Avaktiverad 2024-12-19
Ersättningsartikel saknas
RSK-nr enhet: ST
Inlagd: 2014-09-29
RSK-nr enhet: ST
• består av: 1-grepps tvättställsblandare, bottenventil • ComfortZone 230 • överhäng: 138 mm • kranhöjd: 226 mm • handtagsvariant: spakhandtag • svängradie 120° • stråltyp: Normalstråle • maximal flödesmängd vid 3 bar: 5 l/min • keramisk avstängning • temperaturbegränsning inställningsbar • Lyftventil G 1¼ • material bottenventil: metall • ljudklass: I • flödesklass: O • handtagsposition på sidan: undersidan vid baskroppen (ej lämplig för tvättfat)
• består av: 1-grepps tvättställsblandare, bottenventil • ComfortZone 230 • överhäng: 138 mm • kranhöjd: 226 mm • handtagsvariant: spakhandtag • svängradie 120° • stråltyp: Normalstråle • maximal flödesmängd vid 3 bar: 5 l/min • keramisk avstängning • temperaturbegränsning inställningsbar • Lyftventil G 1¼ • material bottenventil: metall • ljudklass: I • flödesklass: O • handtagsposition på sidan: undersidan vid baskroppen (ej lämplig för tvättfat)
| RSK-nummer | 8227651 |
|---|---|
| Tillverkarens artikelnummer | 31159000 |
| GTIN | 4011097677903 |
| Produkt | Tvättställsblandare |
| Produktnamn | Metris S |
| Dimension | G10 |
| Storlek | - |
| Tryck/Flöde/Temp | 5l/min |
| Effekt/Eldata | - |
| Funktion | ettgrepp |
| Utförande | med lyftventil, hög |
|---|---|
| Färg | krom |
| Ytbehandling | förkromad |
| Material | mässing |
| Standard | - |
| Övrig info | flexibel slang, invändig gänga |
| Tillverkarens produktsida | - |
| RSK flik | 23 Blandare |
| Tillverkarens artikelnummer | 31159000 |
|---|
| GTIN | 4011097677903 |
|---|
| Tillverkarens produktsida | - |
|---|
| Typ av grepp | Ettgrepps |
|---|---|
| Material armatur | Mässing |
| Ytskydd | Förkromad |
| Ytbehandling | Polerad/Putsad |
| Basfärg | Krom |
| Montering | Bänk/Armaturhål |
| Antal armaturhål | 1-hål |
| Anslutning tillopp | Slang med löpmutter |
| Anslutningsdimension tillopp | 3/8" (10) |
| Typ av pip | Rör |
| Utloppsmunstycke | Strålsamlare luftinblandning |
| Med maskinavstängning | Nej |
| Med kopplingar | Ja |
| Med temperaturbegränsning | Ja |
| Max. flöde (vid 300 kPa) | 5 l/min |
| Med forcerbart flödesbegränsningsstopp | Nej |
| Total bygghöjd | 250 mm |
| Bygghöjd undersida utlopp | 226 mm |
| Längd utsprång utloppspip | 138 mm |
| Lågtrycksutförande | Nej |
{{approval.ApprovalName}}
|
|---|
Bas |
|||
|---|---|---|---|
| Antal i FP | 1 | ||
| GTIN FP | - | ||
| Förpackningstyp | Låda | ||
| Förpackningsfunktion | - | ||
| Palltyp | - | ||
| Djup (mm) | 505 | ||
| Bredd (mm) | 258 | ||
| Höjd (mm) | 135 | ||
| Vikt (kg) | 2,969 | ||
| Monteringsanvisning | |
|---|---|
| Snabbguide | - |
| Drift & Skötsel | |
| Tillverkarens garantiåtagande | - |
| Manual | - |
| Konfigurationsanvisning | - |
| Produktblad | |
| Sortimentskatalog | - |
| Film | - |
| Byggvarudeklaration | - |
| InstallationsBVD | - |
| Säkerhetsdatablad | - |
| Säkerhetsinstruktion | - |
| REACH-informationsblad | - |
| Certifikat | - |
| Prestandadeklaration (DOP) | - |
| EU-försäkran (DoC) | - |
| Energimärkningsetikett | - |
| Energimärkningsetikett (PNG) | - |
| Nästlad energimärkningsetikett | - |
| Produktblad energimärkning | - |
| Miljövarudeklaration ISO14025/EN15804 (EPD) | |
| Ritning | |
| Reservdelslista | - |
| Roterande bild | - |
