Avaktiverad 2019-12-06
RSK-nr enhet: ST
Inlagd: 2016-10-19
RSK-nr enhet: ST
Minta Touch elektronisk disklådsblandare 1/2", C-pip. EasyTouch-tekniken gör att en enkel beröring aktiverar vattenflödet som alltid startar med kallvatten av säkerhetsskäl och frånkopplas efter 60 sekunder. Batteriströmförsörjning sker med hjälp av ett 6 V litiumbatteri av typen CR-P2. GROHE SilkMove 46 mm med keramisk insats gör att du hela tiden kan styra vattenmängd och temperatur. Disklådsblandaren är försedd med ett utdragbart duschhuvud med magnetventil som är försedd med SpeedClean-antikalksystem, har en kromad GROHE StarLight ytbehandling samt att pipen har ett vridningsområde på 360° med inställd flödesbegränsare. Med flexibla anslutningsslangar och GROHE QuickFix möjliggörs en enkel och smidig installation.
Minta Touch elektronisk disklådsblandare 1/2", C-pip. EasyTouch-tekniken gör att en enkel beröring aktiverar vattenflödet som alltid startar med kallvatten av säkerhetsskäl och frånkopplas efter 60 sekunder. Batteriströmförsörjning sker med hjälp av ett 6 V litiumbatteri av typen CR-P2. GROHE SilkMove 46 mm med keramisk insats gör att du hela tiden kan styra vattenmängd och temperatur. Disklådsblandaren är försedd med ett utdragbart duschhuvud med magnetventil som är försedd med SpeedClean-antikalksystem, har en kromad GROHE StarLight ytbehandling samt att pipen har ett vridningsområde på 360° med inställd flödesbegränsare. Med flexibla anslutningsslangar och GROHE QuickFix möjliggörs en enkel och smidig installation.
| RSK-nummer | 8310539 |
|---|---|
| Tillverkarens artikelnummer | 31358001 |
| GTIN | 4005176343001 |
| Produkt | Köksblandare |
| Produktnamn | Minta Touch |
| Dimension | G10 |
| Storlek | - |
| Tryck/Flöde/Temp | - |
| Effekt/Eldata | - |
| Funktion | ettgrepp, elektronisk |
| Utförande | högpip, utan maskinavstängning |
|---|---|
| Färg | krom |
| Ytbehandling | förkromad |
| Material | mässing |
| Standard | - |
| Övrig info | flexibel slang, invändig gänga |
| Tillverkarens produktsida | https://www.grohe.se/sv_se/product/31358001 |
| RSK flik | 23 Blandare |
| Tillverkarens artikelnummer | 31358001 |
|---|
| GTIN | 4005176343001 |
|---|
| Tillverkarens produktsida | https://www.grohe.se/sv_se/product/31358001 |
|---|
| Självstängande | Ja |
|---|---|
| Typ av temperaturkontroll | Manuell manövrering |
| Material armatur | Mässing |
| Ytskydd | Förkromad |
| Ytbehandling | Polerad/Putsad |
| Antal armaturhål | 1-hål |
| Anslutning tillopp | Slang med löpmutter |
| Typ av pip | Rör |
| Med utdragbar utloppspip med strålsamlare | Ja |
| Med utdragbar utloppspip med handdusch | Nej |
| Utloppsmunstycke | Strålsamlare luftinblandning |
| Med utdragbar sidodusch | Nej |
| Med maskinavstängning | Nej |
| Med kopplingar | Nej |
| Total bygghöjd | 384 mm |
| Bygghöjd undersida utlopp | 220 mm |
| Längd utsprång utloppspip | 218 mm |
| Typ av strömförsörjning | Batteri |
| Anslutningsspänning | 6 V |
| Kapslingsklass (IP) | Övrigt |
| Spolningstid inställbar | Nej |
| Spolningstid | 1 - 60 s |
| Automatisk spolingscykel | Ja |
| Programmering | Manuell |
| Med anslutning för byggnadsstyrning | Nej |
{{approval.ApprovalName}}
|
|---|
Bas |
|||
|---|---|---|---|
| Antal i FP | 1 | ||
| GTIN FP | 4005176343001 | ||
| Förpackningstyp | kartong/ask | ||
| Förpackningsfunktion | - | ||
| Palltyp | - | ||
| Djup (mm) | 790 | ||
| Bredd (mm) | 215 | ||
| Höjd (mm) | 85 | ||
| Vikt (kg) | 4,97 | ||
Mellan |
|||
| Antal i FP | 6 | ||
| GTIN FP | 4005176438622 | ||
| Förpackningstyp | kartong/ask | ||
| Förpackningsfunktion | - | ||
| Ingående GTIN FP | - | ||
| Palltyp | - | ||
| Antalet inneliggande GTIN FP | |||
| Djup (mm) | 800 | ||
| Bredd (mm) | 600 | ||
| Höjd (mm) | 273 | ||
| Vikt (kg) | 30,82 | ||
Topp |
|||
| Antal i FP | 36 | ||
| GTIN FP | 4005176438639 | ||
| Förpackningstyp | träpall EUR | ||
| Förpackningsfunktion | - | ||
| Ingående GTIN FP | - | ||
| Palltyp | - | ||
| Antalet inneliggande GTIN FP | |||
| Djup (mm) | 1200 | ||
| Bredd (mm) | 800 | ||
| Höjd (mm) | 970 | ||
| Vikt (kg) | 188,92 | ||
| Monteringsanvisning | |
|---|---|
| Snabbguide | - |
| Drift & Skötsel | - |
| Tillverkarens garantiåtagande | - |
| Manual | - |
| Konfigurationsanvisning | - |
