Inlagd: 2020-02-25
RSK-nr enhet: ST
INXX II tvättställsblandare finns i tre olika höjder där high är en hög blandare anpassad för en skålformad bänkmonterad ho. Med en kromad hållbar nyans och tvättställsblandarens stilrena form, höjer INXX II soft badrummets komfort och ger en känsla av kvalitet och elegans. Blandaren är testad och godkänd utifrån de byggregler som finns och är energieffektiv, vilket innebär att den ger en lägre vatten- och energiförbrukning utan att ge avkall på komforten. Bottenventil finns som tillbehör i samma nyans. Om serien INXX II är en elegant och tidlös serie i en palett av noga utvalda nyanser. Kombinationen av hög kvalitet, sober design och skön komfort gör den till den ultimata serien.
INXX II tvättställsblandare finns i tre olika höjder där high är en hög blandare anpassad för en skålformad bänkmonterad ho. Med en kromad hållbar nyans och tvättställsblandarens stilrena form, höjer INXX II soft badrummets komfort och ger en känsla av kvalitet och elegans. Blandaren är testad och godkänd utifrån de byggregler som finns och är energieffektiv, vilket innebär att den ger en lägre vatten- och energiförbrukning utan att ge avkall på komforten. Bottenventil finns som tillbehör i samma nyans. Om serien INXX II är en elegant och tidlös serie i en palett av noga utvalda nyanser. Kombinationen av hög kvalitet, sober design och skön komfort gör den till den ultimata serien.
| RSK-nummer | 8278276 |
|---|---|
| Tillverkarens artikelnummer | 273021.CA |
| GTIN | 7391887255151 |
| Produkt | Tvättställsblandare |
| Produktnamn | INXX II high soft |
| Dimension | G10 |
| Storlek | - |
| Tryck/Flöde/Temp | 5 l/min vid 2-6 bar |
| Effekt/Eldata | - |
| Funktion | ettgrepp |
| Utförande | utan bottenventil |
|---|---|
| Färg | krom |
| Ytbehandling | förkromad |
| Material | mässing |
| Standard | - |
| Övrig info | flexibel anslutningsslang |
| Tillverkarens produktsida | https://www.moraarmatur.com/sv/tvättställsblandare/inxx2/273021-ca |
| RSK flik | 23 Blandare |
| Tillverkarens artikelnummer | 273021.CA |
|---|
| GTIN | 7391887255151 |
|---|
| Tillverkarens produktsida | https://www.moraarmatur.com/sv/tvättställsblandare/inxx2/273021-ca |
|---|
| Modell/Utförande | Mekanisk |
|---|---|
| Typ av grepp | Ettgrepps |
| Självstängande | Nej |
| Typ av temperaturkontroll | Manuell manövrering |
| Material armatur | Mässing |
| Ytskydd | Förkromad |
| Ytbehandling | Polerad/Putsad |
| Basfärg | Krom |
| Accentfärg | Krom |
| Montering | Bänk/Armaturhål |
| Antal armaturhål | 1-hål |
| Anslutning tillopp | Slang med löpmutter |
| Anslutningsdimension tillopp | 3/8" (10) |
| Utförande utloppspip | Fast, över |
| Typ av pip | Rör |
| Utloppsmunstycke | Strålsamlare luftinblandning |
| Med utdragbar utloppspip med strålsamlare | Nej |
| Med utdragbar utloppspip med handdusch | Nej |
| Med sidodusch | Nej |
| Med maskinavstängning | Nej |
| Med kopplingar | Ja |
| Med bottenventil | Nej |
| Med kedjefäste | Nej |
| Med kedja | Nej |
| Med avloppsplugg | Nej |
| Med temperaturbegränsning | Ja |
| Temperaturbegränsning kan eftermonteras | Ja |
| Kallstartfunktion | Nej |
| Återströmningsskydd (EN 1717) | AA |
| Max. flöde (vid 300 kPa) | 4,5 l/min |
| Med forcerbart flödesbegränsningsstopp | Ja |
| Med fjädrande motstånd för max. flöde | Nej |
