RSK-nr enhet: ST
Inlagd: 2026-03-13
RSK-nr enhet: ST
Lineare, Tvättställsblandare ettgrepp ½" L-Size, Borstad Warm Sunset, Etthålsmontage Metallgrepp GROHE SilkMove 28 mm keramisk insats Med temperaturbegränsare GROHE LongLife-yta GROHE EcoJoy vattenbesparande teknologi Maximalt flöde (vid 3 bar): 5 l/min. SpeedClean perlator GROHE FastFixation Plus installationsystem Svängbar pip med strålsamlare och vattenbegränsare Bottenventil 1 1/4" Flexibla anslutningsslangar Lägsta tryck: 1,0 bar
Lineare, Tvättställsblandare ettgrepp ½" L-Size, Borstad Warm Sunset, Etthålsmontage Metallgrepp GROHE SilkMove 28 mm keramisk insats Med temperaturbegränsare GROHE LongLife-yta GROHE EcoJoy vattenbesparande teknologi Maximalt flöde (vid 3 bar): 5 l/min. SpeedClean perlator GROHE FastFixation Plus installationsystem Svängbar pip med strålsamlare och vattenbegränsare Bottenventil 1 1/4" Flexibla anslutningsslangar Lägsta tryck: 1,0 bar
| RSK-nummer | 8276551 |
|---|---|
| Tillverkarens artikelnummer | 23296DL1 |
| GTIN | 4067393101109 |
| Produkt | Tvättställsblandare |
| Produktnamn | Lineare New ettgr tvättställ L |
| Dimension | G3/8 |
| Storlek | 252mmhög,231mm u.pip,113mm pip |
| Tryck/Flöde/Temp | - |
| Effekt/Eldata | - |
| Funktion | - |
| Utförande | ettgrepp, etthålsmontage |
|---|---|
| Färg | rödguld (Brushed Warm Sunset) |
| Ytbehandling | borstad |
| Material | mässing |
| Standard | - |
| Övrig info | - |
| Tillverkarens produktsida | https://www.grohe.se/sv_se/23296DL1 |
| RSK flik | 23 Blandare |
| Tillverkarens artikelnummer | 23296DL1 |
|---|
| GTIN | 4067393101109 |
|---|
| Tillverkarens produktsida | https://www.grohe.se/sv_se/23296DL1 |
|---|
| Modell/Utförande | Mekanisk |
|---|---|
| Typ av grepp | Ettgrepps |
| Typ av temperaturkontroll | Manuell manövrering |
| Material armatur | Mässing |
| Ytskydd | Belagd |
| Ytbehandling | Borstad |
| Basfärg | Brons |
| Accentfärg | Övrigt |
| Montering | Bänk/Armaturhål |
| Antal armaturhål | 1-hål |
| Centrumavstånd | 0 mm |
| Anslutning tillopp | Slang med löpmutter |
| Anslutningsdimension tillopp | 3/8" (10) |
| Utförande utloppspip | Svängbar, över |
| Typ av pip | Gjuten |
| Form pip | Rak |
| Utloppsmunstycke | Övrigt |
| Med utdragbar utloppspip med strålsamlare | Nej |
| Med utdragbar utloppspip med handdusch | Nej |
| Med sidodusch | Nej |
| Med maskinavstängning | Nej |
| Med kopplingar | Nej |
| Med bricka/rosett | Ja |
| Med bottenventil | Nej |
| Med kedjefäste | Nej |
| Med kedja | Nej |
| Med avloppsplugg | Nej |
| Med temperaturbegränsning | Ja |
| Temperaturbegränsning kan eftermonteras | Nej |
| Kallstartfunktion | Nej |
| Återströmningsskydd (EN 1717) | AA |
| Max. flöde (vid 300 kPa) | 5 l/min |
| Total bygghöjd | 252 mm |
| Bygghöjd undersida utlopp | 231 mm |
