlingen underlättar rengöringen. Utöver det är disklådsblandaren utrustad med backventil mot tillbakaflöde och är i skyddsklass IP 44. Installationen sker smidigt och snabbt tack vare de flexibla anslutningsslangarna, etthålsmontage och GROHE QuickFix.
| RSK-nummer | 8310611 |
|---|---|
| Tillverkarens artikelnummer | 30276001 |
| GTIN | 4005176343049 |
| Produkt | Köksblandare |
| Produktnamn | Flair Touch kök C-pip SC |
| Dimension | G10 |
| Storlek | - |
| Tryck/Flöde/Temp | - |
| Effekt/Eldata | 6V litiumbatteri CR-P2 |
| Funktion | ettgrepp, elektronisk |
| Utförande | utdragbar duschpip |
|---|---|
| Färg | krom |
| Ytbehandling | förkromad |
| Material | mässing |
| Standard | - |
| Övrig info | flexibla anslutningsslangar |
| Tillverkarens produktsida | https://www.grohe.se/sv_se/product/30276001 |
| RSK flik | 23 Blandare |
| Tillverkarens artikelnummer | 30276001 |
|---|
| GTIN | 4005176343049 |
|---|
| Tillverkarens produktsida | https://www.grohe.se/sv_se/product/30276001 |
|---|
| Självstängande | Ja |
|---|---|
| Typ av temperaturkontroll | Manuell manövrering |
| Material armatur | Mässing |
| Ytskydd | Förkromad |
| Ytbehandling | Polerad/Putsad |
| Antal armaturhål | 1-hål |
| Anslutning tillopp | Slang med löpmutter |
| Typ av pip | Rör |
| Med utdragbar utloppspip med strålsamlare | Ja |
| Med utdragbar utloppspip med handdusch | Nej |
| Utloppsmunstycke | Strålsamlare luftinblandning |
| Med utdragbar sidodusch | Nej |
| Med maskinavstängning | Nej |
| Med kopplingar | Nej |
| Lågtrycksutförande | Nej |
| Total bygghöjd | 333 mm |
| Bygghöjd undersida utlopp | 298 mm |
| Längd utsprång utloppspip | 224 mm |
| Typ av strömförsörjning | Batteri |
| Anslutningsspänning | 6 V |
| Kapslingsklass (IP) | Övrigt |
| Spolningstid inställbar | Nej |
| Spolningstid | 1 - 60 s |
| Automatisk spolingscykel | Ja |
| Programmering | Manuell |
| Med anslutning för byggnadsstyrning | Nej |
{{approval.ApprovalName}}
|
|---|
Bas |
|||
|---|---|---|---|
| Antal i FP | 1 | ||
| GTIN FP | 4005176343049 | ||
| Förpackningstyp | kartong/ask | ||
| Förpackningsfunktion | - | ||
| Palltyp | - | ||
| Djup (mm) | 475 | ||
| Bredd (mm) | 310 | ||
| Höjd (mm) | 120 | ||
| Vikt (kg) | 5,18 | ||
Mellan |
|||
| Antal i FP | 4 | ||
| GTIN FP | 4005176377877 | ||
| Förpackningstyp | kartong/ask | ||
| Förpackningsfunktion | - | ||
| Ingående GTIN FP | - | ||
| Palltyp | - | ||
| Antalet inneliggande GTIN FP | |||
| Djup (mm) | 800 | ||
| Bredd (mm) | 600 | ||
| Höjd (mm) | 273 | ||
| Vikt (kg) | 21,52 | ||
Topp |
|||
| Antal i FP | 24 | ||
| GTIN FP | 4005176377860 | ||
| Förpackningstyp | träpall EUR | ||
| Förpackningsfunktion | - | ||
| Ingående GTIN FP | - | ||
| Palltyp | - | ||
| Antalet inneliggande GTIN FP | |||
| Djup (mm) | 1200 | ||
| Bredd (mm) | 800 | ||
| Höjd (mm) | 970 | ||
| Vikt (kg) | 135,12 | ||
| Monteringsanvisning | |
|---|---|
| Snabbguide | - |
| Drift & Skötsel | - |
| Tillverkarens garantiåtagande | - |
| Manual | - |
| Konfigurationsanvisning | - |
| Produktblad | - |
| Sortimentskatalog | - |
| Film | - |
| Byggvarudeklaration | - |
| InstallationsBVD | - |
| Säkerhetsdatablad | - |
| Säkerhetsinstruktion | - |
| REACH-informationsblad | - |
| Certifikat | - |
| Prestandadeklaration (DOP) | - |
| EU-försäkran (DoC) | - |
| Energimärkningsetikett | - |
| Energimärkningsetikett (PNG) | - |
| Nästlad energimärkningsetikett | - |
| Produktblad energimärkning | - |
| Miljövarudeklaration ISO14025/EN15804 (EPD) | - |
| Ritning | - |
| Reservdelslista | - |