| Produktblad | - |
| Sortimentskatalog | - |
| Film | |
| Byggvarudeklaration | - |
| InstallationsBVD | - |
| Säkerhetsdatablad | - |
| Säkerhetsinstruktion | - |
| REACH-informationsblad | - |
| Certifikat | - |
| Prestandadeklaration (DOP) | - |
| EU-försäkran (DoC) | - |
| Energimärkningsetikett | - |
| Energimärkningsetikett (PNG) | - |
| Nästlad energimärkningsetikett | - |
| Produktblad energimärkning | - |
| Miljövarudeklaration ISO14025/EN15804 (EPD) | - |
| Ritning | - |
| Reservdelslista | - |
| Roterande bild | - |
| Monteringsanvisning | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/MONT/MONT_613_8310539.pdf |
|---|---|
| Film | https://pro.grohe.com/se/25453/tjaenster-foer-dig/installationsvideos/minta-touch-installation/ |
| RSK-nummer | 8310539 |
|---|---|
| Tillverkarens artikelnummer | 31358001 |
| GTIN | 4005176343001 |
| Produkt | Köksblandare |
| Produktnamn | Minta Touch |
| Dimension | G10 |
| Storlek | - |
| Tryck/Flöde/Temp | - |
| Effekt/Eldata | - |
| Funktion | ettgrepp, elektronisk |
| Utförande | högpip, utan maskinavstängning |
|---|---|
| Färg | krom |
| Ytbehandling | förkromad |
| Material | mässing |
| Standard | - |
| Övrig info | flexibel slang, invändig gänga |
| Tillverkarens produktsida | https://www.grohe.se/sv_se/product/31358001 |
| RSK flik | 23 Blandare |
| Tillverkarens artikelnummer | 31358001 |
|---|
| GTIN | 4005176343001 |
|---|
| Tillverkarens produktsida | https://www.grohe.se/sv_se/product/31358001 |
|---|
| Självstängande | Ja |
|---|---|
| Typ av temperaturkontroll | Manuell manövrering |
| Material armatur | Mässing |
| Ytskydd | Förkromad |
| Ytbehandling | Polerad/Putsad |
| Antal armaturhål | 1-hål |
| Anslutning tillopp | Slang med löpmutter |
| Typ av pip | Rör |
| Med utdragbar utloppspip med strålsamlare | Ja |
| Med utdragbar utloppspip med handdusch | Nej |
| Utloppsmunstycke | Strålsamlare luftinblandning |
| Med utdragbar sidodusch | Nej |
| Med maskinavstängning | Nej |
| Med kopplingar | Nej |
| Total bygghöjd | 384 mm |
| Bygghöjd undersida utlopp | 220 mm |
| Längd utsprång utloppspip | 218 mm |
| Typ av strömförsörjning | Batteri |
| Anslutningsspänning | 6 V |
| Kapslingsklass (IP) | Övrigt |
| Spolningstid inställbar | Nej |
| Spolningstid | 1 - 60 s |
| Automatisk spolingscykel | Ja |
| Programmering | Manuell |
| Med anslutning för byggnadsstyrning | Nej |
{{approval.ApprovalName}}
|
|---|
Bas |
|||
|---|---|---|---|
| Antal i FP | 1 | ||
| GTIN FP | 4005176343001 | ||
| Förpackningstyp | kartong/ask | ||
| Förpackningsfunktion | - | ||
| Palltyp | - | ||
| Djup (mm) | 790 | ||
| Bredd (mm) | 215 | ||
| Höjd (mm) | 85 | ||
| Vikt (kg) | 4,97 | ||
Mellan |
|||
| Antal i FP | 6 | ||
| GTIN FP | 4005176438622 | ||
| Förpackningstyp | kartong/ask | ||
| Förpackningsfunktion | - | ||
| Ingående GTIN FP | - | ||
| Palltyp | - | ||
| Antalet inneliggande GTIN FP | |||
| Djup (mm) | 800 | ||
| Bredd (mm) | 600 | ||
| Höjd (mm) | 273 | ||
| Vikt (kg) | 30,82 | ||
Topp |
|||
| Antal i FP | 36 | ||
| GTIN FP | 4005176438639 | ||
| Förpackningstyp | träpall EUR | ||
| Förpackningsfunktion | - | ||
| Ingående GTIN FP | - | ||
| Palltyp | - | ||
| Antalet inneliggande GTIN FP | |||
| Djup (mm) | 1200 | ||
| Bredd (mm) | 800 | ||
| Höjd (mm) | 970 | ||
| Vikt (kg) | 188,92 | ||
| Monteringsanvisning | |
|---|---|
| Snabbguide | - |
| Drift & Skötsel | - |
| Tillverkarens garantiåtagande | - |
| Manual | - |
| Konfigurationsanvisning | - |
| Produktblad | - |
| Sortimentskatalog | - |
| Film | |
| Byggvarudeklaration | - |
| InstallationsBVD | - |
| Säkerhetsdatablad | - |
| Säkerhetsinstruktion | - |
| REACH-informationsblad | - |
| Certifikat | - |
| Prestandadeklaration (DOP) | - |
| EU-försäkran (DoC) | - |
| Energimärkningsetikett | - |
| Energimärkningsetikett (PNG) | - |
| Nästlad energimärkningsetikett | - |
| Produktblad energimärkning | - |
| Miljövarudeklaration ISO14025/EN15804 (EPD) | - |
| Ritning | - |
| Reservdelslista | - |
| Roterande bild | - |
| Monteringsanvisning | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/MONT/MONT_613_8310539.pdf |
|---|---|
| Film | https://pro.grohe.com/se/25453/tjaenster-foer-dig/installationsvideos/minta-touch-installation/ |