Inlagd: 2013-04-04
RSK-nr enhet: ST
Köksblandare med användarvänliga vred för kallt och varmt vatten som är enkla att greppa, beröringsfri funktion, hög pip och Smart diskmaskinsavstängning. Pipens svängradie är begränsad till 120° men kan enkelt ändras till 60° eller 80°. Den beröringsfria funktionen aktiveras då händerna befinner sig inom sensorns aktiveringsområde. Temperaturen för den beröringsfria funktionen kan justeras med hjälp av ringen mellan blandarhuset och utloppspipen. Den beröringsfria funktionen kan enkelt stängas av. Diskmaskinsventilen stängs automatiskt efter 4 eller 12 timmar (ett enkelt tryck på knappen öppnar ventilen i 4 timmar, om knappen hålls intryckt i 5 sekunder öppnar ventilen i 12 timmar). Batteridrift 3V. Blandaren är utrustad med smutsfilter. F = flexibla anslutningar.
Köksblandare med användarvänliga vred för kallt och varmt vatten som är enkla att greppa, beröringsfri funktion, hög pip och Smart diskmaskinsavstängning. Pipens svängradie är begränsad till 120° men kan enkelt ändras till 60° eller 80°. Den beröringsfria funktionen aktiveras då händerna befinner sig inom sensorns aktiveringsområde. Temperaturen för den beröringsfria funktionen kan justeras med hjälp av ringen mellan blandarhuset och utloppspipen. Den beröringsfria funktionen kan enkelt stängas av. Diskmaskinsventilen stängs automatiskt efter 4 eller 12 timmar (ett enkelt tryck på knappen öppnar ventilen i 4 timmar, om knappen hålls intryckt i 5 sekunder öppnar ventilen i 12 timmar). Batteridrift 3V. Blandaren är utrustad med smutsfilter. F = flexibla anslutningar.
| RSK-nummer | 8553479 |
|---|---|
| Tillverkarens artikelnummer | Oras 2725F |
| GTIN | 6414150070044 |
| Produkt | Köksblandare |
| Produktnamn | Optima |
| Dimension | G10 |
| Storlek | - |
| Tryck/Flöde/Temp | - |
| Effekt/Eldata | 3V batteri |
| Funktion | tvågrepp, beröringsfri |
| Utförande | högpip, med maskinavstängning |
|---|---|
| Färg | krom |
| Ytbehandling | förkromad |
| Material | mässing/komposit |
| Standard | - |
| Övrig info | flexibel slang, invändig gänga |
| Tillverkarens produktsida | https://www.oras.com/se/hem |
| RSK flik | 23 Blandare |
| Tillverkarens artikelnummer | Oras 2725F |
|---|
| GTIN | 6414150070044 |
|---|
| Tillverkarens produktsida | https://www.oras.com/se/hem |
|---|
| Modell/Utförande | Hybrid |
|---|---|
| Typ av grepp | Tvågrepps |
| Typ av elektronisk styrning | Sensor |
| Självstängande | Ja |
| Typ av temperaturkontroll | Manuell manövrering |
| Med temperaturbegränsning | Ja |
| Temperaturbegränsning kan eftermonteras | Ja |
| Material armatur | Mässing |
| Ytskydd | Förkromad |
| Ytbehandling | Polerad/Putsad |
| Basfärg | Krom |
| Accentfärg | Svart |
| Montering | Bänk/Armaturhål |
| Antal armaturhål | 1-hål |
| Anslutning tillopp | Slang med löpmutter |
| Anslutningsdimension tillopp | 3/8" (10) |
| Typ av pip | Gjuten |
| Utförande utloppspip | Svängbar, över |
| Möjlighet att begränsa utloppets max. svängradie | Ja |
| Med utdragbar utloppspip med strålsamlare | Nej |
| Utloppets svängradie | 0 - 120 ° |
| Med utdragbar utloppspip med handdusch | Nej |
