Inlagd: 2023-03-16
RSK-nr enhet: ST
Tvättställsblandaren MEDICARE är tillverkad i en blyfri mässing och har en stilren design med runda släta former samt minimala skarvar. Blandarens spak är 180 mm och den har tydliga färgmarkeringar. Blandarens pip är även förlängd för att lätt komma åt vattenstrålen. Strålsamlaren är ställbar vilket gör att den enkelt kan anpassas för olika tvättställ. Blandare har även FM Mattssons kända energieffektiva lösningar samt funktioner som kallstart och mjukstängning. Läs mer om serien MEDICARE här. Om serien I ett nära samarbete med experter inom vårdsektorn har FM Mattssons MEDICARE-serie vuxit fram. En produktserie som fokuserar på hygien, tillgänglighet samt hållbarhet och är till för att uppfylla vårdens specifika krav, samtidigt som produkterna ska underlätta vardagen för personer med nedsatt rörelse- eller orienteringsförmåga.
Tvättställsblandaren MEDICARE är tillverkad i en blyfri mässing och har en stilren design med runda släta former samt minimala skarvar. Blandarens spak är 180 mm och den har tydliga färgmarkeringar. Blandarens pip är även förlängd för att lätt komma åt vattenstrålen. Strålsamlaren är ställbar vilket gör att den enkelt kan anpassas för olika tvättställ. Blandare har även FM Mattssons kända energieffektiva lösningar samt funktioner som kallstart och mjukstängning. Läs mer om serien MEDICARE här. Om serien I ett nära samarbete med experter inom vårdsektorn har FM Mattssons MEDICARE-serie vuxit fram. En produktserie som fokuserar på hygien, tillgänglighet samt hållbarhet och är till för att uppfylla vårdens specifika krav, samtidigt som produkterna ska underlätta vardagen för personer med nedsatt rörelse- eller orienteringsförmåga.
| RSK-nummer | 8275659 |
|---|---|
| Tillverkarens artikelnummer | 32504210 |
| GTIN | 7391887268250 |
| Produkt | Tvättställsblandare |
| Produktnamn | MediCare |
| Dimension | G10 |
| Storlek | - |
| Tryck/Flöde/Temp | - |
| Effekt/Eldata | - |
| Funktion | ettgrepp |
| Utförande | ställbar stråls. lång spak |
|---|---|
| Färg | krom |
| Ytbehandling | - |
| Material | blyfri mässing |
| Standard | - |
| Övrig info | SoftPex "3/8 |
| Tillverkarens produktsida | - |
| RSK flik | 23 Blandare |
| Tillverkarens artikelnummer | 32504210 |
|---|
| GTIN | 7391887268250 |
|---|
| Tillverkarens produktsida | - |
|---|
| Modell/Utförande | Mekanisk |
|---|---|
| Typ av grepp | Ettgrepps |
| Självstängande | Nej |
| Typ av temperaturkontroll | Manuell manövrering |
| Material armatur | Mässing |
| Ytskydd | Förkromad |
| Ytbehandling | Polerad/Putsad |
| Basfärg | Krom |
| Accentfärg | Krom |
| Montering | Bänk/Armaturhål |
| Antal armaturhål | 1-hål |
| Anslutning tillopp | Slang med löpmutter |
| Anslutningsdimension tillopp | 3/8" (10) |
| Utförande utloppspip | Fast, över |
| Typ av pip | Rör |
| Utloppsmunstycke | Strålsamlare laminär |
| Med utdragbar utloppspip med strålsamlare | Nej |
| Med utdragbar utloppspip med handdusch | Nej |
| Kallstartfunktion | Ja |
| Återströmningsskydd (EN 1717) | AA |
| Max. flöde (vid 300 kPa) | 5,3 l/min |
| Total bygghöjd | 209 mm |
{{approval.ApprovalName}}
|
|---|
Bas |
|||
|---|---|---|---|
| Antal i FP | 1 | ||
| GTIN FP | - | ||
| Förpackningstyp | Låda | ||
| Förpackningsfunktion | - | ||
| Palltyp | - | ||
| Djup (mm) | 265 | ||
| Bredd (mm) | 295 | ||
| Höjd (mm) | 66 | ||
| Vikt (kg) | 1,968 | ||
Topp |
|||
| Antal i FP | 168 | ||
| GTIN FP | - | ||
| Förpackningstyp | Pall | ||
| Förpackningsfunktion | - | ||
| Ingående GTIN FP | - | ||
| Palltyp | Pall 800x1200 mm (ISO 1-pall) | ||
| Antalet inneliggande GTIN FP | |||
| Djup (mm) | 1200 | ||
| Bredd (mm) | 800 | ||
| Höjd (mm) | 1074 | ||
| Vikt (kg) | 355,624 | ||
| Monteringsanvisning | |
|---|---|
| Snabbguide | - |
| Drift & Skötsel | |
| Tillverkarens garantiåtagande | - |
| Manual | - |
| Konfigurationsanvisning | - |
| Produktblad | |
| Sortimentskatalog | - |
| Film | - |
| Byggvarudeklaration | - |
| InstallationsBVD | - |
| Säkerhetsdatablad | - |
| Säkerhetsinstruktion | - |
| REACH-informationsblad | |
| Certifikat | |
| Prestandadeklaration (DOP) | - |
| EU-försäkran (DoC) | - |
| Energimärkningsetikett | - |
