Avaktiverad 2025-09-30
Ersättningsartikel saknas
Inlagd: 2018-11-05
RSK-nr enhet: ST
Produktinformation · överhäng 225 mm · normalstråle · flödesmängd vid 3 bar: 5 l/min · keramisk blandarsystem · temperaturbegränsning inställningsbar · öppen silventil · material bottenventil: metall · handtag positionerbar till höger eller vänster · OBS!
Produktinformation · överhäng 225 mm · normalstråle · flödesmängd vid 3 bar: 5 l/min · keramisk blandarsystem · temperaturbegränsning inställningsbar · öppen silventil · material bottenventil: metall · handtag positionerbar till höger eller vänster · OBS!
| RSK-nummer | 8278017 |
|---|---|
| Tillverkarens artikelnummer | 74526000 |
| GTIN | 4011097835099 |
| Produkt | Tvättställsblandare |
| Produktnamn | Metropol |
| Dimension | inbyggnadsdel art.no 13622180 |
| Storlek | - |
| Tryck/Flöde/Temp | 5l/min |
| Effekt/Eldata | - |
| Funktion | inbyggnadsblandare, 1-grepp |
| Utförande | med 225mm pip inkl silventil |
|---|---|
| Färg | krom |
| Ytbehandling | förkromad |
| Material | Mässing |
| Standard | - |
| Övrig info | - |
| Tillverkarens produktsida | - |
| RSK flik | 23 Blandare |
| Tillverkarens artikelnummer | 74526000 |
|---|
| GTIN | 4011097835099 |
|---|
| Tillverkarens produktsida | - |
|---|
| Typ av grepp | Ettgrepps |
|---|---|
| Typ av elektronisk styrning | Övrigt |
| Självstängande | Nej |
| Ytskydd | Förkromad |
| Ytbehandling | Polerad/Putsad |
| Basfärg | Krom |
| Accentfärg | Övrigt |
| Centrumavstånd | 0 mm |
| Anslutning tillopp | Övrigt |
| Anslutningsdimension tillopp | Övrigt |
| Utförande utloppspip | Övrigt |
| Utloppsmunstycke | Strålsamlare laminär |
| Med utdragbar utloppspip med strålsamlare | Nej |
| Med utdragbar utloppspip med handdusch | Nej |
| Med sidodusch | Nej |
| Med maskinavstängning | Nej |
| Med kopplingar | Nej |
| Med bricka/rosett | Nej |
| Med bottenventil | Ja |
| Med kedjefäste | Nej |
| Med kedja | Nej |
| Med avloppsplugg | Ja |
| Med temperaturbegränsning | Ja |
| Skydd mot skållning | Ja |
| Med förfilter | Nej |
| Kallstartfunktion | Nej |
| Max. flöde (vid 300 kPa) | 5 l/min |
| Med forcerbart flödesbegränsningsstopp | Nej |
| Flödesklass | Ingen |
| Total bygghöjd | 118 mm |
| Bygghöjd undersida utlopp | 0 mm |
| Längd utsprång utloppspip | 225 mm |
| Lågtrycksutförande | Nej |
| Max. temperatur inlopp | 0 °C |
| Anslutningsspänning | 0 V |
| Kapslingsklass (IP) | Övrigt |
| Funktionsavstånd | 0 - 0 mm |
| Spolningstid inställbar | Nej |
| Spolningstid | 0 - 0 s |
| Frekvens spolingscykel | 0 - 0 h |
| Programmering | Manuell |
{{approval.ApprovalName}}
|
|---|
Bas |
|||
|---|---|---|---|
| Antal i FP | 1 | ||
| GTIN FP | - | ||
| Förpackningstyp | Låda | ||
| Förpackningsfunktion | - | ||
| Palltyp | - | ||
| Djup (mm) | 460 | ||
| Bredd (mm) | 245 | ||
| Höjd (mm) | 105 | ||
| Vikt (kg) | 2,8 | ||
| Monteringsanvisning | |
|---|---|
| Snabbguide | - |
| Drift & Skötsel | |
| Tillverkarens garantiåtagande | |
| Manual | - |
| Konfigurationsanvisning | - |
| Produktblad | |
| Sortimentskatalog | - |
| Film | - |
| Byggvarudeklaration | - |
| InstallationsBVD | - |
| Säkerhetsdatablad | - |
| Säkerhetsinstruktion | - |
| REACH-informationsblad | - |
| Certifikat | - |
| Prestandadeklaration (DOP) | - |
| EU-försäkran (DoC) | - |
| Energimärkningsetikett | - |
| Energimärkningsetikett (PNG) | - |
| Nästlad energimärkningsetikett | - |
| Produktblad energimärkning | - |
| Miljövarudeklaration ISO14025/EN15804 (EPD) | - |
| Ritning | - |
| Reservdelslista | |
| Roterande bild | - |
| Monteringsanvisning | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/MONT/MONT_412_8278017.pdf |
|---|---|
| Drift & Skötsel | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/DOS/DOS_412_7357636.pdf |
