Avaktiverad 2025-12-20
Ersättningsartikel saknas
RSK-nr enhet: ST
Inlagd: 2014-11-15
RSK-nr enhet: ST
Eurosmart tvättställsblandare ettgrepp, DN 15 i storlek S med energiklass A. GROHE SilkMove ES-tekniken med en 35 mm keramisk insats gör att endast kallvatten flödar när greppet är i mittenläget. Tvättställsblandaren är försedd med kromad GROHE Starlight-ytbehandling, metallgrepp, slät kropp och en bottenventil på 1 1/4". Tack vare GROHE EcoJoy förbrukar tvättställsblandaren maximalt 5,7 l/min och är utrustad med temperaturbegränsare samt inställbar flödesbegränsare. Med flexibla anslutningsslangar, etthålsmontage och GROHE QuickFix möjliggörs en enkel och smidig installation.
Eurosmart tvättställsblandare ettgrepp, DN 15 i storlek S med energiklass A. GROHE SilkMove ES-tekniken med en 35 mm keramisk insats gör att endast kallvatten flödar när greppet är i mittenläget. Tvättställsblandaren är försedd med kromad GROHE Starlight-ytbehandling, metallgrepp, slät kropp och en bottenventil på 1 1/4". Tack vare GROHE EcoJoy förbrukar tvättställsblandaren maximalt 5,7 l/min och är utrustad med temperaturbegränsare samt inställbar flödesbegränsare. Med flexibla anslutningsslangar, etthålsmontage och GROHE QuickFix möjliggörs en enkel och smidig installation.
| RSK-nummer | 8236266 |
|---|---|
| Tillverkarens artikelnummer | 32154002 |
| GTIN | 4005176862113 |
| Produkt | Tvättställsblandare |
| Produktnamn | Eurosmart tvättställ |
| Dimension | G10 |
| Storlek | - |
| Tryck/Flöde/Temp | - |
| Effekt/Eldata | - |
| Funktion | ettgrepp |
| Utförande | utan bottenventil |
|---|---|
| Färg | krom |
| Ytbehandling | förkromad |
| Material | mässing |
| Standard | - |
| Övrig info | flexibel slang, invändig gänga |
| Tillverkarens produktsida | https://www.grohe.se/sv_se/product/32154002 |
| RSK flik | 23 Blandare |
| Tillverkarens artikelnummer | 32154002 |
|---|
| GTIN | 4005176862113 |
|---|
| Tillverkarens produktsida | https://www.grohe.se/sv_se/product/32154002 |
|---|
| Modell/Utförande | Mekanisk |
|---|---|
| Typ av grepp | Ettgrepps |
| Typ av temperaturkontroll | Manuell manövrering |
| Material armatur | Mässing |
| Ytskydd | Förkromad |
| Ytbehandling | Polerad/Putsad |
| Material handtag | Mässing |
| Basfärg | Krom |
| Accentfärg | Övrigt |
| Montering | Bänk/Armaturhål |
| Antal armaturhål | 1-hål |
| Anslutning tillopp | Slang med löpmutter |
| Anslutningsdimension tillopp | 3/8" (10) |
| Typ av pip | Gjuten |
| Utloppsmunstycke | Strålsamlare luftinblandning |
| Med utdragbar utloppspip med strålsamlare | Nej |
| Med utdragbar utloppspip med handdusch | Nej |
| Med sidodusch | Nej |
| Med kopplingar | Nej |
| Med bricka/rosett | Nej |
| Med kedjefäste | Nej |
| Med kedja | Nej |
| Med avloppsplugg | Nej |
| Med temperaturbegränsning | Ja |
| Med forcerbart flödesbegränsningsstopp | Ja |
| Flödesklass | Z |
| Total bygghöjd | 146 mm |
| Bygghöjd undersida utlopp | 56 mm |
| Längd utsprång utloppspip | 106 mm |
| Lågtrycksutförande | Nej |
{{approval.ApprovalName}}