| Total bygghöjd | 287 mm |
| Bygghöjd undersida utlopp | 209 mm |
| Längd utsprång utloppspip | 180 mm |
| Ljudklass (EN ISO 3822) | Grupp I, <=20 dB(A) |
| Med transformator | Nej |
| Spolningstid inställbar | Nej |
| Automatisk spolingscykel | Nej |
| Typgodkänd enligt BBR/EKS | Ja |
{{approval.ApprovalName}}
|
|---|
Bas |
|||
|---|---|---|---|
| Antal i FP | 1 | ||
| GTIN FP | - | ||
| Förpackningstyp | Låda | ||
| Förpackningsfunktion | - | ||
| Palltyp | - | ||
| Djup (mm) | 395 | ||
| Bredd (mm) | 285 | ||
| Höjd (mm) | 60 | ||
| Vikt (kg) | 1,786 | ||
Topp |
|||
| Antal i FP | 136 | ||
| GTIN FP | - | ||
| Förpackningstyp | Pall | ||
| Förpackningsfunktion | - | ||
| Ingående GTIN FP | - | ||
| Palltyp | Pall 800x1200 mm (ISO 1-pall) | ||
| Antalet inneliggande GTIN FP | |||
| Djup (mm) | 1200 | ||
| Bredd (mm) | 800 | ||
| Höjd (mm) | 1170 | ||
| Vikt (kg) | 267,896 | ||
| Monteringsanvisning | |
|---|---|
| Snabbguide | - |
| Drift & Skötsel | |
| Tillverkarens garantiåtagande | - |
| Manual | - |
| Konfigurationsanvisning | - |
| Produktblad | |
| Sortimentskatalog | - |
| Film | - |
| Byggvarudeklaration | - |
| InstallationsBVD | |
| Säkerhetsdatablad | - |
| Säkerhetsinstruktion | - |
| REACH-informationsblad | |
| Certifikat | |
| Prestandadeklaration (DOP) | - |
| EU-försäkran (DoC) | - |
| Energimärkningsetikett | - |
| Energimärkningsetikett (PNG) | - |
| Nästlad energimärkningsetikett | - |
| Produktblad energimärkning | |
| Miljövarudeklaration ISO14025/EN15804 (EPD) | - |
| Ritning | - |
| Reservdelslista | - |
| Roterande bild | - |
| Monteringsanvisning | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/MONT/MONT_10_8278276.pdf |
|---|---|
| Drift & Skötsel | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/DOS/DOS_10_8278276.pdf |
| Produktblad | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/PROD/PROD_10_8278276.pdf |
| InstallationsBVD | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/IBVD/iBVD 5560510207-00026 v2.pdf |
| REACH-informationsblad | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/REACH/REACH_10_8278276.pdf |
| Certifikat | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/TYPG/TYPG_10_8278276.pdf |
| Produktblad energimärkning | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/ENERGYMARKINGDOC/ENERGYMARKINGDOC_10_8278276.pdf |
| RSK-nummer | 8278276 |
|---|---|
| Tillverkarens artikelnummer | 273021.CA |
| GTIN | 7391887255151 |
| Produkt | Tvättställsblandare |
| Produktnamn | INXX II high soft |
| Dimension | G10 |
| Storlek | - |
| Tryck/Flöde/Temp | 5 l/min vid 2-6 bar |
| Effekt/Eldata | - |
| Funktion | ettgrepp |
| Utförande | utan bottenventil |
|---|---|
| Färg | krom |
| Ytbehandling | förkromad |
| Material | mässing |
| Standard | - |
| Övrig info | flexibel anslutningsslang |
| Tillverkarens produktsida | https://www.moraarmatur.com/sv/tvättställsblandare/inxx2/273021-ca |
| RSK flik | 23 Blandare |
| Tillverkarens artikelnummer | 273021.CA |
|---|
| GTIN | 7391887255151 |
|---|
| Tillverkarens produktsida | https://www.moraarmatur.com/sv/tvättställsblandare/inxx2/273021-ca |
|---|
| Modell/Utförande | Mekanisk |
|---|---|
| Typ av grepp | Ettgrepps |
| Självstängande | Nej |
| Typ av temperaturkontroll | Manuell manövrering |