| Roterande bild | - |
| Monteringsanvisning | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/MONT/MONT_613_8310611.pdf |
|---|---|
| RSK-nummer | 8310611 |
|---|---|
| Tillverkarens artikelnummer | 30276001 |
| GTIN | 4005176343049 |
| Produkt | Köksblandare |
| Produktnamn | Flair Touch kök C-pip SC |
| Dimension | G10 |
| Storlek | - |
| Tryck/Flöde/Temp | - |
| Effekt/Eldata | 6V litiumbatteri CR-P2 |
| Funktion | ettgrepp, elektronisk |
| Utförande | utdragbar duschpip |
|---|---|
| Färg | krom |
| Ytbehandling | förkromad |
| Material | mässing |
| Standard | - |
| Övrig info | flexibla anslutningsslangar |
| Tillverkarens produktsida | https://www.grohe.se/sv_se/product/30276001 |
| RSK flik | 23 Blandare |
| Tillverkarens artikelnummer | 30276001 |
|---|
| GTIN | 4005176343049 |
|---|
| Tillverkarens produktsida | https://www.grohe.se/sv_se/product/30276001 |
|---|
| Självstängande | Ja |
|---|---|
| Typ av temperaturkontroll | Manuell manövrering |
| Material armatur | Mässing |
| Ytskydd | Förkromad |
| Ytbehandling | Polerad/Putsad |
| Antal armaturhål | 1-hål |
| Anslutning tillopp | Slang med löpmutter |
| Typ av pip | Rör |
| Med utdragbar utloppspip med strålsamlare | Ja |
| Med utdragbar utloppspip med handdusch | Nej |
| Utloppsmunstycke | Strålsamlare luftinblandning |
| Med utdragbar sidodusch | Nej |
| Med maskinavstängning | Nej |
| Med kopplingar | Nej |
| Lågtrycksutförande | Nej |
| Total bygghöjd | 333 mm |
| Bygghöjd undersida utlopp | 298 mm |
| Längd utsprång utloppspip | 224 mm |
| Typ av strömförsörjning | Batteri |
| Anslutningsspänning | 6 V |
| Kapslingsklass (IP) | Övrigt |
| Spolningstid inställbar | Nej |
| Spolningstid | 1 - 60 s |
| Automatisk spolingscykel | Ja |
| Programmering | Manuell |
| Med anslutning för byggnadsstyrning | Nej |
{{approval.ApprovalName}}
|
|---|
Bas |
|||
|---|---|---|---|
| Antal i FP | 1 | ||
| GTIN FP | 4005176343049 | ||
| Förpackningstyp | kartong/ask | ||
| Förpackningsfunktion | - | ||
| Palltyp | - | ||
| Djup (mm) | 475 | ||
| Bredd (mm) | 310 | ||
| Höjd (mm) | 120 | ||
| Vikt (kg) | 5,18 | ||
Mellan |
|||
| Antal i FP | 4 | ||
| GTIN FP | 4005176377877 | ||
| Förpackningstyp | kartong/ask | ||
| Förpackningsfunktion | - | ||
| Ingående GTIN FP | - | ||
| Palltyp | - | ||
| Antalet inneliggande GTIN FP | |||
| Djup (mm) | 800 | ||
| Bredd (mm) | 600 | ||
| Höjd (mm) | 273 | ||
| Vikt (kg) | 21,52 | ||
Topp |
|||
| Antal i FP | 24 | ||
| GTIN FP | 4005176377860 | ||
| Förpackningstyp | träpall EUR | ||
| Förpackningsfunktion | - | ||
| Ingående GTIN FP | - | ||
| Palltyp | - | ||
| Antalet inneliggande GTIN FP | |||
| Djup (mm) | 1200 | ||
| Bredd (mm) | 800 | ||
| Höjd (mm) | 970 | ||
| Vikt (kg) | 135,12 | ||
| Monteringsanvisning | |
|---|---|
| Snabbguide | - |
| Drift & Skötsel | - |
| Tillverkarens garantiåtagande | - |
| Manual | - |
| Konfigurationsanvisning | - |
| Produktblad | - |
| Sortimentskatalog | - |
| Film | - |
| Byggvarudeklaration | - |
| InstallationsBVD | - |
| Säkerhetsdatablad | - |
| Säkerhetsinstruktion | - |
| REACH-informationsblad | - |
| Certifikat | - |
| Prestandadeklaration (DOP) | - |
| EU-försäkran (DoC) | - |
| Energimärkningsetikett | - |
| Energimärkningsetikett (PNG) | - |
| Nästlad energimärkningsetikett | - |
| Produktblad energimärkning | - |
| Miljövarudeklaration ISO14025/EN15804 (EPD) | - |
| Ritning | - |
| Reservdelslista | - |
| Roterande bild | - |
| Monteringsanvisning | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/MONT/MONT_613_8310611.pdf |
|---|---|