| Längd utsprång utloppspip | 113 mm |
| Ljudklass (EN ISO 3822) | Grupp I, <=20 dB(A) |
| Lågtrycksutförande | Nej |
| Med transformator | Nej |
| Anslutningsspänning | 0 V |
| Gångreserv batteri | Nej |
| Typgodkänd enligt BBR/EKS | Nej |
{{approval.ApprovalName}}
|
|---|
Bas |
|||
|---|---|---|---|
| Antal i FP | 1 | ||
| GTIN FP | 4067393101109 | ||
| Förpackningstyp | Låda | ||
| Förpackningsfunktion | - | ||
| Palltyp | - | ||
| Djup (mm) | 290 | ||
| Bredd (mm) | 205 | ||
| Höjd (mm) | 120 | ||
| Vikt (kg) | 2,655 | ||
Mellan |
|||
| Antal i FP | 5 | ||
| GTIN FP | - | ||
| Förpackningstyp | Låda | ||
| Förpackningsfunktion | - | ||
| Ingående GTIN FP | - | ||
| Palltyp | - | ||
| Antalet inneliggande GTIN FP | |||
| Djup (mm) | 600 | ||
| Bredd (mm) | 400 | ||
| Höjd (mm) | 273 | ||
| Vikt (kg) | 14,225 | ||
Topp |
|||
| Antal i FP | 60 | ||
| GTIN FP | - | ||
| Förpackningstyp | Pall | ||
| Förpackningsfunktion | - | ||
| Ingående GTIN FP | - | ||
| Palltyp | Pall 800x1200 mm (ISO 1-pall) | ||
| Antalet inneliggande GTIN FP | |||
| Djup (mm) | 1200 | ||
| Bredd (mm) | 800 | ||
| Höjd (mm) | 970 | ||
| Vikt (kg) | 195,7 | ||
| Monteringsanvisning | - |
|---|---|
| Snabbguide | - |
| Drift & Skötsel | - |
| Tillverkarens garantiåtagande | - |
| Manual | - |
| Konfigurationsanvisning | - |
| Produktblad | - |
| Sortimentskatalog | - |
| Film | - |
| Byggvarudeklaration | - |
| InstallationsBVD | - |
| Säkerhetsdatablad | - |
| Säkerhetsinstruktion | - |
| REACH-informationsblad | - |
| Certifikat | - |
| Prestandadeklaration (DOP) | - |
| EU-försäkran (DoC) | - |
| Energimärkningsetikett | - |
| Energimärkningsetikett (PNG) | - |
| Nästlad energimärkningsetikett | - |
| Produktblad energimärkning | - |
| Miljövarudeklaration ISO14025/EN15804 (EPD) | - |
| Ritning | - |
| Reservdelslista | - |
| Roterande bild | - |
| RSK-nummer | 8276551 |
|---|---|
| Tillverkarens artikelnummer | 23296DL1 |
| GTIN | 4067393101109 |
| Produkt | Tvättställsblandare |
| Produktnamn | Lineare New ettgr tvättställ L |
| Dimension | G3/8 |
| Storlek | 252mmhög,231mm u.pip,113mm pip |
| Tryck/Flöde/Temp | - |
| Effekt/Eldata | - |
| Funktion | - |
| Utförande | ettgrepp, etthålsmontage |
|---|---|
| Färg | rödguld (Brushed Warm Sunset) |
| Ytbehandling | borstad |
| Material | mässing |
| Standard | - |
| Övrig info | - |
| Tillverkarens produktsida | https://www.grohe.se/sv_se/23296DL1 |
| RSK flik | 23 Blandare |
| Tillverkarens artikelnummer | 23296DL1 |
|---|
| GTIN | 4067393101109 |
|---|
| Tillverkarens produktsida | https://www.grohe.se/sv_se/23296DL1 |
|---|
| Modell/Utförande | Mekanisk |
|---|---|
| Typ av grepp | Ettgrepps |
| Typ av temperaturkontroll | Manuell manövrering |
| Material armatur | Mässing |
| Ytskydd | Belagd |