| Material armatur | Mässing |
| Ytskydd | Förkromad |
| Ytbehandling | Polerad/Putsad |
| Basfärg | Krom |
| Accentfärg | Krom |
| Montering | Bänk/Armaturhål |
| Antal armaturhål | 1-hål |
| Anslutning tillopp | Slang med löpmutter |
| Anslutningsdimension tillopp | 3/8" (10) |
| Utförande utloppspip | Fast, över |
| Typ av pip | Rör |
| Utloppsmunstycke | Strålsamlare luftinblandning |
| Med utdragbar utloppspip med strålsamlare | Nej |
| Med utdragbar utloppspip med handdusch | Nej |
| Med sidodusch | Nej |
| Med maskinavstängning | Nej |
| Med kopplingar | Ja |
| Med bottenventil | Nej |
| Med kedjefäste | Nej |
| Med kedja | Nej |
| Med avloppsplugg | Nej |
| Med temperaturbegränsning | Ja |
| Temperaturbegränsning kan eftermonteras | Ja |
| Kallstartfunktion | Nej |
| Återströmningsskydd (EN 1717) | AA |
| Max. flöde (vid 300 kPa) | 4,5 l/min |
| Med forcerbart flödesbegränsningsstopp | Ja |
| Med fjädrande motstånd för max. flöde | Nej |
| Total bygghöjd | 287 mm |
| Bygghöjd undersida utlopp | 209 mm |
| Längd utsprång utloppspip | 180 mm |
| Ljudklass (EN ISO 3822) | Grupp I, <=20 dB(A) |
| Med transformator | Nej |
| Spolningstid inställbar | Nej |
| Automatisk spolingscykel | Nej |
| Typgodkänd enligt BBR/EKS | Ja |
{{approval.ApprovalName}}
|
|---|
Bas |
|||
|---|---|---|---|
| Antal i FP | 1 | ||
| GTIN FP | - | ||
| Förpackningstyp | Låda | ||
| Förpackningsfunktion | - | ||
| Palltyp | - | ||
| Djup (mm) | 395 | ||
| Bredd (mm) | 285 | ||
| Höjd (mm) | 60 | ||
| Vikt (kg) | 1,786 | ||
Topp |
|||
| Antal i FP | 136 | ||
| GTIN FP | - | ||
| Förpackningstyp | Pall | ||
| Förpackningsfunktion | - | ||
| Ingående GTIN FP | - | ||
| Palltyp | Pall 800x1200 mm (ISO 1-pall) | ||
| Antalet inneliggande GTIN FP | |||
| Djup (mm) | 1200 | ||
| Bredd (mm) | 800 | ||
| Höjd (mm) | 1170 | ||
| Vikt (kg) | 267,896 | ||
| Monteringsanvisning | |
|---|---|
| Snabbguide | - |
| Drift & Skötsel | |
| Tillverkarens garantiåtagande | - |
| Manual | - |
| Konfigurationsanvisning | - |
| Produktblad | |
| Sortimentskatalog | - |
| Film | - |
| Byggvarudeklaration | - |
| InstallationsBVD | |
| Säkerhetsdatablad | - |
| Säkerhetsinstruktion | - |
| REACH-informationsblad | |
| Certifikat | |
| Prestandadeklaration (DOP) | - |
| EU-försäkran (DoC) | - |
| Energimärkningsetikett | - |
| Energimärkningsetikett (PNG) | - |
| Nästlad energimärkningsetikett | - |
| Produktblad energimärkning | |
| Miljövarudeklaration ISO14025/EN15804 (EPD) | - |
| Ritning | - |
| Reservdelslista | - |
| Roterande bild | - |
| Monteringsanvisning | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/MONT/MONT_10_8278276.pdf |
|---|---|
| Drift & Skötsel | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/DOS/DOS_10_8278276.pdf |
| Produktblad | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/PROD/PROD_10_8278276.pdf |
| InstallationsBVD | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/IBVD/iBVD 5560510207-00026 v2.pdf |
| REACH-informationsblad | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/REACH/REACH_10_8278276.pdf |
| Certifikat | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/TYPG/TYPG_10_8278276.pdf |
| Produktblad energimärkning | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/ENERGYMARKINGDOC/ENERGYMARKINGDOC_10_8278276.pdf |