| Energimärkningsetikett (PNG) | - |
| Nästlad energimärkningsetikett | - |
| Produktblad energimärkning | |
| Miljövarudeklaration ISO14025/EN15804 (EPD) | - |
| Ritning | - |
| Reservdelslista | - |
| Roterande bild | - |
| Monteringsanvisning | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/MONT/MONT_10_8275659.pdf |
|---|---|
| Drift & Skötsel | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/DOS/DOS_10_8275659.pdf |
| Produktblad | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/PROD/PROD_10_8275659.pdf |
| REACH-informationsblad | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/REACH/REACH_10_8275659.pdf |
| Certifikat | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/TYPG/TYPG_10_8275659.pdf |
| Produktblad energimärkning | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/ENERGYMARKINGDOC/ENERGYMARKINGDOC_10_8275659.pdf |
| RSK-nummer | 8275659 |
|---|---|
| Tillverkarens artikelnummer | 32504210 |
| GTIN | 7391887268250 |
| Produkt | Tvättställsblandare |
| Produktnamn | MediCare |
| Dimension | G10 |
| Storlek | - |
| Tryck/Flöde/Temp | - |
| Effekt/Eldata | - |
| Funktion | ettgrepp |
| Utförande | ställbar stråls. lång spak |
|---|---|
| Färg | krom |
| Ytbehandling | - |
| Material | blyfri mässing |
| Standard | - |
| Övrig info | SoftPex "3/8 |
| Tillverkarens produktsida | - |
| RSK flik | 23 Blandare |
| Tillverkarens artikelnummer | 32504210 |
|---|
| GTIN | 7391887268250 |
|---|
| Tillverkarens produktsida | - |
|---|
| Modell/Utförande | Mekanisk |
|---|---|
| Typ av grepp | Ettgrepps |
| Självstängande | Nej |
| Typ av temperaturkontroll | Manuell manövrering |
| Material armatur | Mässing |
| Ytskydd | Förkromad |
| Ytbehandling | Polerad/Putsad |
| Basfärg | Krom |
| Accentfärg | Krom |
| Montering | Bänk/Armaturhål |
| Antal armaturhål | 1-hål |
| Anslutning tillopp | Slang med löpmutter |
| Anslutningsdimension tillopp | 3/8" (10) |
| Utförande utloppspip | Fast, över |
| Typ av pip | Rör |
| Utloppsmunstycke | Strålsamlare laminär |
| Med utdragbar utloppspip med strålsamlare | Nej |
| Med utdragbar utloppspip med handdusch | Nej |
| Kallstartfunktion | Ja |
| Återströmningsskydd (EN 1717) | AA |
| Max. flöde (vid 300 kPa) | 5,3 l/min |
| Total bygghöjd | 209 mm |
{{approval.ApprovalName}}
|
|---|
Bas |
|||
|---|---|---|---|
| Antal i FP | 1 | ||
| GTIN FP | - | ||
| Förpackningstyp | Låda | ||
| Förpackningsfunktion | - | ||
| Palltyp | - | ||
| Djup (mm) | 265 | ||
| Bredd (mm) | 295 | ||
| Höjd (mm) | 66 | ||
| Vikt (kg) | 1,968 | ||
Topp |
|||
| Antal i FP | 168 | ||
| GTIN FP | - | ||
| Förpackningstyp | Pall | ||
| Förpackningsfunktion | - | ||
| Ingående GTIN FP | - | ||
| Palltyp | Pall 800x1200 mm (ISO 1-pall) | ||
| Antalet inneliggande GTIN FP | |||
| Djup (mm) | 1200 | ||
| Bredd (mm) | 800 | ||
| Höjd (mm) | 1074 | ||
| Vikt (kg) | 355,624 | ||
| Monteringsanvisning | |
|---|---|
| Snabbguide | - |
| Drift & Skötsel | |
| Tillverkarens garantiåtagande | - |
| Manual | - |
| Konfigurationsanvisning | - |
| Produktblad | |
| Sortimentskatalog | - |
| Film | - |
| Byggvarudeklaration | - |
| InstallationsBVD | - |
| Säkerhetsdatablad | - |
| Säkerhetsinstruktion | - |
| REACH-informationsblad | |
| Certifikat | |
| Prestandadeklaration (DOP) | - |
| EU-försäkran (DoC) | - |
| Energimärkningsetikett | - |
| Energimärkningsetikett (PNG) | - |
| Nästlad energimärkningsetikett | - |
| Produktblad energimärkning | |
| Miljövarudeklaration ISO14025/EN15804 (EPD) | - |
| Ritning | - |
| Reservdelslista | - |
| Roterande bild | - |
| Monteringsanvisning | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/MONT/MONT_10_8275659.pdf |
|---|---|
| Drift & Skötsel | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/DOS/DOS_10_8275659.pdf |
| Produktblad | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/PROD/PROD_10_8275659.pdf |
| REACH-informationsblad | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/REACH/REACH_10_8275659.pdf |
| Certifikat | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/TYPG/TYPG_10_8275659.pdf |
| Produktblad energimärkning | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/ENERGYMARKINGDOC/ENERGYMARKINGDOC_10_8275659.pdf |