RSK-nr enhet: ST
Inlagd: 2026-03-13
RSK-nr enhet: ST
Lineare, Tvättställsblandare 2-hålsarmaturL-Size, Borstad Warm Sunset, Väggmontage Montageset som krävs för installation 23 571 000 / 32 635 000 utan inbyggnadsdel Täckbricka i metall Metallgrepp GROHE LongLife-yta GROHE EcoJoy vattenbesparande teknologi Maximalt flöde (vid 3 bar): 5 l/min. GROHE AquaGuide justerbar strålsamlare CC-mått: 110 mm Utskjutning 207 mm Lägsta tryck: 1,0 bar
Lineare, Tvättställsblandare 2-hålsarmaturL-Size, Borstad Warm Sunset, Väggmontage Montageset som krävs för installation 23 571 000 / 32 635 000 utan inbyggnadsdel Täckbricka i metall Metallgrepp GROHE LongLife-yta GROHE EcoJoy vattenbesparande teknologi Maximalt flöde (vid 3 bar): 5 l/min. GROHE AquaGuide justerbar strålsamlare CC-mått: 110 mm Utskjutning 207 mm Lägsta tryck: 1,0 bar
| RSK-nummer | 8276555 |
|---|---|
| Tillverkarens artikelnummer | 23444DL1 |
| GTIN | 4067393101147 |
| Produkt | Tvättställsblandare |
| Produktnamn | Lineare New ettgr tvättställ L |
| Dimension | G1/2 |
| Storlek | 207mm pip,98mm grep, 110mm c/c |
| Tryck/Flöde/Temp | - |
| Effekt/Eldata | - |
| Funktion | - |
| Utförande | väggmontage, tvåhålsmont. |
|---|---|
| Färg | rödguld (Brushed Warm Sunset) |
| Ytbehandling | borstad |
| Material | mässing |
| Standard | - |
| Övrig info | - |
| Tillverkarens produktsida | https://www.grohe.se/sv_se/23444DL1 |
| RSK flik | 23 Blandare |
| Tillverkarens artikelnummer | 23444DL1 |
|---|
| GTIN | 4067393101147 |
|---|
| Tillverkarens produktsida | https://www.grohe.se/sv_se/23444DL1 |
|---|
| Modell/Utförande | Frontdel |
|---|---|
| Form frontdel | Rektangulär |
| Typ av grepp | Ettgrepps |
| Typ av temperaturkontroll | Manuell manövrering |
| Antal hål för armatur | 2 |
| Lämplig för badkar (inbyggd i vägg) | Nej |
| Lämplig för badkarskant/kaklad kant | Nej |
| Lämplig för dusch | Nej |
| Lämplig för tvättställ (inbyggd i vägg) | Ja |
| Lämplig för tvättställ (inbyggd hög rygg) | Ja |
| Lämplig för kök | Nej |
| Material frontdel | Mässing |
| Ytskydd frontdel | Övrigt |
| Ytbehandling frontdel | Övrigt |
| Basfärg | Brons |
| Accentfärg | Stål |
| Antal utgående anslutningar | 1 |
| Med omkastare | Nej |
| Med temperaturbegränsning | Ja |
| Temperaturbegränsning kan eftermonteras | Nej |
| Återströmningsskydd (EN 1717) | AA |
| Max. flöde (vid 300 kPa) | 5 l/min |
| Med utloppspip | Ja |
| Placering utlopp | Botten/Under |
| Med fästanordning för vägginstallation | Ja |
| Förlängningssats tillgänglig | Ja |
| Längd utsprång utloppspip | 207 mm |
| Inbyggnadsdjup | 0 - 0 mm |
| Ljudklass (EN ISO 3822) | Grupp I, <=20 dB(A) |
| Med duschset/-garnityr | Nej |
| Antal stråltyper handdusch | 0 |
| Med huvud-/takdusch | Nej |
| Antal stråltyper huvud-/takdusch | 0 |