|
|---|
Bas |
|||
|---|---|---|---|
| Antal i FP | 1 | ||
| GTIN FP | 4005176862113 | ||
| Förpackningstyp | Låda | ||
| Förpackningsfunktion | - | ||
| Palltyp | - | ||
| Djup (mm) | 383 | ||
| Bredd (mm) | 160 | ||
| Höjd (mm) | 73 | ||
| Vikt (kg) | 1,235 | ||
Mellan |
|||
| Antal i FP | 16 | ||
| GTIN FP | 4005176320743 | ||
| Förpackningstyp | Låda | ||
| Förpackningsfunktion | - | ||
| Ingående GTIN FP | - | ||
| Palltyp | - | ||
| Antalet inneliggande GTIN FP | |||
| Djup (mm) | 600 | ||
| Bredd (mm) | 400 | ||
| Höjd (mm) | 273 | ||
| Vikt (kg) | 20,76 | ||
Topp |
|||
| Antal i FP | 192 | ||
| GTIN FP | 4005176320750 | ||
| Förpackningstyp | Pall | ||
| Förpackningsfunktion | - | ||
| Ingående GTIN FP | - | ||
| Palltyp | - | ||
| Antalet inneliggande GTIN FP | |||
| Djup (mm) | 1200 | ||
| Bredd (mm) | 800 | ||
| Höjd (mm) | 970 | ||
| Vikt (kg) | 265,12 | ||
| Monteringsanvisning | |
|---|---|
| Snabbguide | - |
| Drift & Skötsel | - |
| Tillverkarens garantiåtagande | - |
| Manual | - |
| Konfigurationsanvisning | - |
| Produktblad | - |
| Sortimentskatalog | - |
| Film | - |
| Byggvarudeklaration | - |
| InstallationsBVD | |
| Säkerhetsdatablad | - |
| Säkerhetsinstruktion | - |
| REACH-informationsblad | |
| Certifikat | |
| Prestandadeklaration (DOP) | - |
| EU-försäkran (DoC) | - |
| Energimärkningsetikett | - |
| Energimärkningsetikett (PNG) | - |
| Nästlad energimärkningsetikett | - |
| Produktblad energimärkning | - |
| Miljövarudeklaration ISO14025/EN15804 (EPD) | |
| Ritning | - |
| Reservdelslista | - |
| Roterande bild | - |
| Monteringsanvisning | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/MONT/MONT_613_8236266.pdf |
|---|---|
| InstallationsBVD | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/IBVD/iBVD 5164036716-00008 v1.pdf |
| REACH-informationsblad | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/REACH/REACH_613_2054722.pdf |
| Certifikat | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/TYPG/TYPG_613_8236266.pdf |
| Miljövarudeklaration ISO14025/EN15804 (EPD) | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/EPD/EPD_613_8277875.pdf |
| RSK-nummer | 8236266 |
|---|---|
| Tillverkarens artikelnummer | 32154002 |
| GTIN | 4005176862113 |
| Produkt | Tvättställsblandare |
| Produktnamn | Eurosmart tvättställ |
| Dimension | G10 |
| Storlek | - |
| Tryck/Flöde/Temp | - |
| Effekt/Eldata | - |
| Funktion | ettgrepp |
| Utförande | utan bottenventil |
|---|---|
| Färg | krom |
| Ytbehandling | förkromad |
| Material | mässing |
| Standard | - |
| Övrig info | flexibel slang, invändig gänga |
| Tillverkarens produktsida | https://www.grohe.se/sv_se/product/32154002 |
| RSK flik | 23 Blandare |
| Tillverkarens artikelnummer | 32154002 |
|---|
| GTIN | 4005176862113 |
|---|
| Tillverkarens produktsida | https://www.grohe.se/sv_se/product/32154002 |
|---|
| Modell/Utförande | Mekanisk |
|---|---|
| Typ av grepp | Ettgrepps |
| Typ av temperaturkontroll | Manuell manövrering |
| Material armatur | Mässing |
