RSK-nr enhet: ST
Inlagd: 2010-08-20
RSK-nr enhet: ST
Den här Europlus-blandaren har en standardpip med bekväm höjd. Pipen har dock en speciell funktion. Du kan dra ut den, vilket gör det betydligt enklare att göra rent diskhon eller tvätta håret. Tack vare GROHE SilkMove kan du smidigt och exakt ställa in ventilen för vattenmängd och temperatur. Med den elegant dolda lyftventilen på baksidan går det enkelt att öppna och stänga avloppet. Lägg till en pip med den hållbara kromade GROHE StarLight-ytbehandlingen och SpeedClean-antikalksystemet som gör blandaren enkel att sköta, så blir valet självklart! Etthålsmontage. Metallgrepp. GROHE SilkMove 35 mm keramikinsats. Inställbar flödesbegränsare. Inställbart minimumflöde 2,5 l/min. Temperaturbegränsare. GROHE StarLight kromyta. GROHE QuickFix system för snabb montering med utdragbar pip med strålsamlare. Med backventil. Bottenventil 1 1/4". Flexibla anslutningsslangar.
Den här Europlus-blandaren har en standardpip med bekväm höjd. Pipen har dock en speciell funktion. Du kan dra ut den, vilket gör det betydligt enklare att göra rent diskhon eller tvätta håret. Tack vare GROHE SilkMove kan du smidigt och exakt ställa in ventilen för vattenmängd och temperatur. Med den elegant dolda lyftventilen på baksidan går det enkelt att öppna och stänga avloppet. Lägg till en pip med den hållbara kromade GROHE StarLight-ytbehandlingen och SpeedClean-antikalksystemet som gör blandaren enkel att sköta, så blir valet självklart! Etthålsmontage. Metallgrepp. GROHE SilkMove 35 mm keramikinsats. Inställbar flödesbegränsare. Inställbart minimumflöde 2,5 l/min. Temperaturbegränsare. GROHE StarLight kromyta. GROHE QuickFix system för snabb montering med utdragbar pip med strålsamlare. Med backventil. Bottenventil 1 1/4". Flexibla anslutningsslangar.
| RSK-nummer | 8356629 |
|---|---|
| Tillverkarens artikelnummer | 33155002 |
| GTIN | 4005176865947 |
| Produkt | Tvättställsblandare |
| Produktnamn | Europlus |
| Dimension | - |
| Storlek | - |
| Tryck/Flöde/Temp | - |
| Effekt/Eldata | - |
| Funktion | - |
| Utförande | flexibla anslutningar |
|---|---|
| Färg | - |
| Ytbehandling | - |
| Material | - |
| Standard | - |
| Övrig info | - |
| Tillverkarens produktsida | https://www.grohe.se/sv_se/product/33155002 |
| RSK flik | 23 Blandare |
| Tillverkarens artikelnummer | 33155002 |
|---|
| GTIN | 4005176865947 |
|---|
| Tillverkarens produktsida | https://www.grohe.se/sv_se/product/33155002 |
|---|
| Modell/Utförande | Mekanisk |
|---|---|
| Typ av grepp | Ettgrepps |
| Material armatur | Mässing |
| Ytskydd | Förkromad |
| Ytbehandling | Polerad/Putsad |
| Material handtag | Mässing |
| Basfärg | Krom |
| Accentfärg | Övrigt |
| Montering | Bänk/Armaturhål |
| Antal armaturhål | 1-hål |
| Anslutning tillopp | Slang med löpmutter |
| Anslutningsdimension tillopp | 3/8" (10) |
| Typ av pip | Gjuten |
| Utloppsmunstycke | Strålsamlare luftinblandning |
| Med utdragbar utloppspip med strålsamlare | Nej |
| Med utdragbar utloppspip med handdusch | Nej |
| Med sidodusch | Nej |
| Med maskinavstängning | Nej |
| Med kopplingar | Nej |
| Med bricka/rosett | Nej |
| Med kedjefäste | Nej |
| Med kedja | Nej |
| Med avloppsplugg | Nej |
| Med forcerbart flödesbegränsningsstopp | Nej |
| Flödesklass | Ingen |
| Total bygghöjd | 159 mm |
| Bygghöjd undersida utlopp | 76 mm |
| Längd utsprång utloppspip | 106 mm |
| Lågtrycksutförande | Nej |
{{approval.ApprovalName}}
|
|---|
Bas |
|||
|---|---|---|---|
| Antal i FP | 1 | ||
| GTIN FP | 4005176865947 | ||
| Förpackningstyp | Låda | ||
| Förpackningsfunktion | - | ||
| Palltyp | - | ||
| Djup (mm) | 680 | ||
| Bredd (mm) | 230 | ||
| Höjd (mm) | 75 | ||
| Vikt (kg) | 2,41 | ||
Mellan |
|||
| Antal i FP | 8 | ||
| GTIN FP | 4005176364495 | ||
| Förpackningstyp | Låda | ||
| Förpackningsfunktion | - | ||
| Ingående GTIN FP | - | ||
| Palltyp | - | ||
| Antalet inneliggande GTIN FP | |||
| Djup (mm) | 800 | ||
| Bredd (mm) | 600 | ||
| Höjd (mm) | 205 | ||
| Vikt (kg) | 20,28 | ||
| Monteringsanvisning | |
