Inlagd: 2023-09-20
RSK-nr enhet: ST
INXX II tvättställsblandare finns i tre olika höjder där small är en låg blandare anpassad för mindre handfat. Med en kromad hållbar nyans och tvättställsblandarens raka karaktär med lång pip och lutande munstycke – gör INXX II sharp både snygg och bekväm att använda. Blandaren är testad och godkänd utifrån de byggregler som finns och är energieffektiv, vilket innebär att den ger en lägre vatten- och energiförbrukning utan att ge avkall på komforten. Bottenventil finns som tillbehör i samma nyans. Om serien INXX II är en elegant och tidlös serie i en palett av noga utvalda nyanser. Kombinationen av hög kvalitet, sober design och skön komfort gör den till den ultimata serien.
INXX II tvättställsblandare finns i tre olika höjder där small är en låg blandare anpassad för mindre handfat. Med en kromad hållbar nyans och tvättställsblandarens raka karaktär med lång pip och lutande munstycke – gör INXX II sharp både snygg och bekväm att använda. Blandaren är testad och godkänd utifrån de byggregler som finns och är energieffektiv, vilket innebär att den ger en lägre vatten- och energiförbrukning utan att ge avkall på komforten. Bottenventil finns som tillbehör i samma nyans. Om serien INXX II är en elegant och tidlös serie i en palett av noga utvalda nyanser. Kombinationen av hög kvalitet, sober design och skön komfort gör den till den ultimata serien.
| RSK-nummer | 8275723 |
|---|---|
| Tillverkarens artikelnummer | 273003.LD3 |
| GTIN | 7391887269547 |
| Produkt | Tvättställsblandare |
| Produktnamn | INXX II sharp small |
| Dimension | G10 |
| Storlek | - |
| Tryck/Flöde/Temp | - |
| Effekt/Eldata | - |
| Funktion | ettgrepp |
| Utförande | LEED-anpassad |
|---|---|
| Färg | krom |
| Ytbehandling | förkromad |
| Material | mässing |
| Standard | - |
| Övrig info | flexibel anslutningsslang |
| Tillverkarens produktsida | - |
| RSK flik | 23 Blandare |
| Tillverkarens artikelnummer | 273003.LD3 |
|---|
| GTIN | 7391887269547 |
|---|
| Tillverkarens produktsida | - |
|---|
| Modell/Utförande | Mekanisk |
|---|---|
| Typ av grepp | Ettgrepps |
| Självstängande | Nej |
| Typ av temperaturkontroll | Manuell manövrering |
| Material armatur | Mässing |
| Ytskydd | Förkromad |
| Ytbehandling | Polerad/Putsad |
| Basfärg | Krom |
| Montering | Bänk/Armaturhål |
| Antal armaturhål | 1-hål |
| Anslutning tillopp | Slang med löpmutter |
| Anslutningsdimension tillopp | 3/8" (10) |
| Utförande utloppspip | Fast, under |
| Utloppsmunstycke | Strålsamlare luftinblandning |
| Med kopplingar | Ja |
| Med kedjefäste | Nej |
| Med kedja | Nej |
| Med temperaturbegränsning | Ja |
| Återströmningsskydd (EN 1717) | AA |
| Max. flöde (vid 300 kPa) | 3 l/min |
| Total bygghöjd | 143 mm |
| Bygghöjd undersida utlopp | 78 mm |
| Längd utsprång utloppspip | 110 mm |
{{approval.ApprovalName}}
|
|---|
Bas |
|||
|---|---|---|---|
| Antal i FP | 1 | ||
| GTIN FP | - | ||
| Förpackningstyp | Låda | ||
| Förpackningsfunktion | - | ||
| Palltyp | - | ||
| Djup (mm) | 290 | ||
| Bredd (mm) | 190 | ||
| Höjd (mm) | 80 | ||
| Vikt (kg) | 1,28 | ||
Topp |
|||
| Antal i FP | 288 | ||
| GTIN FP | - | ||
| Förpackningstyp | Pall | ||
| Förpackningsfunktion | - | ||
| Ingående GTIN FP | - | ||
| Palltyp | Pall 800x1200 mm (ISO 1-pall) | ||
| Antalet inneliggande GTIN FP | |||
| Djup (mm) | 1200 | ||
| Bredd (mm) | 800 | ||
| Höjd (mm) | 150 | ||
| Vikt (kg) | 393,64 | ||
| Monteringsanvisning | |
|---|---|
| Snabbguide | - |
| Drift & Skötsel | |
| Tillverkarens garantiåtagande | - |
| Manual | - |
| Konfigurationsanvisning | - |
| Produktblad | |
| Sortimentskatalog | - |
| Film | - |
| Byggvarudeklaration | - |
| InstallationsBVD | |
| Säkerhetsdatablad | - |
| Säkerhetsinstruktion | - |
| REACH-informationsblad | |
| Certifikat | - |
| Prestandadeklaration (DOP) | - |
| EU-försäkran (DoC) | - |
| Energimärkningsetikett | - |
| Energimärkningsetikett (PNG) | - |