| Monteringsmetod huvud-/takdusch | Ingen |
| Diameter huvud-/takdusch | 0 mm |
| Bredd huvud-/takdusch | 0 mm |
| Djup huvud-/takdusch | 0 mm |
| Typgodkänd enligt BBR/EKS | Nej |
{{approval.ApprovalName}}
|
|---|
Bas |
|||
|---|---|---|---|
| Antal i FP | 1 | ||
| GTIN FP | 4067393101147 | ||
| Förpackningstyp | Låda | ||
| Förpackningsfunktion | - | ||
| Palltyp | - | ||
| Djup (mm) | 395 | ||
| Bredd (mm) | 200 | ||
| Höjd (mm) | 100 | ||
| Vikt (kg) | 1,695 | ||
Mellan |
|||
| Antal i FP | 8 | ||
| GTIN FP | 24067393101141 | ||
| Förpackningstyp | Låda | ||
| Förpackningsfunktion | - | ||
| Ingående GTIN FP | - | ||
| Palltyp | - | ||
| Antalet inneliggande GTIN FP | |||
| Djup (mm) | 600 | ||
| Bredd (mm) | 400 | ||
| Höjd (mm) | 410 | ||
| Vikt (kg) | 14,76 | ||
Topp |
|||
| Antal i FP | 80 | ||
| GTIN FP | - | ||
| Förpackningstyp | Pall | ||
| Förpackningsfunktion | - | ||
| Ingående GTIN FP | - | ||
| Palltyp | Pall 800x1200 mm (ISO 1-pall) | ||
| Antalet inneliggande GTIN FP | |||
| Djup (mm) | 1200 | ||
| Bredd (mm) | 800 | ||
| Höjd (mm) | 970 | ||
| Vikt (kg) | 172,6 | ||
| Monteringsanvisning | - |
|---|---|
| Snabbguide | - |
| Drift & Skötsel | - |
| Tillverkarens garantiåtagande | - |
| Manual | - |
| Konfigurationsanvisning | - |
| Produktblad | - |
| Sortimentskatalog | - |
| Film | - |
| Byggvarudeklaration | - |
| InstallationsBVD | - |
| Säkerhetsdatablad | - |
| Säkerhetsinstruktion | - |
| REACH-informationsblad | - |
| Certifikat | - |
| Prestandadeklaration (DOP) | - |
| EU-försäkran (DoC) | - |
| Energimärkningsetikett | - |
| Energimärkningsetikett (PNG) | - |
| Nästlad energimärkningsetikett | - |
| Produktblad energimärkning | - |
| Miljövarudeklaration ISO14025/EN15804 (EPD) | - |
| Ritning | - |
| Reservdelslista | - |
| Roterande bild | - |
| RSK-nummer | 8276555 |
|---|---|
| Tillverkarens artikelnummer | 23444DL1 |
| GTIN | 4067393101147 |
| Produkt | Tvättställsblandare |
| Produktnamn | Lineare New ettgr tvättställ L |
| Dimension | G1/2 |
| Storlek | 207mm pip,98mm grep, 110mm c/c |
| Tryck/Flöde/Temp | - |
| Effekt/Eldata | - |
| Funktion | - |
| Utförande | väggmontage, tvåhålsmont. |
|---|---|
| Färg | rödguld (Brushed Warm Sunset) |
| Ytbehandling | borstad |
| Material | mässing |
| Standard | - |
| Övrig info | - |
| Tillverkarens produktsida | https://www.grohe.se/sv_se/23444DL1 |
| RSK flik | 23 Blandare |
| Tillverkarens artikelnummer | 23444DL1 |
|---|
| GTIN | 4067393101147 |
|---|
| Tillverkarens produktsida | https://www.grohe.se/sv_se/23444DL1 |
|---|
| Modell/Utförande | Frontdel |
|---|---|
| Form frontdel | Rektangulär |
| Typ av grepp | Ettgrepps |
| Typ av temperaturkontroll | Manuell manövrering |
| Antal hål för armatur | 2 |
| Lämplig för badkar (inbyggd i vägg) | Nej |