| Ytbehandling | Borstad |
| Basfärg | Brons |
| Accentfärg | Övrigt |
| Montering | Bänk/Armaturhål |
| Antal armaturhål | 1-hål |
| Centrumavstånd | 0 mm |
| Anslutning tillopp | Slang med löpmutter |
| Anslutningsdimension tillopp | 3/8" (10) |
| Utförande utloppspip | Svängbar, över |
| Typ av pip | Gjuten |
| Form pip | Rak |
| Utloppsmunstycke | Övrigt |
| Med utdragbar utloppspip med strålsamlare | Nej |
| Med utdragbar utloppspip med handdusch | Nej |
| Med sidodusch | Nej |
| Med maskinavstängning | Nej |
| Med kopplingar | Nej |
| Med bricka/rosett | Ja |
| Med bottenventil | Nej |
| Med kedjefäste | Nej |
| Med kedja | Nej |
| Med avloppsplugg | Nej |
| Med temperaturbegränsning | Ja |
| Temperaturbegränsning kan eftermonteras | Nej |
| Kallstartfunktion | Nej |
| Återströmningsskydd (EN 1717) | AA |
| Max. flöde (vid 300 kPa) | 5 l/min |
| Total bygghöjd | 252 mm |
| Bygghöjd undersida utlopp | 231 mm |
| Längd utsprång utloppspip | 113 mm |
| Ljudklass (EN ISO 3822) | Grupp I, <=20 dB(A) |
| Lågtrycksutförande | Nej |
| Med transformator | Nej |
| Anslutningsspänning | 0 V |
| Gångreserv batteri | Nej |
| Typgodkänd enligt BBR/EKS | Nej |
{{approval.ApprovalName}}
|
|---|
Bas |
|||
|---|---|---|---|
| Antal i FP | 1 | ||
| GTIN FP | 4067393101109 | ||
| Förpackningstyp | Låda | ||
| Förpackningsfunktion | - | ||
| Palltyp | - | ||
| Djup (mm) | 290 | ||
| Bredd (mm) | 205 | ||
| Höjd (mm) | 120 | ||
| Vikt (kg) | 2,655 | ||
Mellan |
|||
| Antal i FP | 5 | ||
| GTIN FP | - | ||
| Förpackningstyp | Låda | ||
| Förpackningsfunktion | - | ||
| Ingående GTIN FP | - | ||
| Palltyp | - | ||
| Antalet inneliggande GTIN FP | |||
| Djup (mm) | 600 | ||
| Bredd (mm) | 400 | ||
| Höjd (mm) | 273 | ||
| Vikt (kg) | 14,225 | ||
Topp |
|||
| Antal i FP | 60 | ||
| GTIN FP | - | ||
| Förpackningstyp | Pall | ||
| Förpackningsfunktion | - | ||
| Ingående GTIN FP | - | ||
| Palltyp | Pall 800x1200 mm (ISO 1-pall) | ||
| Antalet inneliggande GTIN FP | |||
| Djup (mm) | 1200 | ||
| Bredd (mm) | 800 | ||
| Höjd (mm) | 970 | ||
| Vikt (kg) | 195,7 | ||
| Monteringsanvisning | - |
|---|---|
| Snabbguide | - |
| Drift & Skötsel | - |
| Tillverkarens garantiåtagande | - |
| Manual | - |
| Konfigurationsanvisning | - |
| Produktblad | - |
| Sortimentskatalog | - |
| Film | - |
| Byggvarudeklaration | - |
| InstallationsBVD | - |
| Säkerhetsdatablad | - |
| Säkerhetsinstruktion | - |
| REACH-informationsblad | - |
| Certifikat | - |
| Prestandadeklaration (DOP) | - |
| EU-försäkran (DoC) | - |
| Energimärkningsetikett | - |
| Energimärkningsetikett (PNG) | - |
| Nästlad energimärkningsetikett | - |
| Produktblad energimärkning | - |
| Miljövarudeklaration ISO14025/EN15804 (EPD) | - |
| Ritning | - |
| Reservdelslista | - |
| Roterande bild | - |