RSK-nr enhet: ST
Inlagd: 2010-05-19
RSK-nr enhet: ST
Eurosmart termostatblandare till dusch ettgrepp, DN 15. Termostatblandaren är avsedd för väggmontage och har metallgrepp. Utöver det är den utrustad med temperaturbegränsare, inställbar flödesbegränsare, GROHE SilkMove 35 mm keramikinsats, GROHE StarLight kromyta och metalltäckbricka. Duschanslutningen är på 1/2" och termostatblandaren har backventil mot tillbakaflöde. Installationen sker med S-anslutningar.
Eurosmart termostatblandare till dusch ettgrepp, DN 15. Termostatblandaren är avsedd för väggmontage och har metallgrepp. Utöver det är den utrustad med temperaturbegränsare, inställbar flödesbegränsare, GROHE SilkMove 35 mm keramikinsats, GROHE StarLight kromyta och metalltäckbricka. Duschanslutningen är på 1/2" och termostatblandaren har backventil mot tillbakaflöde. Installationen sker med S-anslutningar.
| RSK-nummer | 8236240 |
|---|---|
| Tillverkarens artikelnummer | 32824000 |
| GTIN | 4005176874604 |
| Produkt | Tvättställsblandare |
| Produktnamn | Eurosmart Cosmopolitan |
| Dimension | G10 |
| Storlek | - |
| Tryck/Flöde/Temp | - |
| Effekt/Eldata | - |
| Funktion | ettgrepp |
| Utförande | utan bottenventil |
|---|---|
| Färg | krom |
| Ytbehandling | förkromad |
| Material | mässing, SoftPEX-rör |
| Standard | - |
| Övrig info | flexibel slang, invändig gänga |
| Tillverkarens produktsida | https://www.grohe.se/sv_se/product/32824000 |
| RSK flik | 23 Blandare |
| Tillverkarens artikelnummer | 32824000 |
|---|
| GTIN | 4005176874604 |
|---|
| Tillverkarens produktsida | https://www.grohe.se/sv_se/product/32824000 |
|---|
| Typ av grepp | Ettgrepps |
|---|---|
| Material armatur | Mässing |
| Ytskydd | Förkromad |
| Ytbehandling | Polerad/Putsad |
| Basfärg | Krom |
| Montering | Bänk/Armaturhål |
| Antal armaturhål | 1-hål |
| Anslutning tillopp | Slang med löpmutter |
| Anslutningsdimension tillopp | 3/8" (10) |
| Typ av pip | Gjuten |
| Utloppsmunstycke | Strålsamlare luftinblandning |
| Med maskinavstängning | Nej |
| Med kopplingar | Nej |
| Med kedjefäste | Nej |
| Med kedja | Nej |
| Med avloppsplugg | Nej |
| Med forcerbart flödesbegränsningsstopp | Nej |
| Total bygghöjd | 186 mm |
| Bygghöjd undersida utlopp | 79 mm |
| Längd utsprång utloppspip | 92 mm |
| Lågtrycksutförande | Nej |
| Med transformator | Nej |
| Anslutningsspänning | 0 V |
{{approval.ApprovalName}}
|
|---|
Bas |
|||
|---|---|---|---|
| Antal i FP | 1 | ||
| GTIN FP | 4005176874604 | ||
| Förpackningstyp | Låda | ||
| Förpackningsfunktion | - | ||
| Palltyp | - | ||
| Djup (mm) | 380 | ||
| Bredd (mm) | 160 | ||
| Höjd (mm) | 70 | ||
| Vikt (kg) | 1,205 | ||
Mellan |
|||
| Antal i FP | 16 | ||
| GTIN FP | 4005176960475 | ||
| Förpackningstyp | Låda | ||
| Förpackningsfunktion | - | ||
| Ingående GTIN FP | - | ||
| Palltyp | - | ||
| Antalet inneliggande GTIN FP | |||
| Djup (mm) | 600 | ||
| Bredd (mm) | 400 | ||
| Höjd (mm) | 273 | ||
| Vikt (kg) | 20,28 | ||
Topp |
|||
| Antal i FP | 192 | ||
| GTIN FP | 4005176974861 | ||
| Förpackningstyp | Pall | ||
| Förpackningsfunktion | - | ||
| Ingående GTIN FP | - | ||
| Palltyp | - | ||
| Antalet inneliggande GTIN FP | |||
| Djup (mm) | 1200 | ||
| Bredd (mm) | 800 | ||
| Höjd (mm) | 970 | ||
| Vikt (kg) | 259,36 | ||
| Monteringsanvisning | |
|---|---|
| Snabbguide | - |
| Drift & Skötsel | - |
| Tillverkarens garantiåtagande | - |
| Manual | - |
| Konfigurationsanvisning | - |
| Produktblad | - |
| Sortimentskatalog | - |
| Film | - |
| Byggvarudeklaration | - |
| InstallationsBVD | - |
| Säkerhetsdatablad | - |
| Säkerhetsinstruktion | - |
| REACH-informationsblad | |
| Certifikat | - |
| Prestandadeklaration (DOP) | - |
| EU-försäkran (DoC) | - |
| Energimärkningsetikett | - |
| Energimärkningsetikett (PNG) | - |
| Nästlad energimärkningsetikett | - |
| Produktblad energimärkning | - |
| Miljövarudeklaration ISO14025/EN15804 (EPD) | |