| Lämplig för badkarskant/kaklad kant | Nej |
| Lämplig för dusch | Nej |
| Lämplig för tvättställ (inbyggd i vägg) | Ja |
| Lämplig för tvättställ (inbyggd hög rygg) | Ja |
| Lämplig för kök | Nej |
| Material frontdel | Mässing |
| Ytskydd frontdel | Övrigt |
| Ytbehandling frontdel | Övrigt |
| Basfärg | Brons |
| Accentfärg | Stål |
| Antal utgående anslutningar | 1 |
| Med omkastare | Nej |
| Med temperaturbegränsning | Ja |
| Temperaturbegränsning kan eftermonteras | Nej |
| Återströmningsskydd (EN 1717) | AA |
| Max. flöde (vid 300 kPa) | 5 l/min |
| Med utloppspip | Ja |
| Placering utlopp | Botten/Under |
| Med fästanordning för vägginstallation | Ja |
| Förlängningssats tillgänglig | Ja |
| Längd utsprång utloppspip | 207 mm |
| Inbyggnadsdjup | 0 - 0 mm |
| Ljudklass (EN ISO 3822) | Grupp I, <=20 dB(A) |
| Med duschset/-garnityr | Nej |
| Antal stråltyper handdusch | 0 |
| Med huvud-/takdusch | Nej |
| Antal stråltyper huvud-/takdusch | 0 |
| Monteringsmetod huvud-/takdusch | Ingen |
| Diameter huvud-/takdusch | 0 mm |
| Bredd huvud-/takdusch | 0 mm |
| Djup huvud-/takdusch | 0 mm |
| Typgodkänd enligt BBR/EKS | Nej |
{{approval.ApprovalName}}
|
|---|
Bas |
|||
|---|---|---|---|
| Antal i FP | 1 | ||
| GTIN FP | 4067393101147 | ||
| Förpackningstyp | Låda | ||
| Förpackningsfunktion | - | ||
| Palltyp | - | ||
| Djup (mm) | 395 | ||
| Bredd (mm) | 200 | ||
| Höjd (mm) | 100 | ||
| Vikt (kg) | 1,695 | ||
Mellan |
|||
| Antal i FP | 8 | ||
| GTIN FP | 24067393101141 | ||
| Förpackningstyp | Låda | ||
| Förpackningsfunktion | - | ||
| Ingående GTIN FP | - | ||
| Palltyp | - | ||
| Antalet inneliggande GTIN FP | |||
| Djup (mm) | 600 | ||
| Bredd (mm) | 400 | ||
| Höjd (mm) | 410 | ||
| Vikt (kg) | 14,76 | ||
Topp |
|||
| Antal i FP | 80 | ||
| GTIN FP | - | ||
| Förpackningstyp | Pall | ||
| Förpackningsfunktion | - | ||
| Ingående GTIN FP | - | ||
| Palltyp | Pall 800x1200 mm (ISO 1-pall) | ||
| Antalet inneliggande GTIN FP | |||
| Djup (mm) | 1200 | ||
| Bredd (mm) | 800 | ||
| Höjd (mm) | 970 | ||
| Vikt (kg) | 172,6 | ||
| Monteringsanvisning | - |
|---|---|
| Snabbguide | - |
| Drift & Skötsel | - |
| Tillverkarens garantiåtagande | - |
| Manual | - |
| Konfigurationsanvisning | - |
| Produktblad | - |
| Sortimentskatalog | - |
| Film | - |
| Byggvarudeklaration | - |
| InstallationsBVD | - |
| Säkerhetsdatablad | - |
| Säkerhetsinstruktion | - |
| REACH-informationsblad | - |
| Certifikat | - |
| Prestandadeklaration (DOP) | - |
| EU-försäkran (DoC) | - |
| Energimärkningsetikett | - |
| Energimärkningsetikett (PNG) | - |
| Nästlad energimärkningsetikett | - |
| Produktblad energimärkning | - |
| Miljövarudeklaration ISO14025/EN15804 (EPD) | - |
| Ritning | - |
| Reservdelslista | - |
| Roterande bild | - |