RSK-nr enhet: ST
Inlagd: 2018-05-04
RSK-nr enhet: ST
GROHE Red Mono, integrerad vattenkokare och varmvattenberedare i storlek M. Den integrerade vattenkokaren har etthålsmontage och är försedd med en L-pip. Tryckknapparna för det kokande vattnet har GROHE Childlock och de är TÜV-certifierade med tredubbla skyddsåtgärder mot oavsiktlig aktivering av kokande vatten. Pipen är isolerad upp till 150 grader och försedd med den kromade GROHE StarLight-ytbehandlingen. Vattenberedaren har en reservoar för 3 liter 100 grader Celcius kokande vatten och 4 liters total kapacitet. Nödvändigt inloppstryck är 1-7 bar, med flexibel anslutningsland och utlopp för kokande vatten. Produkten är försedd med CE-nummer och har energieffektivitetsklass A. Strömförsörjningen är 230 V 50 Hz och strömförbrukningen är 2100 W samt i standby 15 W. GROHE Red Filterset skyddare varmvattenberedaren från kalk och har en kapacitet på 600 liter vid 20˚ dKH.
GROHE Red Mono, integrerad vattenkokare och varmvattenberedare i storlek M. Den integrerade vattenkokaren har etthålsmontage och är försedd med en L-pip. Tryckknapparna för det kokande vattnet har GROHE Childlock och de är TÜV-certifierade med tredubbla skyddsåtgärder mot oavsiktlig aktivering av kokande vatten. Pipen är isolerad upp till 150 grader och försedd med den kromade GROHE StarLight-ytbehandlingen. Vattenberedaren har en reservoar för 3 liter 100 grader Celcius kokande vatten och 4 liters total kapacitet. Nödvändigt inloppstryck är 1-7 bar, med flexibel anslutningsland och utlopp för kokande vatten. Produkten är försedd med CE-nummer och har energieffektivitetsklass A. Strömförsörjningen är 230 V 50 Hz och strömförbrukningen är 2100 W samt i standby 15 W. GROHE Red Filterset skyddare varmvattenberedaren från kalk och har en kapacitet på 600 liter vid 20˚ dKH.
| RSK-nummer | 8310707 |
|---|---|
| Tillverkarens artikelnummer | 30339001 |
| GTIN | 4005176414183 |
| Produkt | Köksblandare |
| Produktnamn | GROHE Red II Mono kök vatten |
| Dimension | G15, G10 |
| Storlek | - |
| Tryck/Flöde/Temp | inloppstryck: 1-7 bar |
| Effekt/Eldata | strömförsörjning 230V |
| Funktion | ettgrepp |
| Utförande | med vattenkokare/VV-beredare |
|---|---|
| Färg | krom |
| Ytbehandling | förkromad |
| Material | mässing |
| Standard | - |
| Övrig info | med flexibel anslutningsslang |
| Tillverkarens produktsida | https://www.grohe.se/sv_se/product/30339001 |
| RSK flik | 23 Blandare |
| Tillverkarens artikelnummer | 30339001 |
|---|
| GTIN | 4005176414183 |
|---|
| Tillverkarens produktsida | https://www.grohe.se/sv_se/product/30339001 |
|---|
| Typ av elektronisk styrning | Touch-kontroll/Tryckknapp |
|---|---|
| Självstängande | Ja |
| Typ av temperaturkontroll | Manuell manövrering |
| Material armatur | Mässing |
| Ytskydd | Förkromad |
| Ytbehandling | Polerad/Putsad |
| Basfärg | Krom |
| Antal armaturhål | 1-hål |
| Anslutning tillopp | Slang med löpmutter |
| Anslutningsdimension tillopp | 3/8" (10) |
| Typ av pip | Rör |
| Med utdragbar utloppspip med strålsamlare | Nej |
| Med utdragbar utloppspip med handdusch | Nej |
| Utloppsmunstycke | Strålsamlare luftinblandning |
| Med utdragbar sidodusch | Nej |
| Med maskinavstängning | Nej |
| Med kopplingar | Nej |
| Lämplig för kokande vatten | Ja |
| Total bygghöjd | 279 mm |
| Bygghöjd undersida utlopp | 240 mm |
| Längd utsprång utloppspip | 153 mm |
| Typ av strömförsörjning | Nätansluten |
| Anslutningsspänning | 230 V |
| Kapslingsklass (IP) | Övrigt |
| Spolningstid inställbar | Nej |
| Automatisk spolingscykel | Ja |
| Programmering | Manuell |
| Med anslutning för byggnadsstyrning | Nej |
{{approval.ApprovalName}}
|
|---|
Bas |
|||
|---|---|---|---|
| Antal i FP | 1 | ||
| GTIN FP | 4005176414183 | ||
| Förpackningstyp | Låda | ||
| Förpackningsfunktion | - | ||
| Palltyp | - | ||
| Djup (mm) | 600 | ||
| Bredd (mm) | 400 | ||
| Höjd (mm) | 645 | ||
| Vikt (kg) | 6,6 | ||
Mellan |
|||
| Antal i FP | 4 | ||
| GTIN FP | 4005176473647 | ||
| Förpackningstyp | Pall | ||
| Förpackningsfunktion | - | ||
| Ingående GTIN FP | - | ||
| Palltyp | - | ||
| Antalet inneliggande GTIN FP | |||
| Djup (mm) | 1200 | ||
| Bredd (mm) | 800 | ||
| Höjd (mm) | 795 | ||
| Vikt (kg) | 51,4 | ||
| Monteringsanvisning | |