|---|---|
| Snabbguide | - |
| Drift & Skötsel | - |
| Tillverkarens garantiåtagande | - |
| Manual | - |
| Konfigurationsanvisning | - |
| Produktblad | - |
| Sortimentskatalog | - |
| Film | - |
| Byggvarudeklaration | - |
| InstallationsBVD | - |
| Säkerhetsdatablad | - |
| Säkerhetsinstruktion | - |
| REACH-informationsblad | |
| Certifikat | - |
| Prestandadeklaration (DOP) | - |
| EU-försäkran (DoC) | - |
| Energimärkningsetikett | - |
| Energimärkningsetikett (PNG) | - |
| Nästlad energimärkningsetikett | - |
| Produktblad energimärkning | - |
| Miljövarudeklaration ISO14025/EN15804 (EPD) | - |
| Ritning | - |
| Reservdelslista | - |
| Roterande bild | - |
| Monteringsanvisning | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/MONT/MONT_613_8356629.pdf |
|---|---|
| REACH-informationsblad | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/REACH/REACH_613_2054726.pdf |
| RSK-nummer | 8356629 |
|---|---|
| Tillverkarens artikelnummer | 33155002 |
| GTIN | 4005176865947 |
| Produkt | Tvättställsblandare |
| Produktnamn | Europlus |
| Dimension | - |
| Storlek | - |
| Tryck/Flöde/Temp | - |
| Effekt/Eldata | - |
| Funktion | - |
| Utförande | flexibla anslutningar |
|---|---|
| Färg | - |
| Ytbehandling | - |
| Material | - |
| Standard | - |
| Övrig info | - |
| Tillverkarens produktsida | https://www.grohe.se/sv_se/product/33155002 |
| RSK flik | 23 Blandare |
| Tillverkarens artikelnummer | 33155002 |
|---|
| GTIN | 4005176865947 |
|---|
| Tillverkarens produktsida | https://www.grohe.se/sv_se/product/33155002 |
|---|
| Modell/Utförande | Mekanisk |
|---|---|
| Typ av grepp | Ettgrepps |
| Material armatur | Mässing |
| Ytskydd | Förkromad |
| Ytbehandling | Polerad/Putsad |
| Material handtag | Mässing |
| Basfärg | Krom |
| Accentfärg | Övrigt |
| Montering | Bänk/Armaturhål |
| Antal armaturhål | 1-hål |
| Anslutning tillopp | Slang med löpmutter |
| Anslutningsdimension tillopp | 3/8" (10) |
| Typ av pip | Gjuten |
| Utloppsmunstycke | Strålsamlare luftinblandning |
| Med utdragbar utloppspip med strålsamlare | Nej |
| Med utdragbar utloppspip med handdusch | Nej |
| Med sidodusch | Nej |
| Med maskinavstängning | Nej |
| Med kopplingar | Nej |
| Med bricka/rosett | Nej |
| Med kedjefäste | Nej |
| Med kedja | Nej |
| Med avloppsplugg | Nej |
| Med forcerbart flödesbegränsningsstopp | Nej |
| Flödesklass | Ingen |
| Total bygghöjd | 159 mm |
| Bygghöjd undersida utlopp | 76 mm |
| Längd utsprång utloppspip | 106 mm |
| Lågtrycksutförande | Nej |
{{approval.ApprovalName}}
|
|---|
Bas |
|||
|---|---|---|---|
| Antal i FP | 1 | ||
| GTIN FP | 4005176865947 | ||
| Förpackningstyp | Låda | ||
| Förpackningsfunktion | - | ||
| Palltyp | - | ||
| Djup (mm) | 680 | ||
| Bredd (mm) | 230 | ||
| Höjd (mm) | 75 | ||
| Vikt (kg) | 2,41 | ||
Mellan |
|||
| Antal i FP | 8 | ||
| GTIN FP | 4005176364495 | ||
| Förpackningstyp | Låda | ||
| Förpackningsfunktion | - | ||
| Ingående GTIN FP | - | ||
| Palltyp | - | ||
| Antalet inneliggande GTIN FP | |||
| Djup (mm) | 800 | ||
| Bredd (mm) | 600 | ||
| Höjd (mm) | 205 | ||
| Vikt (kg) | 20,28 | ||
| Monteringsanvisning | |
|---|---|
| Snabbguide | - |
| Drift & Skötsel | - |
| Tillverkarens garantiåtagande | - |
| Manual | - |
| Konfigurationsanvisning | - |
| Produktblad | - |
| Sortimentskatalog | - |
| Film | - |
| Byggvarudeklaration | - |
| InstallationsBVD | - |
| Säkerhetsdatablad | - |
| Säkerhetsinstruktion | - |
| REACH-informationsblad | |
| Certifikat | - |
| Prestandadeklaration (DOP) | - |
| EU-försäkran (DoC) | - |
| Energimärkningsetikett | - |
| Energimärkningsetikett (PNG) | - |
| Nästlad energimärkningsetikett | - |
| Produktblad energimärkning | - |
| Miljövarudeklaration ISO14025/EN15804 (EPD) | - |
| Ritning | - |
| Reservdelslista | - |
| Roterande bild | - |
| Monteringsanvisning | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/MONT/MONT_613_8356629.pdf |
|---|---|
| REACH-informationsblad | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/REACH/REACH_613_2054726.pdf |