Avaktiverad 2022-05-18
Ersättningsartikel saknas
RSK-nr enhet: ST
Inlagd: 2014-08-28
RSK-nr enhet: ST
Hansgrohe Metris S 1-grepps tvättställsblandare, DIN15 •ComfortZone 190 •överhäng 158 mm •normalstråle •flödesmängd 5 l/minut •keramisk blandarsystem •temperaturbegränsning inställningsbar •utan lyftventil
Hansgrohe Metris S 1-grepps tvättställsblandare, DIN15 •ComfortZone 190 •överhäng 158 mm •normalstråle •flödesmängd 5 l/minut •keramisk blandarsystem •temperaturbegränsning inställningsbar •utan lyftventil
| RSK-nummer | 8227617 |
|---|---|
| Tillverkarens artikelnummer | 31026000 |
| GTIN | 4011097757957 |
| Produkt | Tvättställsblandare |
| Produktnamn | Metris S 190 |
| Dimension | G10 |
| Storlek | - |
| Tryck/Flöde/Temp | 5l/min |
| Effekt/Eldata | - |
| Funktion | ettgrepp |
| Utförande | hög modell utan lyftventil |
|---|---|
| Färg | krom |
| Ytbehandling | förkromad |
| Material | metall |
| Standard | - |
| Övrig info | flexibel slang, invändig gänga |
| Tillverkarens produktsida | - |
| RSK flik | 23 Blandare |
| Tillverkarens artikelnummer | 31026000 |
|---|
| GTIN | 4011097757957 |
|---|
| Tillverkarens produktsida | - |
|---|
| Material armatur | Mässing |
|---|---|
| Ytskydd | Förkromad |
| Ytbehandling | Polerad/Putsad |
| Antal armaturhål | 1-hål |
| Anslutning tillopp | Slang med löpmutter |
| Typ av pip | Gjuten |
| Utloppsmunstycke | Strålsamlare luftinblandning |
| Med maskinavstängning | Nej |
| Med kopplingar | Ja |
| Med temperaturbegränsning | Ja |
| Max. flöde (vid 300 kPa) | 5 l/min |
| Total bygghöjd | 289 mm |
| Bygghöjd undersida utlopp | 191 mm |
| Längd utsprång utloppspip | 158 mm |
| Lågtrycksutförande | Nej |
{{approval.ApprovalName}}
|
|---|
Bas |
|||
|---|---|---|---|
| Antal i FP | 1 | ||
| GTIN FP | - | ||
| Förpackningstyp | Låda | ||
| Förpackningsfunktion | - | ||
| Palltyp | - | ||
| Djup (mm) | 550 | ||
| Bredd (mm) | 310 | ||
| Höjd (mm) | 78 | ||
| Vikt (kg) | 3,079 | ||
| Monteringsanvisning | |
|---|---|
| Snabbguide | - |
| Drift & Skötsel | |
| Tillverkarens garantiåtagande | - |
| Manual | - |
| Konfigurationsanvisning | - |
| Produktblad | - |
| Sortimentskatalog | - |
| Film | - |
| Byggvarudeklaration | - |
| InstallationsBVD | - |
| Säkerhetsdatablad | - |
| Säkerhetsinstruktion | - |
| REACH-informationsblad | - |
| Certifikat | - |
| Prestandadeklaration (DOP) | - |
| EU-försäkran (DoC) | - |
| Energimärkningsetikett | - |
| Energimärkningsetikett (PNG) | - |
| Nästlad energimärkningsetikett | - |
| Produktblad energimärkning | - |
| Miljövarudeklaration ISO14025/EN15804 (EPD) | - |
| Ritning | - |
| Reservdelslista | - |
| Roterande bild | - |
| Monteringsanvisning | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/MONT/MONT_412_8227617.pdf |
|---|---|
| Drift & Skötsel | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/DOS/dos_412_8227616_gruppfil.pdf |
| RSK-nummer | 8227617 |
|---|---|
| Tillverkarens artikelnummer | 31026000 |
| GTIN | 4011097757957 |
| Produkt | Tvättställsblandare |
| Produktnamn | Metris S 190 |
| Dimension | G10 |
| Storlek | - |
| Tryck/Flöde/Temp | 5l/min |
| Effekt/Eldata | - |
| Funktion | ettgrepp |
| Utförande | hög modell utan lyftventil |
|---|---|
| Färg | krom |
| Ytbehandling | förkromad |
| Material | metall |
| Standard | - |
| Övrig info | flexibel slang, invändig gänga |
| Tillverkarens produktsida | - |
| RSK flik | 23 Blandare |
| Tillverkarens artikelnummer | 31026000 |
|---|
| GTIN | 4011097757957 |
|---|
| Tillverkarens produktsida | - |
|---|
| Material armatur | Mässing |
|---|---|
| Ytskydd | Förkromad |
| Ytbehandling | Polerad/Putsad |
| Antal armaturhål | 1-hål |
| Anslutning tillopp | Slang med löpmutter |
| Typ av pip | Gjuten |
| Utloppsmunstycke | Strålsamlare luftinblandning |
| Med maskinavstängning | Nej |
| Med kopplingar | Ja |
| Med temperaturbegränsning | Ja |
| Max. flöde (vid 300 kPa) | 5 l/min |
| Total bygghöjd | 289 mm |
| Bygghöjd undersida utlopp | 191 mm |
| Längd utsprång utloppspip | 158 mm |
| Lågtrycksutförande | Nej |
{{approval.ApprovalName}}
|
|---|
Bas |
|||
|---|---|---|---|
| Antal i FP | 1 | ||
| GTIN FP | - | ||
| Förpackningstyp | Låda | ||
| Förpackningsfunktion | - | ||
| Palltyp | - | ||
| Djup (mm) | 550 | ||
| Bredd (mm) | 310 | ||
| Höjd (mm) | 78 | ||
| Vikt (kg) | 3,079 | ||
| Monteringsanvisning | |
|---|---|
| Snabbguide | - |
| Drift & Skötsel | |
| Tillverkarens garantiåtagande | - |
| Manual | - |
| Konfigurationsanvisning | - |
| Produktblad | - |
| Sortimentskatalog | - |
| Film | - |
| Byggvarudeklaration | - |
| InstallationsBVD | - |
| Säkerhetsdatablad | - |
| Säkerhetsinstruktion | - |
| REACH-informationsblad | - |
| Certifikat | - |
| Prestandadeklaration (DOP) | - |
| EU-försäkran (DoC) | - |
| Energimärkningsetikett | - |
| Energimärkningsetikett (PNG) | - |
| Nästlad energimärkningsetikett | - |
| Produktblad energimärkning | - |
| Miljövarudeklaration ISO14025/EN15804 (EPD) | - |
| Ritning | - |
| Reservdelslista | - |
| Roterande bild | - |
| Monteringsanvisning | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/MONT/MONT_412_8227617.pdf |
|---|---|
| Drift & Skötsel | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/DOS/dos_412_8227616_gruppfil.pdf |