|---|---|
| Snabbguide | - |
| Drift & Skötsel | - |
| Tillverkarens garantiåtagande | - |
| Manual | - |
| Konfigurationsanvisning | - |
| Produktblad | - |
| Sortimentskatalog | - |
| Film | - |
| Byggvarudeklaration | - |
| InstallationsBVD | - |
| Säkerhetsdatablad | - |
| Säkerhetsinstruktion | - |
| REACH-informationsblad | |
| Certifikat | - |
| Prestandadeklaration (DOP) | - |
| EU-försäkran (DoC) | - |
| Energimärkningsetikett | - |
| Energimärkningsetikett (PNG) | - |
| Nästlad energimärkningsetikett | - |
| Produktblad energimärkning | - |
| Miljövarudeklaration ISO14025/EN15804 (EPD) | - |
| Ritning | - |
| Reservdelslista | - |
| Roterande bild | - |
| Monteringsanvisning | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/MONT/MONT_613_8310707.pdf |
|---|---|
| REACH-informationsblad | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/REACH/REACH_613_2054726.pdf |
| RSK-nummer | 8310707 |
|---|---|
| Tillverkarens artikelnummer | 30339001 |
| GTIN | 4005176414183 |
| Produkt | Köksblandare |
| Produktnamn | GROHE Red II Mono kök vatten |
| Dimension | G15, G10 |
| Storlek | - |
| Tryck/Flöde/Temp | inloppstryck: 1-7 bar |
| Effekt/Eldata | strömförsörjning 230V |
| Funktion | ettgrepp |
| Utförande | med vattenkokare/VV-beredare |
|---|---|
| Färg | krom |
| Ytbehandling | förkromad |
| Material | mässing |
| Standard | - |
| Övrig info | med flexibel anslutningsslang |
| Tillverkarens produktsida | https://www.grohe.se/sv_se/product/30339001 |
| RSK flik | 23 Blandare |
| Tillverkarens artikelnummer | 30339001 |
|---|
| GTIN | 4005176414183 |
|---|
| Tillverkarens produktsida | https://www.grohe.se/sv_se/product/30339001 |
|---|
| Typ av elektronisk styrning | Touch-kontroll/Tryckknapp |
|---|---|
| Självstängande | Ja |
| Typ av temperaturkontroll | Manuell manövrering |
| Material armatur | Mässing |
| Ytskydd | Förkromad |
| Ytbehandling | Polerad/Putsad |
| Basfärg | Krom |
| Antal armaturhål | 1-hål |
| Anslutning tillopp | Slang med löpmutter |
| Anslutningsdimension tillopp | 3/8" (10) |
| Typ av pip | Rör |
| Med utdragbar utloppspip med strålsamlare | Nej |
| Med utdragbar utloppspip med handdusch | Nej |
| Utloppsmunstycke | Strålsamlare luftinblandning |
| Med utdragbar sidodusch | Nej |
| Med maskinavstängning | Nej |
| Med kopplingar | Nej |
| Lämplig för kokande vatten | Ja |
| Total bygghöjd | 279 mm |
| Bygghöjd undersida utlopp | 240 mm |
| Längd utsprång utloppspip | 153 mm |
| Typ av strömförsörjning | Nätansluten |
| Anslutningsspänning | 230 V |
| Kapslingsklass (IP) | Övrigt |
| Spolningstid inställbar | Nej |
| Automatisk spolingscykel | Ja |
| Programmering | Manuell |
| Med anslutning för byggnadsstyrning | Nej |
{{approval.ApprovalName}}
|
|---|
Bas |
|||
|---|---|---|---|
| Antal i FP | 1 | ||
| GTIN FP | 4005176414183 | ||
| Förpackningstyp | Låda | ||
| Förpackningsfunktion | - | ||
| Palltyp | - | ||
| Djup (mm) | 600 | ||
| Bredd (mm) | 400 | ||
| Höjd (mm) | 645 | ||
| Vikt (kg) | 6,6 | ||
Mellan |
|||
| Antal i FP | 4 | ||
| GTIN FP | 4005176473647 | ||
| Förpackningstyp | Pall | ||
| Förpackningsfunktion | - | ||
| Ingående GTIN FP | - | ||
| Palltyp | - | ||
| Antalet inneliggande GTIN FP | |||
| Djup (mm) | 1200 | ||
| Bredd (mm) | 800 | ||
| Höjd (mm) | 795 | ||
| Vikt (kg) | 51,4 | ||
| Monteringsanvisning | |
|---|---|
| Snabbguide | - |
| Drift & Skötsel | - |
| Tillverkarens garantiåtagande | - |
| Manual | - |
| Konfigurationsanvisning | - |
| Produktblad | - |
| Sortimentskatalog | - |
| Film | - |
| Byggvarudeklaration | - |
| InstallationsBVD | - |
| Säkerhetsdatablad | - |
| Säkerhetsinstruktion | - |
| REACH-informationsblad | |
| Certifikat | - |
| Prestandadeklaration (DOP) | - |
| EU-försäkran (DoC) | - |
| Energimärkningsetikett | - |
| Energimärkningsetikett (PNG) | - |
| Nästlad energimärkningsetikett | - |
| Produktblad energimärkning | - |
| Miljövarudeklaration ISO14025/EN15804 (EPD) | - |
| Ritning | - |
| Reservdelslista | - |
| Roterande bild | - |
| Monteringsanvisning | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/MONT/MONT_613_8310707.pdf |
|---|---|
| REACH-informationsblad | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/REACH/REACH_613_2054726.pdf |