| Monteringsanvisning | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/MONT/mont_412_8227651.pdf |
|---|---|
| Drift & Skötsel | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/DOS/dos_412_8227618_gruppfil.pdf |
| Produktblad | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/PROD/PROD_412_8227651.pdf |
| Miljövarudeklaration ISO14025/EN15804 (EPD) | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/EPD/EPD_412_8277527.pdf |
| Ritning | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/RITN/ritn_412_8227651.pdf |
| RSK-nummer | 8227651 |
|---|---|
| Tillverkarens artikelnummer | 31159000 |
| GTIN | 4011097677903 |
| Produkt | Tvättställsblandare |
| Produktnamn | Metris S |
| Dimension | G10 |
| Storlek | - |
| Tryck/Flöde/Temp | 5l/min |
| Effekt/Eldata | - |
| Funktion | ettgrepp |
| Utförande | med lyftventil, hög |
|---|---|
| Färg | krom |
| Ytbehandling | förkromad |
| Material | mässing |
| Standard | - |
| Övrig info | flexibel slang, invändig gänga |
| Tillverkarens produktsida | - |
| RSK flik | 23 Blandare |
| Tillverkarens artikelnummer | 31159000 |
|---|
| GTIN | 4011097677903 |
|---|
| Tillverkarens produktsida | - |
|---|
| Typ av grepp | Ettgrepps |
|---|---|
| Material armatur | Mässing |
| Ytskydd | Förkromad |
| Ytbehandling | Polerad/Putsad |
| Basfärg | Krom |
| Montering | Bänk/Armaturhål |
| Antal armaturhål | 1-hål |
| Anslutning tillopp | Slang med löpmutter |
| Anslutningsdimension tillopp | 3/8" (10) |
| Typ av pip | Rör |
| Utloppsmunstycke | Strålsamlare luftinblandning |
| Med maskinavstängning | Nej |
| Med kopplingar | Ja |
| Med temperaturbegränsning | Ja |
| Max. flöde (vid 300 kPa) | 5 l/min |
| Med forcerbart flödesbegränsningsstopp | Nej |
| Total bygghöjd | 250 mm |
| Bygghöjd undersida utlopp | 226 mm |
| Längd utsprång utloppspip | 138 mm |
| Lågtrycksutförande | Nej |
{{approval.ApprovalName}}
|
|---|
Bas |
|||
|---|---|---|---|
| Antal i FP | 1 | ||
| GTIN FP | - | ||
| Förpackningstyp | Låda | ||
| Förpackningsfunktion | - | ||
| Palltyp | - | ||
| Djup (mm) | 505 | ||
| Bredd (mm) | 258 | ||
| Höjd (mm) | 135 | ||
| Vikt (kg) | 2,969 | ||
| Monteringsanvisning | |
|---|---|
| Snabbguide | - |
| Drift & Skötsel | |
| Tillverkarens garantiåtagande | - |
| Manual | - |
| Konfigurationsanvisning | - |
| Produktblad | |
| Sortimentskatalog | - |
| Film | - |
| Byggvarudeklaration | - |
| InstallationsBVD | - |
| Säkerhetsdatablad | - |
| Säkerhetsinstruktion | - |
| REACH-informationsblad | - |
| Certifikat | - |
| Prestandadeklaration (DOP) | - |
| EU-försäkran (DoC) | - |
| Energimärkningsetikett | - |
| Energimärkningsetikett (PNG) | - |
| Nästlad energimärkningsetikett | - |
| Produktblad energimärkning | - |
| Miljövarudeklaration ISO14025/EN15804 (EPD) | |
| Ritning | |
| Reservdelslista | - |
| Roterande bild | - |
| Monteringsanvisning | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/MONT/mont_412_8227651.pdf |
|---|---|
| Drift & Skötsel | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/DOS/dos_412_8227618_gruppfil.pdf |
| Produktblad | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/PROD/PROD_412_8227651.pdf |
| Miljövarudeklaration ISO14025/EN15804 (EPD) | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/EPD/EPD_412_8277527.pdf |
| Ritning | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/RITN/ritn_412_8227651.pdf |