Inlagd: 2023-04-03
RSK-nr enhet: ST
Tvättställsblandaren Care är tillverkad i en blyfri mässing och har en design med stort fokus på tillgänglighet och anpassning. Blandarens spak är 180 mm och har tydliga färgmarkeringar. Detta tillsammans med pipen som både är svängbar i sidled och vars yttre del går att vrida i sidled gör att du har en blandare som enkelt går att anpassa utifrån användarens behov. Blandare har även FM Mattssons kända energieffektiva lösningar samt funktioner som kallstart och mjukstängning.
Tvättställsblandaren Care är tillverkad i en blyfri mässing och har en design med stort fokus på tillgänglighet och anpassning. Blandarens spak är 180 mm och har tydliga färgmarkeringar. Detta tillsammans med pipen som både är svängbar i sidled och vars yttre del går att vrida i sidled gör att du har en blandare som enkelt går att anpassa utifrån användarens behov. Blandare har även FM Mattssons kända energieffektiva lösningar samt funktioner som kallstart och mjukstängning.
| RSK-nummer | 8275660 |
|---|---|
| Tillverkarens artikelnummer | 32604010 |
| GTIN | 7391887268212 |
| Produkt | Tvättställsblandare |
| Produktnamn | MediCare |
| Dimension | G10 |
| Storlek | - |
| Tryck/Flöde/Temp | - |
| Effekt/Eldata | - |
| Funktion | ettgrepp |
| Utförande | greppvänlig spak 180mm |
|---|---|
| Färg | krom |
| Ytbehandling | - |
| Material | blyfri mässing |
| Standard | - |
| Övrig info | SoftPex 3/8" |
| Tillverkarens produktsida | - |
| RSK flik | 23 Blandare |
| Tillverkarens artikelnummer | 32604010 |
|---|
| GTIN | 7391887268212 |
|---|
| Tillverkarens produktsida | - |
|---|
| Modell/Utförande | Mekanisk |
|---|---|
| Typ av grepp | Ettgrepps |
| Självstängande | Nej |
| Material armatur | Mässing |
| Ytskydd | Förkromad |
| Ytbehandling | Polerad/Putsad |
| Basfärg | Krom |
| Accentfärg | Svart |
| Montering | Bänk/Armaturhål |
| Antal armaturhål | 1-hål |
| Anslutning tillopp | Slang med löpmutter |
| Anslutningsdimension tillopp | 3/8" (10) |
| Utförande utloppspip | Svängbar, under |
| Med temperaturbegränsning | Ja |
| Kallstartfunktion | Ja |
| Återströmningsskydd (EN 1717) | AA |
| Max. flöde (vid 300 kPa) | 0 l/min |
| Total bygghöjd | 186 mm |
| Bygghöjd undersida utlopp | 109 mm |
| Längd utsprång utloppspip | 143 mm |
{{approval.ApprovalName}}
|
|---|
Bas |
|||
|---|---|---|---|
| Antal i FP | 1 | ||
| GTIN FP | - | ||
| Förpackningstyp | Låda | ||
| Förpackningsfunktion | - | ||
| Palltyp | - | ||
| Djup (mm) | 265 | ||
| Bredd (mm) | 295 | ||
| Höjd (mm) | 66 | ||
| Vikt (kg) | 1,84 | ||
Topp |
|||
| Antal i FP | 168 | ||
| GTIN FP | - | ||
| Förpackningstyp | Pall | ||
| Förpackningsfunktion | - | ||
| Ingående GTIN FP | - | ||
| Palltyp | Pall 800x1200 mm (ISO 1-pall) | ||
| Antalet inneliggande GTIN FP | |||
| Djup (mm) | 1200 | ||
| Bredd (mm) | 800 | ||
| Höjd (mm) | 1074 | ||
| Vikt (kg) | 334,12 | ||
| Monteringsanvisning | |
|---|---|
| Snabbguide | - |
| Drift & Skötsel | |
| Tillverkarens garantiåtagande | - |
| Manual | - |
| Konfigurationsanvisning | - |
| Produktblad | |
| Sortimentskatalog | - |
| Film | - |
| Byggvarudeklaration | - |
| InstallationsBVD | - |
| Säkerhetsdatablad | - |
| Säkerhetsinstruktion | - |
| REACH-informationsblad | |
| Certifikat | - |
| Prestandadeklaration (DOP) | - |
| EU-försäkran (DoC) | - |
| Energimärkningsetikett | - |
| Energimärkningsetikett (PNG) | - |
| Nästlad energimärkningsetikett | - |
| Produktblad energimärkning | - |
| Miljövarudeklaration ISO14025/EN15804 (EPD) | - |