| Ritning | - |
| Reservdelslista | - |
| Roterande bild | - |
| Monteringsanvisning | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/MONT/MONT_613_8236240.pdf |
|---|---|
| REACH-informationsblad | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/REACH/REACH_613_2054726.pdf |
| Miljövarudeklaration ISO14025/EN15804 (EPD) | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/EPD/EPD_613_8277875.pdf |
| RSK-nummer | 8236240 |
|---|---|
| Tillverkarens artikelnummer | 32824000 |
| GTIN | 4005176874604 |
| Produkt | Tvättställsblandare |
| Produktnamn | Eurosmart Cosmopolitan |
| Dimension | G10 |
| Storlek | - |
| Tryck/Flöde/Temp | - |
| Effekt/Eldata | - |
| Funktion | ettgrepp |
| Utförande | utan bottenventil |
|---|---|
| Färg | krom |
| Ytbehandling | förkromad |
| Material | mässing, SoftPEX-rör |
| Standard | - |
| Övrig info | flexibel slang, invändig gänga |
| Tillverkarens produktsida | https://www.grohe.se/sv_se/product/32824000 |
| RSK flik | 23 Blandare |
| Tillverkarens artikelnummer | 32824000 |
|---|
| GTIN | 4005176874604 |
|---|
| Tillverkarens produktsida | https://www.grohe.se/sv_se/product/32824000 |
|---|
| Typ av grepp | Ettgrepps |
|---|---|
| Material armatur | Mässing |
| Ytskydd | Förkromad |
| Ytbehandling | Polerad/Putsad |
| Basfärg | Krom |
| Montering | Bänk/Armaturhål |
| Antal armaturhål | 1-hål |
| Anslutning tillopp | Slang med löpmutter |
| Anslutningsdimension tillopp | 3/8" (10) |
| Typ av pip | Gjuten |
| Utloppsmunstycke | Strålsamlare luftinblandning |
| Med maskinavstängning | Nej |
| Med kopplingar | Nej |
| Med kedjefäste | Nej |
| Med kedja | Nej |
| Med avloppsplugg | Nej |
| Med forcerbart flödesbegränsningsstopp | Nej |
| Total bygghöjd | 186 mm |
| Bygghöjd undersida utlopp | 79 mm |
| Längd utsprång utloppspip | 92 mm |
| Lågtrycksutförande | Nej |
| Med transformator | Nej |
| Anslutningsspänning | 0 V |
{{approval.ApprovalName}}
|
|---|
Bas |
|||
|---|---|---|---|
| Antal i FP | 1 | ||
| GTIN FP | 4005176874604 | ||
| Förpackningstyp | Låda | ||
| Förpackningsfunktion | - | ||
| Palltyp | - | ||
| Djup (mm) | 380 | ||
| Bredd (mm) | 160 | ||
| Höjd (mm) | 70 | ||
| Vikt (kg) | 1,205 | ||
Mellan |
|||
| Antal i FP | 16 | ||
| GTIN FP | 4005176960475 | ||
| Förpackningstyp | Låda | ||
| Förpackningsfunktion | - | ||
| Ingående GTIN FP | - | ||
| Palltyp | - | ||
| Antalet inneliggande GTIN FP | |||
| Djup (mm) | 600 | ||
| Bredd (mm) | 400 | ||
| Höjd (mm) | 273 | ||
| Vikt (kg) | 20,28 | ||
Topp |
|||
| Antal i FP | 192 | ||
| GTIN FP | 4005176974861 | ||
| Förpackningstyp | Pall | ||
| Förpackningsfunktion | - | ||
| Ingående GTIN FP | - | ||
| Palltyp | - | ||
| Antalet inneliggande GTIN FP | |||
| Djup (mm) | 1200 | ||
| Bredd (mm) | 800 | ||
| Höjd (mm) | 970 | ||
| Vikt (kg) | 259,36 | ||
| Monteringsanvisning | |
|---|---|
| Snabbguide | - |
| Drift & Skötsel | - |
| Tillverkarens garantiåtagande | - |
| Manual | - |
| Konfigurationsanvisning | - |
| Produktblad | - |
| Sortimentskatalog | - |
| Film | - |
| Byggvarudeklaration | - |
| InstallationsBVD | - |
| Säkerhetsdatablad | - |
| Säkerhetsinstruktion | - |
| REACH-informationsblad | |
| Certifikat | - |
| Prestandadeklaration (DOP) | - |
| EU-försäkran (DoC) | - |
| Energimärkningsetikett | - |
| Energimärkningsetikett (PNG) | - |
| Nästlad energimärkningsetikett | - |
| Produktblad energimärkning | - |
| Miljövarudeklaration ISO14025/EN15804 (EPD) | |
| Ritning | - |
| Reservdelslista | - |
| Roterande bild | - |
| Monteringsanvisning | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/MONT/MONT_613_8236240.pdf |
|---|---|
| REACH-informationsblad | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/REACH/REACH_613_2054726.pdf |
| Miljövarudeklaration ISO14025/EN15804 (EPD) | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/EPD/EPD_613_8277875.pdf |