| Utloppsmunstycke | Strålsamlare luftinblandning |
| Med utdragbar sidodusch | Nej |
| Med maskinavstängning | Ja |
| Typ av maskinavstängning | Elektronisk |
| Lämplig för kokande vatten | Nej |
| Kallstartfunktion | Ja |
| Med fjädrande motstånd för max. varmvattentemperatur | Nej |
| Med forcerbart flödesbegränsningsstopp | Nej |
| Med fjädrande motstånd för max. flöde | Nej |
| Återströmningsskydd (EN 1717) | AA |
| Max. flöde (vid 300 kPa) | 12 l/min |
| Lågtrycksutförande | Nej |
| Total bygghöjd | 294 mm |
| Längd utsprång utloppspip | 193 mm |
| Kan kopplas bort under vattentryck | Nej |
| Fällbar (bajonett) | Nej |
| Typ av strömförsörjning | Batteri |
| Med transformator | Nej |
| Anslutningsspänning | 3 V |
{{approval.ApprovalName}}
|
|---|
Bas |
|||
|---|---|---|---|
| Antal i FP | 1 | ||
| GTIN FP | - | ||
| Förpackningstyp | Låda | ||
| Förpackningsfunktion | Garantiförseglad | ||
| Palltyp | - | ||
| Djup (mm) | 460 | ||
| Bredd (mm) | 300 | ||
| Höjd (mm) | 130 | ||
| Vikt (kg) | 3,86 | ||
| Monteringsanvisning | |
|---|---|
| Snabbguide | - |
| Drift & Skötsel | |
| Tillverkarens garantiåtagande | |
| Manual | - |
| Konfigurationsanvisning | - |
| Produktblad | - |
| Sortimentskatalog | - |
| Film | - |
| Byggvarudeklaration | - |
| InstallationsBVD | - |
| Säkerhetsdatablad | - |
| Säkerhetsinstruktion | - |
| REACH-informationsblad | |
| Certifikat | |
| Prestandadeklaration (DOP) | - |
| EU-försäkran (DoC) | - |
| Energimärkningsetikett | - |
| Energimärkningsetikett (PNG) | - |
| Nästlad energimärkningsetikett | - |
| Produktblad energimärkning | - |
| Miljövarudeklaration ISO14025/EN15804 (EPD) | |
| Ritning | - |
| Reservdelslista | - |
| Roterande bild | - |
| Monteringsanvisning | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/MONT/MONT_142_8335468.pdf |
|---|---|
| Drift & Skötsel | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/DOS/DOS_142_4316534.pdf |
| Tillverkarens garantiåtagande | https://www.oras.com/se/garanti |
| REACH-informationsblad | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/REACH/REACH_142_4316534.pdf |
| Certifikat | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/TYPG/TYPG_142_8553477.pdf |
| Miljövarudeklaration ISO14025/EN15804 (EPD) | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/EPD/EPD_0000381.pdf |
| RSK-nummer | 8553479 |
|---|---|
| Tillverkarens artikelnummer | Oras 2725F |
| GTIN | 6414150070044 |
| Produkt | Köksblandare |
| Produktnamn | Optima |
| Dimension | G10 |
| Storlek | - |
| Tryck/Flöde/Temp | - |
| Effekt/Eldata | 3V batteri |
| Funktion | tvågrepp, beröringsfri |
| Utförande | högpip, med maskinavstängning |
|---|---|
| Färg | krom |
| Ytbehandling | förkromad |
| Material | mässing/komposit |
| Standard | - |
| Övrig info | flexibel slang, invändig gänga |
| Tillverkarens produktsida | https://www.oras.com/se/hem |
| RSK flik | 23 Blandare |
| Tillverkarens artikelnummer | Oras 2725F |
|---|
| GTIN | 6414150070044 |
|---|
| Tillverkarens produktsida | https://www.oras.com/se/hem |
|---|
| Modell/Utförande | Hybrid |
|---|---|