| Ritning | - |
| Reservdelslista | - |
| Roterande bild | - |
| Monteringsanvisning | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/MONT/MONT_10_8275660.pdf |
|---|---|
| Drift & Skötsel | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/DOS/DOS_10_8275660.pdf |
| Produktblad | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/PROD/PROD_10_8275660.pdf |
| REACH-informationsblad | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/REACH/REACH_10_8275660.pdf |
| RSK-nummer | 8275660 |
|---|---|
| Tillverkarens artikelnummer | 32604010 |
| GTIN | 7391887268212 |
| Produkt | Tvättställsblandare |
| Produktnamn | MediCare |
| Dimension | G10 |
| Storlek | - |
| Tryck/Flöde/Temp | - |
| Effekt/Eldata | - |
| Funktion | ettgrepp |
| Utförande | greppvänlig spak 180mm |
|---|---|
| Färg | krom |
| Ytbehandling | - |
| Material | blyfri mässing |
| Standard | - |
| Övrig info | SoftPex 3/8" |
| Tillverkarens produktsida | - |
| RSK flik | 23 Blandare |
| Tillverkarens artikelnummer | 32604010 |
|---|
| GTIN | 7391887268212 |
|---|
| Tillverkarens produktsida | - |
|---|
| Modell/Utförande | Mekanisk |
|---|---|
| Typ av grepp | Ettgrepps |
| Självstängande | Nej |
| Material armatur | Mässing |
| Ytskydd | Förkromad |
| Ytbehandling | Polerad/Putsad |
| Basfärg | Krom |
| Accentfärg | Svart |
| Montering | Bänk/Armaturhål |
| Antal armaturhål | 1-hål |
| Anslutning tillopp | Slang med löpmutter |
| Anslutningsdimension tillopp | 3/8" (10) |
| Utförande utloppspip | Svängbar, under |
| Med temperaturbegränsning | Ja |
| Kallstartfunktion | Ja |
| Återströmningsskydd (EN 1717) | AA |
| Max. flöde (vid 300 kPa) | 0 l/min |
| Total bygghöjd | 186 mm |
| Bygghöjd undersida utlopp | 109 mm |
| Längd utsprång utloppspip | 143 mm |
{{approval.ApprovalName}}
|
|---|
Bas |
|||
|---|---|---|---|
| Antal i FP | 1 | ||
| GTIN FP | - | ||
| Förpackningstyp | Låda | ||
| Förpackningsfunktion | - | ||
| Palltyp | - | ||
| Djup (mm) | 265 | ||
| Bredd (mm) | 295 | ||
| Höjd (mm) | 66 | ||
| Vikt (kg) | 1,84 | ||
Topp |
|||
| Antal i FP | 168 | ||
| GTIN FP | - | ||
| Förpackningstyp | Pall | ||
| Förpackningsfunktion | - | ||
| Ingående GTIN FP | - | ||
| Palltyp | Pall 800x1200 mm (ISO 1-pall) | ||
| Antalet inneliggande GTIN FP | |||
| Djup (mm) | 1200 | ||
| Bredd (mm) | 800 | ||
| Höjd (mm) | 1074 | ||
| Vikt (kg) | 334,12 | ||
| Monteringsanvisning | |
|---|---|
| Snabbguide | - |
| Drift & Skötsel | |
| Tillverkarens garantiåtagande | - |
| Manual | - |
| Konfigurationsanvisning | - |
| Produktblad | |
| Sortimentskatalog | - |
| Film | - |
| Byggvarudeklaration | - |
| InstallationsBVD | - |
| Säkerhetsdatablad | - |
| Säkerhetsinstruktion | - |
| REACH-informationsblad | |
| Certifikat | - |
| Prestandadeklaration (DOP) | - |
| EU-försäkran (DoC) | - |
| Energimärkningsetikett | - |
| Energimärkningsetikett (PNG) | - |
| Nästlad energimärkningsetikett | - |
| Produktblad energimärkning | - |
| Miljövarudeklaration ISO14025/EN15804 (EPD) | - |
| Ritning | - |
| Reservdelslista | - |
| Roterande bild | - |
| Monteringsanvisning | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/MONT/MONT_10_8275660.pdf |
|---|---|
| Drift & Skötsel | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/DOS/DOS_10_8275660.pdf |
| Produktblad | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/PROD/PROD_10_8275660.pdf |
| REACH-informationsblad | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/REACH/REACH_10_8275660.pdf |