| Nästlad energimärkningsetikett | - |
| Produktblad energimärkning | - |
| Miljövarudeklaration ISO14025/EN15804 (EPD) | - |
| Ritning | - |
| Reservdelslista | - |
| Roterande bild | - |
| Monteringsanvisning | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/MONT/MONT_10_8275723.pdf |
|---|---|
| Drift & Skötsel | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/DOS/DOS_10_8275723.pdf |
| Produktblad | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/PROD/PROD_10_8275723.pdf |
| InstallationsBVD | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/IBVD/iBVD 5560510207-00021 v6.pdf |
| REACH-informationsblad | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/REACH/REACH_10_8275723.pdf |
| RSK-nummer | 8275723 |
|---|---|
| Tillverkarens artikelnummer | 273003.LD3 |
| GTIN | 7391887269547 |
| Produkt | Tvättställsblandare |
| Produktnamn | INXX II sharp small |
| Dimension | G10 |
| Storlek | - |
| Tryck/Flöde/Temp | - |
| Effekt/Eldata | - |
| Funktion | ettgrepp |
| Utförande | LEED-anpassad |
|---|---|
| Färg | krom |
| Ytbehandling | förkromad |
| Material | mässing |
| Standard | - |
| Övrig info | flexibel anslutningsslang |
| Tillverkarens produktsida | - |
| RSK flik | 23 Blandare |
| Tillverkarens artikelnummer | 273003.LD3 |
|---|
| GTIN | 7391887269547 |
|---|
| Tillverkarens produktsida | - |
|---|
| Modell/Utförande | Mekanisk |
|---|---|
| Typ av grepp | Ettgrepps |
| Självstängande | Nej |
| Typ av temperaturkontroll | Manuell manövrering |
| Material armatur | Mässing |
| Ytskydd | Förkromad |
| Ytbehandling | Polerad/Putsad |
| Basfärg | Krom |
| Montering | Bänk/Armaturhål |
| Antal armaturhål | 1-hål |
| Anslutning tillopp | Slang med löpmutter |
| Anslutningsdimension tillopp | 3/8" (10) |
| Utförande utloppspip | Fast, under |
| Utloppsmunstycke | Strålsamlare luftinblandning |
| Med kopplingar | Ja |
| Med kedjefäste | Nej |
| Med kedja | Nej |
| Med temperaturbegränsning | Ja |
| Återströmningsskydd (EN 1717) | AA |
| Max. flöde (vid 300 kPa) | 3 l/min |
| Total bygghöjd | 143 mm |
| Bygghöjd undersida utlopp | 78 mm |
| Längd utsprång utloppspip | 110 mm |
{{approval.ApprovalName}}
|
|---|
Bas |
|||
|---|---|---|---|
| Antal i FP | 1 | ||
| GTIN FP | - | ||
| Förpackningstyp | Låda | ||
| Förpackningsfunktion | - | ||
| Palltyp | - | ||
| Djup (mm) | 290 | ||
| Bredd (mm) | 190 | ||
| Höjd (mm) | 80 | ||
| Vikt (kg) | 1,28 | ||
Topp |
|||
| Antal i FP | 288 | ||
| GTIN FP | - | ||
| Förpackningstyp | Pall | ||
| Förpackningsfunktion | - | ||
| Ingående GTIN FP | - | ||
| Palltyp | Pall 800x1200 mm (ISO 1-pall) | ||
| Antalet inneliggande GTIN FP | |||
| Djup (mm) | 1200 | ||
| Bredd (mm) | 800 | ||
| Höjd (mm) | 150 | ||
| Vikt (kg) | 393,64 | ||
| Monteringsanvisning | |
|---|---|
| Snabbguide | - |
| Drift & Skötsel | |
| Tillverkarens garantiåtagande | - |
| Manual | - |
| Konfigurationsanvisning | - |
| Produktblad | |
| Sortimentskatalog | - |
| Film | - |
| Byggvarudeklaration | - |
| InstallationsBVD | |
| Säkerhetsdatablad | - |
| Säkerhetsinstruktion | - |
| REACH-informationsblad | |
| Certifikat | - |
| Prestandadeklaration (DOP) | - |
| EU-försäkran (DoC) | - |
| Energimärkningsetikett | - |
| Energimärkningsetikett (PNG) | - |
| Nästlad energimärkningsetikett | - |
| Produktblad energimärkning | - |
| Miljövarudeklaration ISO14025/EN15804 (EPD) | - |
| Ritning | - |
| Reservdelslista | - |
| Roterande bild | - |
| Monteringsanvisning | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/MONT/MONT_10_8275723.pdf |
|---|---|
| Drift & Skötsel | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/DOS/DOS_10_8275723.pdf |
| Produktblad | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/PROD/PROD_10_8275723.pdf |
| InstallationsBVD | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/IBVD/iBVD 5560510207-00021 v6.pdf |
| REACH-informationsblad | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/REACH/REACH_10_8275723.pdf |