| Typ av grepp | Tvågrepps |
| Typ av elektronisk styrning | Sensor |
| Självstängande | Ja |
| Typ av temperaturkontroll | Manuell manövrering |
| Med temperaturbegränsning | Ja |
| Temperaturbegränsning kan eftermonteras | Ja |
| Material armatur | Mässing |
| Ytskydd | Förkromad |
| Ytbehandling | Polerad/Putsad |
| Basfärg | Krom |
| Accentfärg | Svart |
| Montering | Bänk/Armaturhål |
| Antal armaturhål | 1-hål |
| Anslutning tillopp | Slang med löpmutter |
| Anslutningsdimension tillopp | 3/8" (10) |
| Typ av pip | Gjuten |
| Utförande utloppspip | Svängbar, över |
| Möjlighet att begränsa utloppets max. svängradie | Ja |
| Med utdragbar utloppspip med strålsamlare | Nej |
| Utloppets svängradie | 0 - 120 ° |
| Med utdragbar utloppspip med handdusch | Nej |
| Utloppsmunstycke | Strålsamlare luftinblandning |
| Med utdragbar sidodusch | Nej |
| Med maskinavstängning | Ja |
| Typ av maskinavstängning | Elektronisk |
| Lämplig för kokande vatten | Nej |
| Kallstartfunktion | Ja |
| Med fjädrande motstånd för max. varmvattentemperatur | Nej |
| Med forcerbart flödesbegränsningsstopp | Nej |
| Med fjädrande motstånd för max. flöde | Nej |
| Återströmningsskydd (EN 1717) | AA |
| Max. flöde (vid 300 kPa) | 12 l/min |
| Lågtrycksutförande | Nej |
| Total bygghöjd | 294 mm |
| Längd utsprång utloppspip | 193 mm |
| Kan kopplas bort under vattentryck | Nej |
| Fällbar (bajonett) | Nej |
| Typ av strömförsörjning | Batteri |
| Med transformator | Nej |
| Anslutningsspänning | 3 V |
{{approval.ApprovalName}}
|
|---|
Bas |
|||
|---|---|---|---|
| Antal i FP | 1 | ||
| GTIN FP | - | ||
| Förpackningstyp | Låda | ||
| Förpackningsfunktion | Garantiförseglad | ||
| Palltyp | - | ||
| Djup (mm) | 460 | ||
| Bredd (mm) | 300 | ||
| Höjd (mm) | 130 | ||
| Vikt (kg) | 3,86 | ||
| Monteringsanvisning | |
|---|---|
| Snabbguide | - |
| Drift & Skötsel | |
| Tillverkarens garantiåtagande | |
| Manual | - |
| Konfigurationsanvisning | - |
| Produktblad | - |
| Sortimentskatalog | - |
| Film | - |
| Byggvarudeklaration | - |
| InstallationsBVD | - |
| Säkerhetsdatablad | - |
| Säkerhetsinstruktion | - |
| REACH-informationsblad | |
| Certifikat | |
| Prestandadeklaration (DOP) | - |
| EU-försäkran (DoC) | - |
| Energimärkningsetikett | - |
| Energimärkningsetikett (PNG) | - |
| Nästlad energimärkningsetikett | - |
| Produktblad energimärkning | - |
| Miljövarudeklaration ISO14025/EN15804 (EPD) | |
| Ritning | - |
| Reservdelslista | - |
| Roterande bild | - |
| Monteringsanvisning | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/MONT/MONT_142_8335468.pdf |
|---|---|
| Drift & Skötsel | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/DOS/DOS_142_4316534.pdf |
| Tillverkarens garantiåtagande | https://www.oras.com/se/garanti |
| REACH-informationsblad | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/REACH/REACH_142_4316534.pdf |
| Certifikat | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/TYPG/TYPG_142_8553477.pdf |
| Miljövarudeklaration ISO14025/EN15804 (EPD) | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/EPD/EPD_0000381.pdf |