RSK-nr enhet: ST
Inlagd: 2016-11-01
RSK-nr enhet: ST
Minta Touch elektronisk disklådsblandare ettgrepp, L-pip. EasyTouch-tekniken gör att en enkel beröring aktiverar vattenflödet som alltid startar med kallvatten av säkerhetsskäl och frånkopplas efter 60 sekunder. Batteriströmförsörjning sker med hjälp av ett 6 V litiumbatteri av typen CR-P2. GROHE SilkMove 46 mm med keramisk insats gör att du hela tiden kan styra vattenmängd och temperatur. Disklådsblandaren är försedd med ett utdragbart duschhuvud med magnetventil som är försedd med SpeedClean-antikalksystem, har en kromad GROHE StarLight ytbehandling samt att pipen har ett vridningsområde på 360° med inställd flödesbegränsare. Med flexibla anslutningsslangar och GROHE QuickFix möjliggörs en enkel och smidigt installation.
Minta Touch elektronisk disklådsblandare ettgrepp, L-pip. EasyTouch-tekniken gör att en enkel beröring aktiverar vattenflödet som alltid startar med kallvatten av säkerhetsskäl och frånkopplas efter 60 sekunder. Batteriströmförsörjning sker med hjälp av ett 6 V litiumbatteri av typen CR-P2. GROHE SilkMove 46 mm med keramisk insats gör att du hela tiden kan styra vattenmängd och temperatur. Disklådsblandaren är försedd med ett utdragbart duschhuvud med magnetventil som är försedd med SpeedClean-antikalksystem, har en kromad GROHE StarLight ytbehandling samt att pipen har ett vridningsområde på 360° med inställd flödesbegränsare. Med flexibla anslutningsslangar och GROHE QuickFix möjliggörs en enkel och smidigt installation.
| RSK-nummer | 8310543 |
|---|---|
| Tillverkarens artikelnummer | 31360001 |
| GTIN | 4005176343025 |
| Produkt | Köksblandare |
| Produktnamn | Minta Touch |
| Dimension | G10 |
| Storlek | - |
| Tryck/Flöde/Temp | - |
| Effekt/Eldata | 6V litiumbatteri CR-P2 |
| Funktion | ettgrepp, utdragbar pip |
| Utförande | högpip, utan maskinavstängning |
|---|---|
| Färg | krom |
| Ytbehandling | förkromad |
| Material | mässing |
| Standard | IP44 |
| Övrig info | flexibel slang, invändig gänga |
| Tillverkarens produktsida | https://www.grohe.se/sv_se/product/31360001 |
| RSK flik | 23 Blandare |
| Tillverkarens artikelnummer | 31360001 |
|---|
| GTIN | 4005176343025 |
|---|
| Tillverkarens produktsida | https://www.grohe.se/sv_se/product/31360001 |
|---|
| Typ av elektronisk styrning | Touch-kontroll/Tryckknapp |
|---|---|
| Självstängande | Ja |
| Typ av temperaturkontroll | Manuell manövrering |
| Material armatur | Mässing |
| Ytskydd | Förkromad |
| Ytbehandling | Polerad/Putsad |
| Basfärg | Krom |
| Antal armaturhål | 1-hål |
| Anslutning tillopp | Slang med löpmutter |
| Anslutningsdimension tillopp | 3/8" (10) |
| Typ av pip | Rör |
| Med utdragbar utloppspip med strålsamlare | Ja |
| Med utdragbar utloppspip med handdusch | Nej |
| Utloppsmunstycke | Strålsamlare luftinblandning |
| Med utdragbar sidodusch | Nej |
| Med maskinavstängning | Nej |
| Med kopplingar | Nej |
| Total bygghöjd | 331 mm |
| Bygghöjd undersida utlopp | 296 mm |
| Längd utsprång utloppspip | 224 mm |
| Typ av strömförsörjning | Batteri |
| Anslutningsspänning | 6 V |
| Kapslingsklass (IP) | Övrigt |
| Spolningstid inställbar | Nej |
| Spolningstid | 1 - 60 s |
| Automatisk spolingscykel | Ja |
| Programmering | Manuell |
| Med anslutning för byggnadsstyrning | Nej |
{{approval.ApprovalName}}
|
|---|
Bas |
|||
|---|---|---|---|
| Antal i FP | 1 | ||
| GTIN FP | 4005176343025 | ||
| Förpackningstyp | Låda | ||
| Förpackningsfunktion | - | ||
| Palltyp | - | ||
| Djup (mm) | 800 | ||
| Bredd (mm) | 220 | ||
| Höjd (mm) | 90 | ||
| Vikt (kg) | 4,415 | ||
Mellan |
|||
| Antal i FP | 4 | ||
| GTIN FP | 4005176416552 | ||
| Förpackningstyp | Låda | ||
| Förpackningsfunktion | - | ||
| Ingående GTIN FP | - | ||
| Palltyp | - | ||
| Antalet inneliggande GTIN FP | |||
| Djup (mm) | 800 | ||
| Bredd (mm) | 600 | ||
| Höjd (mm) | 205 | ||
| Vikt (kg) | 18,66 | ||
| Monteringsanvisning | |
|---|---|
| Snabbguide | - |
| Drift & Skötsel | - |
| Tillverkarens garantiåtagande | - |
| Manual | - |
| Konfigurationsanvisning | - |
| Produktblad | - |
| Sortimentskatalog | - |
| Film | |
| Byggvarudeklaration | - |
| InstallationsBVD | - |