| Tillverkarens garantiåtagande | https://www.hansgrohe.se/service/produktgaranti |
| Produktblad | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/PROD/PROD_412_8278017.pdf |
| Reservdelslista | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/SPARE/SPARE_412_8278017.pdf |
| RSK-nummer | 8278017 |
|---|---|
| Tillverkarens artikelnummer | 74526000 |
| GTIN | 4011097835099 |
| Produkt | Tvättställsblandare |
| Produktnamn | Metropol |
| Dimension | inbyggnadsdel art.no 13622180 |
| Storlek | - |
| Tryck/Flöde/Temp | 5l/min |
| Effekt/Eldata | - |
| Funktion | inbyggnadsblandare, 1-grepp |
| Utförande | med 225mm pip inkl silventil |
|---|---|
| Färg | krom |
| Ytbehandling | förkromad |
| Material | Mässing |
| Standard | - |
| Övrig info | - |
| Tillverkarens produktsida | - |
| RSK flik | 23 Blandare |
| Tillverkarens artikelnummer | 74526000 |
|---|
| GTIN | 4011097835099 |
|---|
| Tillverkarens produktsida | - |
|---|
| Typ av grepp | Ettgrepps |
|---|---|
| Typ av elektronisk styrning | Övrigt |
| Självstängande | Nej |
| Ytskydd | Förkromad |
| Ytbehandling | Polerad/Putsad |
| Basfärg | Krom |
| Accentfärg | Övrigt |
| Centrumavstånd | 0 mm |
| Anslutning tillopp | Övrigt |
| Anslutningsdimension tillopp | Övrigt |
| Utförande utloppspip | Övrigt |
| Utloppsmunstycke | Strålsamlare laminär |
| Med utdragbar utloppspip med strålsamlare | Nej |
| Med utdragbar utloppspip med handdusch | Nej |
| Med sidodusch | Nej |
| Med maskinavstängning | Nej |
| Med kopplingar | Nej |
| Med bricka/rosett | Nej |
| Med bottenventil | Ja |
| Med kedjefäste | Nej |
| Med kedja | Nej |
| Med avloppsplugg | Ja |
| Med temperaturbegränsning | Ja |
| Skydd mot skållning | Ja |
| Med förfilter | Nej |
| Kallstartfunktion | Nej |
| Max. flöde (vid 300 kPa) | 5 l/min |
| Med forcerbart flödesbegränsningsstopp | Nej |
| Flödesklass | Ingen |
| Total bygghöjd | 118 mm |
| Bygghöjd undersida utlopp | 0 mm |
| Längd utsprång utloppspip | 225 mm |
| Lågtrycksutförande | Nej |
| Max. temperatur inlopp | 0 °C |
| Anslutningsspänning | 0 V |
| Kapslingsklass (IP) | Övrigt |
| Funktionsavstånd | 0 - 0 mm |
| Spolningstid inställbar | Nej |
| Spolningstid | 0 - 0 s |
| Frekvens spolingscykel | 0 - 0 h |
| Programmering | Manuell |
{{approval.ApprovalName}}
|
|---|
Bas |
|||
|---|---|---|---|
| Antal i FP | 1 | ||
| GTIN FP | - | ||
| Förpackningstyp | Låda | ||
| Förpackningsfunktion | - | ||
| Palltyp | - | ||
| Djup (mm) | 460 | ||
| Bredd (mm) | 245 | ||
| Höjd (mm) | 105 | ||
| Vikt (kg) | 2,8 | ||
| Monteringsanvisning | |
|---|---|
| Snabbguide | - |
| Drift & Skötsel | |
| Tillverkarens garantiåtagande | |
| Manual | - |
| Konfigurationsanvisning | - |
| Produktblad | |
| Sortimentskatalog | - |
| Film | - |
| Byggvarudeklaration | - |
| InstallationsBVD | - |
| Säkerhetsdatablad | - |
| Säkerhetsinstruktion | - |
| REACH-informationsblad | - |
| Certifikat | - |
| Prestandadeklaration (DOP) | - |
| EU-försäkran (DoC) | - |
| Energimärkningsetikett | - |
| Energimärkningsetikett (PNG) | - |
| Nästlad energimärkningsetikett | - |
| Produktblad energimärkning | - |
| Miljövarudeklaration ISO14025/EN15804 (EPD) | - |
| Ritning | - |
| Reservdelslista | |
| Roterande bild | - |
| Monteringsanvisning | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/MONT/MONT_412_8278017.pdf |
|---|---|
| Drift & Skötsel | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/DOS/DOS_412_7357636.pdf |
| Tillverkarens garantiåtagande | https://www.hansgrohe.se/service/produktgaranti |
| Produktblad | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/PROD/PROD_412_8278017.pdf |
| Reservdelslista | https://www.rskdatabasen.se/infoDocs/SPARE/SPARE_412_8278017.pdf |