| Ytskydd | Förkromad |
| Ytbehandling | Polerad/Putsad |
| Material handtag | Mässing |
| Basfärg | Krom |
| Accentfärg | Övrigt |
| Montering | Bänk/Armaturhål |
| Antal armaturhål | 1-hål |
| Anslutning tillopp | Slang med löpmutter |
| Anslutningsdimension tillopp | 3/8" (10) |
| Typ av pip | Gjuten |
| Utloppsmunstycke | Strålsamlare luftinblandning |
| Med utdragbar utloppspip med strålsamlare | Nej |
| Med utdragbar utloppspip med handdusch | Nej |
| Med sidodusch | Nej |
| Med kopplingar | Nej |
| Med bricka/rosett | Nej |
| Med kedjefäste | Nej |
| Med kedja | Nej |
| Med avloppsplugg | Nej |
| Med temperaturbegränsning | Ja |
| Med forcerbart flödesbegränsningsstopp | Ja |
| Flödesklass | Z |
| Total bygghöjd | 146 mm |
| Bygghöjd undersida utlopp | 56 mm |
| Längd utsprång utloppspip | 106 mm |
| Lågtrycksutförande | Nej |
{{approval.ApprovalName}}
|
|---|
Bas |
|||
|---|---|---|---|
| Antal i FP | 1 | ||
| GTIN FP | 4005176862113 | ||
| Förpackningstyp | Låda | ||
| Förpackningsfunktion | - | ||
| Palltyp | - | ||
| Djup (mm) | 383 | ||
| Bredd (mm) | 160 | ||
| Höjd (mm) | 73 | ||
| Vikt (kg) | 1,235 | ||
Mellan |
|||
| Antal i FP | 16 | ||
| GTIN FP | 4005176320743 | ||
| Förpackningstyp | Låda | ||
| Förpackningsfunktion | - | ||
| Ingående GTIN FP | - | ||
| Palltyp | - | ||
| Antalet inneliggande GTIN FP | |||
| Djup (mm) | 600 | ||
| Bredd (mm) | 400 | ||
| Höjd (mm) | 273 | ||
| Vikt (kg) | 20,76 | ||
Topp |
|||
| Antal i FP | 192 | ||
| GTIN FP | 4005176320750 | ||
| Förpackningstyp | Pall | ||
| Förpackningsfunktion | - | ||
| Ingående GTIN FP | - | ||
| Palltyp | - | ||
| Antalet inneliggande GTIN FP | |||
| Djup (mm) | 1200 | ||
| Bredd (mm) | 800 | ||
| Höjd (mm) | 970 | ||
| Vikt (kg) | 265,12 | ||
| Monteringsanvisning | |
|---|---|
| Snabbguide | - |
| Drift & Skötsel | - |
| Tillverkarens garantiåtagande | - |
| Manual | - |
| Konfigurationsanvisning | - |
| Produktblad | - |
| Sortimentskatalog | - |
| Film | - |
| Byggvarudeklaration | - |
| InstallationsBVD | |
| Säkerhetsdatablad | - |
| Säkerhetsinstruktion | - |
| REACH-informationsblad | |
| Certifikat | |
| Prestandadeklaration (DOP) | - |
| EU-försäkran (DoC) | - |
| Energimärkningsetikett | - |
| Energimärkningsetikett (PNG) | - |
| Nästlad energimärkningsetikett | - |
| Produktblad energimärkning | - |
| Miljövarudeklaration ISO14025/EN15804 (EPD) | |
| Ritning | - |
| Reservdelslista | - |
| Roterande bild | - |
| Monteringsanvisning | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/MONT/MONT_613_8236266.pdf |
|---|---|
| InstallationsBVD | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/IBVD/iBVD 5164036716-00008 v1.pdf |
| REACH-informationsblad | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/REACH/REACH_613_2054722.pdf |
| Certifikat | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/TYPG/TYPG_613_8236266.pdf |
| Miljövarudeklaration ISO14025/EN15804 (EPD) | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/EPD/EPD_613_8277875.pdf |