| Säkerhetsdatablad | - |
| Säkerhetsinstruktion | - |
| REACH-informationsblad | |
| Certifikat | - |
| Prestandadeklaration (DOP) | - |
| EU-försäkran (DoC) | - |
| Energimärkningsetikett | - |
| Energimärkningsetikett (PNG) | - |
| Nästlad energimärkningsetikett | - |
| Produktblad energimärkning | - |
| Miljövarudeklaration ISO14025/EN15804 (EPD) | - |
| Ritning | - |
| Reservdelslista | - |
| Roterande bild | - |
| Monteringsanvisning | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/MONT/MONT_613_8310539.pdf |
|---|---|
| Film | https://pro.grohe.com/se/25453/tjaenster-foer-dig/installationsvideos/minta-touch-installation/ |
| REACH-informationsblad | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/REACH/REACH_613_2054726.pdf |
| RSK-nummer | 8310543 |
|---|---|
| Tillverkarens artikelnummer | 31360001 |
| GTIN | 4005176343025 |
| Produkt | Köksblandare |
| Produktnamn | Minta Touch |
| Dimension | G10 |
| Storlek | - |
| Tryck/Flöde/Temp | - |
| Effekt/Eldata | 6V litiumbatteri CR-P2 |
| Funktion | ettgrepp, utdragbar pip |
| Utförande | högpip, utan maskinavstängning |
|---|---|
| Färg | krom |
| Ytbehandling | förkromad |
| Material | mässing |
| Standard | IP44 |
| Övrig info | flexibel slang, invändig gänga |
| Tillverkarens produktsida | https://www.grohe.se/sv_se/product/31360001 |
| RSK flik | 23 Blandare |
| Tillverkarens artikelnummer | 31360001 |
|---|
| GTIN | 4005176343025 |
|---|
| Tillverkarens produktsida | https://www.grohe.se/sv_se/product/31360001 |
|---|
| Typ av elektronisk styrning | Touch-kontroll/Tryckknapp |
|---|---|
| Självstängande | Ja |
| Typ av temperaturkontroll | Manuell manövrering |
| Material armatur | Mässing |
| Ytskydd | Förkromad |
| Ytbehandling | Polerad/Putsad |
| Basfärg | Krom |
| Antal armaturhål | 1-hål |
| Anslutning tillopp | Slang med löpmutter |
| Anslutningsdimension tillopp | 3/8" (10) |
| Typ av pip | Rör |
| Med utdragbar utloppspip med strålsamlare | Ja |
| Med utdragbar utloppspip med handdusch | Nej |
| Utloppsmunstycke | Strålsamlare luftinblandning |
| Med utdragbar sidodusch | Nej |
| Med maskinavstängning | Nej |
| Med kopplingar | Nej |
| Total bygghöjd | 331 mm |
| Bygghöjd undersida utlopp | 296 mm |
| Längd utsprång utloppspip | 224 mm |
| Typ av strömförsörjning | Batteri |
| Anslutningsspänning | 6 V |
| Kapslingsklass (IP) | Övrigt |
| Spolningstid inställbar | Nej |
| Spolningstid | 1 - 60 s |
| Automatisk spolingscykel | Ja |
| Programmering | Manuell |
| Med anslutning för byggnadsstyrning | Nej |
{{approval.ApprovalName}}
|
|---|
Bas |
|||
|---|---|---|---|
| Antal i FP | 1 | ||
| GTIN FP | 4005176343025 | ||
| Förpackningstyp | Låda | ||
| Förpackningsfunktion | - | ||
| Palltyp | - | ||
| Djup (mm) | 800 | ||
| Bredd (mm) | 220 | ||
| Höjd (mm) | 90 | ||
| Vikt (kg) | 4,415 | ||
Mellan |
|||
| Antal i FP | 4 | ||
| GTIN FP | 4005176416552 | ||
| Förpackningstyp | Låda | ||
| Förpackningsfunktion | - | ||
| Ingående GTIN FP | - | ||
| Palltyp | - | ||
| Antalet inneliggande GTIN FP | |||
| Djup (mm) | 800 | ||
| Bredd (mm) | 600 | ||
| Höjd (mm) | 205 | ||
| Vikt (kg) | 18,66 | ||
| Monteringsanvisning | |
|---|---|
| Snabbguide | - |
| Drift & Skötsel | - |
| Tillverkarens garantiåtagande | - |
| Manual | - |
| Konfigurationsanvisning | - |
| Produktblad | - |
| Sortimentskatalog | - |
| Film | |
| Byggvarudeklaration | - |
| InstallationsBVD | - |
| Säkerhetsdatablad | - |
| Säkerhetsinstruktion | - |
| REACH-informationsblad | |
| Certifikat | - |
| Prestandadeklaration (DOP) | - |
| EU-försäkran (DoC) | - |
| Energimärkningsetikett | - |
| Energimärkningsetikett (PNG) | - |
| Nästlad energimärkningsetikett | - |
| Produktblad energimärkning | - |
| Miljövarudeklaration ISO14025/EN15804 (EPD) | - |
| Ritning | - |
| Reservdelslista | - |
| Roterande bild | - |
| Monteringsanvisning | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/MONT/MONT_613_8310539.pdf |
|---|---|
| Film | https://pro.grohe.com/se/25453/tjaenster-foer-dig/installationsvideos/minta-touch-installation/ |
| REACH-informationsblad | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/REACH/REACH_613_2054726.pdf |